Aktualizacja: 17.04.2016 21:36 Publikacja: 17.04.2016 18:22
Dilma Rousseff dzień przed głosowaniem w Izbie Deputowanych napisała: „Chcą skazać niewinną kobietę”
Foto: AFP
W momencie zamknięcia tego numeru naszej gazety wynik głosowania w sprawie rozpoczęcia procedury impeachmentu w Izbie Deputowanych nie był jeszcze znany. Ale czołowy dziennik brazylijski „Folha de S. Paulo" zapytał wcześniej wszystkich posłów o stanowisko. 347 zapowiedziało poparcie wniosku o rozpoczęcie impeachmentu, a wymagana większość dwóch trzecich to 342. Tylko 130 deputowanych zamierzało wesprzeć Rousseff.
Jeżeli przeciw niej opowiedziało się rzeczywiście ponad dwie trzecie posłów, to sprawą zajmie się Senat, gdzie wymagana jest zwykła większość. Senatorowie zadecydują zapewne o odsunięciu Rousseff na 180 dni od władzy. W czasie olimpiady Rio 2016 na najwyższym urzędzie zastąpi ją wiceprezydent. Najpóźniej za pół roku Senat, występujący w roli sądu, ostatecznie zadecyduje o losie Rousseff. Zarzuty wobec pani prezydent jak na kraj, w którym – jak mówił niedawno „Rz" brazylijski politolog David Fleischer – łapówki brali niemal wszyscy politycy, nie brzmią szokująco. Rousseff została oskarżona przez komisję parlamentarną o manipulacje księgowe, których celem było zafałszowanie prawdziwego stanu budżetu i gospodarki. Ukryte miały zostać wydatki na pomoc społeczną i kredyty zaciągnięte w bankach państwowych. Wszystko po to, by Rousseff została ponownie wybrana na prezydenta (w wyborach w 2014 roku).
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 10 na 11 grudnia Ukraińcy dokonali ataku rakietowego na zakład przemysłowy w obwodzie rostowskim. Z kolei ukraińskie drony zaatakowały rafinerię w obwodzie briańskim.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. USA informują, że w obwodzie kurskim nadal są żołnierze z Korei Północnej, gotowi wziąć udział w walce z Ukraińcami.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z niedzieli na poniedziałek rosyjskie drony-kamikadze znów atakowały Ukrainę. Alarm ogłoszono m.in. dla Kijowa.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 5 na 6 grudnia rosyjskie drony atakowały Kijów, w mieście aktywna była obrona przeciwlotnicza.
W wolnym handlu z Brazylią, Argentyną, Urugwajem i Paragwajem chodzi nie tylko o bezcłowy przepływ towarów z i do Unii. Ale też o to, jak będzie pozycja UE w świecie na najbliższe dekady.
Czy polscy producenci drobiu zablokują największą na świecie umowę o wolnym handlu? Premier Donald Tusk odrzuca porozumienie UE–Mercosur w obecnym kształcie.
Przedłuża się śledztwo w sprawie polskiego statku "Jawor", na którym na początku października marynarze znaleźli prawie pół tony kokainy. Brazylijscy śledczy utajnili swoje działania i dopatrują się powiązań załogi z przestępcami, którzy chcieli przeszmuglować narkotyki do Europy - wynika z ustaleń RMF FM.
Sekretarz stanu Antony Blinken ogłosił, że Waszyngton uznaje przywódcę wenezuelskiej opozycji demokratycznej Edmunda Gonzáleza Urrutię za prawowitego prezydenta kraju. To początek zwrotu w polityce wobec Ameryki Łacińskiej, jaką szykuje Donald Trump.
Ignacio Lula da Silva miał nadzieję, że przekona zebranych w Rio de Janeiro przywódców do współpracy dla ludzkości. Nie przewidział, że wróci Trump.
Uruchomiono gigantyczny port w Chancay w Peru, największy w Ameryce Płd., zbudowany przez Chiny, które masowo inwestują w Ameryce Łacińskiej. Prezydent Xi Jinping i prezydent Peru, Dina Beluarte uczestniczyli w uroczystej inauguracji olbrzymiego portu (nadal w budowie) przez chińskie firmy w Chancay w prowincji Huaral, 80 km na północ od stolicy kraju, Limy. Jest połączony tunelem z autostradą panamerykańską i ze stolicą kraju..
Pasażerowie KLM będą mogli podróżować od przyszłego roku z Amsterdamu do Hajdarabadu, Georgetown i San Diego - zapowiada linia lotnicza.
Naukowcy odkryli życie na pustyni Atakama, uchodzącej za najbardziej „niegościnne” miejsce na Ziemi. Wykorzystali do tego nowatorską technikę separacji DNA, która może okazać się pomocna podczas badań prowadzonych w innych ekstremalnych środowiskach.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas