Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski zapowiada, że więcej informacji o wydarzeniach na froncie będzie podawanych do informacji publicznej.
Kończymy relację
O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
Blinken: Ukraina musi mocno stanąć na nogi, aby uniezależnić się od pomocy zagranicznej
- Stany Zjednoczone, stojąc na czele międzynarodowej koalicji na rzecz Ukrainy, dążą do zapewnienia jej solidnych podstaw do dalszego istnienia i rozwoju, a także przyszłej niezależności od zakrojonej na szeroką skalę pomocy zagranicznej - powiedział sekretarz stanu USA Antony Blinken.
- Mamy bardzo jasny plan, aby upewnić się, że Ukraina może stanąć na własnych nogach – militarnie, gospodarczo, demokratycznie, tak aby ten obecny poziom wsparcia i pomocy nie był już dłużej konieczny – podkreślił Blinken.
Pierwsze spotkanie Rady Ukraina-NATO z udziałem dowódców armii
W dniach 17-18 stycznia najwyższy organ wojskowy NATO – Komitet Wojskowy – organizuje w Brukseli spotkanie, w ramach którego zaplanowane jest pierwsze posiedzenie Rady Ukraina-NATO z udziałem dowódców sił zbrojnych.
Spotkaniu będzie przewodniczyć admirał Rob Bauer, przewodniczący Komitetu Wojskowego, a wezmą w nim udział Szefowie Obrony Sojuszu oraz ich zaproszony odpowiednik ze Szwecji. Dołączą do nich generał Christopher Cavoli, Naczelny Dowódca Sił Sojuszniczych w Europie (SACEUR) i generał Philippe Lavigne, Naczelny Dowódca Sił Sojuszniczych ds. Transformacji (SACT).
Spotkanie umożliwi Szefom Obrony omówienie kwestii o strategicznym znaczeniu dla Sojuszu, podała służba prasowa.
Zełenski: Jestem wdzięczny każdemu krajowi
"Jestem wdzięczny każdemu krajowi, który stał po stronie Ukrainy od początku rosyjskiej inwazji na pełną skalę. To wsparcie dodaje sił naszym ludziom" - napisał Wołodymyr Zełenski.
Orbán martwi się o unijne pieniądze dla Węgier
- Dręczą nas trzy problemy jednocześnie. Świat i nasze życie są bardziej niebezpieczne niż rok temu – powiedział premier Viktor Orbán w środowy wieczór w programie Tények TV2
Czytaj więcej
Dręczą nas trzy problemy jednocześnie. Świat i nasze życie są bardziej niebezpieczne niż rok temu” – powiedział premier Viktor Orbán w środowy wieczór w programie Tények TV2.
Eksplozje w obwodzie kijowskim
W obwodzie kijowskim słychać było eksplozje, pracowała również obrona powietrzna. Nie ma jeszcze informacji o ewentualnych stratach.
System obrony powietrznej zestrzelił dwa drony w obwodzie sumskim
Wieczorem 20 grudnia ukraińskie oddziały obrony powietrznej zniszczyły nad obwodem sumskim dwa rosyjskie Shahedy.
Amerykanie biją rekord wydobycia ropy
Jeszcze nigdy w historii Stany Zjednoczone nie wydobyły tule ropy naftowej.
Czytaj więcej
Ropa z USA zalewa świat. W IV kwartale Amerykanie wyprodukują więcej ropy niż jakikolwiek inny kraj w historii - 13,3 mln baryłek dziennie.
Na Ukrainie trwają dyskusje na temat dodatkowej mobilizacji
- Ministerstwo Obrony Narodowej wraz ze Sztabem Generalnym przedstawia swoją wizję mobilizacji. Ostateczną decyzję muszą podjąć członkowie Rady Najwyższej. To nie jest łatwa dyskusja. Liczby dotyczące docelowej liczby poborowych są rzeczywiście potrzebne dla planu naszego wojska, dla naszego bezpieczeństwa - mówił sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow.
Armenia zawiesza nadawanie rosyjskiej stacji Sputnik
W środę 20 grudnia Komitet Telewizji i Radia Armenii podjął decyzję o cofnięciu koncesji propagandowej stacji radiowej Sputnik Armenia na 30 dni w związku z upokarzającymi wypowiedziami jednego z prowadzących.
17 listopada w swoim programie Tigran Keosajan „w szyderczych i upokarzających słowach” wypowiadał się na temat Armenii i narodu ormiańskiego, „dokonując ocen, do których obserwator polityczny i prezenter będący obcokrajowcem nie ma moralnego Prawidłowy" - ocenił Komitet.
Stany Zjednoczone „bardzo aktywnie” pracują nad uwolnieniem przetrzymywanych w Rosji Amerykanów
Chodzi o Evana Gershkovicha, reportera „Wall Street Journal” przetrzymywanego bez procesu przez ponad 37 tygodni, oraz byłego żołnierza piechoty morskiej Paula Whelana, który odsiaduje 16 lat więzienia, skazany za szpiegostwo, czemu zaprzecza,
Dwa ataki dronów pod Moskwą
W Naro-Fomińsku pod Moskwą zgłoszono dwa ataki dronów. Części drona spadły na jezdnię.
Także pod Biełgorodem Rosjanie zestrzelili drona.
Przed Ukraińcami stoją „poważne wyzwania związane z ogrzewaniem”
Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IMO) stwierdziła, że zapotrzebowanie na artykuły pierwszej potrzeby na zimę, takie jak pościel i urządzenia grzewcze, jest „powszechne na całej Ukrainie”, a najbardziej cierpią przesiedleńcy.
Agencja ONZ stwierdziła, że „trudności gospodarcze” w zapewnieniu podstawowych artykułów są „powszechne”, a większości Ukraińców nie stać na niezbędne paliwa stałe.
IMO opublikowała następujące dane z ankiety przeprowadzonej wśród 20 000 Ukraińców: 20 proc. nie ma niezbędnych na zimę urządzeń grzewczych, przy czym szczególnie mocno ucierpiały Charków, Chersoń i Donieck; 67 proc. nie stać na niezbędne paliwa stałe na zimę; 41 proc. nie ma ciepłej odzieży potrzebnej na zimę, a wśród osób wewnętrznie przesiedlonych odsetek ten wzrósł do 59 proc.; 93 proc. uważa, że ich mieszkania nadają się na zimę, ale wśród przesiedleńców wewnętrznych na południu odsetek ten spadł do 75 proc..
Niemcy chcą przejąć 700 mln euro rosyjskich aktywów
Prokuratura chce zająć pieniądze należące do rosyjskiego banku, który złamał sankcje nałożone na Kreml.
Czytaj więcej
Prokuratura federalna w Karlsruhe poinformowała, że chce odebrać rosyjskiemu bankowi ponad 700 mln euro. Pomimo sankcji próbowano przetransferować te pieniądze do Rosji.
Ukraińcy udowodnili, że da się bezpiecznie wystartować z Boryspola
Pierwszy samolot pasażerski odleciał z lotniska cywilnego pod Kijowem do Francji.
Czytaj więcej
Boeing 737-300 należący do ukraińskich linii Skyline Express odleciał z kijowskiego lotniska Boryspol i bezpiecznie wylądował około południa we środę 20 grudnia na lotnisku Tarbes we Francji.
Mołdawia otrzymała radar obrony powietrznej
Dostawa od francuskiej firmy Thales to pierwszy krok w kierunku rozwoju obrony powietrznej po tym, jak na terytorium Mołdawii odnaleziono szczątki rakiet..
Minister obrony Anatolie Nosatii powiedział, że system nadzoru będzie w stanie monitorować przestrzeń powietrzną całego kraju graniczącego z Rumunią i Ukrainą.
- Nie mamy obrony powietrznej, rakiet ani samolotów. Następnym krokiem będzie system obrony powietrznej dla infrastruktury krytycznej, w tym lotniska, elektrowni – powiedział premier Dorin Recean.
Słowacja zawetuje członkostwo Ukrainy w NATO
- Przed wyborami powiedzieliśmy, że będzie to dla nas problem, jeśli chodzi o członkostwo Ukrainy w NATO [... ] Wierzę, że to nigdy nie nastąpi. Dopóki będę miał możliwość wpływania na słowacką scenę polityczną, będę skorzysta z prawa zawetowania takiej decyzji – zapowiedział premier Robert Fico.
Rosja nie chce skrócić służby osób częściowo zmobilizowanych w 2022 r. do roku
Rosyjskie ministerstwo obrony odmówiło ograniczenia stażu służby osób, które zostały częściowo zmobilizowane w 2022 r., do jednego roku – poinformowała partia Jabłoko.
Żony zmobilizowanych mężczyzn próbują zwrócić uwagę na problem, twierdząc, że ich mężowie służą w zasadzie na czas nieokreślony.
Powołując się na odpowiedź ministerstwa obrony Rosji skierowaną do posła Borysa Wiszniewskiego, partia w oświadczeniu stwierdziła: „Uznaje się za niewłaściwe ustalenie innego okresu służby wojskowej dla obywateli Federacji Rosyjskiej powołanych w czasie częściowej mobilizacji”.
Rosja ostrzega Niemcy w związku z planami rozmieszczenia wojsk na Litwie
Niemieckie plany rozmieszczenia brygady na Litwie od 2027 r. doprowadzą do „eskalacji napięć militarnych” między Rosją a NATO, powiedziała rzeczniczka moskiewskiego MSZ.
Maria Zacharova skomentowała plan uzgodniony między Niemcami a Litwą.
Umowa przewiduje rozmieszczenie stałej niemieckiej brygady liczącej około 4800 żołnierzy na Litwie, w pobliżu granicy z Rosją.
Analiza: Zełenski stoi przed trudnymi decyzjami
Czytaj więcej
Prezydent Ukrainy stoi przed bardzo trudnymi decyzjami i sugeruje, że nie chce prowadzić wojny "każdym kosztem". Musiałby zaryzykować, a błąd może oznaczać tylko jedno - przegraną wojnę z Rosją.
Putin prowadzi „prywatne” rozmowy z byłym prezydentem Kazachstanu
Rosyjski przywódca Władimir Putin odbył „całkowicie prywatne” rozmowy z byłym prezydentem Kazachstanu Nursułtanem Nazarbajewem - potwierdził rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.
Ukraina otrzymała ponad 160 mln dolarów z dotacji UE na działania naprawcze
„Finanse z dotacji wesprą priorytetowe działania mające na celu odbudowę infrastruktury krytycznej zniszczonej w wyniku rosyjskiej agresji, a mianowicie transportu, obiektów i usług komunalnych, infrastruktury społecznej i obszarów mieszkalnych” – skomentował minister finansów Siergiej Marczenko.
Minister: Ukraina wyprodukowała już w grudniu 50 000 dronów FPV
Drony FPV są tanie w produkcji i można je precyzyjnie skierować w cele. Mają zdolność niszczenia znacznie droższego sprzętu wojskowego – powiedział minister przemysłu strategicznego Oleksandr Kamyszyn.
Orlen w Czechach wciąż kupuje dużo rosyjskiej ropy
W 2023 r. Słowacja obniżyła swój import ropy z Rosji o 10 proc., a Węgry - o 2 proc. Dostawy rosyjskiego surowca do Czech były na poziomie ubiegłego roku. Obie czeskie rafinerie należą do Orlenu.
Czytaj więcej
W 2023 r. Słowacja obniżyła swój import ropy z Rosji o 10 proc., a Węgry - o 2 proc. Dostawy rosyjskiego surowca do Czech były na poziomie ubiegłego roku. Obie czeskie rafinerie należą do Orlenu.
Apelacja Romana Abramowicza ws. sankcji odrzucona przez sąd UE
Sąd Unii Europejskiej w Luksemburgu utrzymał w mocy sankcje personalne nałożone na rosyjskiego miliardera Romana Abramowicza po inwazji Rosji na Ukrainę. W czerwcu 2022 Abramowicz zakwestionował umieszczenie jego nazwiska oraz utrzymanie go w wykazach osób i podmiotów objętych sankcjami. Ponadto zażądał, tytułem środka tymczasowego, odszkodowania za szkodę dla swego wizerunku, którą oszacował na milion euro.
Niemcy chcą przejąć 720 mln zamrożonych rosyjskich euro
Berlin chce skonfiskować ponad 720 mln rosyjskich euro zamrożonych w Niemczech w ramach sankcji podjętych po inwazji na Ukrainę. Prokurator generalny ogłosił w środę, że wdrożył „niezależną procedurę konfiskaty” przed sądem we Frankfurcie. Jak podaje niemiecki tygodnik Der Spiegel, środki, o których mowa, należą do Moskiewskiej Giełdy Papierów Wartościowych i są zdeponowane w niemieckiej spółce zależnej JP Morgan Chase.
Ponad 70 proc. Ukraińców sprzeciwia się dymisji Załużnego
Zdecydowana większość Ukraińców - 72% - miałaby negatywny stosunek do ewentualnej dymisji głównodowodzącego sił zbrojnych Wałerija Załużnego.
Sondaż przeprowadził Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii (KIIS) w dniach 4-10 grudnia 2023 r.
Nad obwodem donieckim strącony miał zostać ukraiński śmigłowiec
Informację taką podaje Ministerstwo Obrony Rosji.
Kreml: Obecnie Nie ma podstaw do rozmów pokojowych z Ukrainą
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził konferencji prasowej, że plan pokojowy zaproponowany przez Kijów jest „absurdalny”.
Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu chersońskiego, pokazał skutki nocnego ataku na Chersoń
Chersoń był atakowany w nocy przez drony-kamikadze.
Pierwszy prezydent Kazachstanu, Nursułtan Nazarbajew, był w Moskwie i spotkał się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem
Informacje takie przekazał rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow. Pieskow podkreślił, że spotkanie miało charakter prywatny.
Paul Whelan, obywatel USA skazany na wieloletnie więzienie w Rosji, mówi, że jego ojczyzna go porzuciła
Whelan twierdzi, że powinien był odzyskać wolność „lata temu”.
Czytaj więcej
Paul Whelan, były żołnierz piechoty morskiej USA, skazany w Rosji na wieloletnie więzienia pod zarzutem szpiegostwa, w rozmowie z BBC mówi, że czuje się "porzucony" przez swój kraj.
Nieoficjalnie: USA mogą zwrócić się do Japonii z prośbą o pociski do zestawów Patriot dla Ukrainy
Japonia produkuje pociski do zestawów Patriot na licencji producenta tych zestawów, koncernu Raytheon.
Ukraińcy będą w tym roku po raz pierwszy obchodzić święta Bożego Narodzenia według kalendarza gregoriańskiego
Większość Ukraińców jest wyznawcami prawosławia — Kościół Prawosławny w określaniu dat świąt używa kalendarza juliańskiego, a nie kalendarza gregoriańskiego, w związku z czym Boże Narodzenie czy Wielkanoc świętowane są dwa tygodnie później.
Czytaj więcej
Ukraińcy przygotowują się do świętowania Bożego Narodzenia po raz pierwszy według nowego kalendarza - zauważa Reuters.
Minister finansów Ukrainy: W przyszłym roku potrzebujemy zagranicznej pomocy w wysokości 37,3 mld dolarów
Serhij Marczenko poinformował, że w 2023 roku kraj pozyskał już 39 mld dolarów zewnętrznego finansowania, a do końca roku ma pozyskać jeszcze 3,3 mld dolarów.
Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy pokazała skutki ataku Rosjan na obwód chersoński
Do ataku doszło we wtorek. Zaatakowane zostały obiekt infrastruktury krytycznej, placówka edukacyjna, urząd pocztowy, magazyn i budynek mieszkalny.
Rosjanie ostrzelali 20 miejscowości w obwodzie charkowskim w ciągu doby
Informacje takie przekazuje gubernator obwodu charkowskiego, Ołeh Synehubow.
Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 roku do Polski z Ukrainy wjechało 17,829 mln osób
Z informacji Straży Granicznej wynika, że w ciągu doby z Ukrainy do Polski wjechało 22 tys. osób. W tym samym czasie z Polski na Ukrainę wyjechało 24,6 tys. osób, a od 24 lutego 2022 roku — 16,035 mln.
Obwód zaporoski ostrzelany 190 razy w ciągu doby
Rosyjska artyleria, lotnictwo i drony zaatakowały w ciągu doby 21 miejscowości w obwodzie zaporoskim.
Obwód chersoński ostrzelany 82 razy w ciągu doby
W wyniku ostrzału 16 osób zostało rannych, w tym czworo dzieci — informuje Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu chersońskiego.
W ciągu doby Ukraińcy mieli przeprowadzić ataki na cztery miejscowości w obwodzie biełgorodzkim
Wiaczesław Gładkow, gubernator obwodu podał, że obwód biełgorodzki był we wtorek ostrzeliwany przez ukraińską artylerię i atakowany za pomocą dronów-kamikadze.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 349 190 żołnierzy, 5 814 czołgów, 10 794 pojazdów opancerzonych, 8 206 zestawów artyleryjskich, 928 wyrzutni rakiet, 611 zestawów przeciwlotniczych, 324 samoloty, 324 śmigłowce, 6 316 bezzałogowych statków powietrznych, 1 612 pocisków manewrujących, 22 jednostki nawodne, 1 okręt podwodny, 10 871 pojazdów (w tym cystern) i 1 203 jednostki sprzętu specjalnego.
87 potyczek na ukraińskich frontach w ciągu doby
Informacje takie przekazuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Z jego komunikatu wynika, że w ciągu doby Rosjanie przeprowadzili jeden atak rakietowy, 26 ataków powietrznych i 87 ostrzałów artyleryjskich pozycji ukraińskich jednostek i terenów zamieszkanych.
Zmiany w przebiegu linii frontu na Ukrainie są nieznaczne
Nawet pod Awdijiwką Rosjanie zdobyli tylko kilkaset metrów terenu. Część wojskowych sądzi, że tak może trwać miesiącami. Pytanie, czy Ukraina to wytrzyma. Według polityków i urzędników, których pytała telewizja CNN, Kijów bez pomocy zewnętrznej może tak walczyć do lata 2024 roku. Rosja już obecnie ma przewagę w ilości żołnierzy oraz uzbrojenia na froncie.
Czytaj więcej
Zablokowanie w Waszyngtonie i Brukseli ponad 110 mld dol. pomocy dla Kijowa odbija się na działaniach na froncie.
Sondaż dla "Rzeczpospolitej": Co zrobiliby Polacy, gdyby Rosja napadła na nasz kraj?
29 proc. badanych deklaruje, że podejmie wówczas działania jako wolontariusz np. w szpitalu, 37,4 proc. ewakuuje się – z tym, że 11,9 proc. wyjedzie wraz z rodziną za granicę, a 25,5 proc. – w bezpieczne miejsce w Polsce. Tylko 15,7 proc. badanych zaciągnie się na ochotnika do wojska. Nic nie będzie robiło 22 proc. pytanych, a 11,6 proc. nie wie, jak się wtedy zachowa.
Czytaj więcej
W razie wybuchu wojny co trzeci Polak zdecydowałby się na ucieczkę z miejsca zamieszkania, tylko 15,7 proc. badanych wstąpiłoby na ochotnika do wojska.
Zmniejsza się zaufanie Ukraińców do Wołodymyra Zełenskiego
W grudniu ubiegłego roku prezydentowi Ukrainy ufało 84 proc. rodaków. Obecnie odsetek ten wynosi 62 proc. - wynika z corocznego sondażu Kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologii (KMIS).
Czytaj więcej
Prezydent przekonuje, że nie przegra wojny. Ukraińcy tracą zaufanie do władz.
Szef MSZ Rosji, Siergiej Ławrow, weźmie udział w Rosyjsko-Arabskim Forum Współpracy w Maroku
Forum istnieje od 2009 roku. Jego poprzednia sesja odbyła się w Moskwie w kwietniu 2019 roku. Wzięło w niej wówczas udział 14 przedstawicieli krajów należących do Ligi Arabskiej.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy opublikował nagranie podsumowujące 664 dzień wojny
Nagranie opublikowano na profilu ukraińskiego Sztabu na Facebooku.
Dziewięć osób rannych w wieczornym ostrzale Chersonia
Informacje takie przekazał szef miejskiej administracji wojskowej, Roman Mroczko. W wyniku ostrzału miasta przez Rosjan dziewięć osób zostało rannych, w tym czworo dzieci (w wieku 13, 10, 4 i 2 lata). Troje dzieci i ich matka zostało hospitalizowanych. Pozostałym udzielono pomocy na miejscu ataku.
Wołodymyr Zełenski twierdzi, że ukraińska armia chce powołania do wojska dodatkowych 500 tys. Ukraińców
Koszt takiej mobilizacji miałby wynieść 13,5 mld dolarów.
Czytaj więcej
Ukraińska armia zaproponowała zmobilizowanie kolejnych 450-500 tys. Ukraińców - poinformował we wtorek prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.
Wicepremier Ukrainy: Priorytetem dla wszystkich polityków powinny być nie wybory, lecz jedność dla Ukrainy
Iryna Wereszczuk, w rozmowie z agencją Ukrinform stwierdziła, że priorytetem dla wszystkich polityków na Ukrainie „nie powinny być wybory, polityczne debaty (...) lecz jedność dla Ukrainy, dla zwycięstwa”. - Obecnie, każdy, kto jest we władzach, kto jest w opozycji, kto był w poprzednim rządzie, każdy powinien sobie postawić jasny priorytet — jedność dla Ukrainy, dla zwycięstwa — powiedziała Wereszczuk.
W nocy w trzech rejonach Ukrainy ogłoszono zagrożenie atakiem bronią balistyczną
Alarm ogłoszono ok. 3 w nocy w obwodach mikołajowskim, chersońskim i kirowohradzkim.
Na Charków spadły w nocy dwa rosyjskie pociski
Mer Charkowa, Ihor Terechow informuje o dwóch eksplozjach w pobliżu budynków mieszkalnych w Charkowie. Na razie nie ma informacji o ofiarach.
Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję potępiającą łamanie przez Rosję praw człowieka w okupowanych częściach Ukrainy
O przyjęciu rezolucji poinformował ukraiński MSZ na swoim kanale w serwisie Telegram. W rezolucji ONZ domaga się, by Rosja „wstrzymała przymusowe deportacje i zapewniła, że wszystkie ukraińskie dzieci i cywile wrócą na Ukrainę”.
Gubernator obwodu biełgorodzkiego poinformował o ostrzale jednej z wsi przez Ukraińców
Ostrzelana miała zostać wieś Wiazowoje. W wyniku ostrzału uszkodzona miała zostać linia energetyczna.
W Pekinie dojdzie do spotkania premiera Rosji i prezydenta Chin
Michaił Miszustin spotka się z Xi Jinpingiem przed wylotem do Moskwy. Premier Rosji przyleciał do Chin 19 grudnia.
W Petersburgu zawalił się budynek
W środę, w rejonie Admiraltejskim w Petersburgu zawalił się opuszczony, sześciopiętrowy budynek — informuje lokalny oddział Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. Do wypadku doszło ok. 2:02 czasu moskiewskiego. Z wstępnych informacji wynika, że w katastrofie nikt nie ucierpiał.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Minister obrony Estonii uważa, że sojusznicy Ukrainy powinni jej przekazywać co roku pomoc o wartości 0,25 proc. swojego PKB.