Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 1 na 2 stycznia spadające szczątki drona-kamikadze wywołały pożar w Kijowie. Stolica Ukrainy była rankiem 2 listopada celem zmasowanego ataku rakietowego Rosji.
Kończymy relację
O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
Zełenski dla "The Economist": Putin jest jak zwierzę. Wyczuwa słabość
Dając nam pieniądze lub broń, bronisz się. Ratujesz swoje dzieci, nie nasze – ostrzega Zełenski. Jeśli Rosji pozwolono przyjmować ukraińskie dzieci, „oni zabiorą inne dzieci”. Jeśli Rosja naruszy prawa Ukraińców, „naruszy prawa na świecie”. Jeśli Ukraina przegra, Putin przybliży swoje wojny do Zachodu
Czytaj więcej
Putin czuje słabość jak zwierzę, bo jest zwierzęciem. Wyczuwa krew, wyczuwa swoją siłę. I zje was na obiad z całą waszą UE, NATO, wolnością i demokracją - mówił w rozmowie z "The Economist" prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Rośnie liczba ofiar ukraińskiego ataku na Biełgorod
Liczba ofiar śmiertelnych w wyniku ataku armii ukraińskiej na Biełgorod 30 grudnia wzrosła do 25 osób. Gubernator Wiaczesław Gładkow powiedział, że w poniedziałek w szpitalu zmarła ranna czteroletnia dziewczynka.
Na froncie bez zmian
Z wieczornego raportu Sztabu Generalnego Ukrainy wynika, że na froncie nie zaszły żadne istotne zmiany. Rosjanie kontynuowali ataki w rejonie Kupiańska, Bachmutu; Ogólnie rzecz biorąc, sytuacja zarówno na froncie wschodnim, jak i południowym, jak przyznaje Sztab Generalny, pozostaje trudna.
Pilne pismo ukraińskiego RPO do Służby Granicznej
Rzecznik Praw Obywatelskich Dmytro Lubinets wysłał pilne pismo do Państwowej Służby Granicznej. Prosi ją o przekazanie informacji na temat dokumentów, jakich straż graniczna wymaga od mężczyzn oraz podstaw prawnych wzmożonej kontroli.
Media podają, że straż graniczna skrupulatnie sprawdza dokumenty osób niepełnosprawnych i osób im towarzyszących, oraz rodziców wielodzietnych.
Liczba ofiar ataku na Kijów wzrosła
Kolejne ciało odnaleziono w miejscu dotkniętym atakiem rakietowym 29 grudnia w kijowskim obwodzie szewczenkowskim, co oznacza, że trzeci dzień akcji poszukiwawczo-ratowniczej potwierdził śmierć 29 osób.
Zełenski: Krym i bitwa na Morzu Czarnym staną się środkiem ciężkości wojny
W wywiadzie dla „The Economist” Zełenski stwierdził, że izolowanie okupowanego Krymu i osłabienie tam rosyjskiego potencjału wojskowego „jest dla Ukrainy niezwykle ważne, ponieważ w ten sposób może zmniejszyć liczbę ataków z tego regionu”.
Prezydent jest przekonany, że udana operacja byłaby „przykładem dla świata” i miałaby ogromne skutki także wewnątrz Rosji – utrata centralnego elementu kremlowskiej propagandy pokazałaby, że „tysiące rosyjskich oficerów zginęło tylko z powodu ambicji Putina”.
Jak powiedział prezydent, bezpośrednim zadaniem w wojnie lądowej będzie „obrona wschodu, ocalenie tych bardzo ważnych miast Ukrainy na wschodzie i południu, Charkowa, Dniepru, Zaporoża, Chersonia, Mikołajowa”, a także ochrona ukraińskiej infrastruktury krytycznej.
Zabijali podczas Majdanu. Pozostają bezkarni
Sąd w Kijowie prowadząc sprawę dotyczącą wydarzeń przy ulicy Instytuckiej z 20 lutego 2014 roku (48 osób zabitych i 80 rannych) początkowo postawił zarzuty wobec 26 funkcjonariuszy, z których 21 zdążyło uciec do Rosji lub do okupowanego Krymu.
Czytaj więcej
Zabójcy protestujących podczas rewolucji sprzed dziesięciu lat nie ponieśli odpowiedzialności. A sprawy umarzane są w ukraińskich sądach z powodu przedawnienia.
Gen. Skrzypczak: Niepowodzenia na froncie pogarszają pozycję Zełenskiego
„Jeżeli Ukraina przegra wojnę, to między innymi za sprawą swoich polityków, którzy toczą za kulisami bezpardonowe boje. Sojuszników Moskwy w Kijowie i w ukraińskim parlamencie nie brakuje” - ocenia gen. Waldemar Skrzypczak.
Czytaj więcej
Wołodymyr Zełenski musi zrobić porządek na scenie politycznej w Kijowie, jeżeli chce przetrwać w roli przywódcy - uważa gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych.
Ławrow: Rosja skazała dotychczas 200 ukraińskich żołnierzy
Według ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa od początku wojny rosyjskie sądy skazały na kary więzienia ponad 200 ukraińskich bojowników.
Ławrow powiedział w rozmowie z rosyjską agencją RIA Nowosti, że żołnierze zostali skazani za „popełnienie okrucieństw”. Dodał, że Komitet Śledczy Rosji wszczął około 4000 spraw „karnych” przeciwko około 900 Ukraińcom.
„Są wśród nich nie tylko członkowie radykalnych stowarzyszeń nacjonalistycznych, przedstawiciele ukraińskich sił bezpieczeństwa i najemnicy, ale także przedstawiciele wojskowego i politycznego kierownictwa Ukrainy” – powiedział Ławrow.
Fundacja Poroszenki sfinansuje odbudowę Muzeum Szuchewycza we Lwowie
Fundacja piątego prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki sfinansuje odbudowę muzeum kaprala UPA Romana Szuchewycza we Lwowie, zniszczone ostatniej nocy przez rosyjski dron.
Norwegia zezwala na bezpośrednią sprzedaż broni i sprzętu obronnego Ukrainie
Norweski rząd podjął decyzję o zezwoleniu na bezpośrednią sprzedaż broni i produktów obronnych swojego przemysłu obronnego na Ukrainę. Zmiana w polityce norweskiego rządu weszła w życie 1 stycznia 2024 r. Minister spraw zagranicznych Norwegii Espen Barth Eide uważa, że wsparcie Ukrainy ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa Norwegii i Europy.
Norweskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych podkreśliło, że pozwolenia na eksport na sprzedaż bezpośrednią będą wydawane wyłącznie indywidualnie dla każdego przypadku i będą szczegółowo oceniane. Monitorowanie będzie nadal odbywać się w ścisłych i odpowiedzialnych ramach, zgodnie z norweskimi przepisami dotyczącymi kontroli eksportu.
Wcześniej norweski premier Jonas Gahr Støre ogłosił plany udzielenia Ukrainie dodatkowej pomocy na wzmocnienie jej obrony powietrznej, wsparcia finansowego dla opieki zdrowotnej i edukacji oraz sfinansowania zwiększenia produkcji amunicji.
Pierwsza rozmowa Zełenskiego w nowym roku z premierem Kanady
„Rozpoczynamy rok od aktywnej pracy nad dalszym wzmocnieniem Ukrainy, w szczególności naszej obrony powietrznej, w następstwie brutalnych rosyjskich ataków lotniczych” - napisał w mediach społecznościowych Wołodymyr Zełenski, informując o swojej pierwszej w tym roku rozmowie telefonicznej, którą przeprowadził z premierem Kanady Justinem Trudeau. „Skupiliśmy się przede wszystkim na bezpieczeństwie. Poinformowałem go o ostatnich rosyjskich atakach rakietowych i z użyciem dronów na nasze miasta i wsie” - relacjonował.„Jestem wdzięczny premierowi Trudeau za jego gotowość do pomocy w ochronie ukraińskiego nieba, w szczególności poprzez dostarczenie dodatkowych systemów NASAMS i pocisków rakietowych. Omówiliśmy również nasze prace nad gwarancjami bezpieczeństwa i uzgodniliśmy, że nasze zespoły wkrótce rozpoczną dwustronny dialog w celu przygotowania odpowiedniego porozumienia” - dodał prezydent Ukrainy.
W Kijowie działa obrona przeciwlotnicza
W stolicy działa obrona przeciwlotnicza, mieszkańcy proszeni są o pozostanie w schronach – informuje Serhij Popko, szef Miejskiej Administracji Wojskowej Kijowa.
„Alarm powietrzny trwa! W stolicy i regionie działa obrona powietrzna. Pozostańcie w schronach do czasu ogłoszenia alarmu powietrznego!” – czytamy w komunikacie opublikowanym na kanale Administracji na Telegramie.
Wcześniej informowano o pracy obrony powietrznej w obwodzie kijowskim.
Premier Finlandii obiecuje dalsze wspieranie Ukrainy i zwiększenie produkcji amunicji
Premier Petteri Orpo podkreślił, że brutalna wojna agresywna Rosji przeciwko Ukrainie trwa już prawie dwa lata, zauważając, że zmieniła ona sytuację bezpieczeństwa w Europie, zaś „Ukraińcy dzielnie walczą o swój kraj, o Europę jako całość i o jej wartości.
- Aktywnie pracujemy w Unii Europejskiej, aby Europa zjednoczyła się z Ukrainą. Rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Ukrainą jest przesłaniem nadziei dla narodu ukraińskiego: Ukraina jest zaproszona do przyłączenia się do rodziny europejskiej i należy do UE – powiedział Orpo. Orpo dodał ponadto, że przyjmując Ukrainę do UE, kraje europejskie zobowiązują się również do długoterminowego wspierania Kijowa.
W swoim noworocznym przemówieniu prezydent Finlandii Sauli Niinistö wezwał do inwestycji w produkcję broni, aby udowodnić, że Europa jest silna.
Rosja umieszcza na morzu jednostki bomb kierowanych, aby zakłócić działanie korytarzy zbożowych
Funkcjonowanie korytarza zbożowego wbrew stanowisku Rosji nie podoba się Moskwie. Rosjanie dążą do kontynuowania ataków rakietowych i dronów. Jurij Waskow, wiceminister infrastruktury Ukrainy, zauważył, że na koniec 2023 roku prawie 180 obiektów infrastruktury portowej zostało całkowicie lub częściowo zniszczonych.
Kolejna metoda na utrudnianie funkcjonowania korytarzy zbożowych ma być zdalne rozmieszczanie na morzu jednostek bomb kierowanych. Bombowce Sił Zbrojnych Rosji zrzucają z bezpiecznej odległości na najpłytsze fragmenty szlaku morskiego ładunki wyposażone w specjalne czujniki, które eksplodują, gdy przepłynie nad nimi statek.
Rosjanie zmuszają Ukraińców na terytoriach okupowanych do głosowania na Putina
Rosjanie przy wsparciu wojska zorganizowali zbiórkę podpisów ludności czasowo okupowanych terytoriów ukraińskich pod poparciem kandydatury rosyjskiego dyktatora Władimira Putina w wyborach prezydenckich w Federacji Rosyjskiej.
Według doniesień tzw. „ochotnicy” w towarzystwie rosyjskiego personelu wojskowego zbierają podpisy, chodząc od drzwi do drzwi.
Narodowe Centrum Oporu podaje, że Rosjanom udało się dotychczas zebrać jedynie 5 tys. podpisów, pomimo przymusowego charakteru procesu i prób zorganizowania zbiórki podpisów wśród pracowników „instytucji państwowych”.
Sondaż. Niemcy nie wierzą w koniec wojny na Ukrainie w 2024roku
Aż 70 proc. Niemców uważa, że zakończenie wojny na Ukrainie do końca 2024 roku jest mało prawdopodobne. Jedynie 15 proc. respondentów jest przeciwnego zdania.
Niemcy mają nieco większą nadzieję na zakończenie konfliktu w Gazie, choć większość (52 proc.) nie spodziewa się, że zakończy się on w 2024 r. Około 32 proc. uważa, że pokój jest prawdopodobny, a 16 proc. nie ma pewności.
Putin mówi, że ukraińskie ataki na Biełgorod to „akt terrorystyczny”
Prezydent Rosji Władimir Putin oskarżył Ukrainę o popełnienie „aktu terrorystycznego” podczas sobotniego ataku na przygraniczne miasto Biełgorod. Według agencji informacyjnej Reuters w ukraińskich atakach rakietowych zginęło 20 osób, a 111 zostało rannych.
Podczas spotkania z żołnierzami w szpitalu wojskowym w Moskwie Putin zapewnił, że ataki „nie pozostaną bezkarne”.
Rosyjski prezydent powiedział też, że wojna rozwija się na korzyść Rosji oraz że Moskwa ma nadzieję zakończyć wojnę, ale tylko na własnych warunkach.
Atak rosyjskich dronów na Kijów
Ukraińskie media informują o rosyjskim nalocie na stolicę kraju, przeprowadzonym przy użyciu dronów Shahed. Na przedmieściach Kijowa, w okolicy Browarów i rejonu desniańskiego, działa obrona powietrzna. W obwodzie kijowskim i samym mieście obowiązuje alert powietrzny.
Władimir Putin spotkał się w rezydencji Nowo-Ogariowo z żołnierzami biorącymi udział w walkach na Ukrainie
Putin zjadł obiad z żołnierzami. Uczestnicy spotkania otrzymali od niego prezenty. Wśród gości Putina byli „czołgiści, żołnierze wojsk desantowo-szturmowych, komandosi, żołnierze piechoty morskiej, piloci i marynarze” - podaje Interfax.
Zgrupowanie rosyjskie na granicy Ukrainy z Rosją, w obwodach briańskim, kurskim i biełgorodzkim, liczy 19 tys. żołnierzy
Informacje takie przekazuje Serhij Najew, dowódca Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy. Zgrupowanie na granicy Ukrainy jest wyposażone w czołgi, pojazdy opancerzone, zestawy artyleryjskie i zestawy przeciwlotnicze.
Na Ukrainie ogłoszono kolejny alarm powietrzny
Podobnie jak alarm ogłoszony ok. 11 najnowszy alarm ma związek z poderwaniem się z lotniska na północnym Kaukazie ciężkich myśliwców MiG-31K.
Charkowska prokuratura pokazuje skutki ostrzału rejonu kupiańskiego przez Rosjan
W wyniku ostrzału zginęła jedna osoba.
Władimir Putin mówi, że "sama Ukraina nie jest wrogiem Rosji"
- Problemem nie jest to, że zachodnie elity pomagają naszemu wrogowi. oni są naszym wrogiem. Rozwiązują swój problem ich (Ukraińców — red.) rękoma. Tak było od wieków i to trwa dalej. Sama Ukraina nie jest naszym wrogiem. Ale ci, którzy chcą zniszczyć rosyjskie państwo, którzy chcą osiągnąć, jak mówią, strategiczną porażkę Rosji na polu bitwy — i mówią to głównie na Zachodzie - (...) tzw. elity, dla których egzystencja Rosji, (...) z jej obecną jakością i rozmiarem jest, jak uważają, nieakceptowalna — mówił rosyjski prezydent w czasie spotkania z rannymi w działaniach wojennych rosyjskimi żołnierzami.
Czytaj więcej
- Sama Ukraina nie jest wrogiem Rosji - mówił prezydent Rosji, Władimir Putin, w czasie spotkania z rannymi w walkach na Ukrainie rosyjskimi żołnierzami.
Rosjanie informują o ataku na ukraińskie lotniska
Resort obrony Rosji podał, że 31 grudnia rosyjska armia, za pomocą pocisków precyzyjnych, zaatakowała ukraińskie lotniska na których zmagazynowane były pociski dalekiego zasięgu powietrze-ziemia, Storm Shadow (dostarczone Ukrainie przez Wielką Brytanię, mają zasięg ok. 250 km). Ministerstwo Obrony Rosji podało też, że nad obwodem dniepropietrowskim rosyjski zestaw obrony przeciwlotniczej strącił ukraiński samolot Su-27.
Były dowódca wojsk USA w Europie: Zaproszenie Ukrainy do NATO? Nie jestem optymistą
- Mówiąc szczerze, nie jestem optymistą - nie słyszę oświadczeń ani rozmów, które wskazywałby, że wyniki szczytu w Waszyngtonie w 2024 roku mogą być (jeśli chodzi o zaproszenie Ukrainy do NATO — red.) bardziej udane niż szczytu w 2023 roku, w Wilnie. Patrzę na (Viktora) Orbána na Węgrzech, na (Roberta) Fico na Słowacji — obaj pracują na rzecz Kremla w różny sposób w ramach UE. Węgry nawet zablokowały wejście Szwecji do NATO (węgierski parlament nadal nie ratyfikował decyzji o rozszerzeniu Sojuszu o Szwecję, podobnie jak parlament Turcji — red.). Nie czuję, abyśmy mieli odpowiedni poziom energii, jeśli chodzi o członkostwo Ukrainy (w NATO) - stwierdził gen. Ben Hodges.
Czytaj więcej
Gen. Ben Hodges, były dowódca wojsk USA w Europie, w rozmowie z agencją Ukrinform mówił o tym czy możliwe jest, iż Ukraina zostanie oficjalnie zaproszona do Sojuszu na szczycie NATO w Waszyngtonie (lipiec 2024 roku).
Rosjanie ostrzelali miejscowość w obwodzie chersońskim
Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu chersońskiego napisał na swoim kanale w serwisie Telegram, że w wyniku ostrzelania budynku mieszkalnego w miejscowości Wiełetenskij w obwodzie chersońskim śmierć poniosła 73-letnia kobieta.
Władimir Putin przekonuje, że ok. 30 państw świata jest zainteresowanych dołączeniem do BRICS lub agendą tej organizacji
Putin mówił o tym w związku z objęciem przewodnictwa w BRICS przez Rosję. BRICS to forum współpracy do którego należą Brazylia, Indie, Rosja, Chiny i RPA, a od 1 stycznia także Etiopia, Egipt, Iran, Arabia Saudyjska i ZEA.- BRICS przyciąga coraz więcej zwolenników i podobnie-myślących narodów — państw, które podzielają fundamentalne zasady stojące za działaniami (organizacji) - mówił prezydent Rosji.
Ministerstwo Obrony Ukrainy wraz z ambasadą USA w Kijowie rozpoczynają wspólne kontrole broni dostarczanej Ukrainie przez Stany Zjednoczone
Informację taką przekazał minister obrony Ukrainy, Rustem Umerow. Kontrole mają na celu potwierdzenie, że Ukraina używa broni przestrzegając wymagań stawianych przez amerykańską administrację, a także że właściwie przechowuje, konserwuje i korzysta z broni i sprzętu wojskowego dostarczonego przez USA.
Alarm powietrzny na Ukrainie
Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy ogłosiło alarm powietrzny w całym kraju w związku z poderwaniem się z lotniska na Kaukazie Północnym ciężkich myśliwców MiG-31K, które mogą być uzbrajane m.in. w hipersoniczne pociski Kindżał.
Pięć osób rannych w wyniku rosyjskiego ostrzału obwodu donieckiego w ciągu ostatniej doby
Informacje takie przekazuje gubernator obwodu donieckiego, Wadym Fiłaszkin.
Słynny skrzypek zagra w Warszawie dla Ukrainy
Joshua Bell zagra 10 stycznia w Warszawie. Wybrał bardzo ciekawy, a mało znany koncert skrzypcowy Thomasa de Hartmana, urodzonego w Kijowie w 1884 roku. Kształcił się i dorastał pod wpływem późnoromantycznej muzyki rosyjskiej, a od lat 20. XX wieku mieszkał na zachodzie Europy, potem zaś w USA. Przyjaźnił się z twórcą abstrakcjonizmu Wassilim Kandinskim, który wprowadzał go w świat idei sztuki nowoczesnej. Znalazło to odbicie w komponowanej przez niego muzyce.
Czytaj więcej
Skrzypek Joshua Bell i właściciel legendarnego Stradivariusa, kupionego za 4 mln dolarów, wystąpi w Filharmonii Narodowej 10 stycznia z orkiestrą ze Lwowa na koncercie charytatywnym dla Ukrainy.
Ambasador Japonii w Kijowie zapewnił, że w 2024 roku jego kraj będzie niezmiennie wspierać Ukrainę w jej wojnie z Rosją
Nagranie z noworocznym przesłaniem pojawiło się na profilu ambasady Japonii na Ukrainie.
Liczba ofiar ataku rakietowego na Kijów wzrosła do 28
Serhij Popko, szef Kijowskiej Miejskiej Administracji Wojskowej poinformował, że spod gruzów wydobyto kolejną ofiarę ataku na Kijów z 29 grudnia.
Od 24 lutego 2022 roku do Polski z Ukrainy wjechało 18,145 mln osób
Z informacji Straży Granicznej wynika, że tylko w ciągu ostatniej doby z Ukrainy do Polski wjechało 19,8 tys. osób. W tym samym czasie z Polski na Ukrainę wyjechało 11,2 tys. osób, a od początku wojny — 16,368 mln osób.
Od początku wojny w wyniku działań wojennych na Ukrainie zginęło 514 dzieci, a 1 172 zostało rannych
Informacje takie przekazuje ukraińska prokuratura generalna. 31 grudnia w ostrzale Chersonia zginął 11-letni chłopiec, a ranny został 9-latek. Tego samego dnia w ostrzale Pokrowska w obwodzie donieckim ranna została 13-letnia dziewczynka.
W ciągu doby Rosjanie zaatakowali 15 miejscowości w obwodzie charkowskim
Informacje takie przekazuje gubernator obwodu, Ołeh Synehubow. Z jego wpisu na Facebooku wynika, że ukraińska armia odparła 22 rosyjskie ataki przeprowadzone w rejonie kupiańskim.
Obwód chersoński ostrzelany 123 razy w ciągu doby
W wyniku ostrzału obwodu chersońskiego zginęło jedno dziecko, a 14 osób, w tym dziecko, zostało rannych — podał Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu.
Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy podało, że w nocy nad Ukrainą strącono 87 dronów-kamikadze
Rok temu, jak przypomina Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy, w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia liczba ta była niemal dwukrotnie mniejsza (wtedy strącono nad Ukrainą 45 dronów-kamikadze).
Od 1 stycznia Rosja podnosi górną granicę wieku do którego mężczyźni mogą być powoływani do zasadniczej służby wojskowej
Dotychczas, automatycznie, do rezerwy byli przenoszeni wszyscy Rosjanie, którzy skończyli 27 lat. Teraz próg ten został podniesiony do 30 lat. Zasadnicza służba wojskowa trwa w Rosji rok.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podaje nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 360 010 żołnierzy, 5 983 czołgi, 11 087 pojazdów opancerzonych, 8 482 zestawy artyleryjskie, 943 wyrzutnie rakiet, 625 zestawów przeciwlotniczych, 329 samolotów, 324 śmigłowce, 6 657 bezzałogowych statków powietrznych, 1 709 pocisków manewrujących, 23 jednostki nawodne, 1 okręt podwodny, 11 330 pojazdów (w tym cystern) i 1 277 jednostek sprzętu specjalnego.
Ukraińska 79. Samodzielna Brygada Desantowo-Szturmowa w ciągu miesiąca miała zniszczyć 104 rosyjskie pojazdy opancerzone
Brygada informuje o tym na swoim profilu na Facebooku.
W ciągu doby na ukraińskich frontach doszło do 55 potyczek
Informacje takie podaje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Rosjanie mieli, w ciągu minionych 24 godzin, przeprowadzić 13 ataków rakietowych, 127 ataki powietrzne (w tym ataki z użyciem dronów-kamikadze) i 181 ostrzałów pozycji ukraińskiej armii oraz terenów zamieszkanych.
1 stycznia Rosja objęła przewodnictwo w grupie BRICS
Do organizacji tworzącej przez Brazylię, Rosję, Indie, Chiny i RPA dołączają 1 stycznia Egipt, Etiopia, Iran, Arabia Saudyjska i ZEA. Z uczestnictwa w BRICS zrezygnowała natomiast Argentyna, po tym jak prezydentem tego kraju został Javier Miley.
Muzeum Romana Szuchewycza we Lwowie zostało zniszczone w nocnym ataku dronów na Ukrainę
Informacje taką przekazał mer Lwowa, Andrij Sadowy.
Czytaj więcej
Mer Lwowa, Andrij Sadowy, poinformował o zniszczeniu Muzeum Romana Szuchewycza, dowódcy UPA, w nocnym ataku dronów-kamikadze na obwód lwowski.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy opublikował nagranie podsumowujące 676 dzień wojny
Nagranie pojawiło się na profilu Sztabu na Facebooku.
Wołodymyr Zełenski w noworocznym orędziu: Cokolwiek przyniesie rok, my będziemy silniejsi
- Niezależnie od tego jak wiele rakiet wystrzeli wróg, niezależnie od tego, jak wiele ostrzałów i ataków — podłych, bezwzględnych, zmasowanych — przeprowadzi wróg próbując złamać Ukraińców, zastraszyć ich, powalić Ukrainę, zepchnąć Ukraińców do podziemia, będziemy wciąż powstawać. Ponieważ ten, kto sprowadza piekło na naszą ziemię, pewnego dnia zobaczy je ze swojego okna — mówił w noworocznym orędziu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski. - I tak, jak poprzedniego 31 grudnia, dziś mówimy: „Nie wiemy dokładnie, co nowy rok nam przyniesie”. Ale w tym roku możemy dodać: „Cokolwiek to będzie, będziemy silniejsi” - dodał.
Czytaj więcej
- Rok 2023 dobiega końca. Kolejny rok naszej niepodległości. Kolejny rok naszej walki o niepodległość. Kolejny rok wojny - mówił w noworocznym orędziu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.
W nocy eksplozje rozległy się w Dnieprze
Miasto było w nocy celem ataku rosyjskich dronów-kamikadze.
Jedna osoba zginęła, trzy zostały ranne, w nocnym ataku dronów na Odessę
W czasie ataku jeden z dronów uderzył w budynek mieszkalny. Budynek mieszkalny został również uszkodzony przez spadające szczątki spadającego drona.
Ze znajdujących się w pobliżu frontu miejscowości w obwodzie chersońskim ewakuowano 32 dzieci, wraz z opiekunami
Informacje takie przekazuje chersońska administracja obwodowa. Ewakuowane dzieci zamieszkiwały miejscowości, które były regularnie ostrzeliwane przez Rosjan.
W nocy, w obwodzie lwowskim, aktywna była obrona przeciwlotnicza
Jak informuje Maksym Kozicki, gubernator obwodu lwowskiego, aktywność obrony przeciwlotniczej była związana z atakiem dronów na obwód lwowski. W czasie ataku szczątki spadającego drona miały wywołać pożar budynku Muzeum Romana Szuchewycza, dowódcy UPA, które znajduje się we Lwowie.
Od 1 stycznia 2024 roku płaca minimalna w Rosji wzrosła o 18,5 proc.
Obecnie minimalna płaca w Rosji wynosi 19 242 ruble, a więc ok. 215 dolarów.
Władze okupacyjne Doniecka informują o ostrzałach ukraińskiego ostrzału
Denis Puszylin, szef władz samozwańczej, separatystycznej Donieckiej Republiki Ludowej, poinformował, że w wyniku ukraińskiego ostrzału Doniecka cztery osoby zginęły, a 13 zostało rannych. Do ostrzału centrum Doniecka miało dojść wieczorem, 31 grudnia.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.