Aktualizacja: 12.02.2025 02:03 Publikacja: 04.09.2023 21:00
Spotkanie Kim Dzong Un - Putin we Władywostoku, kwiecień 2019
Foto: PAP/EPA
W ramach niezwykle rzadkich wyjazdów z kraju, Kim ma wyjechać Pjongjangu prawdopodobnie pociągiem pancernym do Władywostoku na rosyjskim wybrzeżu Pacyfiku, aby spotkać się z Putinem – podają urzędnicy USA na podstawie danych wywiadowczych. Niewykluczona, choć bardzo mało prawdopodobna, jest też wizyta Kima w Moskwie.
Putin chce, aby Kim zgodził się na wysłanie Rosji pocisków artyleryjskich i rakiet przeciwpancernych. Przywódca Korei Północnej z kolei chciałby, aby Rosja zapewniła Korei Północnej zaawansowaną technologię dla satelitów i okrętów podwodnych o napędzie atomowym. Kim zabiega także o pomoc żywnościową dla swojego głodującego narodu.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Donald Trump przekonuje, że zarówno Rosja, jak i Ukraina, chcą zawrzeć porozumienie kończące wojnę.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Donald Trump zapowiedział, że „we właściwym czasie” spotka się z Władimirem Putinem.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Rzecznik Kremla poinformował, że USA i Rosja nie rozpoczęły jeszcze rozmów na temat spotkania Donalda Trumpa z Władimirem Putinem.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wiceszef MSZ Rosji deklaruje gotowość do rozmów z USA, ale podkreśla, że to Stany Zjednoczone muszą wykonać pierwszy krok.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Donald Trump przekonuje, że zarówno Rosja, jak i Ukraina, chcą zawrzeć porozumienie kończące wojnę.
Podczas rozmów pokojowych Ukraina jest gotowa zaproponować Rosji wymianę terytoriów - przekazał Wołodymyr Zełenski. W wywiadzie dla brytyjskiego „The Guardian” prezydent Ukrainy ujawnił, że jego współpracownicy starają się doprowadzić do jego spotkania z prezydentem USA Donaldem Trumpem.
Prezydent USA Donald Trump nie rezygnuje z nierealistycznego planu w sprawie Gazy. Żąda przy tym od Hamasu uwolnienia wszystkich zakładników, grożąc piekłem.
- To może być lit. To może być tytan, uran, wiele innych (surowców) - mówi szef kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Andrij Jernak w rozmowie z AP, deklarując gotowość do zawarcia porozumienia z USA ws. przekazywania Amerykanom m.in. metali ziem rzadkich w zamian za dalszą pomoc wojskową.
Wojna na Ukrainie musi się skończyć - to zdanie pada podczas niemal każdej wizyty ukraińskich oficjeli na Zachodzie. Na jakich warunkach? Pełnoskalowa inwazja Rosji na Ukrainę trwa od 2022 roku, a rozwiązanie konfliktu stało się jedną z wyborczych obietnic nowego prezydenta USA Donalda Trumpa, który powołał specjalnego wysłannika ds. Rosji i Ukrainy, Keitha Kellogga. Już wiadomo, że zbliżająca się Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa nie będzie tym forum, na którym pojawi konkretny plan.
„Poderwane zostały dyżurne pary myśliwskie, a naziemne systemy obrony powietrznej i rozpoznania radiolokacyjnego osiągnęły stan najwyższej gotowości” - przekazało w godzinach porannych polskie Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. To efekt ataków Rosji na Ukrainę.
Prezydent USA Donald Trump oświadczył, że Hamas powinien uwolnić wszystkich zakładników wywiezionych do Strefy Gazy 7 października 2023 roku do południa w sobotę. W przeciwnym razie, jak dodał, zawieszenie broni między Izraelem a Hamasem powinno zostać zerwane.
Donald Trump zlikwidował agencję rządową USAID, przez co teraz ucierpi proces akcesyjny Ukrainy do Unii. Zawstydzające i niezrozumiałe jest, że wysiłek dostosowywania się tego kraju do wymagań UE w znakomitym stopniu spoczywał na barkach Amerykanów. Wiele to mówi o zaangażowaniu Brukseli i państw członkowskich w przemiany nad Dnieprem.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas