Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski mówi, że Ukraina zainspirowała inne narody sposobem, w jaki broni swojego kraju i wolności.
Kończymy relację
O najnowszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
Zełenski: Przewodnicząca Komisji Europejskiej chwali antykorupcyjne wysiłki Ukrainy
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, pochwaliła postępy Ukrainy w działaniach antykorupcyjnych, w tym mianowanie szefa Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy (NABU).
- Jest to ważne dla naszych dalszych postępów w integracji europejskiej przed rozpoczęciem negocjacji w sprawie członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej - powiedział Zełenski.
Fiński rząd zezwolił Estonii na reeksport sprzętu wojskowego i zaopatrzenia na Ukrainę
Decyzja dotyczy eksportu haubic D-30 i amunicji kalibru 122 mm. Ilość obu dostaw wojskowych nie jest określona.
"Odbiorcą dostaw są Siły Zbrojne Ukrainy. Estonia oświadczyła, że ilość wyeksportowanej broni jest poufna” – czytamy w oświadczeniu fińskiego rządu.
W związku z tym fiński rząd poinformował również, że Estonia wymaga, aby liczba wywożonych towarów pozostała poufna.
Eksport prawdopodobnie nastąpi w ramach pakietu pomocy wojskowej o wartości 113 mln euro, zatwierdzonego przez rząd Estonii w styczniu 2023 roku.
Protestujący Gruzini spalili rosyjską flagę
Przed budynkiem gruzińskiego parlamentu w Tbilisi protestujący Gruzini spalili flagę Rosji.
Przywrócono zasilanie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że prace nad przywróceniem zasilania w częściach kraju dotkniętych falą rosyjskich nalotów nadal trwają, ale wysiłki będą kontynuowane „tak długo, jak będzie to konieczne”.
Prezydent powiedział, że najtrudniejsza jest sytuacja w Charkowie i obwodzie żytomierskim.
Moc została już przywrócona w elektrowni jądrowej Zaporoże. Zakład jest kontrolowany przez Rosjan, ale obsługują go głównie Ukraińcy.
Ochotnik, który walczył z Rosjanami na Ukrainie zatrzymany w Gruzji
Podczas protestów w Gruzji zatrzymano Nadyma Chmaladze, który walczył u boku Sił Zbrojnych Ukrainy (AFU) na Ukrainie,
Gruzińskie MSW potwierdziło aresztowanie Chmaladze.
8 marca około godziny 16:00 został aresztowany na Placu Wolności w Tbilisi za "nieposłuszeństwo i chuligaństwo".
Ukraińska organizacja praw człowieka Truth Hounds została uhonorowana Nagrodą Wolności im. Sacharowa 2023
Została uhonorowana za dokumentowanie zbrodni wojennych, jak poinformował Norweski Komitet Helsiński (NHC), który ustanowił tę nagrodę.
W tym roku po raz pierwszy nagrodę otrzymała ukraińska organizacja.
W walkach o Bachmut zginęli ojciec i syn
W bitwie pod Bachmutem zginęli Ołeh i Mykyta Chomiuk, ojciec i syn walczący z Rosją od pierwszych dni inwazji.
Nie tylko Węgry blokują sankcje przeciwko Rosatomowi
Sankcji przeciwko rosyjskiej energetyce jądrowej domaga się nie tylko Ukraina, ale i wiele unijnych państw w tym Polska, republiki bałtyckie i kraje skandynawskie. Tymczasem Rosatom, nie wpadając w dziesiąty pakiet unijnych sankcji, poczuł się chroniony i zaczął rozszerzać swoją działalność na inne sektory.
Czytaj więcej
Okazuje się, że nie tylko Węgry blokują sankcje Unii przeciwko rosyjskiego koncernowi Rosatom. Także Francja i Bułgaria są przeciw, pomimo, że to Rosatom odpowiada za porwania i wywózkę do Rosji dzieci pracowników okupowanej elektrowni jądrowej w Zaporożu. Rosyjski koncern szantażem zmusza do współpracy pracowników ukraińskiej siłowni.
Pomnik Armii Czerwonej w centrum Sofii zostanie przeniesiony
Radni miasta w głosowaniu zdecydowali, że pomnik Armii Radzieckiej w centrum stolicy Bułgarii, wzniesiony w 1954 r., zostanie usunięty z centrum i przeniesiony do Muzeum Sztuki Socjalistycznej.
Przed głosowaniem pod pomnikiem zebrała się grupa protestujących. Zapowiedzieli, że nie dopuszczą do rozbiórki ani przeniesienia pomnika, po czym obrzucili budynek miejski jajkami i farbą.
Ekspert z ISW: To nie były ćwiczenia, to była choreografia z czołgami
- Z perspektywy czasu zdaliśmy sobie sprawę, że rosyjskie ćwiczenia wojskowe, które studiowaliśmy w szczegółach przez lata, tak naprawdę nie były ćwiczeniami – powiedział George Barros z Institute for the Study of War (ISW).
Czytaj więcej
Z perspektywy czasu zdaliśmy sobie sprawę, że rosyjskie ćwiczenia wojskowe, które przez lata studiowaliśmy w drobiazgach, tak naprawdę nie były ćwiczeniami - powiedział w rozmowie z Newsweekiem George Barros z amerykańskiego think tanku Institute for the Study of War.
Szefowa KE: Ataki Rosji wzmacniają naszą wspólną determinację
Celowe ataki Rosji na ludność cywilną i sieć energetyczną to zbrodnia wojenna - napisała Ursula von der Leyen, komentując czwartkowe zdarzenia na Ukrainie.
Szef CIA o wpływie wojnie na Ukrainie na sytuację Tajwanu
- To jest coś, co prezydent Xi musi rozważyć w czasie, gdy jego kraj wychodzi z Covid-20, próbuje przywrócić chiński wzrost gospodarczy, próbuje zaangażować się w resztę światowej gospodarki – powiedział William Burns.
Czytaj więcej
Myślę, że nikt nie obserwuje bardziej uważnie doświadczeń Władimira Putina na Ukrainie niż Xi Jinping i myślę, że do pewnego stopnia otrzeźwiał - powiedział w czwartek dyrektor CIA William Burns przed komisją wywiadu Izby Reprezentantów.
Rosja nie zgadza się na wymianę wszystkich więźniów z Ukrainą
Dmytro Łubieniec, ukraiński rzecznik praw obywatelskich, przekazał na Facebooku, że Rosja nie zgadza się na wymianę więźniów na zasadzie „wszyscy za wszystkich”, nawet jeśli dotyczy to tylko jednej kategorii, np. kobiet czy rannych. Według niego temat wymiany wszystkich więźniów ukraińskich na wszystkich rosyjskich jest stale omawiany ze stroną rosyjską, a ukraińskie władze każdego dnia próbują znaleźć argumenty i opcje w tej sprawie. Jednak Moskwa na nic się nie zgadza.
Austriacki koncern opuszcza Rosję
Swarovski zdecydował się na całkowite wycofanie z Rosji - przekazał w rozmowie z austriackim magazynem biznesowym „Trend” dyrektor generalny Alexis Nasard.
Czytaj więcej
Austriacki koncern Swarovski, specjalizujący się w produkcji biżuterii, zdecydował się na całkowite wycofanie z Rosji - przekazał w rozmowie z austriackim magazynem biznesowym „Trend” dyrektor generalny Alexis Nasard.
144 osób z krajów bałtyckich na rosyjskiej liście sankcji
Dmytro Łubieniec, ukraiński rzecznik praw obywatelskich, przekazał na Facebooku, że Rosja nie zgadza się na wymianę więźniów na zasadzie „wszyscy za wszystkich”, nawet jeśli dotyczy to tylko jednej kategorii, np. kobiet czy rannych. Według niego temat wymiany wszystkich więźniów ukraińskich na wszystkich rosyjskich jest stale omawiany ze stroną rosyjską, a ukraińskie władze każdego dnia próbują znaleźć argumenty i opcje w tej sprawie. Jednak Moskwa na nic się nie zgadza.
Pociski Kalibr atakują cele w Ukrainie
Przeprowadzony atak ponownie zwrócił uwagę opinii publicznej na możliwości uniwersalnego systemu rakietowy Kalibr. Warto więc się przyjrzeć, czym jest ta broń.
Czytaj więcej
W nocnych atakach z 8 na 9 marca 2023 r. Rosjanie ponownie użyli pocisków Kalibr. Z podanych informacji wynika, że łącznie wystrzelili ich 48 sztuk.
Rosjanie mają nie odwiedzać Gruzji
Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego i Handlu Federacji Rosyjskiej wezwało Rosjan do wstrzymania się z podróżami do Gruzji. Jeśli Rosjanie są już w tym kraju, mają „unikać odwiedzania zatłoczonych miejsc, w szczególności historycznych centrów Batumi i Tbilisi”. Ma to związek z masowymi protestami w związku z forsowaną do czwartku, a ostatecznie zarzuconą ustawą o „zagranicznych agentach”.
Łukaszenko podpisał ustawę rozszerzającą orzekanie kary śmierci
Będzie można ją usłyszeć za zdradę stanu.
Czytaj więcej
Białoruski dyktator Aleksander Łukaszenko podpisał ustawę o zaostrzeniu odpowiedzialności karnej za ekstremizm i działalność antypaństwową. Ustawa wprowadza karę śmierci za zdradę stanu dla urzędników i personelu wojskowego.
Ukraińcy negocjują z MFW w Warszawie i online
- Misja MFW, kierowana przez Gavina Graya, rozpoczęła rozmowy z władzami Ukrainy na temat potencjalnego programu MFW w tym kraju – ujawnił ukraińskim mediom przedstawiciel MFW na Ukrainie Vahram Stepanyan.
Czytaj więcej
Misja Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) i przedstawicieli rządu i banku centralnego Ukrainy rozpoczęły w ostatnią środę w Warszawie negocjacje na temat programu finansowania przez tę instytucję.
Pociski PAC-3 MSE dla Programu Wisła przyleciały do Polski
Pociski PAC-3 MSE, wchodzące na wyposażenie polskiej tarczy przeciwrakietowej (program „Wisła"), wraz ze swoimi zaawansowanymi zdolnościami zwalczania celów bezpośrednim trafieniem (hit-to-kill), będą odgrywać kluczową rolę w polskim wielowarstwowym systemie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.
Czytaj więcej
Lockheed Martin dostarczył do Polski pierwszą partię pocisków PAC-3 MSE (Patriot Advanced Capability–3 Missile Segment Enhancement). To podstawowy antybalistyczny oręż zakupionego w USA systemu Patriot, który ma bronić polskiego nieba.
Izrael zapewnia, że "robi wszystko", by pomóc Ukrainie
Podczas spotkania z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem, który przybył w czwartek do Izraela, minister obrony Yoav Gallant powiedział, że Izrael robi wszystko, co w jego mocy, by pomóc Ukrainie.
- Dokładamy wszelkich starań w koordynacji ze Stanami Zjednoczonymi, aby pomóc ukraińskiemu rządowi chronić jego ludność i robimy to ze zrozumieniem, jakie są izraelskie interesy w regionie – powiedział Gallant.
USA: Ukraina jest „laboratorium bojowym” do testowania irańskiej broni
Wysoki rangą urzędnik obrony USA ostrzegł, że Ukraina staje się „laboratorium bojowym” do testowania irańskiej broni poza Bliskim Wschodem.
- Wszyscy powinni przygotowywać się na to, jak będą wyglądać scenariusze zagrożeń, kiedy Iran zastosuje taktykę, techniki i procedury, których nauczył się na Ukrainie, i zacznie stosować te taktyki przymusu na Bliskim wschodzie - powiedział anonimowy urzędnik.
Ukraina weźmie udział w programie krajów Unii Europejskiej wspólnego zakupu gazu
Zintegrowaliśmy Ukrainę z platformą wspólnego zakupu gazu, aby pomóc zabezpieczyć dodatkowe 2 miliardy metrów surowca – powiedziała unijna komisarz ds. energii Kadri Simson.
Moskwa: UE ignoruje rozmowy w sprawie śledztwa dotyczącego Nord Stream
Rosja wielokrotnie prosiła o pozwolenie na włączenie się do śledztwa w sprawie wybuchów, które miały miejsce w zeszłym roku i spowodowały pęknięcie trzech z czterech nitek gazociągu Nord Stream 1 i 2, łączących Rosję z Niemcami pod Morzem Bałtyckim - stwierdziła rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.
Dodała, że Unia Europejska ignoruje wszelkie rozmowy w sprawie śledztwa.
Szwecja pracuje nad ustawą antyterrorystyczną
Aby przekonać Turcję do poparcia wniosku, rząd w Sztokholmie przygotował projekt ustawy antyterrorystycznej, która ma przekonać Ankarę do zmiany stanowiska.
Czytaj więcej
Szwedzki rząd przedstawi parlamentowi ustawę antyterrorystyczną, która ma przekonać Turcję do wycofania sprzeciwu wobec przystąpienia Szwecji do NATO.
Po rosyjskim ataku na obwód lwowski
Polska przekaże Ukrainie "mniej myśliwców MiG-29 niż czołgów leopard"
- Z tego co wiem, jeśli chodzi o przekazanie przez Polskę samolotów to nie będzie jakaś duża liczba, z całą pewnością nie będzie to liczba odpowiadająca liczbie czołgów - ani tych starszych, poradzieckich, ani nawet leopardów (tych ostatnich Polska przekazuje Ukrainie 14 - red.) - mówił szef gabinetu prezydenta RP, Paweł Szrot.
Czytaj więcej
Z całą pewnością zrobimy to w jakiejś szerszej, międzynarodowej koalicji, tak aby Ukraina mogła to wsparcie odczuć - mówił w Radiu Plus szef gabinetu prezydenta RP, Paweł Szrot, pytany o kwestię przekazanie Ukrainie myśliwców MiG-29 przez Polskę.
Fałszywy alarm powietrzny w Moskwie
Biuro prasowe moskiewskiego oddziału Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych poinformowało, że informacja o alarmie powietrznym, którą przekazały stacje radiowe i telewizyjne w Moskwie, była fałszywa, a jej emisja była efektem ataku hakerskiego.
Premier Ukrainy: Rosjanie uszkodzili infrastrukturę energetyczną w ośmiu obwodach
Denis Szmyhal, premier Ukrainy poinformował o możliwych przerwach w dostawach prądu spowodowanych uszkodzeniem ukraińskiej infrastruktury energetycznej w ośmiu obwodach w czasie ataku rakietowego, do którego doszło w nocy z 8 na 9 marca.
Za wysłaniem białoruskiego wojska nad Dniepr opowiadał się szef białoruskiego KGB Iwan Tertel
Tertel miał namawiać Łukaszenkę do tego, by ograniczone siły operacji specjalnych Białorusi przyczyniły się „do triumfu Rosji” atakując Kijów. Współudział białoruskiej armii w wojnie przeciwko Ukrainie popierać miał też szef Rady Bezpieczeństwa kraju Aleksandr Walfowicz. Zarówno Tertel, jak i Walfowicz, są uważani za zwolenników „ruskiego miru”. Podobne opinie miał też wygłaszać szef resortu obrony, Wiktar Chrenin.
Czytaj więcej
Gdy w lutym ubiegłego roku Rosja zaatakowała Ukrainę, w otoczeniu białoruskiego dyktatora nie wszyscy wierzyli w zwycięstwo Putina.
11 zabitych, 22 rannych w atakach rakietowych na Ukrainę
Dane takie podają ukraińskie władze. Pięć osób zginęło w obwodzie lwowskim, trzy osoby w obwodzie chersońskim, jedna - w obwodzie dniepropietrowskim, dwie - w obwodzie donieckim.
Obraz słynnej artystki o zbrodniach Rosjan w Ukrainie uznany za promocję pedofilii
Prezentowana na wystawie w Paryżu praca Miriam Cahn, znanej szwajcarskiej artystki, będąca jej komentarzem na temat zbrodni rosyjskich żołnierzy w Buczy i innych ukraińskich miastach, została uznana za promocję pedofilii. Pojawiły się nawet głosy, by usunąć obraz z wystawy w paryskim Palais de Tokyo.
Czytaj więcej
Obraz wybitnej szwajcarskiej malarki Miriam Cahn wywołał burzę na wystawie w Paryżu. Pracę będącą komentarzem do zbrodni dokonywanych przez żołnierzy rosyjskich podczas wojny w Ukrainie uznano za promocję pedofilii.
Zysk Sbierbanku mocno się skurczył
Największy bank Rosji zamknął wojenny rok zyskiem 4,5 raza niższym w ujęciu rocznym i po raz pierwszy od 22 lat nie wypłaci dywidendy.
Czytaj więcej
Największy bank Rosji zamknął wojenny rok zyskiem 4,5 raza niższym w ujęciu rocznym i po raz pierwszy od 22 lat nie wypłaci dywidendy.
Ministerstwo Finansów Ukrainy: Od 24 lutego 2022 r. USA przekazały nam pomoc finansową w wysokości ponad 14 mld dolarów
Jak przypomina Ukrinform USA zgodziły się przekazać ponad 10 mld Ukrainie do września 2023 roku, aby pomóc w pokryciu ukraińskiego deficytu budżetowego.
Jedna Rosja Władimira Putina zamierza podnieść poziom współpracy z północnokoreańską Partią Pracujących Korei
W wydanym oświadczeniu Jedna Rosja, rosyjska partia prezydencka, wyraża wolę "dalszego wnoszenia pozytywnego wpływu we wzmacnianie pokoju i stabilności na Półwyspie Koreańskim, biorąc pod uwagę uzasadnione interesy bezpieczeństwa KRLD (Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna - red.)". "Jesteśmy pewni, że narody Rosji i Korei będą nadal stać ramię w ramię w świetle wspólnych wyzwań" - podkreśla Jedna Rosja. Partia chwali też Koreę Północną za "silne wsparcie" dla rosyjskich działań wojennych na Ukrainie.
Władze Naddniestrza oskarżają Ukrainę o plany zamachu na prezydenta samozwańczej republiki
Celem ataku miał być prezydent Naddniestrza, Wadim Krasnosielski. Prokuratura z Naddniestrza twierdzi, że SBU zamierzała wykorzystać przy zamachu detonację bomby umieszczonej w samochodzie w centrum Tyraspolu. "Terroryści liczyli na dużą liczbę ofiar" - twierdzą śledczy.
Czytaj więcej
Władze separatystycznego, nieuznawanego na arenie międzynarodowej Naddniestrza, położonego na terytorium Mołdawii, twierdzą, że udaremniły próbę zamordowania przywódcy separatystycznej republiki, za którą miały stać służby specjalne Ukrainy.
Na Morzu Czarnym są obecnie dwa rosyjskie okręty uzbrojone w pociski Kalibr
Z ośmiu rosyjskich okrętów przebywających obecnie na wodach Morza Czarnego znajduje się osiem rosyjskich okrętów, w tym dwa uzbrojone w pociski Kalibr (łącznie, na ich pokładach, znajdują się cztery takie pociski).
Resort obrony Rosji: Atak na Ukrainę był odwetem za atak terrorystyczny w obwodzie briańskim
Ministerstwo Obrony Rosji podało, że "zmasowane uderzenie rakietowe" na cele na Ukrainie, przeprowadzone w nocy z 8 na 9 marca, było odwetem za "atak terrorystyczny" na dwie wioski w obwodzie briańskim, do którego doszło 2 marca. Atak miał przeprowadzić rosyjski Legion Wolna Rosja, złożony z rosyjskich ochotników walczących na Ukrainie. Jak podał resort obrony Rosji do ataku użyto m.in. pocisków hipersonicznych Kindżał, a celem ataku były "obiekty infrastruktury wojskowej, przedsiębiorstwa kompleksu wojskowo-przemysłowego oraz obiektom infrastruktury energetycznej" - poinformował rzecznik resortu obrony Rosji, gen. Igor Konaszenkow. W wyniku ataku - jak twierdzi gen. Konaszenkow - zniszczone zostały bazy bezzałogowych statków powietrznych, a także zakłócono przerzut ukraińskich rezerw oraz transport kolejowy zagranicznych zestawów uzbrojenia oraz produkcję i naprawę sprzętu wojskowego oraz produkcję amunicji.
Rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy: Rosjanie w czasie ataku użyli sześciu pocisków hipersonicznych
W ataku, jak podały wcześniej Siły Powietrzne Ukrainy, brało udział dziesięć bombowców strategicznych Tu-95, siedem bombowców Tu-22M3, osiem myśliwców wielozadaniowych Su-35 i sześć ciężkich myśliwców MiG-31K.
Czytaj więcej
Po raz pierwszy w czasie ataku rakietowego na cele na Ukrainie Rosjanie użyli tak wielu różnych rodzajów rakiet - mówił na antenie ukraińskiej Telewizji rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy, płk Jurij Ihnat.
Eksplozja rosyjskiej rakiety w obwodzie tarnopolskim uszkodziły pięć budynków
Jeden z uszkodzonych budynków to budynek mieszkalny - poinformował gubernator obwodu tarnopolskiego, Wołodymyr Trusz. Jak dodał nie ma informacji o zabitych lub rannych.
Siergiej Ławrow spotkał się z szefem saudyjskiej dyplomacji
- Jeśli chodzi o współpracę z Arabią Saudyjską, zarówno w sektorze energetycznym, jak i innych, nie podlega ona rynkowym wahaniom, ani innym nieistotnym względom - powiedział Ławrow na konferencji prasowej.
Putin nie planuje spotkania z sekretarzem generalnym ONZ, Antonio Guterresem, ws. przedłużenia porozumienia zbożowego
W środę Guterres spotkał się w Kijowie z Wołodymyrem Zełenskim, z którym omawiał o przedłużeniu porozumienia z 22 lipca 2022 roku, na mocy którego ukraińskie zboże jest transportowane drogą morską z ukraińskich portów. Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla, pytany o to czy Władimir Putin planuje rozmowę telefoniczną lub spotkanie z Guterresem w tej samej sprawie odparł: "Nie, prezydent nie ma na razie takich planów".
Premier Ukrainy po nocnym ataku Rosji: Potrzeba więcej broni, więcej sankcji
Denys Szmyhal pisze, że celem ataku rakietowego oraz ataku z użyciem dronów-kamikadze była infrastruktura energetyczna. "Trafione zostały też budynki mieszkalne" - dodaje. "Są ofiary. Potrzebujemy więcej broni i więcej sankcji, by zatrzymać agresora" - pisze ukraiński premier.
Władze Naddniestrza informują o udaremnieniu ataku terrorystycznego. Za próbą mieli stać Ukraińcy
Ministerstwo Bezpieczeństwa Państwowego nieuznawanego na arenie międzynarodowej Naddniestrza, separatystycznej republiki istniejącej na terytorium Mołdawii, podało, że atak terrorystyczny miał być przygotowywany "zgodnie z instrukcjami Służby Bezpieczeństwa Ukrainy". "Podejrzani zostali zatrzymani. Składają zeznania" - czytamy w komunikacie.
Kreml nie wierzy, by za atakiem na gazociągi Nord Stream stali Ukraińcy
Dmitrij Pieskow stwierdził, że jest mało prawdopodobne, by to Ukraińcy zorganizowali atak na gazociągi Nord Stream, ponieważ "tylko niewielka liczba służb specjalnych jest w stanie wykonać takie zadanie".
Rosyjskie pociski spadły na przystanek w Chersoniu. Są ofiary
Andrij Jermak, szef kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego poinformował, że w czasie ostrzału miasta jeden z rosyjskich pocisków trafił w przystanek transportu publicznego. W wyniku uderzenia pocisku zginęły trzy osoby.
Polska i Słowacja wspólnie przekażą Ukrainie myśliwce MiG-29?
Minister obrony Słowacji, Jaroslav Nad' pisze na Facebooku, że na spotkaniu ministrów obrony państw UE w Sztokholmie, polski minister obrony Mariusz Błaszczak, potwierdził, że Polska zgadza się na wspólne przekazanie wraz ze Słowacją zbędnych myśliwców MiG-29 Ukrainie.
Czytaj więcej
"Potwierdzam, że Polska zgodziła się wysłać wspólnie (ze Słowacją) MIG-i Ukrainie" - napisał na swoim profilu na Facebooku minister obrony Słowacji, Jaroslav Nad'.
W nocy Rosjanie trafili w obiekt infrastruktury energetycznej w obwodzie iwanofrankiwskim
Informacje takie przekazuje gubernator obwodu, Switłana Onyszczuk.
Rosyjski resort obrony zapowiada ćwiczenia z armiami Mongolii i Laosu
W sprawie ćwiczeń odbyły się już spotkania przedstawicieli rosyjskiej armii z przedstawicielami sił zbrojnych obu tych azjatyckich krajów.
Ceny gazu pokonały kolejną granicę spadku
Cena gazu na europejskim rynku spadła dziś poniżej 450 dol. za tysiąc metrów sześciennych pierwszy raz od lipca 2021 roku. Surowiec kosztuje 443 dolary, czyli 40,6 euro za MWh.
Czytaj więcej
Cena gazu na europejskim rynku spadła dziś poniżej 450 dol. za tysiąc metrów sześciennych pierwszy raz od lipca 2021 roku. Surowiec kosztuje 443 dolary, czyli 40,6 euro za MWh.
Kułeba o nocnym ataku Rosjan: Cele nie były wojskowe, czyste barbarzyństwo
"Nadejdzie czas, gdy Putin i jego współpracownicy zostaną pociągnięci do odpowiedzialności przed Specjalnym Trybunałem" - napisał szef MSZ Ukrainy, Dmytro Kułeba.
"Kyiv Post" publikuje zdjęcia ilustrujące skutki rosyjskiego ataku rakietowego na Kijów
Drony-kamikadze uszkodziły obiekt infrastruktury energetycznej w obwodzie żytomierskim
O ostrzale informuje Witalij Buneczko, gubernator obwodu żytomierskiego.
Maksym Kozicki pokazuje skutki rosyjskiego ostrzału w obwodzie lwowskim
W całym Charkowie nie ma prądu
Po nocnym rosyjskim ataku rakietowym cały Charków jest pozbawiony prądu.
Jak uszkodzenie A-50 wpłynie na działania Rosjan?
Brytyjskie Ministerstwo Obrony informuje, że do czasu przeniesienia na Białoruś nowego samolotu wczesnego ostrzegania, rosyjskie siły powietrzne będą musiały zapewniać swoim myśliwcom dodatkowe wsparcie.
Czytaj więcej
Po przystąpieniu do naprawy uszkodzonego na lotnisku w Maczuliszczach pod Mińskiem samolotu wczesnego ostrzegania A-50, istnieje realna możliwość, że wspólna rosyjsko-białoruska aktywność lotnicza będzie musiała teraz polegać na kontroli naziemnej i eskorcie myśliwców - informuje wywiad wojskowy Wielkiej Brytanii.
Rosyjski sposób na sankcje. iPhone w Rosji aktywowany za granicą
Sprzedaż aktywowanych w Turcji czy Zjednoczonych emiratach Arabskich iPhone'ów to jedyny sposób, w jaki rosyjscy detaliści mogą handlować amerykańskim sprzętem. W Moskwie smartfonów Apple nie brakuje.
Czytaj więcej
Amerykańskich iPhone`ów do Rosji nie wolno eksportować. A jednak nie brakuje ich na tamtejszym rynku. To iPhone'y aktywowane za granicą. Tak zagraniczni partnerzy Apple omijają sankcje, by dalej zarabiać na biznesie z rosyjskim agresorem.
W ciągu doby z Ukrainy do Polski wjechało 17,9 tys. osób
Z informacji podawanych przez polską Straż Graniczną wynika, że od 24 lutego 2022 r. z Ukrainy do Polski wjechało 10,3 mln osób. W tym samym czasie z Polski do Ukrainy wyjechało 8,4 mln osób (w ciągu doby - 18,2 tys. osób).
Dowódca ukraińskich wojsk lądowych tłumaczy, dlaczego Ukraińcy bronią Bachmutu
W ciągu ostatniej doby w rejonie Bachmutu miało dojść do 72 potyczek, w których Rosjanie stracili 115 żołnierzy, a 197 zostało rannych.
Czytaj więcej
Ołeksandr Syrski, dowódca wojsk lądowych Ukrainy, cytowany przez Ministerstwo Obrony Ukrainy przekonuje, że znaczenie utrzymywania przez Ukraińców Bachmutu "stale rośnie".
Rosjanie ostrzeliwują centrum Chersonia
O ostrzale centrum stolicy obwodu chersońskiego poinformował przedstawiciel lokalnych władz, Jurij Sobolewski. Z jego wpisu na Facebooku wynika, że rosyjskie pociski spadają na centrum miasta. W ciągu ostatniej doby Rosjanie ostrzeliwali obwód chersoński 86 razy, zabijając jedną osobę i raniąc trzy.
Strażacy gaszą pożary samochodów w Kijowie
Liczba ofiar w obwodzie lwowskim wzrosła do pięciu
Co najmniej pięć osób zginęło we Lwowie w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego.
Maksym Kozicki, szef lwowskiej obwodowej administracji wojskowej, powiedział, że piątą ofiarą jest mężczyzna, który został znaleziony pod gruzami po uderzeniu w dzielnicy mieszkalnej w mieście Złoczów.
Ukraińscy urzędnicy informowali wcześniej, że co najmniej dwie osoby zginęły w Kijowie.
Siły powietrzne Ukrainy twierdzą, że w nocy zestrzeliły 34 pociski manewrujące
Siły powietrzne Ukrainy wydały za pośrednictwem Telegramu oświadczenie w sprawie nocnych ataków Rosjan. Przekazano, że "siły obronne Ukrainy zniszczyły 34 rakiety manewrujących... a także 4 bezzałogowe statki powietrzne 'Shahed-136/131'". Z komunikatu wynika, że w sumie Rosja wystrzeliła 48 pocisków typu Kalibr.
Łącznie Rosjanie mieli wystrzelić 81 pocisków. Ataki przeprowadzono z dziesięciu samolotów strategicznych Tu-95, siedmiu samolotów dalekiego zasięgu Tu-22M3, ośmiu myśliwców Su-35, sześciu samolotów MiG-31K oraz trzech okrętów na Morzu Czarnym
Samochody pijanych Łotyszy wysyłane na Ukrainę
Władze kraju zamiast wystawiać samochody na aukcje, wysyłają je do ukraińskich szpitali i żołnierzy.
Czytaj więcej
Łotwa rozpoczęła w tym roku konfiskatę samochodów od pijanych kierowców, a ponieważ setki pojazdów zaczęły przepełniać parkingi, postanowiono wysłać je do ukraińskich wojskowych i szpitali.
Cztery ofiary uderzenia rosyjskiej rakiety w budynek mieszkalny w obwodzie lwowskim
Gubernator obwodu lwowskiego, Maksym Kozicki poinformował, że w wyniku uderzenia rosyjskiej rakiety w budynek mieszkalny w rejonie złoczowskim w obwodzie lwowskim, doszło do pożaru. Zginęły co najmniej cztery osoby - dwóch mężczyzn i dwie kobiety.
W nocy nad obwodem mikołajowskim Ukraińcy strącili dziewięć rakiet
Informacje takie przekazuje gubernator obwodu mikołajowskiego, Witalij Kim.
40 proc. mieszkańców Kijowa bez ogrzewania
Mer Kijowa, Witalij Kliczko poinformował, że po nocnym ataku rakietowym, 40 proc. mieszkańców stolicy pozbawionych jest ogrzewania. Temperatura w Kijowie wynosi obecnie 4 stopnie Celsjusza.
Rosja: Spada produkcja wódki, rośnie produkcja szampana
W pierwszych dwóch miesiącach 2023 roku produkcja wódki w Rosji wyniosła 9,8 mln dekalitrów, co stanowi spadek o 8,2 proc. rok do roku - podaje Interfax. W Rosji wzrosła natomiast - o 25,8 proc., do poziomu 1,66 mln dekalitrów - produkcja szampana.
Kijów: Mieszkańcy wyższych pięter wieżowców mogą być pozbawieni dostępu do wody
Kijowska Miejska Administracja Wojskowa informuje o skutkach rosyjskiego ataku rakietowego.
Są nowe dane o rosyjskich stratach
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał, że od 24 lutego 2022 roku Rosjanie stracili na Ukrainie 156 120 żołnierzy, 3 441 czołgów, 6 736 bezzałogowych statków powietrznych, 2 465 zestawów artyleryjskich, 488 wyrzutni rakiet, 254 zestawy przeciwlotnicze, 303 samoloty, 289 śmigłowców, 2 098 bezzałogowych statków powietrznych, 873 pociski manewrujące, 18 jednostek nawodnych, 5 331 pojazdy (w tym cysterny), 237 jednostek sprzętu specjalnego.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: Rosjanie dostarczają swoim wojskom zardzewiałą amunicję
"Według wstępnych informacji Siły Zbrojne Rosji zużyły niemal całe zapasy amunicji artyleryjskiej znajdujące się w magazynach w centralnej części Rosji. Obecnie amunicja jest sprowadzana na tymczasowo okupowane części Ukrainy ze składów w innych częściach Rosji. To znacznie wydłuża czas dostaw. Nowe partie amunicji mają też niezadowalający stan i jakość, ze względu na niewłaściwe przechowywanie (...). Blisko 50 proc. z nich nosi na sobie widoczne ślady rdzy" - pisze Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy spodziewając się, że rosyjska armia w ciągu 2-3 miesięcy będzie mierzyć się z deficytem amunicji artyleryjskiej.
Mieszkańcy Żytomierza bez dostępu do wody po rosyjskim ataku
Rada miasta informuje, że w nocy miasto zostało zaatakowane przez drony-kamikadze Shahed.
Władze Kijowa: Celem rosyjskiego ataku był obiekt infrastruktury energetycznej
Kijowska Miejska Administracja Wojskowa poinformowała, że w wyniku ataku rakietowego na ukraińską stolicę, uszkodzony został obiekt infrastruktury energetycznej w rejonie hołosijiwskim. Z kolei w rejonie swiatoszyńskim dwie osoby zostały ranne odłamkami pocisku. Szczątki pocisku miały też uszkodzić samochody.
Zaporoska Elektrownia Jądrowa odcięta od zasilania po rosyjskim ataku
Informacje takie przekazuje na swoim kanale w serwisie Telegram spółka Energoatom.
Była premier Szwecji: Nasi przyjaciele z państwa bałtyckich i Polski ostrzegali przed Rosją
- Nigdy, przenigdy nie powinniśmy już być naiwni. Nie tylko wobec Rosji. Jest jasne, że społeczność międzynarodowa powinna zareagować znacznie mocnej w roku 2014 roku. Jeżeli by się tak stało, bylibyśmy w innej sytuacji, niż teraz jesteśmy - mówi Magdalena Andersson w rozmowie z Jerzym Haszczyńskim.
Czytaj więcej
- Nigdy przenigdy nie możemy być już naiwni. Nie tylko wobec Rosji - mówi Magdalena Andersson, przewodnicząca szwedzkich socjaldemokratów i była premier Szwecji.
ISW: Rosjanie kontrolują co najmniej 50 proc. Bachmutu
"ISW nie zauważa żadnych wskaźników świadczących o tym, że rosyjska armia jest dobrze wyposażona i ma przygotowane rezerwy, by nacierać" po zajęciu Bachmutu - twierdzą analitycy think tanku. "Większość rosyjskich jednostek w Donbasie jest już zaangażowanych w działania ofensywne, w tym jednostki rosyjskich wojsk powietrzno-desantowych, które dołączyły do rosyjskiej ofensywy w Bachmucie w styczniu 2023 - czytamy w analizie think tanku z USA.
Czytaj więcej
Siły ukraiński zakończyły kontrolowany odwrót ze wschodniego Bachmutu przez rzekę Bachmutkę - informuje amerykański think tank, Instytut Studiów nad Wojną (ISW), w swojej najnowszej analizie.
Kolejna eksplozja w Kijowie
Witalij Kliczko informuje o eksplozji w rejonie swiatoszyńskim. Dwie osoby miały zostać poszkodowane. Wcześniej Kliczko poinformował, że 15 proc. mieszkańców Kijowa jest pozbawionych dostępu do prądu.
Korea Płd. nie dostarcza Ukrainie broni, bo obawia się współpracy Rosji z Koreą Płn.
„Kim Dzong Un Chce zwrócić uwagę na siebie i w ten sposób umocnić pozycję negocjacyjną wobec Ameryki, Korei Południowej, Chin. Próbuje też testować siłę naszego sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi. Jednak nasz prezydent doskonale zdaje sobie sprawę z tych intencji i nie da się zmylić” – tłumaczy „Rz” specjalny wysłannik prezydenta Korei Jang Sung-min.
Czytaj więcej
Strach świata po rosyjskiej inwazji znacznie zwiększył koreański eksport broni. Ale Kijów jej nie dostaje.
Mimo sankcji eksport produktów z drewna z Białorusi do Polski nie został całkowicie zastopowany
O tym, że zdarzają się próby ominięcia sankcji, napisał jej szef Krajowej Administracji Skarbowej Bartosz Zbaraszczuk. „Od chwili wejścia w życie sankcji na drewno pochodzące z Białorusi dokonano 80 zatrzymań przesyłek budzących wątpliwości lub naruszających nałożone sankcje. W 44 przypadkach przekazano zebrany materiał dowodowy celem wszczęcia postępowania w sprawie naruszenia sankcji. Przekazanie następowało do prokuratur rejonowych” – napisał jej, choć zastrzegł, że kontroli było dużo więcej.
Czytaj więcej
Zakaz handlu produktami drzewnymi miał być szczególnie dotkliwy dla reżimu Łukaszenki. Mimo to wciąż wyłapywane są one podczas kontroli w Polsce.
Awaryjne przerwy w dostawach prądu na Ukrainie
Ukraińska spółka energetyczna DTEK informuje, że - w związku z nocnym atakiem rakietowym na Ukrainę - w wielu obwodach Ukrainy dochodzi do awaryjnych przerw w dostawach prądu. Spółka DTEK podaje, że są to działania prewencyjne, które mają przeciwdziałać uszkodzeniom infrastruktury energetycznej.
Dziennikarz "The Times": Słup dymu nad elektrociepłownią w Kijowie
Maxim Tucker, dziennikarz "The Times" publikuje nagranie, które ma przedstawiać słup dymu unoszący się nad elektrociepłownią w Kijowie. Wcześniej pojawiły się informacje o głośnej eksplozji w stolicy Ukrainy.
Mer Kijowa: Eksplozja w rejonie hołosijiwskim Kijowa
"Wszystkie służby są na miejscu. Więcej szczegółów później" - poinformował mer Kijowa, Witalij Kliczko, po pojawieniu się pierwszych informacji o eksplozji w ukraińskiej stolicy.
Zełenski mówi w rozmowie z CNN, że nie wyobraża sobie obecnie spotkania z Putinem
Wołodymyr Zełenski mówił, że Ukraina "nie ufa Putinowi", ponieważ rosyjski prezydent "nie dotrzymuje słowa".
Czytaj więcej
Wołodymyr Zełenski udzielił wywiadu CNN, w którym mówi m.in. o tym, że na Ukrainie pozostaje nie tylko on i jego żona, ale także dwoje jego dzieci.
Ukrinform: W Kijowie rozległa się potężna eksplozja
W mieście od północy trwa alarm powietrzny w związku ze zmasowanym atakiem rakietowym prowadzonym przez Rosję. Wcześniej informowano, że w obwodzie aktywna była obrona przeciwlotnicza.
Ukraiński analityk wojskowy: Postępy Rosjan w rejonie Awdijiwki i Swatowa
- Uważamy, że w Donbasie Rosja rozpoczęła swoją ofensywę. Tak ona wygląda: powolna agresja, ponieważ brakuje im sił i środków - mówił Wołodymyr Zełenski w rozmowie z CNN.
Czytaj więcej
W nocy w całej Ukrainie ogłoszono alarm powietrzny, a rosyjskie pociski spadły m.in. na cele w obwodach odeskim i charkowskim. W obwodzie odeskim doszło do przerw w dostawach prądu. Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało, że uderzenie rakietowe było odwetem za "atak terrorystyczny" na obwód briański z 2 marca.
Pentagon nie chce udostępniania dowodów rosyjskich zbrodni na Ukrainie
"NYT" pisze, że Departament Obrony sprzeciwia się przekazywaniu takich dowodów Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu w Hadze, w obawie o ustanowienie precedensu, który mógłby utorować drogę do ścigania Amerykanów.
Czytaj więcej
Pentagon blokuje administracji Bidena możliwość udostępniania Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu w Hadze dowodów zebranych przez amerykańskie agencje wywiadowcze na temat rosyjskich okrucieństw na Ukrainie.
Zełenski: Front to nie tylko linia na mapie, to ludzie
- Jestem wdzięczny każdemu z naszych wojowników, którzy biorą udział w walce. Walce za Ukrainę, za ich towarzyszy broni. dziękuję wszystkim, którzy bronią swoich pozycji, wszystkim, którzy odpierają ataki, którzy pomagają walczącym obok nich wsparciem ogniowym. To bardzo ważne, że front to nie tylko linia na mapie, to ludzie, to wytrwałość, to wola walki, to wsparcie dla siebie, to wzajemna pomoc - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.
W obwodzie kijowskim ok. północy ogłoszono alarm powietrzny
Alarm wciąż obowiązywał jeszcze ok. 4 rano. W obwodzie aktywna była obrona przeciwlotnicza.
Doradca mera Mariupola: Rosjanie wywożą zboże na Krym
Doradca ukraińskiego mera okupowanego Mariupola, Petro Andriuszczenko, pisze na swoim kanale w serwisie Telegram o korkach, które powstają na drodze prowadzącej z Mariupola do granicy Rosji. W korkach mają stać ciężarówki z Krymu i Mariupola, które wywożą zboże w kierunku Krymu. "Pracownicy budowlani po prostu uciekają z Mariupola" - pisze Andriuszczenko dodając, że kierowcy muszą stać w korkach na odcinku liczącym wiele kilometrów.
W nocy Rosja przeprowadziła zmasowany atak rakietowy na cele na Ukrainie
Rakiety spadły m.in. na obwód Odeski. Jak informuje gubernator obwodu, Maksym Marczenko, na swoim kanale w serwisie Telegram, w czasie ataku uszkodzony został m.in. obiekt infrastruktury energetycznej w Odessie, co doprowadziło do przerw w dostawach prądu. Pociski miały spaść również na dzielnice mieszkalne Odessy. Ołeh Synehubow, gubernator obwodu charkowskiego, informuje o 15 pociskach, które spadły na cele w obwodzie - w tym obiekty infrastruktury. Do eksplozji doszło też m.in. w Dnieprze. Alarm powietrzny ogłoszono na całej Ukrainie.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski tłumaczy dlaczego ważna jest obrona Bachmutu.