Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Joe Biden mówi, że rakiety, które spadły na Polskę, mogły nie zostać wystrzelone z Rosji.
Kończymy relację
O najnowszych wydarzeniach będziemy informować od rana.
Prezydent: Najprawdopodobniej była to rakieta produkcji rosyjskiej
Andrzej Duda w nocnym wystąpieniu stwierdził, że obecnie nie ma jednoznacznych dowodów, kto wystrzelił pocisk, który spadł na terytorium Polski.
Czytaj więcej
Najprawdopodobniej pocisk, który spadł kilka kilometrów od granicy polsko-ukraińskiej, na terenie wsi Przewodów w powiecie hrubieszowskim, był produkcji rosyjskiej - powiedział w nocy prezydent Andrzej Duda.
Premier Morawiecki apeluje o spokój i jedność
- W takich dniach musimy być razem. Razem jesteśmy bezpieczni. Razem nie damy się zastraszyć. Razem jesteśmy silni - mówił Morawiecki.
Czytaj więcej
Polska jest członkiem najsilniejszego sojuszu militarnego w historii świata - powiedział premier Mateusz Morawiecki po nadzwyczajnym zebraniu Rady Ministrów. Zaapelował i do polityków, i do Polaków o spokój i opieranie się manipulacjom.
Rishi Sunak: Pilnie przyglądamy się doniesieniom o uderzeniu rakietowym w Polsce
Brytyjski premier zapewnił o wsparciu sojuszników z NATO.
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg poprowadzi w środę rano nadzwyczajne spotkanie ambasadorów sojuszu w Brukseli
Tematem spotkania będzie "tragiczny incydent", do jakiego doszło na wschodzie Polski - jak powiedziała rzeczniczka NATO Oana Lungescu.
MSZ: Na terenie wsi Przewodów spadł pocisk produkcji rosyjskiej
Kierujący resortem polskiej dyplomacji Zbigniew Rau wezwał do MSZ rosyjskiego ambasadora Siergieja Andriejewa - poinformowano w wydanym tuż po północy komunikacie.
Czytaj więcej
Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau wezwał rosyjskiego ambasadora w Warszawie Siergieja Andriejewa do MSZ z żądaniem „niezwłocznego przekazania szczegółowych wyjaśnień” w sprawie „pocisku produkcji rosyjskiej”, który uderzył na terytorium Polski.
Brytyjski ekspert: To nie był celowy atak
Matt Tait, brytyjski ekspert ds. cyberwywiadu i bezpieczeństwa narodowego uważa, że odpowiedź na incydent w Polsce będzie "ograniczona".
Czytaj więcej
Rosja prawdopodobnie nie zaatakowała Polski celowo i odpowiedź będzie znacznie bardziej ograniczona niż większość się spodziewa - uważa Matt Tait, brytyjski ekspert ds. cyberwywiadu i bezpieczeństwa narodowego.
Będzie śledztwo w sprawie wydarzenia w Przewodowie
Prokurator Krajowy ma objąć osobistym nadzorem śledztwo w sprawie eksplozji w Przewodowie na Lubelszczyźnie.
Czytaj więcej
Poleciłem Prokuratorowi Krajowemu objęcie osobistym nadzorem śledztwa w sprawie eksplozji rakiety i śmierci dwóch polskich obywateli - przekazał w mediach społecznościowych minister sprawiedliwości i prokurator generalny, Zbigniew Ziobro.
Michał Szułdrzyński: Możemy być pewni, że Rosjanie bacznie śledzą nasze reakcje
Czytaj więcej
Eksplozja na Lubelszczyźnie i śmierć dwóch osób to wielki test. Dla polskich władz, polityków, służb, mediów i opinii publicznej. Rosjanie będą się wszystkiemu szczegółowo przyglądać i wyciągną z tego wnioski.
Prezydent Litwy: Każdy cal terytorium NATO musi być broniony
Łotewski wicepremier, Artis Pabriks, oświadczył, że sytuacja, w której rosyjskie rakiety miały spaść na terytorium Polski jest"nieakceptowalna" i może prowadzić do tego, że NATO dostarczy więcej broni przeciwlotniczej Polsce i Ukrainie.
Czytaj więcej
USA i zachodni sojusznicy Polski gromadzą informacje na temat domniemanego spadnięcia rosyjskich rakiet na terytorium Polski, ale na razie nie potwierdzają doniesień na ten temat.
Macron wzywa do rozmów na szczycie G20
Prezydent Francji Emmanuel Macron wezwał do rozmów na szczycie G20 po doniesieniach o incydencie na wschodzie Polski - poinformował we wtorek rzecznik prasowy Pałacu Elizejskiego.
Z kolei francuskie Ministerstwo Obrony podkreśla, że nie będzie komentować zdarzenia przed analizą "wszystkich dostępnych informacji".
Lord Richard Dannatt: NATO musi być bardzo, bardzo ostrożne
- Atak na członka NATO jest naruszeniem artykułu 5, a więc atakiem na wszystkie państwa członkowskie. Musimy mieć jednak pewność, że nie wejdziemy w szerszy konflikt w wyniku złej kalkulacji lub błędu - powiedział Dannatt, szef Sztabu Generalnego Wielkiej Brytanii.
Czytaj więcej
Powinniśmy być bardzo, bardzo ostrożni i ustalić fakty przed reakcją na wydarzenia w Polsce - podkreślił lord Richard Dannatt, szef Sztabu Generalnego Wielkiej Brytanii w latach 2006-2009.
Przewodowo blisko połączenia elektroenergetycznego między Polską a Ukrainę
W efekcie ataku przeprowadzonego kilka tygodni temu, prąd tą linią w stronę naszego kraju już wcześniej nie płynął.
Czytaj więcej
W pobliżu miejsca eksplozji w Przewodowie znajduje się połączenie elektroenergetyczne między Polską a Ukrainą. Z powodu ataku przeprowadzonego kilka tygodni temu, prąd tą linią w stronę naszego kraju już wcześniej nie płynął.
Prezydent Duda zwołuje posiedzenie rady Bezpieczeństwa Narodowego
Odbędzie się w środę w południe.
Zełenski: Ostrzelanie terytorium NATO. To rosyjski atak rakietowy na wspólne bezpieczeństwo
- Chcę powiedzieć naszym polskim braciom i siostrom... Ukraina zawsze będzie was wspierać. Terror nie złamie wolnych ludzi! Zwycięstwo jest możliwe wtedy, gdy nie ma strachu. Nie ma go w nas, nie miejcie go w sobie - mówił ukraiński prezydent.
Czytaj więcej
"Ostrzegaliśmy od dawna przed tym, co stało się dziś. Mówiliśmy o tym. Terror nie jest ograniczony do naszego terytorium. Już rozszerzył się na terytorium Mołdawii. A dziś, rosyjskie rakiety spadły na Polskę, terytorium przyjaznego nam kraju. Zginęli ludzie" - oświadczył w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.
Stoltenberg: NATO monitoruje sytuację w Polsce
Sekretarz generalny NATO przekazał, że rozmawiał z prezydentem Dudą i pozostaje w "scisłym kontakcie z sojusznikami".
"Ważne, aby zostały ustalone wszystkie fakty" - stwierdził.
Prezydent Andrzej Duda rozmawia z prezydentem Joe Bidenem
Czy zdarzenie z Przewodowa zostanie uznane za zbrojną napaść na Polskę?
Byli i obecni wojskowi i prawnicy, z którymi rozmawialiśmy w związku z tym incydentem studzą emocje.
Czytaj więcej
Zdarzenie, w wyniku którego zginęła dwójka Polaków zapewne wywoła reakcję Polski wobec Rosji, która – jeśli to jej rakieta – powinna za to oficjalnie przeprosić i zadośćuczynić materialnie. Ale od tego do zastosowania art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego, czyli odpowiedzi całego NATO, droga daleka i nie ma pewności, że tak się stanie.
Charles Michel: Jestem wstrząśnięty
Przewodniczący Rady Europejskiej napisał w mediach społecznościowych, że jest wstrząśnięty informacją, że "że pocisk lub inna amunicja zabiły ludzi na terytorium Polski" i złożył kondolencje rodzinom ofiar.
"Jesteśmy z Polską" - napisał Charles Michel.
Premier i prezydent podjęli decyzję o podniesieniu gotowości bojowej jednostek WP
Czytaj więcej
W związku z zaistniałą sytuacją kryzysową zapadła decyzja o podniesieniu gotowości bojowej niektórych jednostek wojskowych - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller po zakończonym pilnym posiedzeniu Komitetu Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych.
Administracja Bidena chce ponad 37 mld dol. na dodatkową pomoc dla Ukrainy
Spośród 37,7 mld dolarów, które administracja Bidena chce przeznaczyć na pomoc Ukrainie, 21,7 mld dolarów miałoby zostać wydane przez Departament Obrony na "sprzęt dla Ukrainy, uzupełnienie magazynów Departamentu Obrony i dalsze militarne, wywiadowcze i inne wsparcie Ukrainy o charakterze obronnym".
Czytaj więcej
Administracja Joe Bidena wzywa Kongres USA do zawarcia dodatkowych środków na pomoc dla Ukrainy w pakiecie zapewniającym finansowanie administracji, który musi być przyjęty do 16 grudnia.
Dostawy ropy na Węgry, Słowację i do Czech stanęły
Rosyjska rakieta uszkodziła podstację transformatorową dostarczającą prądu do przepompowni Przyjaźni. Przesył stanął.
Czytaj więcej
Ukraina wstrzymała dostawy rosyjskiej ropy na Węgry, Słowację i do Czech rurociągiem Przyjaźń. Rosyjska rakieta uszkodziła podstację transformatorową dostarczającą prąd do przepompowni Przyjaźni. Przesył stanął. Viktor Orban zwołał Radę Obrony.
NATO analizuje doniesienia z Polski
NATO twierdzi, że analizuje doniesienia o tym, że rakiety lub pociski wylądowały w państwie członkowskim, Polsce i że ściśle współpracuje z polskimi władzami.
- Przyglądamy się tym doniesieniom i ściśle współpracujemy z naszą sojuszniczą Polską – powiedział CNN przedstawiciel NATO.
Generał Bieniek: Rakieta mogła pomylić cel
Generał uważa, że sytuacja jest poważna z powodu śmierci dwóch osób, jednak nie ma powodu do uruchamiania art. 5 umowy NATO, bo nikt terytorium Polski nie najechał ani go nie zagarnął.
Czytaj więcej
Jeśli doniesienia o rosyjskich rakietach się potwierdzą, będzie to oznaczało poważny incydent międzynarodowy - mówił w TVN24 gen. Mieczysław Bieniek. - Z dużym przekonaniem mówię, że to były zbłąkane pociski - dodał generał.
Resort obrony Rosji: Doniesienia o rosyjskich rakietach spadających na Polskę to prowokacja
Resort obrony Rosji zaprzeczył doniesieniom, że rosyjskie rakiety spadły na polskie terytorium.
Czytaj więcej
"Żadne uderzenia na cele w pobliżu ukraińsko-polskiej granicy nie były przeprowadzone z użyciem rosyjskich środków niszczących" - oświadczyło Ministerstwo Obrony Rosji.
Zełenski: To rosyjskie rakiety spadły na Polskę
Sekretarz Obrony USA będzie rozmawiać z szefem polskiego MON
Lloyd Austin i Mariusz Błaszczak mają rozmawiać późnym wieczorem czasu polskiego.
Kraje bałtyckie reagują na incydent na wschodzie Polski
Czytaj więcej
Estońskie MSZ wyraziło zaniepokojenie doniesieniami o incydencie we wschodniej Polsce, przy granicy z Ukrainą, gdzie, według nieoficjalnych wciąż doniesień spadły rosyjskie rakiety lub ich szczątki.
Amatorskie nagranie z Przewodowa
Pentagon nie potwierdza, że na terytorium Polski spadły rosyjskie rakiety
Gen. Patrick Ryder powiedział, że Pentagon "przygląda się" sprawie i podchodzi do zdarzenia poważnie.
Czytaj więcej
Rzecznik Pentagonu, gen. Patrick Ryder, na konferencji prasowej oświadczył, że nie może potwierdzić doniesień, iż rosyjskie rakiety spadły na terytorium Polski, w pobliżu granicy z Ukrainą.
Dziennikarz Radia Zet: Na Polskę spadły szczątki zestrzelonej przez Ukrainę rakiety
AP informuje o rosyjskich rakietach, które spadły na terytorium RP
Agencja AP, powołując się na wysokiego rangą urzędnika wywiadu USA informuje, że rosyjskie pociski spadły na terytorium Polski, będącej członkiem NATO, zabijając dwie osoby.
Czytaj więcej
Premier Mateusz Morawiecki zwołał pilne posiedzenie komitetu ds. bezpieczeństwa w związku z poważnym incydentem w województwie lubelskim. Na 21 zwołano pilne posiedzenie Rady Ministrów.
Rosyjski ostrzał pozbawił prądu część Mołdawii
Mołdawski wicepremier i minister infrastruktury Andrei Spinu poinformował w poście na swoim koncie w Telegramie, że „po zbombardowaniu przez Rosję ukraińskiego systemu energetycznego” jedna z linii energetycznych doprowadzających prąd do Mołdawii została odłączona.
Czytaj więcej
Mołdawia doświadczyła „masowych przerw w dostawie prądu” po serii rosyjskich ataków rakietowych na Ukrainę, których celem były obiekty energetyczne - poinformował we wtorek mołdawski wicepremier i minister infrastruktury Andrei Spinu.
Prezes Banku Rosji ostrzega przed recesją
„Tak, sytuacja może się pogorszyć, rozumiemy to. Naprawdę musimy bardzo trzeźwo spojrzeć na sytuację z otwartymi oczami - to jest najważniejsze. I bądźcie gotowi na każdy rozwój sytuacji” – powiedziała Elwira Nabiullina podczas swojego wystąpienia na plenarnym posiedzeniu Dumy (niższa izba rosyjskiego parlamentu).
Czytaj więcej
Po raz pierwszy od rosyjskiej napaści na Ukrainę w lutym prezes rosyjskiego banku centralnego przyznała, że „sytuacja gospodarcza Rosji może się pogorszyć”. I trzeba być „przygotowanym na każdą sytuację”.
Premier Morawiecki zwołuje pilne posiedzenie Komitetu Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego
Czytaj więcej
Premier Mateusz Morawiecki zwołał w trybie pilnym Komitet Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych.
Mieszkaniec Chersonia: Nie mamy wody, nie mamy prądu, ale nie ma Rosjan i jesteśmy ekstremalnie szczęśliwi
Gwałtowny spadek łączności internetowej po rosyjskich atakach
Netblocks, który śledzi cyberbezpieczeństwo i łączność na całym świecie, twierdzi, że Ukraina „obecnie doświadcza poważnych zakłóceń w Internecie”.
Rejestrowane dane wskazują, że łączność spadła do 67 proc. poprzednich poziomów.
Rosyjski resort kultury zakazał pokazu dokumentu o głodzie w ZSRR w latach 20.
"Ta decyzja jest spowodowana licznymi skargami na ten film, które rosyjskie ministerstwo kultury otrzymało od obywateli" - podało ministerstwo w oświadczeniu.
Czytaj więcej
Rosja wstrzymała emisję filmu dokumentalnego o sowieckim głodzie w kinach w całym kraju ze względu na jego „prowokacyjne i szokujące” treści.
Wiceszef Kancelarii Prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko informuje, że sytuacja w kraju jest krytyczna.
Rosja wystrzeliła na terytorium Ukrainy około 100 rakiet
Rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy płk Jurij Ihnat poinformował, że Rosja wystrzeliła dziś na terytorium Ukrainy około 100 pocisków Ch-101 i Ch-555.
30 tysięcy rubli kary za użycie słowa „front”
Sąd miejski w Jakucku ukarał grzywną 30 tysięcy rubli. Timofeja Jefremowa, zastępcę redaktora naczelnego portalu Yakutia.Info, za „zdyskredytowanie Sił Zbrojnych FR”.
Czytaj więcej
W Jakucji przed sąd trafił dziennikarz, który w komentarzu redakcyjnym użył słowa „front” zamiast „linia kontaktu”. Sąd zwrócił uwagę, że tak właśnie wyrażają się władze - rosyjski MON i prezydent. Kara wyniosła 30 tysięcy rubli, równowartość 2300 zł.
Kułeba o dzisiejszych atakach: Oto co Rosja ma do powiedzenia o rozmowach pokojowych
"Rosyjskie rakiety zabijają teraz ludzi i rujnują infrastrukturę w całej Ukrainie” – napisał Kułeba na Twitterze
Trwa zmasowany atak na ukraińskie miasta
Czytaj więcej
Rosyjskie rakiety uderzyły w Kijów, Lwów, Równe, Nikopol i wiele innych miast. Władze apelują do mieszkańców o nieopuszczanie schronów. Obrona przeciwlotnicza przechwyciła 80 ze 100 wystrzelonych rakiet. Zginęła co najmniej jedna osoba.
Eksplozje w obwodzie lwowskim i rówieńskim
W tych dwóch obwodach działa obrona przeciwpowietrzna. W niektórych dzielnicach Lwowa i Równego pozostają bez prądu.
We Lwowie nie działa nadajnik publicznego radia.
Dwa budynki mieszkalne zaatakowane w Kijowie
Rosyjskie rakiety uderzyły w dwa budynki mieszkalne, na miejscu są ratownicy i strażacy.
Według ostatnich informacji mera Kijowa Witalija Kliczko kolejna rakieta uderzyła w kolejny wielopiętrowy budynek mieszkalny.
Kilka pocisków zostało zestrzelonych przez obronę powietrzną.
Wielka Brytania dołączy do programu UE, który ma przyspieszyć przerzut wojsk w Europie
Jeszcze jako członek Unii Londyn sceptycznie podchodził do działań mających na celu zwiększenie integracji wojskowej w ramach UE, obawiając się, że będzie to działanie osłabiające NATO.
Czytaj więcej
Ministrowie obrony państw Unii Europejskiej we wtorek podjęli decyzję o umożliwieniu dołączenia do unijnego projektu "Mobilności Wojskowej" Wielkiej Brytanii. Od 1 lutego 2020 roku Wielka Brytania nie jest już państwem UE.
Putin uhonorował okupowane ukraińskie miasta
Dwa okupowane ukraińskie miasta otrzymały tytuły za "odwagę, niezłomność i masowe bohaterstwo wykazane przez obrońców w walce o wolność i niepodległość ojczyzny".
Czytaj więcej
Okupowane ukraińskie miasta Melitopol i Mariupol otrzymały tytuły Miast Chwały Wojskowej. Dekret w tej sprawie podpisał prezydent Władimir Putin.
Gubernator obwodu sumskiego pokazuje skutki ostrzału rejonu białopolskiego
Dmytro Żywicki, gubernator obwodu sumskiego, na swoim kanale w serwisie Telegram zamieścił zdjęcia zniszczeń wywołanych porannym ostrzałem rejonu białopolskiego. "Uszkodzone domy, samochody, zniszczone budynki gospodarcze. Wróg ostrzelał rejon białopolski z moździerzy. Rozległo się 20 eksplozji. W jednej z przygranicznych wsi doszło do poważnych zniszczeń. W tym momencie wiemy o dwóch poważnie uszkodzonych domach, a także garażu, stodole i samochodzie" - napisał Żywicki.
Po ogłoszeniu alarmu bombowego dla Ukrainy, w Kijowie rozległa się eksplozja
Agencje wywiadowcze: Rosjanie opóźnili wycofanie z Chersonia z powodu wyborów w USA
Rosjanie nie chcieli, aby polityczny sukces administracji Bidana, jakim było wycofanie rosyjskich wojsk na południu Ukrainy, został ogłoszony przez wyborami w Stanach Zjednoczonych.
Czytaj więcej
Według czterech osób zaznajomionych z danymi wywiadowczymi, Rosja mogła opóźnić ogłoszenie wycofania się z ukraińskiego miasta Chersoń, aby uniknąć politycznego sukcesu administracji Bidena przed wyborami w Stanach Zjednoczonych.
Alarm powietrzny dla całej Ukrainy, z wyjątkiem okupowanego Krymu
Daniłow: Im dłużej Kreml sabotuje warunki pokojowe Zełenskiego, tym bardziej katastroficzna jest sytuacja Kremla
Sekretarz Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy napisał na Twitterze, że 10-punktowy plan pokojowy, przedstawiony we wtorek przez prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, zostanie wdrożony "w pełni i zgodnie z harmonogramem", a próby sabotowania planu przez Kreml "utwardzają stanowisko Ukrainy".
Urzędnicy okupacyjnej administracji wyjechali z Nowej Kachowki
Z miasta znajdującego się na wschodnim brzegu Dniepru, w pobliżu tamy Kachowskiej Hydroelektrowni, wyjechali przedstawiciele kolaboracyjnych władz, w związku z intensywnym ostrzałem prowadzonym przez rosyjską armię - podaje okupacyjna administracja. Urzędnicy kolaborujący z Rosjanami mieli wyjechać "w bezpieczną część obwodu" chersońskiego.
Ekspert: Rosja od wielu lat prowadzi operację wykorzystania migrantów w działaniach hybrydowych
Jednym z elementów strategii inżynierii przymusowej migracji, rozłożonej w czasie na poszczególne elementy, jest budowanie przyczółków w kraju, który ma być celem ataku – teraz to Polska, Unia Europejska i NATO. Przyczółki te w pierwszej kolejności budowane są w sferze informacyjnej. Tak, między innymi poprzez organizacje pozarządowe, buduje się w państwie fałszywą świadomość, aby uśpić czujność, albo ośmieszyć opinie kreowane np. przez agendy rządowe, które diagnozują takie zagrożenie. Chodzi o to, aby na wczesnym etapie przygotowania tej operacji, państwo nie było świadome co je czeka - mówi płk. rez. Sławomir Łazarek, szef wydziału Współpracy Międzynarodowej Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, specjalizujący się w umacnianiu odporności państwa i społeczeństwa, w rozmowie z Markiem Kozubalem.
Czytaj więcej
Rosyjska doktryna wojskowa bierze pod uwagę wykorzystanie migrantów do prowadzenia wojny hybrydowej z Zachodem – mówi płk. rez. Sławomir Łazarek, szef wydziału Współpracy Międzynarodowej Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, specjalizujący się w umacnianiu odporności państwa i społeczeństwa.
Prigożyn: Za egzekucją Nużyna stoi CIA
Założyciel Grupy Wagnera uważa, że członkowie prywatnej firmy wojskowej nie byliby w stanie uprowadzić i zamordować Jewgienija Nużyna. O wszystko oskarża amerykańskie służby specjalne.
Czytaj więcej
Jewgienij Prigożyn, założyciel Grupy Wagnera, twierdzi, że zabity na nagraniu najemnik Jewgienij Nużyn był zwerbowany przez CIA w celu infiltracji Grupy Wagnera. Przekonuje, że został zabity przez amerykańskie służby specjalne.
Rzeczniczka Dowództwa Operacyjnego "Południe": Szlaki logistyczne po lewej stronie Dniepru pod kontrolą ogniową Ukrainy
Natalia Humeniuk, rzeczniczka Dowództwa Operacyjnego "Południe", poinformowała w rozmowie z ukraińską telewizją, że rosyjska logistyka na lewym brzegu Dniepru znajduje się pod kontrolą ogniową sił zbrojnych Ukrainy, w związku z czym Rosjanie muszą cofać się głębiej. - Teoretycznie wróg mógłby zagrozić Chersoniowi, ponieważ odległość pozwala na użycie różnych rodzajów broni, ale Siły Zbrojne *Ukrainy) nie próżnują i prowadzą walkę kontrbateryjną - podkreśliła Humeniuk. Jak dodała Rosjanie porzucają pierwszą linię obrony na brzegu Dniepru i cofają się głębiej, biorąc pod uwagę zasięg ukraińskiej artylerii dalekiego zasięgu.
Putin mówi o zatrzymaniu prób "wstrząśnięcia" suwerennością Rosji
Prezydent Rosji przekonywał, że podstawą rosyjskiej tożsamości narodowej "pozostaje ciągłość pokoleń, wierność tradycji oraz moralne i duchowe wytyczne".
Czytaj więcej
Władimir Putin oświadczył, że Rosja zdecydowanie zablokowała próby podejmowane przez pewną grupę krajów, która chciała "wstrząsnąć" jej suwerennością i państwowością.
Patruszew: Trzeba wzmocnić środki obrony przeciwlotniczej w środkowej Rosji
Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, Nikołaj Patruszew, w czasie konferencji bezpieczeństwa zorganizowanej w Briańsku stwierdził, że w środkowej Rosji trzeba "rozbudować siły i środki obrony przeciwlotniczej i elementy kontrbateryjne, aby objąć ochroną obszary, gdzie znajdują się obiekty krytyczne i potencjalnie zagrożone".
Raport ONZ w sprawie torturowania jeńców wojennych
Torturowania mieli dopuszczać się zarówno Rosjanie, jak i Ukraińcy.
Czytaj więcej
Biuro praw człowieka ONZ (OHCHR) poinformowało, że zarówno Rosja jak i Ukraina torturowały jeńców wojennych podczas trwającej inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę.
Pieskow: Ukraina, de facto i de iure, nie chce i nie może prowadzić negocjacji
Przed oświadczeniem rzecznika Kremla prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zamieścił na swoim kanale w serwisie Telegram oświadczenie, będące kontynuacją wypowiedzi, którą wygłosił wirtualnie na szczycie G20. Przedstawił listę warunków, które doprowadzą do pokoju.
Czytaj więcej
Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla stwierdził, że Ukraina, "de facto i de iure nie może i nie chce prowadzić negocjacji" z Rosją.
Rosyjski resort obrony podał dane o ukraińskich stratach
Ukraina miała od 24 lutego, jak podał rzecznik resortu obrony Rosji, Igor Konaszenkow, stracić na Ukrainie 333 samoloty, 176 śmigłowców, 2 511 bezzałogowych statków powietrznych, 388 zestawów przeciwlotniczych, a także 6 614 czołgów i pojazdów opancerzonych oraz 891 wyrzutni rakiet.
Ławrow: Rosjanie chcą negocjować, Ukraińcy odmawiają
Rosja nie odmawia negocjacji z Ukrainą, tylko Kijów - powiedział podczas szczytu państw G20 Siergiej Ławrow.
Czytaj więcej
Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow powiedział podczas szczytu państw G20, że im dłużej Kijów będzie odmawiał, tym trudniej będzie ostatecznie osiągnąć porozumienie
SBU zidentyfikowała 53-latka z Kijowa, który szerzył w sieci rosyjską propagandę
Zatrzymany "celowo rozpowszechniał fałszywe informacje o przebiegu walk, aby doprowadzić do wybuchu paniki wśród obywateli i zmniejszyć zaufanie do działań Sił Zbrojnych Ukrainy" - podaje SBU.
Czytaj więcej
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy namierzyła i zidentyfikowała mieszkańca Kijowa, który szerzył w sieci rosyjską propagandę i usprawiedliwiał rosyjska agresję przeciw Ukrainie - podaje Ukrinform.
Kolaborujący z Rosjanami Dmytro Truchin ciężko ranny w wyniku eksplozji w Melitopolu
O tym, że kolaborujący z Rosjanami Truchin został ranny i trafił do szpitala po eksplozji, do której doszło w Melitopolu, informuje na swoim kanale w serwisie Telegram ukraiński mer Melitopola, Iwan Fedorow. "Eksplozja w Melitopolu była głośnym końcem kariery Dmytro Truchina, przewodnika okupantów, tuż przed wejściem do jego domu. Kolaborant trafił do szpitala w bardzo poważnym stanie" - pisze Fedorow. Dmytro Truchin, przed wojną, był przez trzy kadencje radnym w Melitopolu.
Gianni Infantino proponuje zawieszenie broni na czas mundialu w Katarze
Prezes FIFA uważa, że zawieszenie broni może być impulsem do zakończenia trwającego konfliktu.
Czytaj więcej
Przewodniczący światowej federacji piłki nożnej FIFA opublikował apel o zawieszenie broni w wojnie na Ukrainie na czas trwania Mistrzostw Świata w piłce nożnej. Wezwał wszystkie zaangażowane strony, by wykorzystały ten czas jako impuls do rozwiązania konfliktu.
Straż Graniczna: Od 24 lutego do Polski z Ukrainy wjechało 7,746 mln osób
W ciągu ostatniej doby z Ukrainy do Polski wjechało 22,5 tys. osób. Tego samego dnia z Polski na Ukrainę wyjechało 22,1 tys. osób, a od 24 lutego - ponad 5,943 mln osób.
W ciągu doby na Ukrainie, w wyniku rosyjskiego ostrzału, zginęło dziewięcioro cywilów
Informacje takie przekazał zastępca szefa kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Kyryło Tymoszenko. Rannych, w wyniku rosyjskich działań, zostało w ciągu doby 16 cywilów.
Ukraina: Afrykanie nie powinni umierać za chore ambicje imperialne Putina
MSZ Ukrainy apeluje do państw afrykańskich, by wywierały na Rosję presję w sprawie wysyłania swoich obywateli na wojnę na Ukrainie.
Czytaj więcej
Ukraińskie MSZ wezwało państwa afrykańskie, by zażądały od Rosji zaprzestania wywierania presji na ich obywateli w celu wysłania ich na wojnę przeciwko Ukrainie.
Jak Ukraina widzi pokój? Zełenski przedstawił listę
Na liście opublikowanej przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego znalazło się 10 punktów, w tym uwolnienie więźniów, wycofanie rosyjskich wojsk i zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego.
Czytaj więcej
Prezydent Ukrainy Wołodymy Zełenski zamieścił na swoim kanale w serwisie Telegram oświadczenie, będące kontynuacją wypowiedzi, którą wygłosił wirtualnie na szczycie G20. Przedstawił listę warunków, które doprowadzą do pokoju.
Sekretarz generalny ONZ spotkał się na Bali z szefem MSZ Rosji, Siergiejem Ławrowem
O spotkaniu na marginesie szczytu G20 poinformowała rzeczniczka rosyjskiego MSZ, Maria Zacharowa. Zacharowa zamieściła zdjęcie Guterresa i Ławrowa, ale nie poinformowała czego dotyczyły rozmowy, do których doszło na cztery dni przed wygaśnięciem okresu obowiązywania tzw. porozumienia zbożowego z 22 lipca. Stronami porozumienia są ONZ, Rosja, Turcja i Ukraina.
Most Krymski będzie zamknięty 16 listopada dla ruchu drogowego przez 12 godzin
Jak informują rosyjskie władze okupacyjne na Krymie, w związku z pracami naprawczymi na Moście Krymskim, niezbędnymi po eksplozji, która uszkodziła most na początku października, most będzie 16 listopada zamknięty dla ruchu samochodów od godziny 4 do 16.
Banksy namalował na Ukrainie kilka murali
Pierwszy wykonał w Borodiance. Punktem wyjścia było zdjęcie szczęśliwej dziewczynki, która stojąc na rękach robi szpagat w powietrzu na tle ekskluzywnego apartamentowca w spokojnej części Europy. Następnie Banksy przeniósł podobiznę dziewczynki wykonaną sprayem na mur jednego z setek, a może już tysięcy domów zbombardowanych przez armię Putina w Ukrainie.
Czytaj więcej
Światowej sławy anonimowy artysta stworzył już w Ukrainie siedem murali.
Amerykanie mogą wprowadzić zmiany w dronach Gray Eagle, by wysłać je na Ukrainę
W obecnej wersji drony zawierają zaawansowaną technologię, którą chętnie poznałaby rosyjska armia.
Czytaj więcej
Stany Zjednoczone analizuje modyfikacje, które można wprowadzić do dronów Gray Eagle. Zmiany, które sprawiłyby, że potencjalna utrata któregokolwiek - z ich poufną technologią pokładową - byłaby mniejszym zagrożeniem i być może zwiększyłaby prawdopodobieństwo otrzymania ich przez Ukrainę.
Premier Indii mówi, że trzeba wrócić do dyplomacji na Ukrainie
- Wielokrotnie mówiłem, że musimy znaleźć sposób powrotu na ścieżkę dyplomacji na Ukrainie - mówił Narendra Modi w czasie otwarcia szczytu przywódców G20, który odbywa się na Bali.
Czytaj więcej
Narendra Modi, premier Indii, wezwał w czasie szczytu przywódców państw G20, do powrotu na ścieżkę dyplomatyczną, by zakończyć wojnę Rosji z Ukrainą.
Szef unijnej dyplomacji: Kraje UE powinny pracować wspólnie nad uzupełnieniem swoich magazynów z bronią
Josep Borrell, szef unijnej dyplomacji stwierdził, że państwa UE powinny współpracować przy ponownym napełnieniu swoich magazynów z bronią i uniknąć konkurowania między sobą w czasie, gdy trwają dostawy broni dla Ukrainy. - Gdy działamy wspólnie osiągamy lepsze ceny, lepszą jakość i lepszy czas (dostaw) - podkreślił. We wtorek w Brukseli spotykają się szefowie resortów obrony państw UE.
W nocy, w tymczasowo okupowanym przez Rosję Melitopolu, słychać było eksplozję
O eksplozji w mieście informuje ukraiński mer Melitopola, Iwan Fedorow na swoim kanale w serwisie Telegram. Eksplozję słychać było w północnej części miasta, w rejonie, w którym ma znajdować się rosyjski sztab. Eksplozja miała być tak silna, że w budynkach znajdujących się w jej okolicy z okien wyleciały szyby.
Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 82 080 żołnierzy, 2 861 czołgów, 5 773 pojazdy opancerzone, 1 850 zestawów artyleryjskich, 393 wyrzutni rakiet, 208 zestawów przeciwlotniczych, 278 samolotów, 261 śmigłowców, 1 511 bezzałogowych statków powietrznych, 399 pocisków manewrujących, 16 jednostek nawodnych, 4 351 pojazdów (w tym cystern), 160 jednostek sprzętu specjalnego.
Załużny: Negocjacje? Rosja musi opuścić wszystkie okupowane terytoria
Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy zapowiedział, że Ukraina nie zaakceptuje żadnych negocjacji, póki Rosjanie okupują terytoria jego kraju.
Czytaj więcej
Dowódca sił ukraińskich, generał Wałerij Załużny powtórzył swojemu amerykańskiemu generałowi Markowi Milleyowi, że "celem Ukrainy jest wyzwolenie całej ziemi ukraińskiej spod rosyjskiej okupacji".
Rosja prowadzi ostrzał Nikopola
Rosja kontynuuje ostrzeliwanie społeczności w rejonie Nikopola w obwodzie dniepropietrowskim za pomocą ciężkiej artylerii, strzelając w nocy ponad 60 razy - powiedział gubernator Walentyn Rezniczenko.
Chiny sprzeciwiają się wykluczeniu Rosji z grupy G20
Deklarację taką złożył na Bali, gdzie odbywa się szczyt G20, szef MSZ Chin, Wang Yi. - Wspieramy wartościową rolę Rosji w grupie G20 i na innych platformach międzynarodowych i uważamy, że nikt nie ma prawa odbierać Rosji prawa uczestniczenia w wielostronnych formatach - mówił Wang na spotkaniu z szefem MSZ Rosji, Siergiejem Ławrowem, które odbywa się na marginesie szczytu przywódców G20.
Brytyjski resort obrony: Rosjanie niemal całkowicie wycofali się z zachodniego brzegu Dniepru
"Do 12 listopada rosyjska armia niemal całkowicie zakończyła odwrót swoich sił z terenów zajmowanych na zachodnim brzegu Dniepru. Po porzuceniu Chersonia Rosja uczyniła port Geniczesk nad Morzem Azowskim 'tymczasową stolicą' okupowanego obwodu chersońskiego. Rosja prawdopodobnie przeniesie dowództwo jednostek wojskowych w rejon Geniczeska" - czytamy w najnowszym raporcie brytyjskiego resortu obrony na temat sytuacji na ukraińskich frontach.
Doradca mera Mariupola: Rosjanie stracili kontrolę nad sytuacją epidemiczną w mieście
Doradca ukraińskiego mera Mariupola, Petro Andriuszczenko, na swoim kanale w serwisie Telegram napisał, że "rosyjscy najeźdźcy stracili kontrolę nad sytuacją epidemiczną w tymczasowo okupowanym Mariupolu" o czym świadczy fakt, że do miasta przybyli specjaliści ds. deratyzacji i dezynsekcji z Rosji.
Nad ranem Rosjanie ostrzelali przedmieścia Zaporoża
Ołeksandr Staruch, gubernator obwodu zaporoskiego, napisał na swoim kanale w serwisie Telegram, że nad ranem Rosjanie ostrzelali - prawdopodobnie przy użyciu zestawów S-300 - przedmieścia Zaporoża. Na miasto spadły cztery rakiety. Jak na razie nie ma informacji o ofiarach, ani zniszczeniach.
Zełenski na G20: Walki będą trwać, aż odzyskamy kontrolę nad całym okupowanym terytorium
- Jestem przekonany, że nadszedł czas, gdy rosyjska, destrukcyjna wojna musi i może zostać zatrzymana - powiedział ukraiński prezydent zwracając się do uczestników szczytu G20 za pośrednictwem wideołącza.
Czytaj więcej
Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, przemawiając do uczestników szczytu G20 na indonezyjskiej wyspie Bali wezwał światowych przywódców do poparcia planu zakończenia wojny na Ukrainie dodając, że nadszedł czas, by naciskać Rosję do zawarcia pokoju, po tym jak ukraińska armia zajęła w piątek Chersoń.
Sztab Generalny armii Ukrainy: W obwodzie ługańskim wróg szuka opuszczonych domów dla żolnierzy
Ukraiński Sztab Generalny podaje w swoim najnowszym raporcie na temat sytuacji na froncie, że w tymczasowo okupowanym obwodzie ługańskim wróg szuka porzuconych domów, aby umieścić w nich żołnierzy, którzy przybyli, aby uzupełnić straty rosyjskich sił okupacyjnych. Jednocześnie ukraiński Sztab podaje, że w miejscowości Miłuwatka, w obwodzie ługańskim, zniszczono sztab jednostki rosyjskich sił okupacyjnych. "Obecnie wiadomo o 30 zabitych i 20 rannych rosyjskich okupantach" - czytamy w raporcie.
Rosja: Brak wagonów potrzebnych do przewożenia węgla i innych surowców
Ogromna część taboru rosyjskich kolei jest wykorzystywana na potrzeby wojny w Ukrainie. Brak wagonów potrzebnych do przewożenia węgla i innych surowców powoduje gromadzenie się ładunków na kolejowych bocznicach - piszemy w "Rzeczpospolitej".
Czytaj więcej
Energetycy w Rosji skarżą się na zakłócenia w dostawach węgla, mazutu i oleju opałowego do elektrowni, zwłaszcza na Dalekim Wschodzie, gdzie zima już się zaczęła. Winią za to koleje.
Spółka zapewniająca Ukraińcom zakwaterowanie i jedzenie nie rozliczy wydatków w kosztach
Firma wspierająca ukraińskich pracowników oraz ich rodziny nie odliczy VAT, przedsiębiorca wpłacający pieniądze fundacji pomagającej ofiarom wojny nie skorzysta z ulgi ze specustawy - to najnowsze przykłady niekorzystnych dla biznesu interpretacji fiskusa.
Czytaj więcej:
Obecnie 72 proc. pracodawców sektora motoryzacyjnego w Polsce zatrudnia ukraińskich pracowników
To o 14 pkt proc. więcej niż przed rokiem. Ale jeszcze więcej, bo 76 proc. zakładów motoryzacyjnych, zatrudnia pracowników z Ukrainy na Słowacji, gdzie przemysł samochodowy jest najważniejszą gałęzią tamtejszej gospodarki. Równie duża część tej branży – 69 proc. – zatrudnia Ukraińców w Czechach.
Czytaj więcej
Już trzy czwarte firm z branży motoryzacyjnej w Polsce zatrudnia pracowników z Ukrainy. Potrzeba ich jednak więcej, tymczasem o Ukraińców konkurują także zakłady w Czechach i na Słowacji, a teraz chcą ich przyciągnąć jeszcze Niemcy.
ISW: Wybryki Prigożyna są bezprecedensowe w reżimie Putina
"Jewgienij Prigożyn konsekwentnie wykorzystuje udział w rosyjskiej inwazji na Ukrainę, by zwiększyć swoje wpływy w Rosji. Jeden z blogerów wojskowych wyraził obawę, że obecność najemników z Grupy Wagnera w rosyjskim społeczeństwie 'niszczy nawet iluzję legalizmu i poszanowania praw człowieka w Federacji Rosyjskiej Władimira Putina. Bloger dodaje, że Prigożyn przejmuje inicjatywę i poszerza władzę Wagnerowców w Petersburgu, podczas gdy służby bezpieczeństwa Rosji 'śpią'" - przekonują analitycy think tanku z USA.
Czytaj więcej
"Finansujący Grupę Wagnera Jewgienij Prigożyn nadal ugruntowuje w Rosji swoją pozycję niezależnego, stalinowskiego watażki, stając się czołową postacią w środowiskach nacjonalistycznych i prowojennych" - czytamy w najnowszej analizie Instytutu Studiów nad Wojną (ISW), think tanku z USA.
USA nałożyły sankcje na sieć dostaw wojskowych dla Rosji
14 osób i 28 przedsiębiorstw zostało objętych sankcjami przez USA - podmioty objęte sankcjami mają tworzyć "transnarodową sieć, która dostarcza technologii wspierających Moskwę w jej inwazji na Ukrainę" - podaje agencja Reutera. Departament Stanu objął też sankcjami członków rodziny rosyjskiego oligarchy, Sulejmana Kerimowa, a także osoby, które pełniły rolę pośredników finansowych w sieci Kerimowa. Antony Blinken, sekretarz stanu USA, w wydanym oświadczeniu podkreślił, że Stany Zjednoczone będą "nadal zakłócać łańcuch dostaw wojskowych dla Rosji".
W Ankarze mieli się spotkać dyrektor CIA i dyrektor Służby Wywiadu Zagranicznego Rosji
Spotkanie Williama Burnsa z Siergiejem Naryszkinem to pierwsze spotkanie twarzą w twarz tak wysokich przedstawicieli administracji USA i Rosji od czasu rozpoczęcia przez Rosję inwazji na Ukrainę.
Czytaj więcej
Dyrektor CIA, William Burns spotkał się z dyrektorem Służby Wywiadu Zagranicznego Rosji, Siergiejem Naryszkinem - informuje Reuters, powołując się na wypowiadającego się anonimowo przedstawiciela Białego Domu.
Na Bali rozpoczął się pierwszy, po wybuchu wojny na Ukrainie, szczyt przywódców G20
- G20 musi być katalizatorem inkluzywnego powrotu do zdrowia gospodarki. Nie możemy dzielić świata na części. Nie możemy pozwolić by świat pogrążył się w kolejnej zimnej wojnie - mówił prezydent Indonezji, Joko Widodo, otwierając obrady.
Czytaj więcej
Na indonezyjskiej wyspie Bali rozpoczął się szczyt przywódców państw G-20. Gospodarz szczytu, Indonezja, apeluje do uczestników o jedność i działania mające na celu naprawę globalnej gospodarki pomimo głębokich podziałów wywołanych wojną na Ukrainie.
Dowództwo Operacyjne "Południe": Rosjanie przegrupowali się na lewym brzegu Dniepru
"Sytuacja w naszym rejonie odpowiedzialności jest złożona i napięta, ale kontrola i inicjatywa należą do sił zbrojnych (Ukrainy)" - pisze w swoim najnowszym komunikacie ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Południe". "Wróg przegrupował oddziały na lewym brzegu Dniepru, umocnił linię obrony, prowadzi ostrzał rakietowy i artyleryjski naszych pozycji i pokojowych miejscowości, atakuje z użyciem dronów-kamikadze, prowadzi intensywny zwiad powietrzny" - czytamy w raporcie. Ukraińskie dowództwo informuje o 50 misjach ogniowych ukraińskiej artylerii i wojsk rakietowych w ciągu doby - m.in. o ostrzelaniu składu amunicji w miejscowości Oleszki. Z informacji przekazanych przez ukraińskie dowództwo wynika, że Rosjanie stracili zestaw S-300, zestaw Tor-M2 i trzy pojazdy opancerzone. Na Morzu Czarnym znajduje się obecnie jeden rosyjski okręt podwodny uzbrojony w cztery pociski manewrujące Kalibr.
Zełenski: Tam, gdzie jest flaga Ukrainy, tam jest cywilizacja
Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, w swoim wieczornym wystąpieniu mówił m.in. o swojej wizycie w Chersoniu, w którym - w jego obecności, przy dźwiękach hymnu Ukrainy - wciągnięto na maszt ukraińską flagę. - Jest oczywiste dla wszystkich czym jest Ukraina, co oznacza obecność naszej flagi. Tam, gdzie jest ukraińska flaga, tam jest cywilizacja, tam jest wolność. Tam jest bezpieczeństwo socjalne. Tam jest infrastruktura. Tam jest bezpieczeństwo. Tam jest ktoś, kto troszczy się o ludzi. To wszystko znika i jest niszczone, gdy przybywa okupant - mówił Zełenski. - Rosyjska flaga oznacza całkowite spustoszenie. Nie ma prądu, nie ma łączności, nie ma internetu, nie ma telewizji. Okupanci niszczą wszystko - celowo. To jest ich specjalna operacja. W przededniu zimy rosyjscy okupanci niszczą absolutnie wszelką infrastrukturę krytyczną. Absolutnie wszystkie ważne obiekty w mieście i obwodzie (chersońskim) są zaminowane - dodał.
Pojawiają się doniesienia o zajęciu przez Ukrainę miejscowości na lewym brzegu Dniepru
„Obwód chersoński. Jesteście gotowi? Kachowka, Nowa Kachowka - Ukraina. Chwała Siłom Zbrojnym Ukrainy!” - napisał wieczorem na swoim profilu na Facebooku Serhij Chłań, deputowany do ukraińskiej chersońskiej rady obwodowej.
Czytaj więcej
W poniedziałek wieczorem pojawiły się doniesienia o odzyskaniu przez Ukrainę pierwszej miejscowości na lewym brzegu Dniepru oraz odbiciu Nowej Kachowki. Oficjalnie Kijów i Moskwa milczą.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski w wieczornym wystąpieniu oświadczył, że w wyzwolonej w ostatnich dniach części obwodu chersońskiego udokumentowano 400 rosyjskich zbrodni wojennych.