Kończymy naszą relację
Dziękujemy, że śledziliście ją z nami
Dziś przed pałacem Buckingham
Opactwo westminsterskie zamyka podwoje
Westminster Abbey poinformowało, że będzie zamknięte dla zwiedzających oraz odwołuje nabożeństwa na czas przygotowań do pogrzebu królowej, który odbędzie się 19 września o godzinie 11.00.
W tej świątyni królowa poślubiła księcia Filipa w 1947 roku i była koronowana w 1953 roku.
Na okładkach niedzielnych brytyjskich gazet już nowy król
Książę William wydał oświadczenie
Książę William oświadczył, że uczci pamięć swojej babci królowej Elżbiety II, wspierając ojca króla Karola III "w każdy możliwy sposób". W oświadczeniu po śmierci królowej następca brytyjskiego tronu wspomniał jej słowa, że "smutek jest ceną, którą płacimy za miłość". "Cały smutek, który my poczujemy w nadchodzących tygodniach będzie świadectwem miłości, którą czujemy do naszej niezwykłej królowej" - napisał książę.
Brytyjska premier rozmawiała z Mateuszem Morawieckim
Premier Wielkiej Brytanii Liz Truss rozmawiała w sobotę po południu z Mateuszem Morawieckim. Szef polskiego rządu przekazał jej kondolencje po śmierci królowej Elżbiety II, rozmawiano także o relacjach obu krajów. "Premier Morawiecki złożył kondolencje z powodu odejścia Jej Wysokości Królowej Elżbiety II. Przywódcy zgodzili się, że długie panowanie Jej Wysokości Królowej i życie w służbie publicznej jest dla wielu inspiracją" - napisano w komunikacie wydanym przez Downing Street.
Lizz Truss będzie towarzyszyła królowi w podróży po Wielkiej Brytanii
Premier Wielkiej Brytanii Lizz Truss weźmie udział w podróży Karola III, jaką odbędzie w dniach żałoby narodowej, do Szkocji, Irlandii Północnej i Walii.
Czytaj więcej
To niespodziewana decyzja. Premier Wielkiej Brytanii będzie towarzyszyła królowi w podróży do Szkocji, Irlandii Północnej i Walii.
Pierwsza oficjalna wizyta królewska - w Walii
W piątek król Karol III z królową małżonką Camillą udadzą się z pierwszą oficjalną wizytą do Walii. Para królewska weźmie udział w nabożeństw w katedrze w Llandaff, a następnie, w Senedd - parlamencie walijskim odbiorą oficjalne kondolencje. Po przyjęciu na zamku w Cardiff premier Walii Mark Drakeford i przewodnicząca Senedd, Elin Jones otrzymają prywatną audiencję u króla. Król i królowa małżonka spotkają się też z poddanymi.
Król spotkał się z członkami gabinetu
Karol III po zaplanowanym na popołudnie spotkaniu z członkami gabinetu opuścił pałac Buckingham.
Wnukowie królowej spotkali się z poddanymi w Windsorze
Książę William z żoną Kate i książę Harry z żoną Meghan niespodziewanie pojawili się przy zamku w Windsorze, gdzie złożyli kwiaty i spotkali się ze zgromadzonymi tłumami. Bracia spotkali się i pojawili razem publicznie po raz pierwszy od czasu pogrzebu swojego dziadka, księcia Filipa, który odbył się w kwietniu ubiegłego roku.
Czytaj więcej
Książę William z żoną Kate i książę Harry z żoną Meghan niespodziewanie pojawili się razem przy zamku w Windsorze, gdzie złożyli kwiaty i spotkali się ze zgromadzonymi tłumami.
Dzień pogrzebu
Rano w poniedziałek trumna zostanie przewieziona w procesji z pałacu Westminster do opactwa westminsterskiego, gdzie o 11-tej odbędzie się państwowa uroczystość pogrzebowa. Po ceremonii, procesja przejdzie z Westminster Abbey do Wellington Arch, a następnie do Windsoru i ostatecznie do kaplicy świętego Jerzego w zamku w Windsorze, gdzie odbędzie się nabożeństwo pogrzebowe.
Królowa zostanie pochowana w kaplicy św. Jerzego w Windsorze.
Pogrzeb zakończy 10-dniowy okres żałoby.
Czytaj więcej
Pogrzeb brytyjskiej królowej Elżbiety II odbędzie się w poniedziałek 19 września i będzie miał charakter państwowy - ogłosił Pałac Buckingham.
Publiczne wystawienie trumny
Publiczne wystawienie trumny będzie trwało do środy do dnia pogrzebu.
Przeniesienie trumny do pałacu Westminster w środę
15 września na trumnie królowej zostanie umieszczona korona i wieniec, a następnie, o 14.22 rozpocznie się procesja, w której za karawanem z pałacu Buckingham do pałacu Westminster iść będą król Karol III z królową małżonką, rodzina królewska i personel zmarłej królowej. O 15-tej krótkie nabożeństwo odprawi arcybiskup Canterbury. Po nim rozpocznie się publiczne wystawienie trumny, kiedy poddani będą mogli oddać hołd królowej.
Na wtorek zaplanowano przewiezienie trumny do Londynu
13 września o 17-tej trumna królowej zostanie przewieziona na edynburskie lotnisko, skąd wyruszy w 55-minutowy lot do bazy RAF w Norfolk. Stamtąd karawan przewiezie ją do pałacu Buckingham, gdzie zostanie wystawiona w sali balowej, gdzie hołd królowej będą mogli oddać członkowie rodziny królewskiej.
Trumna królowej w niedzielę będzie przewieziona do Edynburga
Trumna królowej, która obecnie znajduje się w sali balowej zamku Balmoral, zostanie przewieziona karawanem do pałacu Holyroodhouse w Edynburgu w niedzielę. W poniedziałek król wraz z królową małżonką udadzą się do Edynburga, by dołączyć do procesji z pałacu Holyroodhouse do katedry St Giles. Trumna zostanie wniesiona do katedry o 14.55., a publiczność będzie mogla złożyć hołd królowej. O godzinie 19.20 rozpocznie się czuwanie przy trumnie króla i rodziny królewskiej.
Podano datę pogrzebu królowej
Pogrzeb brytyjskiej królowej Elżbiety II odbędzie się w poniedziałek 19 września i będzie miał charakter państwowy - ogłosił Pałac Buckingham.
Karol III jest także królem Kanady
Proklamacja została oficjalnie odczytana w Ottawie. Przed ogłoszeniem premier Justin Trudeau spotkał się ze swoim gabinetem federalnym i Tajną Radą Kanady w tej sprawie.
Donald Trump złożył hołd Elżbiecie II
Były prezydent Stanów Zjednoczonych napisał, że spotkanie z królową Elżbietą II było "najbardziej niezwykłym zaszczytem" jakiego dostąpił w życiu. Donald Trump spotkał się z królową w czerwcu 2019 roku, podczas wizyty państwowej. „Dorastałem w domu, w którym królowa Elżbieta – jej wdzięk, urok, szlachetność – była głęboko podziwiana, zwłaszcza przez moją matkę, która pochodziła ze Szkocji - napisał Trump. „Czas spędzony z królową w pałacu Buckingham i zamku Windsor to wspomnienie, które Melania i ja, będziemy pielęgnować do końca życia. Jej Wysokość miała bystry umysł, nic jej nie umknęło i zawsze dokładnie wiedziała, co powiedzieć."
Karol III spotkał się z arcybiskupem Canterbury
Król rozpoczął popołudnie od spotkania z Justinem Welby, arcybiskupem Canterbury. Władca Wielkiej Brytanii jest też głową Kościoła anglikańskiego, a Welby jest najstarszym jego arcybiskupem. Podczas Rady Akcesyjnej, Karol II zobowiązał się dbać o bezpieczeństwo Kościoła Szkocji.
W brytyjskich kościołach odbywają się nabożeństwa w intencji nowego króla, wyłożone są także księgi kondolencyjne, do których mogą wpisywać się wierni.
Pałace, zamki i precjoza: co odziedziczy Karol III po zmarłej królowej?
Nowy król Karol III odziedziczy znaczną część majątku Elżbiety II. Co stanowiło własność królowej i jakie są dochody nowego króla brytyjskiego?
Czytaj więcej
Zmarła w czwartek królowa Elżbieta II zajmowała pierwsze miejsce listy najbogatszych członków brytyjskiej rodziny królewskiej. Karol III, nowy król brytyjski, po śmierci matki odziedziczy nie tylko tron, ale także jej prywatną fortunę.
Royal Mail nie będzie działać w dniu pogrzebu królowej
Royal Mail, brytyjska poczta, będzie zamknięta w dniu pogrzebu królowej. Termin nie jest jeszcze znany, wiadomo jednak, że w tym dniu zamknięte będą wszystkie instytucje państwowe, a pracownicy dostaną dzień wolny. Simon Thompson, dyrektor Royal Mail oznajmił: "Jesteśmy dumni, że w nadchodzących dniach Royal Mail będzie odgrywać bardzo ważną rolę w przekazywaniu rodzinie królewskiej wiadomości kondolencyjnych z całego świata."
Rodzina królewska na nabożeństwie w Crathie Kirk
Członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej, którzy wciąż przebywają na zamku Balmoral, biorą udział w nabożeństwie w pobliskim Crathie Kirk - podają brytyjskie media. W czwartek w szkockim Balmoral zmarła królowa Elżbieta II, której ciało ma zostać przetransportowane w późniejszym terminie do Edynburga. Według BBC, w królewskiej rezydencji w Balmoral pozostają księżniczka Anna z mężem, książę Andrzej oraz kilkoro wnucząt Elżbiety II.
Posłowie składają przysięgi
Premier Liz Truss znalazła się wśród parlamentarzystów, którzy złożyli formalną przysięgę wierności nowemu królowi w Izbie Gmin. Deputowani nie mają takiego obowiązku, ponieważ obejmując mandat w parlamencie składali przysięgę wierności królowej Elżbiecie II oraz jej następcom.
Król wrócił do Pałacu Buckingham
O godz. 16:00 Karol III ma przyjąć arcybiskupa Canterbury.
Dr Sibora: Dokonania Elżbiety II nie są tymczasowe
Rodzina królewska zrobiła wiele, żeby monarchia przetrwała. Wiatr republikanizmu nie wieje chyba na tyle mocno, choć przed Zjednoczonym Królestwem i przed rodziną królewską są ogromne wyzwania, by utrzymać jedność monarchii - mówi "Rzeczpospolitej" dr Janusz Sibora, historyk, badacz dziejów dyplomacji, ekspert protokołu dyplomatycznego.
Czytaj więcej
Monarchia przetrwa w Wielkiej Brytanii. Jeśli chodzi o to, co rodzina królewska otrzymuje, w stosunku do tego, co daje wizerunkowo, to ten bilans jest korzystny dla państwa - twierdzi dr Janusz Sibora, historyk, badacz dziejów dyplomacji, ekspert protokołu dyplomatycznego.
Putin składa życzenia Karolowi III
Prezydent Rosji Władimir Putin przesłał królowi Wielkiej Brytanii Karolowi III depeszę gratulacyjną. "Proszę przyjąć moje szczere gratulacje z okazji wstąpienia na tron" - napisał. "Życzę Waszej Królewskiej Mości sukcesów, zdrowia i wszystkiego dobrego" - dodał.
Plany króla Karola
Jak podają brytyjskie media, w sobotę król ma przyjąć arcybiskupa Canterbury, premier Liz Truss oraz liderów opozycji.
"Proklamujemy jednym głosem". Uroczystości w centrum Londynu
Przed Royal Exchange odczytano tekst proklamacji. "Boże, chroń króla!" - zakończono, po czym wybrzmiały fanfary.
Wkrótce kolejny odczyt
O godz. 13:00 odbędzie się ponowne odczytanie proklamacji ogłaszającej Karola III nowym królem, tym razem w Royal Exchange, dawnym budynku giełdy w londyńskim City.
Salwy armatnie na cześć króla
W Anglii, Walii, Irlandii Północnej i Szkocji na cześć króla Karola III oddano salwy armatnie.
Karol proklamowany królem
Z balkonu Pałacu św. Jakuba odczytano tekst proklamacji, ogłaszając publicznie Karola III nowym królem. Następnie odegrano hymn Wielkiej Brytanii.
Za moment publiczne odczytanie proklamacji z balkonu pałacu
Data pogrzebu królowej Elżbiety II wciąż nie jest znana
Dzień pogrzebu królowej dniem wolnym od pracy
Lord przewodniczący Rady, Penny Mordaunt, ogłosiła, że proklamacja ustanowi dzień pogrzebu królowej dniem wolnym od pracy w Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej. Król Karol III złożył podpis pod stosownym dokumentem.
Zakończyło się posiedzenie Rady Akcesyjnej
Karol przysięga
Król Karol następnie zezwala na obwieszczenie proklamacji na terenie królestwa oraz składa przysięgę, że będzie dbał o niezależność Kościoła Szkocji.
Rozpoczyna się druga część uroczystości
Król Karol III wygłasza swą deklarację. Mówi, że śmierć jego matki była niepowetowaną stratą dla całego narodu. Monarcha dodaje, że zdaje sobie sprawę z powagi ciążących na nim obowiązków. Deklaruje, że poświęci życie wykonywaniu swych obowiązków. Karol III podpisuje dokument potwierdzający złożenie przez niego przysięgi, jako świadkowie podpisują się książę William i królowa małżonka Kamila.
Rada Akcesyjna oczekuje na przybycie monarchy
Zebrani podpisują deklarację
Podpisy pod proklamacją składają m.in. książę Walii William i królowa małżonka Kamila.
Karol III ogłoszony królem
Po ogłoszeniu proklamacji zebrani zakrzyknęli "Boże, chroń króla!".
Rozpoczyna się posiedzenie Rady Akcesyjnej
Uroczystość rozpoczęła się od ogłoszenia, że jej wysokość królowa Elżbieta II zmarła.
Pierwsze posiedzenie Rady Akcesyjnej od 70 lat
Za 15 minut ma rozpocząć się pierwsze od 70 lat posiedzenie Rady Akcesyjnej, która oficjalnie potwierdzi śmierć królowej i ogłosi nowego króla. Po raz pierwszy w historii ceremonia ma być transmitowana w telewizji.
Byli premierzy w Pałacu św. Jakuba
Na uroczystości przybyli także byli szefowie brytyjskiego rządu - Boris Johnson, Gordon Brown i Tony Blair.
Liz Truss przybyła na Radę Akcesyjną
Na posiedzenie Rady Akcesyjnej przybyła już premier Wielkiej Brytanii Liz Truss.
Brytyjczycy oddają hołd królowej
Przed Pałacem Buckingham wciąż gromadzą się Brytyjczycy, którzy składają kwiaty w hołdzie zmarłej Elżbiecie II.
Brytyjska prasa o orędziu króla
Pierwsze strony sobotnich wydań brytyjskich gazet poświęcone są głównie piątkowemu przemówieniu Karola III, pierwszemu orędziu nowego monarchy do narodu.
Proklamacja Karola III w Kanadzie
Uroczystość ogłoszenia wstąpienia Karola III na tron odbędzie się również dziś w Ottawie o godz. 16:00 czasu polskiego w Rideau Hall, oficjalnej rezydencji gubernatora generalnego, przedstawiciela monarchy w Kanadzie. Kanada należy do Wspólnoty Narodów.
Co się dziś wydarzy?
Jak informował Pałac Buckingham, o godz. 11:00 czasu polskiego Rada Akcesyjna w Pałacu św. Jakuba w Londynie formalnie proklamuje Karola III królem. Po posiedzeniu o godz. 12:00 z balkonu pałacu proklamacja ogłaszająca następcę Elżbiety II zostanie publicznie odczytana. Odczytanie proklamacji w Szkocji, Irlandii Północnej i Walii zaplanowano na 11 września.
W związku z proklamacją flagi, opuszczone na znak żałoby do połowy masztów, zostaną na 26 godzin podniesione.
Formalne ogłoszenie Karola III królem
Dotychczasowy książę Walii, Karol, automatycznie został królem Wielkiej Brytanii w czwartek po śmierci swej matki, królowej Elżbiety II. Dziś odbędą się konstytucyjne formalności uznania jego zwierzchności. Zazwyczaj taki ceremoniał odbywa się w ciągu 24 godzin od śmierci monarchy, ale późne ogłoszenie śmierci Elżbiety II uniemożliwiło zorganizowanie uroczystości w piątek.
Premier Singapuru wspomina królową
Królowa Elżbieta II trzykrotnie odwiedzała Singapur, byłą brytyjską kolonię, która uzyskała niepodległość w 1965 r. Premier Lee Hsien Loong zaznaczył, że królowa była zawsze entuzjastycznie witana. "Jej śmierć jest głęboko opłakiwana przez wszystkich w Singapurze. Jej Wysokość zawsze okazywała ciepło i przyjaźń" - napisał w depeszy kondolencyjnej polityk.
Ceremonia złożenia wieńców w Australii
W Parliament House, siedzibie parlamentu Australii w Canberze, politycy i dyplomaci składali wieńce w hołdzie dla królowej Elżbiety II. Obecni byli m.in. reprezentujący monarchę w Australii gubernator generalny David Hurley oraz premier Anthony Albanese, który mówił o smutku odczuwanym przez Australijczyków po śmierci królowej. Elżbieta II była jedyną panującą brytyjską monarchinią, która odwiedziła Australię. Łącznie złożyła 16 wizyt w tym kraju, ostatnią w 2011 r.
Premier Anthony Albanese i minister finansów Katy Gallagher składają kwiaty przed pomnikiem Elżbiety II
Elżbieta II, królowa, która się nie afiszowała
Królowa Elżbieta II pochodziła z pokolenia i z narodu, które nie odczuwały potrzeby dzielenia się swoimi uczuciami. Naród się zmienił, ona nie - wspomina monarchinię Jonny Dymond z BBC. - Uczyniła z monarchii skarbnicę wielu rzeczy, z których naród był dumny. Mogła to zrobić, ponieważ odzwierciedlała wiele z cech, które Brytyjczycy lubią uważać za najlepsze u siebie: była skromna, cierpliwa, zapobiegliwa, inteligentna, rozsądna, twardo stąpająca po ziemi, z poczuciem humoru i nieskora do gniewu - czytamy we wspomnieniu.
Członkowie brytyjskiego rządu spotkają się z królem
Ministrowie wezmą udział w Radzie Akcesyjnej w St James's Palace, gdzie Karol zostanie oficjalnie ogłoszony suwerenem. Później udadzą się do Pałacu Buckingham na audiencję u monarchy.
Cesarz Japonii Naruhito i premier Kishida mogą uczestniczyć w pogrzebie królowej Elżbiety
Cesarz Japonii Naruhito planuje uczestniczyć w pogrzebie brytyjskiej królowej Elżbiety. Swój udział planuje także premier Fumio Kishida - podały japońskie media.
Byłaby to pierwsza zagraniczna podróż Naruhito od czasu wstąpienia na tron w maju 2019 roku. Cesarzowa Masako również wyraziła chęć uczestnictwa, a rząd japoński organizuje ich podróż.
Kolejność sukcesji
Po śmierci Elżbiety królem pozostanie Karol. Jak wygląda dalsze lista sukcesji?
1. Książę William - starszy syn Karola i zmarłej księżnej Diany. Jest żonaty z Kate, księżną Cambridge. Ich trójka dzieci podąża za nim w linii sukcesji.
2. Książę George, urodzony w lipcu 2013 roku.
3. Księżniczka Charlotte, urodzona w maju 2015 roku.
4. Książę Louis, urodzony w kwietniu 2018 r.
5. Książę Harry, młodszy syn Karola i Diany.
6. Archie Mountbatten-Windsor, syn Harry'ego i Meghan, księżną Sussex, urodzony w maju 2019 roku.
7. Lilibet Mountbatten-Windsor, urodzona w czerwcu 2021 roku.
8. Książę Andrzej, drugi najstarszy syn królowej Elżbiety II i księcia Filipa.
Dolly Parton złożyła hołd w imieniu amerykańskich artystów
Parton przypomniała o spotkaniu z królową, do którego doszło ponad 40 lat temu.
"Miałam zaszczyt spotkać i wystąpić dla królowej Elżbiety II podczas mojej podróży do Londynu w 1977 roku" - napisała na Instagramie.
"Nosiła się z wdziękiem i siłą przez całe swoje życie. "Niech spoczywa w pokoju. Moje myśli i modlitwy są z jej rodziną w tym czasie. Love, Dolly" - dodała.
Ok. 10 tys. policjantów na służbie w Londynie
Około 10 tys. policjantów ma codziennie pełnić służbę w Londynie, przed pogrzebem królowej, w ramach największej operacji służb bezpieczeństwa, jaką Wielka Brytania kiedykolwiek widziała. Bob Broadhurst, były komendant Metropolitan Police, który kierował operacją policyjną podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 roku, powiedział, że wszystkie urlopy i szkolenia prawdopodobnie zostaną odwołane. Do pomocy mają też przybyć siły z okolicznych hrabstw.
Relacja z piątkowych wydarzeń
Czytaj więcej
8 września, w wieku 96 lat, zmarła Elżbieta II, brytyjska królowa, najdłużej panujący w historii Wielkiej Brytanii monarcha. W piątek, o 19 czasu polskiego, z orędziem do narodu wystąpił nowy król Wielkiej Brytanii, Karol III.