Relację z najnowszych wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podkreśla, że gdyby nie inwazja Rosji na Ukrainę, światu nie groziłby globalny kryzys żywnościowy.
Kończymy relację
O najnowszych wydarzeniach z Ukrainy będziemy informować od rana.
Zełenski: Rosja ostrzeliwuje korytarz zbożowy
- Te wystrzały, które odbywają się prawie codziennie, bezpośrednio zagrażają eksportowi żywności – powiedział Zełenski.
Czytaj więcej
W cowieczornym nagraniu prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował, że rosyjskie ataki rakietowe z Morza Czarnego zagrażają szlakom eksportu zboża, mimo że to Rosja zażądała od Ukrainy gwarancji bezpieczeństwa, aby ponownie przyłączyć się do czarnomorskiego porozumienia.
Białoruskie służby zatrzymały naukowców
Niektórych pracowników naukowych zatrzymano i zabrano do komisji na przesłuchania, innym zaproponowano współpracę ze służbami specjalnymi.
Czytaj więcej
W ostatnich dniach na Białorusi zatrzymano 44 pracowników Narodowej Akademii Nauk i jej filii - informuje portal "Nasza Niwa" powołując się na swoje źródła.
Rosyjskie władze okupacyjne zintensyfikowały deportację mieszkańców z obwodu chersońskiego
Rosja nakazała przesiedlenie w głąb regionu do 70 000 mieszkańców w 15-kilometrowej strefie na wschód od Dniepru.
Wcześniej kampania przymusowej relokacji skierowana była tylko wobec ludność na zachodnim brzegu rzeki. Dziesiątki tysięcy mieszkańców, w tym w Chersoniu, otrzymały rozkaz przeniesienia się na wschód od rzeki.
RB ONZ. Przepadł wniosek Rosji
Nie będzie śledztwa w sprawie rzekomych laboratoriów w Ukrainie pracujących nad bronią biologiczną.
Czytaj więcej
Rosji nie udało się nakłonić Rady Bezpieczeństwa ONZ do przeprowadzenia formalnego śledztwa w sprawie jej oskarżenia, że Waszyngton i Kijów realizują programy broni biologicznej w laboratoriach na terytorium Ukrainy.
Ukraińska policja odkryła na wyzwolonych terenach 34 sale tortur
Policja na Ukrainie odkryła 34 sale tortur i więzienia na obszarach, które wcześniej były okupowane przez siły rosyjskie - donosi Hromadske International.
Z raportu wynika, że więzienia i miejsca torturowania więźniów odkryto w obwodach sumskim, kijowskim, czernihowskim, charkowskim, donieckim i chersońskim.
Biden: Wojska USA pozostaną w Polsce "prawdopodobnie długo"
Liga Mistrzów już bez Ukraińców
Szachtar po środowej porażce w Warszawie odpadł z Ligi Mistrzów, ale nie z pucharów.
Czytaj więcej
Drużyna z Doniecka pożegnała się z rozgrywkami po porażce 0:4 z RB Lipsk w Warszawie.
Rosja straciła ponad 1,4 tys. wysokich rangą oficerów
W tym 10 generałów.
Ambasador USA: Decyzja Polski to odpowiedź na szantaż energetyczny Rosji
Ambasador zauważył, że kwestie wojskowe są bardzo istotne, ale równie ważne jest bezpieczeństwo energetyczne. Jego zdaniem odpowiedź Polski jest reakcją na szantaż energetyczny, jaki uprawia Rosja.
Czytaj więcej
Bezpieczeństwo energetyczne jest bardzo ważne, bo Rosja przekształciła energię w rodzaj szantażu energetycznego. Bardzo dobrą odpowiedzią jest ta decyzja podjęta przez polski rząd - mówił o budowie przez USA w Polsce pierwszej elektrowni jądrowej ambasador tego kraju w Polsce, Mark Brzezinski w TVN24.
Rosyjski dysydent: Nie wierzę w pokojowe przemiany w Rosji
Widzę, że coraz więcej rosyjskich opozycjonistów uważa, że bez zbrojnej walki się nie obejdzie. Protesty w 2020 roku na Białorusi pokazały, że bezbronni protestujący, nawet jeżeli ich jest bardzo dużo, są bezradni wobec tak brutalnych reżimów. Dlatego wśród protestujących muszą być ludzie z bronią w ręku - mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Ilia Ponomariow, rosyjski opozycjonista i były deputowany Dumy.
Czytaj więcej
Po upadku reżimu Putina jesteśmy gotowi do tworzenia parlamentu przejściowego w Rosji – mówi „Rzeczpospolitej” Ilia Ponomariow, przebywający w Kijowie rosyjski opozycjonista i były deputowany Dumy.
Zełenski dziękuje prezydentowi Turcji
Prezydent Ukrainy podziękował Erdoganowi za "aktywny udział w utrzymaniu umowy zbożowej, za niezłomne poparcie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy".
Coraz niższa inflacja w Rosji
Niedawno rosyjski reżim prognozował, że do końca roku gospodarka wyjdzie na plus, teraz doliczył się spadku inflacji.
Czytaj więcej
W oficjalnych statystykach inflacja w Rosji jest coraz niższa. Pomimo wzrostu bezrobocia, deficytu wielu towarów, wykupywaniu leków z aptek, spadku dochodów ludności i wzrostu cen produktów i usług, inflacja się zmniejsza, ogłosił Kreml.
Od początku wojny zaginęło 7 tys. ukraińskich żołnierzy
Ukraińskie Ministerstwo Obrony zaapelowało do krewnych i przyjaciół zaginionych, aby nie szukali ich za pośrednictwem sieci społecznościowych.
Czytaj więcej
Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar powiedziała w ukraińskiej telewizji, że około 7 tysięcy ukraińskich żołnierzy uważa się obecnie za zaginionych.
ONZ zadowolona z decyzji Rosji
„Sekretarz generalny ciepło przyjmuje ogłoszenie Federacji Rosyjskiej o wznowieniu jej udziału we wdrażaniu Inicjatywy Zbożowej Morza Czarnego" - przekazał w komunikacie rzecznik Antonio Guterresa, Stéphane Dujarric.
Czytaj więcej
„Sekretarz generalny z zadowoleniem przyjmuje ogłoszenie Federacji Rosyjskiej o wznowieniu jej udziału we wdrażaniu Inicjatywy Zbożowej Morza Czarnego" - przekazał w komunikacie rzecznik Antonio Guterresa, Stéphane Dujarric.
Siły Zbrojne Ukrainy uderzyły w rosyjskie systemy obrony powietrznej w Chersoniu
"Siły Zbrojne Ukrainy zadały cios okupantom w Chersoniu, uderzając w systemy obrony przeciwlotniczej na stadionie Spartak, które zostały użyte do ataku na Mikołajów” – napisał na Facebooku Serhij Chłań, członek Rady Obwodowej Chersoniu
Hiszpania wspomaga ukraińskie szpitale
Władze Hiszpanii przekazały Ukrainie 30 kartek pogotowia i generatory prądu dla szpitali i innych placówek służby zdrowia.
Nagranie z Mariupola. "Tak wygląda miasto po przybyciu 'rosyjskiego świata'"
Estonia odbierze broń mieszkającym w tym kraju Rosjanom i Białorusinom
Zmiany w ustawie o broni zaakceptował już rząd.
Czytaj więcej
Rząd Estonii zatwierdził poprawki do ustawy o broni. Zgodnie z nimi obywatele krajów spoza Unii Europejskiej i NATO będą mieli rok na oddanie posiadanej broni.
Eksplozje w okupowanym Chersoniu
Telewizja Suspilne Chersoń poinformowała, że 2 listopada w mieście słyszano wybuchy. Nie podano żadnych dalszych informacji.
Władze Obwodu Kaliningradzkiego: Ogrodzenie już stoi
Władze Obwodu Kaliningradzkiego ustami swojego rzecznika Dmitrija Łyskowa przypomniały, że ogrodzenie już istnieje, tyle że po stronie rosyjskiej.
Czytaj więcej
Ogrodzenie między Polską i Kaliningradem już istnieje - po stronie rosyjskiej. Polska jest niezawodnie chroniona przez rosyjską straż graniczną i rosyjskie ogrodzenie - zapewnił rzecznik władz Kaliningradu Dmitrij Łyskow.
Wielka Brytania wysłała Ukrainie ponad 195 000 zestawów zimowych mundurów
Oprócz wyposażenia zimowego ukraińscy obrońcy otrzymają również apteczki i elementy ochronne.
Dowody na atak Ukrainy na flotę na Krymie? Putin: Wszyscy wiedzą
Władimir Putin na spotkaniu z członkami Rady Bezpieczeństwa przekonywał, że Kijów wykorzystał korytarz zbożowy do uderzenia na Flotę Czarnomorską, choć nie zaprezentował żadnych dowodów na potwierdzenie tej tezy. Orzekł jedynie, że „wszyscy to wiedzą”.
Czytaj więcej
Prezydent Rosji Władimir Putin poinformował na spotkaniu z członkami Rady Bezpieczeństwa, że polecił Ministerstwu Obrony powrót do umowy dotyczącej korytarza zbożowego.
Miedwiediew o moratorium na karę śmierci
Na swoim koncie na Telegramie Miedwiediew napisał, że podczas Wielkiej Wojny Ojczyźnianej "nikt nie robił zamieszania z dywersantami, którzy na rozkaz nazistowskich zabójców wykonywali dywersyjną pracę na tyłach".
Czytaj więcej
Dmitrij Miedwiediew, pełniący obowiązki wiceprzewodniczącego Rady Bezpieczeństwa Rosji, stwierdził, że „żółto-niebiescy” dywersanci, którzy sprzeciwiają się polityce rosyjskiego państwa w sprawie inwazji na Ukrainę, przeprowadzają w Rosji ataki terrorystyczne.
Pjongjang wysyła broń do Rosji? Biały Dom: Potajemnie
Kirby nie podał ilościowych szacunków wysyłanej amunicji, ale stwierdził, że dostawy z Korei Północnej „nie zmienią przebiegu wojny”.
Czytaj więcej
Biały Dom twierdzi, że Korea Północna potajemnie wysyła „znaczną liczbę” pocisków artyleryjskich do Rosji, aby wesprzeć inwazję Moskwy na Ukrainę.
Pozew przeciwko Grupie Wagnera
Według skarżących wagnerowcy są winni m.in. ludobójstwa w Buczy, zaminowania terenu wokół elektrowni jądrowej w Enerhodarze i ogólnie są zaangażowani w "działalność terrorystyczną w Ukrainie".
Czytaj więcej
Brytyjska kancelaria McCue Jury & Partners poinformowała, że składa pozew przeciwko Grupie Wagnera w związku z jej działalnością w Ukrainie.
Gwałtowny wzrost rosyjskich strat. Eksperci są zgodni
Grupa ekspertów Oryx od początku wojny próbuje potwierdzać straty sprzętu (zarówno rosyjskiego, jak i ukraińskiego) na dostępnych w internecie zdjęciach i nagraniach wideo. Zgadzają się oni, że ostatnio Rosjanie tracą bardzo dużo.
Czytaj więcej
Ukraiński sztab generalny szacuje, że w ciągu ostatnich czterech dni pięciokrotnie zwiększyła się liczba ginących na wojnie rosyjskich żołnierzy. Mimo, że front stoi w miejscu.
MSZ Rosji: Wciąż chcemy unikać wojny atomowej
MSZ Rosji, w wydanym oświadczeniu zapewniło, że potwierdza swoje przywiązanie do wspólnego oświadczenia pięciu przywódców państw-mocarstw atomowych (USA, Chin, Wielkiej Brytanii, Francji i Rosji) w kwestii przeciwdziałania wojnie atomowej i uniknięcia wyścigu zbrojeń. Oświadczenie takie zostało wydane 3 stycznia 2022 roku.
Wiceminister obrony Ukrainy: Przygotowujemy się do wyzwalania naszych terytoriów
Hanna Maliar, wypowiadając się na antenie ukraińskiej telewizji na temat sytuacji na frontach stwierdziła, że można ją określić jako "przygotowania do wyzwalania terytoriów i konsolidacji terytoriów, które już zostały wyzwolone".
Putin wzywa do modernizacji rosyjskiego uzbrojenia
- Broń musi stale być modyfikowana i pozostawać skuteczna. Aby to osiągnąć ważne jest, aby istniała aktywna rywalizacja między producentami i projektantami - oświadczył rosyjski prezydent.
Doradca szefa kancelarii Zełenskiego: Agresora można "spacyfikować" rozsądnym pokazem siły
"Jaką lekcję powinni zachodni przywódcy wyciągnąć ze zbożowej "dyplomacji ottomańskiej"? "Szantażysta", z rosyjskimi korzeniami, jest słaby wobec silnych, którzy wiedzą jak jasno przedstawić swoje stanowisko. Sposobem na 'spacyfikowanie" agresora jest rozsądna demonstracja siły" - napisał na Twitterze Mychajło Podolak komentując powrót Rosji do tzw. porozumienia zbożowego i sugerując, że jest to efekt nacisków Turcji.
Putin rozmawiał z prezydentem Indonezji o nadchodzącym szczycie G-20
O telefonicznej rozmowie Władimira Putina i Joko Widodo poinformował Kreml. Z komunikatu nie wynika czy Putin zamierza wziąć udział w szczycie, który odbędzie się w listopadzie na indonezyjskiej wyspie Bali.
Prezydent Mołdawii mówi, że neutralny status jej kraju nie zapewnia mu bezpieczeństwa
Mołdawia jest nadal narażona i wierzymy, że tylko dołączenie do szerszej, europejskiej rodziny może sprawić, że poczujemy się bezpieczniej - stwierdziła Maia Sandu.
Czytaj więcej
Prezydent Mołdawii, Maia Sandu oświadczyła, że neutralny status państwa zapisany w konstytucji nie zapewnia ochrony jej krajowi, ale zmienić go można tylko przy szerokim poparciu społecznym.
Naprawa samochodowej części Mostu Krymskiego ma zakończyć się w grudniu
Wicepremier Rosji, Marat Chusnullin zapowiedział na swoim kanale w serwisie Telegram, że naprawa samochodowej części Mostu Krymskiego, uszkodzonego w wyniku eksplozji z 8 października, ma zakończyć się w grudniu.
Okręt USA wyposażony w międzykontynentalne pociski balistyczne wpływa na wody Morza Śródziemnego
Okręt podwodny stacjonuje w brytyjskiej bazie na Gibraltarze.
Czytaj więcej
Amerykański okręt podwodny o napędzie atomowym USS Rhode Island, uzbrojony w 20 międzykontynentalnych pocisków balistycznych Trident II D5 z głowicami jądrowymi, wpłynął na Morze Śródziemne - poinformowała amerykańska marynarka wojenna.
Zacharowa: Widzimy jak kolektywny Zachód zmienia zdanie z dnia na dzień ws. negocjacji Rosji z Ukrainą
- Teraz są za negocjacjami, potem za rozwiązaniem wszystkich kwestii na polu bitwy, teraz za ostatecznym i bezwarunkowym zwycięstwem, znów za negocjacjami, za pokojem, a potem przeciw Federacji Rosyjskiej, wszystko można tam znaleźć - mówiła rzeczniczka MSZ Rosji.
Czytaj więcej
Rzeczniczka MSZ Rosji, Maria Zacharowa, zadeklarowała, że Rosja "zawsze jest gotowa na wszelkiego rodzaju negocjacje" w kontekście wojny, którą Rosja rozpoczęła 24 lutego na Ukrainie.
Resort obrony Rosji informuje o próbie przełamania linii frontu w obwodzie chersońskim
- Na kierunku mikołajowsko-krzyworoskim, rosyjskie jednostki przeciwdziałały próbom przełamania przez Siły Zbrojne Ukrainy (linii frontu) w rejonie miejscowości Iszczenko, Bruskinskoje, Suchanowo i Pjatichatki - oświadczył rzecznik resortu obrony Rosji, gen. Igor Konaszenkow. Według jego słów, w czasie nieudanego ataku, Ukraińcy stracili 105 żołnierzy, dwa czołgi, dziewięć pojazdów opancerzonych, siedem innych pojazdów oraz radar naprowadzający dla zestawu S-300.
Wiceszefowa MSZ Ukrainy zamieszcza zdjęcia ostrzelanego w nocy szpitala w Toreśku
Toreśk znajduje się w obwodzie donieckim. Pociski uszkodziły m.in. oddział położniczy i oddział chirurgiczny szpitala.
Chodorkowski: Na Kremlu Grupa Wagnera ma takie same wpływy jak ministrowie
Liderzy grupy rosyjskich najemników mają mieć dostęp do Putina taki sam, jak ministrowie resortów siłowych.
Czytaj więcej
Liderzy rosyjskich najemników - Grupy Wagnera mają obecnie tak duży wpływ polityczny na Kremlu, jak minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow i minister obrony Siergiej Szojgu - powiedział rosyjski dysydent i były więzień polityczny Michaił Chodorkowski.
Zełenski: Rosja może użyć broni atomowej
Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, w rozmowie z czeską telewizją stwierdził, że Rosji nie należy się bać, ale nie wykluczył, że Moskwa może użyć broni atomowej. Zełenski nie chciał przy tym szacować jak prawdopodobne jest użycie broni atomowej przez Rosję. - Istnieje takie zagrożenie, ale sądzę, że nie należy się tego bać. Nie należy bać się Rosji. Mogą coś zrobić, albo tego nie zrobić. Nie należy łączyć ultimatów stawianych przez Rosję lub stawianych przez nią warunków jako czegoś co - jeśli nie zostanie spełnione - doprowadzi do użycia broni atomowej. To wielki błąd. To są niezwiązane ze sobą rzeczy - ocenił ukraiński prezydent.
Ministerstwo obrony Rosji ogłasza powrót do "porozumienia zbożowego"
Rosyjski resort obrony wydał oświadczenie ws. powrotu Rosji do tzw. porozumienia zbożowego, po otrzymaniu "pisemnych gwarancji ze strony Ukrainy", że "korytarz zbożowy" nie będzie wykorzystywany przez Kijów do prowadzenia operacji wojskowych przeciw Rosji.
Brytyjski ambasador ma zostać wezwany do rosyjskiego MSZ
Wezwanie brytyjskiego ambasadora, w związku z domniemanym ukraińskim atakiem na rosyjskie okręty wojenne w okupowanym Sewastopolu, zapowiedziała rzeczniczka MSZ Rosji, Maria Zacharowa.
Czytaj więcej
Rzeczniczka MSZ Rosji, Maria Zacharowa, zapowiedziała, że rosyjski resort dyplomacji wezwie brytyjskiego ambasadora ws. domniemanego ataku Ukraińców na okręty Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu.
Po tureckich naciskach Rosjanie wracają do porozumienia zbożowego
O decyzji Ministerstwa Obrony Rosji poinformował prezydent Turcji.
Czytaj więcej
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan rozmawiał wtorek z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Efektem rozmowy jest przywrócenie porozumienia ws. eksportu zboża z Ukrainy przez Morze Czarne.
Wzrósł import rosyjskich towarów do Niemiec mimo sankcji
W piątce największych partnerów handlowych Rosji pozostaje największa gospodarka Europy – Niemcy. Od początku roku niemieckie zakupy w Rosji pomimo sankcji zwiększyły się o 30 procent.
Czytaj więcej
W piątce największych partnerów handlowych Rosji pozostaje największa gospodarka Europy – Niemcy. Od początku roku niemieckie zakupy w Rosji pomimo sankcji zwiększyły się o 30 procent.
Brytyjska armia przekazała odzież zimową dla 9 tys. ukraińskich żołnierzy
Informację na ten temat podał na swoim profilu na Facebooku Sztab Generalny armii Ukrainy.
Erdogan będzie w środę rozmawiał z Zełenskim
Prezydent Turcji zapowiedział, że odbędzie rozmowę telefoniczną z prezydentem Ukrainy, z którym będzie rozmawiać o "rozwoju wydarzeń", po tym jak Rosja zawiesiła udział w tzw. porozumieniu zbożowym.
Szojgu: Tworzymy wspólną przestrzeń obronną z Białorusią
- NATO zamierza stworzyć pełnowymiarową kolektywną obronę na wschodniej flance, w pobliżu naszych granic - mówił minister obrony Rosji w czasie wspólnego posiedzenia z kierownictwem resortu obrony Białorusi.
Czytaj więcej
- Niszczenie fundamentów stabilności strategicznej na świecie sprawia, iż utworzenie wspólnej przestrzeni obronnej pomiędzy Rosją a Białorusią jest szczególnie ważne - oświadczył minister obrony Rosji, Siergiej Szojgu, podczas wspólnego posiedzenia kierownictw resortów obrony Rosji i Białorusi.
Rosyjscy generałowie rozmawiali o użyciu broni jądrowej na Ukrainie
W rozmowach miał nie uczestniczyć prezydent Władimir Putin, do którego ma należeć decyzja o możliwości użycia taktycznej broni jądrowej.
Czytaj więcej
Według wielu wysokich rangą amerykańskich urzędników, rosyjscy dowódcy wojskowi rozmawiali ostatnio o tym, kiedy i jak Moskwa może użyć taktycznej broni jądrowej na Ukrainie.
W ciągu doby w wyniku ostrzału terytorium Ukrainy zginęło dziewięcioro cywilów
W wyniku rosyjskiego ostrzału rannych zostało 19 osób - podał zastępca szefa kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Kyryło Tymoszenko.
Szojgu: Zachód chce zniszczyć gospodarkę i potencjał militarny Rosji
Minister obrony Rosji, Siergiej Szojgu, podczas wspólnego posiedzenia kierownictw resortów obrony Rosji i Białorusi oświadczył, że "Zachód chce zniszczyć gospodarkę i potencjał militarny Rosji, pozbawiając Rosję możliwości prowadzenia niezależnej polityki zagranicznej". Według Szojgu Waszyngton "wykorzystuje obecną sytuację, aby utrzymać globalne przywództwo i maksymalnie osłabić inne kraje, w tym sojuszników w Europie".
Szef MSZ Turcji: Rosja ma wymogi dotyczące bezpieczeństwa, po ostatnim ataku na jej okręty
Mevlut Cavusoglu dodał, że Moskwa "jest też zaniepokojona eksportem swoich nawozów i zbóż, które nie są na liście sankcji, ale statki przewożące te produkty nadal nie mogą zawijać do portów".
Czytaj więcej
Rosja ma obawy związane ze swoim bezpieczeństwem i przeszkodami, z jakimi się mierzy przy eksporcie nawozów i zbóż - oświadczył szef MSZ Turcji, Mevlut Cavusoglu, kilka dni po tym, jak Rosja zawiesiła swój udział w tzw. porozumieniu zbożowym.
Koniec rosyjskich i białoruskich zezwoleń dla firm transportowych
Polskie firmy transportu drogowego tracą wschodnie rynki, które przejmą tamtejsi przewoźnicy. Firmy szykują się na kryzys w przyszłym roku.
Czytaj więcej
Polskie firmy transportu drogowego tracą wschodnie rynki, które przejmą tamtejsi przewoźnicy. Firmy szykują się na kryzys.
Nad ranem Rosja wystrzeliła trzy pociski manewrujące Ch-59 w stronę Odessy
Wszystkie pociski zostały zniszczone przez ukraińskie jednostki obrony przeciwlotniczej - informuje Dowództwo Operacyjne "Południe", przytaczając informacje podane przez radę miejską Odessy. Pociski miał wystrzelić myśliwiec Su-30 z rejonu Morza Czarnego. Wszystkie zostały strącone nad wodami morza.
W ciągu doby w obwodzie charkowskim rannych zostało sześcioro cywilów, w tym dwoje dzieci
Stan dzieci rannych w wyniku ostrzału obwodu charkowskiego - 4-letniego chłopca i 6-letniej dziewczynki - jest poważny - poinformował gubernator obwodu charkowskiego, Ołeh Synehubow. W wyniku ostrzału ranna została także 25-letnia matka dzieci.
Obwód kijowski: 16 tys. gospodarstw domowych pozbawionych prądu
W obwodzie kijowskim prądu pozbawionych jest 16 tys. gospodarstw domowych - podał Ołeksij Kułeba, gubernator obwodu, na swoim kanale w serwisie Telegram. Kułeba podkreślił, że mieszkańcy obwodu muszą być przygotowani na przerwy w dostawach prądu w związku z naprawą uszkodzonej przez Rosjan infrastruktury energetycznej.
Pomnik carycy Katarzyny II w Odessie oblany czerwoną farbą
Szef Południowego Międzyobwodowego Departamentu ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej, Serhij Gutsaliuk stwierdził, że "bardzo wymowna instalacja pojawiła się tego rana (...) na Placu Katarzyny w Odessie. Czy to przekaz dla okupantów czy kolaborantów z rady miejskiej? Jak myślicie przyjaciele?" - spytał.
Czytaj więcej
W Odessie pomnik carycy Katarzyny II został po raz kolejny oblany czerwoną farbą, a w jej ręku umieszczono stryczek - informuje Ukrinform.
FSB podaje, że udaremniła atak na sieć energetyczną na Krymie
Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa poinformowała, że aresztowała obywatela Ukrainy, który - na zlecenie SBU - miał przygotowywać sabotaż linii wysokiego napięcia na Krymie. Według FSB gdyby sabotaż się udał, wówczas 5 tys. mieszkańców półwyspu zostałoby pozbawionych prądu. Prąd przestałby płynąć m.in. do obiektów infrastruktury krytycznej.
Straż Graniczna: Od 24 lutego z Ukrainy do Polski wjechało 7,429 mln osób
W ciągu ostatniej doby z Ukrainy do Polski wjechało 18,7 tys. osób. Tego samego dnia z Polski na Ukrainę wyjechało 16,8 tys. osób, a od 24 lutego - 5,646 mln osób.
Sztab Generalny armii Ukrainy podaje nowe dane o stratach Rosjan
Od 24 lutego Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 73 270 żołnierzy, 2 714 czołgów, 5 525 pojazdów opancerzonych, 1 733 zestawy artyleryjskie, 387 wyrzutni rakiet, 198 zestawów przeciwlotniczych, 277 samolotów, 258 śmigłowców, 1 438 bezzałogowych statków powietrznych, 397 pocisków manewrujących, 16 jednostek nawodnych, 4 154 pojazdy (w tym cysterny), 154 jednostek sprzętu specjalnego.
Iran jeszcze w tym roku może przekazać Rosji rakiety balistyczne
O planowanej dostawie informują CNN zachodni urzędnicy.
Czytaj więcej
Iran przygotowuje się do wysłania około 1000 dodatkowych sztuk broni, w tym pocisków balistycznych krótkiego zasięgu typu ziemia-ziemia i więcej dronów szturmowych, do Rosji w celu wykorzystania w jej wojnie przeciwko Ukrainie - przekazali CNN zachodni urzędnicy.
Polska odgrodzi się od obwodu kaliningradzkiego
Budowę tymczasowej zapory zapowiedział szef MON Mariusz Błaszczak.
Czytaj więcej
- Zdecydowałem o podjęciu działań, które zwiększą bezpieczeństwo na granicy z Obwodem Kaliningradzkim. Rozpoczniemy budowę tymczasowej zapory, która wzmocni ochronę granicy - zapowiedział wicepremier Mariusz Błaszczak.
Kijów otworzy punkty ogrzewania dla mieszkańców miasta
Władze stolicy Ukrainy biorą pod uwagę zagrożenie, że zimą w mieście nie będzie prądu, wody i ogrzewania.
Czytaj więcej
Władze stolicy Ukrainy, Kijowa, przygotowują ponad 1000 punktów grzewczych w całym mieście na wypadek, gdyby system ciepłowniczy został wyłączony przez ciągłe ataki Rosji - zapowiedział mer Witalij Kliczko.
Ukraina chce większej ochrony dla wypływających z kraju statków ze zbożem
Zełenski obawia się ataku po wycofaniu się Rosjan z porozumienia zbożowego.
Czytaj więcej
Świat musi stanowczo odpowiedzieć na wszelkie rosyjskie próby zakłócenia ukraińskiego korytarza eksportu zboża - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski, gdy kolejne statki były ładowane pomimo zawieszenia przez Moskwę udziału w umowie wynegocjowanej przez ONZ.
W nocy zniszczono sześć dronów-kamikadze zbliżających się do Kijowa
O zniszczeniu sześciu dronów-kamikadze Shahed-136 poinformowała kijowska administracja wojskowa.
Brytyjski resort obrony: Rosjanie posuwają się o 100 metrów dziennie. Planowali pokonać 1 000 km w miesiąc
Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii odnotowuje, że założyciel Grupy Wagnera, prywatnej organizacji wojskowej biorącej udział w walkach na Ukrainie oświadczył 23 października, iż jego najemnicy poruszają się na Ukrainie o 100-200 metrów dziennie. "Zgodnie ze swoją doktryną wojskową Rosjanie powinni przesuwać się o 30 km i więcej dziennie w większości przypadków. W lutym Rosjanie planowali wedrzeć się w Ukrainę na głębokość 1 000 km w ciągu miesiąca" - przypomina brytyjski resort obrony.
Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy: W nocy zestrzeliliśmy 12 z 13 dronów-kamikadze
"W nocy z 1 na 2 listopada wróg zaatakował Ukrainę z kierunku wschodniego dronami-kamikadze Shahed-136. 12 z 13 latających pocisków zostało zniszczonych przez obronę przeciwlotniczą" - podaje ukraińskie Dowództwo Sił Powietrznych.
Nad obwodem dniepropietrowskim zestrzelono sześć irańskich dronów-kamikadze
Gubernator obwodu dniepropietrowskiego, Walentyn Rezniczenko, na swoim kanale w serwisie Telegram poinformował, że w nocy, nad obwodem, zestrzelono sześć irańskich dronów-kamikadze Shahed-136. O eksplozjach, które dały się słyszeć w nocy, poinformował mer miasta Dniepr, Borys Fiłatow.
Pierwszy od dwóch lat pociąg towarowy przekroczył granicę Rosji z Koreą Północną
Jak informuje rosyjska Kolej Dalekowschodnia pociąg, przewożący 30 koni czystej krwi, przekroczył granicę w Chasaniu. Wcześniej, przez dwa lata jedyne kolejowe przejście graniczne między Koreą Północną a Rosją było zamknięte w związku z obostrzeniami wprowadzonymi przez Pjongjang po wybuchu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2.
Sztab Generalny armii Ukrainy: Nowy szpital, pełen rannych rosyjskich żołnierzy, w obwodzie donieckim
Sztab Generalny ukraińskiej armii podał, że Rosjanie otworzyli nowy szpital w okupowanej części obwodu donieckiego. Szpital ma być "pełen rannych żołnierzy sił okupacyjnych".
Przywódcy Rosji chcą rozmów bezpośrednio z USA, czując, że grunt usuwa im się spod nóg
W październiku Amerykanie przeprowadzili udane testy własnej broni hipersonicznej, która dotychczas zapewniała Moskwie przewagę w uzbrojeniu. Psychologiczną w stosunku do USA i rzeczywistą na polu walki w Ukrainie (którą ostrzeliwano również tymi rakietami). Dla Kremla to ostatnia chwila, by skorzystać z niej w rozmowach - pisze Andrzej Łomanowski, dziennikarz działu zagranicznego "Rzeczpospolitej".
Czytaj więcej
Moskwa sugeruje, że gotowa byłaby do rozmów z Zachodem, choć nie mówi, na jaki temat.
Ukraińcy masowo zaopatrują się w generatory prądu i powerbanki
Mieszkańcom miast władze zalecają gromadzenie zapasów wody, których starczyłoby chociaż na 72 godziny. Problemy występują z siecią mobilną, gdyż rosyjskie ataki bombowe pozostawiają bez prądu również stacje operatorów sieci. A to rodzi też większe problemy, gdyż powiadomienia o alarmach bombowych z wyprzedzeniem przychodzą za pośrednictwem specjalnej aplikacji na telefon komórkowy.
Czytaj więcej
Putin chce zmusić Ukraińców do kapitulacji, bombardując infrastrukturę krytyczną. Kijów przygotowuje się do zimy.
Sondaż: 48 proc. Polaków za pomocą dla rosyjskiej opozycji
IBRiS na zlecenie „Rzeczpospolitej” zapytał respondentów: „Czy Polska powinna przyjąć i pomagać działaczom rosyjskiej opozycji, przeciwnikom Putina?”. 48 proc. badanych odpowiedziało, że „zdecydowanie tak” (15,4 proc.) lub „raczej tak” (32,6 proc.). 42,5 proc. pytanych jest temu przeciwnych: 19,5 proc. „raczej”, a 23 proc. „zdecydowanie”.
Czytaj więcej
Sondaż IBRiS wskazuje, że o ile mamy raczej niechętny stosunek do Rosjan uciekających przed poborem, o tyle połowa badanych opowiada się za pomocą politycznym dysydentom z Rosji.
ISW analizuje możliwe przyczyny dymisji rosyjskiego generała Aleksandra Łapina
Gen. Łapin, krytykowany przez frakcję tzw. siłowików, na czele z Ramzanem Kadyrowem i Jewgienijem Prigożinem, miał zostać zastąpiony na stanowisku przez dowódcę 8. Armii Południowego Okręgu Wojskowego, gen. Andrieja Mordwiczewa.
Czytaj więcej
Think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną (ISW), w swoim najnowszym raporcie pisze o nieoficjalnych doniesieniach na temat dymisji dowódcy Centralnego Okręgu Wojskowego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, generała Aleksandra Łapina.
Ukraińcy mogą informować o rosyjskich rakietach i dronach dzwoniąc na numer 102
- Jednym ze składników skutecznej działalności (obrony przeciwlotniczej) jest udział obywateli w informowaniu o zauważeniu rakiet i dronów-kamikadze. Specjalna linia "102" działa, wzywamy obywateli, aby przekazywali za jej pośrednictwem wszystkie dostępne informacje. Nawet jeśli tylko słyszycie, a nie widzicie (rakiety lub drona - red.), informujcie o tym - apelował Andrij Niebytow, komendant policji w rejonie kijowskim.
Czytaj więcej
Obywatele Ukrainy, którzy dzwonią pod specjalny numer "102" i informują o przelatujących rosyjskich rakietach i dronach, pomagają zwiększyć skuteczność obrony przeciwlotniczej - oświadczył komendant policji obwodu kijowskiego, Andrij Niebytow, w czasie konferencji prasowej.
Minister edukacji Ukrainy: 94 proc. placówek edukacyjnych gotowych na sezon grzewczy
Serhij Szkarłet, minister edukacji i nauki Ukrainy oświadczył, że obecnie ok. 94 proc. instytucji edukacyjnych na Ukrainie jest gotowych na sezon grzewczy. Szkarłet mówił na antenie ukraińskiej telewizji, że w Kijowie i 13 obwodach Ukrainy placówki edukacyjne są przygotowane na sezon grzewczy w 100 proc., a w siedmiu innych obwodach - w co najmniej 90 proc. Szkarłet zapowiedział też, że jeśli zimą temperatura w szkołach, przedszkolach i uczelniach nie będzie spełniać standardów, wówczas decyzją rady pedagogicznej i dyrektora, placówki takie mogą przejść na naukę zdalną.
Dowództwo Operacyjne "Południe": Zniszczyliśmy trzy rosyjskie składy z amunicją
Dowództwo Operacyjne "Południe" poinformowało o ośmiu uderzeniach ukraińskiego lotnictwa oraz 160 misjach ogniowych ukraińskich wojsk rakietowych i artylerii na froncie południowym w ciągu ostatniej doby. Rosjanie mieli stracić 25 żołnierzy, trzy zestawy rakietowe Grad, samobieżną haubicę Akacja, samobieżny moździerz 2S9 Nona, zestaw przeciwlotniczy Tor, 11 pojazdów opancerzonych. Ukraińcy mieli też zniszczyć trzy składy amunicji - w rejonach basztańskim, berysławskim i geniczewskim.
Kanada zapowiada ukaranie Iranu za dostarczenie Rosji uzbrojenia
MSZ Kanady poinformowało, że Kanada użyje "wszystkich środków dyplomatycznych", by ukarać irański reżim za dostarczenie Rosji broni i szkolenie rosyjskich operatorów dronów-kamikadze na terytorium okupowanej Ukrainy. "Kanada jest świadoma aktywnego wsparcia Iranu dla masowych zbrodni popełnianych przez Rosjan na Ukrainie, poprzez sprzedaż broni i wysyłanie personelu wojskowego do szkolenia i pomagania rosyjskim siłom w użyciu irańskich broni. Kanada zdecydowanie potępia takie działania (...)" - czytamy w oświadczeniu.
2 listopada z ukraińskich portów nad Morzem Czarnym nie wypłynie żaden statek z żywnością
Biuro ONZ przy Wspólnym Centrum Koordynacyjnym w Stambule, organie nadzorującym realizację tzw. porozumienia zbożowego poinformowało we wtorek, że 2 listopada nie zaplanowano rejsu żadnego statku towarowego w ramach realizacji tzw. porozumienia zbożowego. Jednocześnie przedstawiciel ONZ przy Centrum, Amir Abdullah, wyraził nadzieję na wznowienie ruchu statków towarowych z ukraińską żywnością w czwartek. "Eksport zboża i żywności z ukraińskich portów musi trwać. Chociaż rejsy statków nie są zaplanowane na 2 listopada w ramach Czarnomorskiej Inicjatywy zbożowej, spodziewamy się, że załadowane statki wypłyną w morze w czwartek" - napisał Abdullah na Twitterze. 29 października resort obrony Rosji poinformował, że po domniemanym ukraińskim ataku na okręty w portu w Sewastopolu, Rosja zawiesza swój udział w porozumieniu zbożowym.
Zełenski: Jeden atak rakietowy Rosji to 2,3 mln emerytur w tym kraju
- Zrobimy wszystko, aby zapewnić ludziom prąd i ogrzewanie tej zimy. Ale musimy zrozumieć, że Rosja zrobi wszystko, aby zniszczyć normalne życie - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski. - Oni nie dbają o koszty energetycznego terroru. Jeśli spojrzy się na koszt tylko wczorajszego ataku rakietowego, rakiety i drony wykorzystane w jego trakcie kosztowały Rosję równowartość ponad 2,3 mln średnich rosyjskich emerytur... A to jeden atak! Miesięczny przychód 2,3 mln rosyjskich emerytów... Zamiast walczyć z biedą w swoim kraju, rosyjscy przywódcy wydają wszystko, aby uniknąć przyznania się do popełnienia historycznej pomyłki jaką jest ta wojna przeciw Ukrainie - dodał. - Są bezradni na polu walki, ukraińscy wojownicy już tego dowiedli. Ale to wymaga czasu, wymaga wysiłków, wymaga cierpliwości, aby dowieść, że nawet nadzieja na zimę nie sprawdzi się rosyjskim terrorystom, jestem pewien, że przez nią przejdziemy - podsumował Zełenski.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W poniedziałek Rosja ponownie uderzyła rakietami w infrastrukturę krytyczną w Ukrainie, w odwecie za atak na okręty Floty Czarnomorskiej. Ukraińcy poinformowali, że zestrzelili 45 z wystrzelonych 55 manewrujących pocisków Ch-101.,