Najnowsze doniesienia z Ukrainy można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Prezydent Wołodymyr Zełenski, w swoim wystąpieniu, apelował o dostawy nowoczesnych systemów przeciwrakietowych, których potrzebuje Ukraina w związku z atakami rakietowymi przeprowadzanymi przez Rosję.
Kończymy relację
O najnowszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
Ukraińcy zniszczyli rosyjski skład broni w Nowej Kachowce
Czytaj więcej
14 czerwca ukraińskie wojsko zniszczyło rosyjski skład amunicji w tymczasowo okupowanej Nowej Kachowce w obwodzie chersońskim.
USA: Strategię wojskową Putina ogranicza jego odmowa wypowiedzenia wojny
Czytaj więcej
Możliwości rosyjskiego prezydenta Władimira Putina są stosunkowo ograniczone, ponieważ Kreml pozostaje niechętny do formalnego wypowiedzenia wojny Ukrainie - powiedział w rozmowie z Foreign Policy wysoki rangą amerykański przedstawiciel Departamentu Obrony.
Ukraina otrzymała tylko 10 proc. broni, o którą prosiła zachodnich partnerów
Czytaj więcej
Bez względu na to, jak profesjonalna jest nasza armia, bez pomocy naszych zachodnich partnerów Ukraina nie będzie w stanie wygrać tej wojny - powiedziała wiceminister obrony Hanna Malar.
Litwini kupili Ukrainie 110 urządzeń służących do "tłumienia" dronów
To dalszy ciąg akcji zbierania pieniędzy na zakup tureckich dronów Bayraktar TB2
Czytaj więcej
Za kwotę zebraną podczas głośnej zbiorki na zakup tureckich Bayraktarów TB2, Litwini ostatecznie kupili Ukraińcom 110 urządzeń do "tłumienia" dronów.
Na Ukrainę w "najbliższej przyszłości" trafią niemieckie Panzerhaubitze 2000
Minister obrony Niemiec Christine Lambrecht poinformowała, że szkolenie ukraińskich żołnierzy z obsługi haubic dobiega końca.
Ponad 30 mln hektarów terytorium Ukrainy wymaga rozminowania
O postępach w rozminowywaniu kraju mówiła rzeczniczka MSW Ukrainy Alona Matwiejewa.
Czytaj więcej
Ukraińscy saperzy rozminowali dotychczas ponad 2 mln hektarów. Około 30 milionów hektarów nadal wymaga rozminowania, nie licząc akwenów mórz Czarnego i Azowskiego.
Biden zapowiada budowę silosów na ukraińskie zboże
Prezydent USA zapowiedział budowę przy granicach z Ukrainą tymczasowych silosów, aby ułatwić eksport zboża.
Czytaj więcej
Prezydent Joe Biden powiedział we wtorek, że USA zbudują tymczasowe silosy na granicy Polski z Ukrainą, aby ułatwić eksport zboża i zaradzić rosnącym cenom żywności podczas rosyjskiej inwazji.
Turcja gotowa wstrzymać starania Szwecji i Finlandii
Turcja jest drugą co do wielkości armią w NATO i dostarcza drony, które pomagają Ukrainie się bronić. Zasługujemy na większy szacunek – powiedział Akif Cagatay Kilic, turecki deputowany i przewodniczący parlamentarnej komisji spraw zagranicznych.
Czytaj więcej
Jest to kwestia żywotnego interesu narodowego i jesteśmy gotowi zapobiec członkostwu Szwecji i Finlandii nawet przez rok, jeśli to konieczne - powiedział turecki deputowany i przewodniczący parlamentarnej komisji spraw zagranicznych Akif Cagatay Kilic.
Rosjanie i Białorusini mogą wziąć udział w US Open
US Tennis Association zdecydowała, że zawodnicy z tych państw będą grać pod neutralną flagą.
Podsekretarz obrony USA: Putin wciąż chce zająć Ukrainę
Według podsekretarza obrony USA Colina Kahla rosyjski prezydent Władimir Putin wciąż ma nadzieję na zajęcie większości Ukrainy pomimo niepowodzeń na początku inwazji.
Czytaj więcej
Według podsekretarza obrony USA Colina Kahla rosyjski prezydent Władimir Putin wciąż ma nadzieję na przejęcie większości terytorium Ukrainy pomimo niepowodzeń na początku inwazji.
Kolejne ciała obrońców Azowstalu przekazane Kijowowi
Kolejne 64 ciała poległych w obronie huty Azowstal w Mariupolu zostały zwrócone na terytorium kontrolowane przez Ukrainę.
W Kijowie trwają badania DNA przekazywanych ciał, w celu identyfikacji.
Ołena Zełenska: chcemy objąć wszystkich Ukraińców systemem pomocy psychologicznej
Ten program będzie istotny także po zakończeniu wojny. Musimy nie tylko odbudować zniszczone budynki, ale także siebie jako ludzi – mówiła Ołena Zełenska w rozmowie litewskim radiu LRT.
Czytaj więcej
Ołena Zełenska, Pierwsza Dama Ukrainy, udzieliła wywiadu litewskiemu radiu LRT. „Po wojnie będziemy musieli odbudować nie tylko zniszczone budynki, ale także siebie, jako ludzi” – mówiła Zełenska w wywiadzie z litewską stacją radiową.
Rosja nakłada sankcje na dziesiątki brytyjskich dziennikarzy
Wśród tych obywateli Wielkiej Brytanii, którym zakazano wjazdu do Federacji Rosyjskiej, są także przedstawiciele przemysłu obronnego.
Czytaj więcej
Rosja opublikowała we wtorek zaktualizowaną listę osób, którym nie wolno przekroczyć jej granic. Tym razem wjazdu zakazała 49 obywatelom Wielkiej Brytanii.
Gazprom bierze się za Niemców. Dostaną mniej gazu gazociągiem północnycm
Za ten stan rzeczy Rosjanie obwiniają niemiecki koncern Simens. Siemens prawdopodobnie przestał serwisować gazociąg Gazpromu, w związku z unijnymi sankcjami. Wcześniej niemiecki koncern - największy inwestor unijny w Rosji, wycofał się z tego rynku.
Czytaj więcej
Rosjanie zapowiedzieli, że Niemcy otrzymają o 40 procent mniej gazu gazociągiem północnym. Za ten stan rzeczy Gazprom obwinił niemiecki koncern Simens.
Zacharowa o długu zaciągniętym na Zachodzie przez Zełenskiego
Za te pieniądze można było zbudować nowe państwo na ukraińskich wodach Morza Czarnego. Podobno tak właśnie zrobili, tylko zamiast piasku i kamieni na dno poszły pieniądze - napisała na swoim kanale na Telegramie rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.
Niemcy planują wprowadzić rejestr aktywów, aby zwiększyć skuteczność sankcji
Czytaj więcej
Niemcy planują wprowadzić rejestr aktywów, aby zwiększyć skuteczność sankcji wobec pieniędzy o niejasnym pochodzeniu – ogłosił kanclerz Niemiec Olaf Scholz.
Truss: Rząd w Londynie pracuje bez wytchnienia, aby uwolnić skazanych Brytyjczyków
Aiden Aslin i Shaun Pinner zostali skazani na śmierć przez samozwańczą Doniecką Republikę Ludową po oskarżeniu o bycie zagranicznymi „najemnikami”.
Wraz z Brytyjczykami skazany został także Marokańczyk.
Czytaj więcej
Wielka Brytania zrobi wszystko, co konieczne, aby uwolnić Brytyjczyków skazanych na śmierć przez separatystów w DRL - powiedziała minister spraw zagranicznych Liz Truss.
Rosyjska rakieta strącona nad Złoczowem w obwodzie lwowskim
Rakieta została strącona, ale w wyniku jej upadku ranne zostały cztery osoby, w tym dziecko.
Złoczów leży ok. 170 km od polskiego Przemyśla.
Natalia Pokłońska zastępcą prokuratora generalnego Rosji
Natalia Pokłońska, odwołana wczoraj dekretem Putina ze stanowiska zastępcy szefa rosyjskiej federalnej agencji pomocy międzynarodowej Rossotrudniczestwo, została powołana na stanowisko zastępcy prokuratora generalnego Rosji Igora Krasnowa.
Niezależne media spekulowały, że Pokłońska została odwołana z powodu krytykowania rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Rosja wzywa Ukraińców w Siewierodoniecku do poddania się
"Wzywamy oficjalne władze w Kijowie do wykazania się rozwagą i wydania odpowiednich instrukcji bojownikom" - napisało w komunikacie rosyjskie ministerstwo obrony.
Czytaj więcej
Rosyjskie Ministerstwo Obrony wezwało we wtorek ukraińskie wojsko w Siewierodoniecku do złożenia broni, „tak jak stało się to wcześniej w Mariupolu".
17 czerwca KE przedstawi wnioski ws. starań Ukrainy o status państwa-kandydata do UE
Informację taką przekazał rzecznik KE. Tego samego dnia Komisja przedstawi wnioski ws. aplikacji Gruzji i Mołdawii, które również starają się o status państw-kandydatów do Unii.
Rzecznik ukraińskich Sił Powietrznych: Rosjanie korzystają z poradzieckich pocisków
- W ostatnim czasie widzimy tendencję do oszczędzania (przez Rosjan) drogich pocisków o wysokiej precyzji. Dziś wróg częściej używa radzieckich pocisków manewrujących, takich ja X-59 i X-22 - jedne z najbardziej niszczących pocisków wystrzeliwanych przez wroga - powiedział Jurij Ignat.
Czytaj więcej
Rosja coraz częściej używa poradzieckich pocisków manewrujących starszego typu, oszczędzając bardziej nowoczesne i droższe pociski pozwalające na precyzyjne rażenie celów - mówi sekretarz prasowy Sił Powietrznych Ukrainy, Jurij Ignat.
Bliski współpracownik Nawalnego przyznaje, że nie wie gdzie przewieziono opozycjonistę
"Gdzie jest teraz Aleksiej, do której kolonii go zabrano, tego nie wiemy" - napisał Leonid Wołkow w swoim oświadczeniu umieszczonym na kanale w serwisie Telegram.
Czytaj więcej
Odsiadujący wyrok pozbawienia wolności, najbardziej znany rosyjski opozycjonista, Aleksiej Nawalny, został przewieziony z kolonii karnej, w której dotychczas przebywał, w nieznane miejsce - twierdzi jego bliski współpracownik.
Amerykańska zbrojeniówka zarabia na wojnie
Do tej pory państwa należące do NATO przekazały (lub są w trakcie przekazania) uzbrojenie o wartości 8 mld dol.
Czytaj więcej
Brytyjska telewizja SkyNews, należąca do australijsko-amerykańskiego wydawcy Ruperta Murdocha, opublikowała materiał, w którym podaje dane SIPRI wskazujące największych finansowych beneficjentów trwającej na Ukrainie wojny. Zaskoczenia nie ma, są to zachodnie spółki przemysłu zbrojeniowego, przede wszystkim ze Stanów Zjednoczonych.
Nad obwodem lwowskim zestrzelono pocisk manewrujący
Ukraińska armia zestrzeliła pocisk manewrujący nad miastem Złoczów, w obwodzie lwowskim. Szczątki pocisku spadły na obiekt infrastruktury cywilnej - napisał w serwisie Telegram gubernator obwodu lwowskiego, Maksym Kozicki. Kilka pocisków manewrujących miało zostać zestrzelonych nad obwodem tarnopolskim - informuje gubernator tego obwodu, Wołodymyr Trusz. Pocisk manewrujący zestrzelono też nad obwodem chmielnickim.
Resort obrony Rosji: 15 czerwca otworzymy korytarz humanitarny z zakładów Azot
15 czerwca zostanie otwarty korytarz humanitarny z zakładów Azot w Siewierodoniecku, z którego będą mogli korzystać chroniący się tam cywile - informuje resort obrony Rosji. Korytarz będzie otwarty od 8 do 20 czasu moskiewskiego. Będzie się nim można ewakuować do miejscowości Swatowo, na terenach opanowanych przez separatystów z Ługańskiej Republiki Ludowej.
Naprawa jedynego rosyjskiego lotniskowca potrwa jeszcze długo
Lotniskowiec „Admirał Kuzniecow” od pięciu lat przechodzi naprawy i modernizację. Jednostka zaliczyła już przy tym pasmo wypadków. Termin zakończenia jest już opóźniony o dwa lata i jeszcze się przesunie. Tym razem nieoficjalnie powodem mogą być sankcje.
Czytaj więcej
Lotniskowiec „Admirał Kuzniecow” to przykład rosyjskiej indolencji i zależności od zachodniego wyposażenia.
Prezydent Serbii mówi o trudnej zimie: Nikt nie chce nosić swetra w domu
- Wszyscy chcą, aby ich mieszkania były ciepłe, tak aby można było po nich chodzić w krótkich spodenkach i podkoszulkach. Nikt nie chce nosić swetra w mieszkaniu zimą. Ale nikt nie pyta w jaki sposób zgromadzimy wystarczającą ilość gazu, jak dostarczymy 2,7 mln m3 gazu dziennie, a to tylko na potrzeby elektrowni gazowych - mówił serbski prezydent.
Czytaj więcej
Serbski prezydent, Aleksandar Vucić, wezwał obywateli do tego, by byli gotowi na trudną zimę, ponieważ od listopada Serbia nie będzie w stanie otrzymywać ropy z Rosji w związku z unijnymi sankcjami nałożonymi na Moskwę w konsekwencji rosyjskiej inwazji na Ukrainę - informuje serbski nadawca publiczny, RTS.
Zełenski: Mamy wystarczająco dużo broni. Potrzebujemy broni dalekiego zasięgu
Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, w czasie zdalnej konferencji prasowej, organizowanej przez duńskiego wydawcę Berlingske Media zadeklarował, że ukraińska armia ma "wystarczająco wiele amunicji i broni", ale "nie ma wystarczająco wiele broni, która może razić na dystans wymagany do tego, aby zmniejszyć przewagę wynikającą z wyposażenia Federacji Rosyjskiej".
Minister obrony Niemiec: Kończy się szkolenie Ukraińców z użycia haubic PzH 2000
- Pierwsze haubice zostaną dostarczone (Ukrainie), kiedy szkolenie się skończy - powiedziała Christine Lambrecht.
Czytaj więcej
Szkolenie ukraińskich żołnierzy z użycia niemieckich haubic, PzH 2000, wkrótce się skończy, co umożliwi użycie tych systemów uzbrojenia w walkach na Ukrainie - poinformowała niemiecka minister obrony, Christine Lambrecht.
Pojawiają się doniesienia, że nad obwodem tarnopolskim zestrzelono dwa pociski manewrujące
Sąd we Francji: adresy nieruchomości rosyjskich miliarderów nie będą utajniane
Aleksiej Kuzmiczew, rosyjski miliarder, walczył w sądzie we Francji o to, by informacje o jego posiadłościach w tym kraju nie zostały upublicznione. Argumentował, że podawanie takich informacji do wiadomości publicznej naraża jego rodzinę na niebezpieczeństwo
Czytaj więcej
Aleksiej Kuzmiczew, rosyjski miliarder objęty sankcjami we Francji, walczył o to, by informacje na temat należących do niego nieruchomości, nie zostały ujawnione. Sąd we Francji zdecydował inaczej.
Zełenski: Na pewno odbudujemy Ukrainę
Wołodymyr Zełenski na swoim kanale w serwisie Telegram zamieścił zdjęcia zniszczeń na Ukrainie będących wynikiem rosyjskich działań wojennych. "Na pewno odbudujemy Ukrainę. Ulice i osiedla, pokojowe miasta i wsie. Wyleczymy nasze ciała z ran, a dusze z utraty. To wszystko nie są przebitki z filmu fabularnego. To nasza rzeczywistości i nasza przyszłość" - napisał prezydent Ukrainy.
Pieskow: Londyn nie kontaktował się z Moskwą ws. skazanych na śmierć Brytyjczyków
Wielka Brytania deklaruje, że robi "wszystko co możliwe", aby doprowadzić do uwolnienia Brytyjczyków, których uznaje za jeńców wojennych, ponieważ walczyli oni w szeregach regularnej, ukraińskiej armii. Szefowa MSZ Wielkiej Brytanii, Elizabeth Truss, nie chciała jednak we wtorek odpowiedzieć na pytanie czy byłaby gotowa rozmawiać o Brytyjczykach bezpośrednio z władzami nieuznawanej przez społeczność międzynarodową Donieckiej Republiki Ludowej.
Czytaj więcej
Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla, wyraził przekonanie, że przywódcy prorosyjskich separatystów z tzw. Donieckiej Republiki Ludowej (quasipaństwowego bytu istniejącego na terytorium ukraińskiego Donbasu), są gotowi wysłuchać apeli władz Wielkiej Brytanii ws. losu dwóch Brytyjczyków skazanych na śmierć za walkę z Rosjanami po ukraińskiej stronie.
Haidai: Z Lisiczańska i okolic ewakuowano ok. 70 osób
Gubernator obwodu ługańskiego podkreślił, że ewakuacja wiąże się obecnie z dużym ryzykiem, ewakuowani cywile muszą "biec pod ostrzałem do samochodu" i mogą poruszać się po drogach tylko pod osłoną nocy.
Czytaj więcej
Gubernator obwodu ługańskiego, Serhij Haidai, na swoim kanale w serwisie Telegram napisał, że warunki panujące obecnie w obwodzie ługańskim, który znajduje się pod ciężkim ostrzałem rosyjskiej artylerii, to "prawdziwe piekło".
Na całej Ukrainie rozlegają się syreny alarmowe
Kolaboracyjne władze obwodu chersońskiego: Tu już jest Rosja
Obwód chersoński to już nieodwołalnie część Rosji - powiedział przedstawiciel ustanowionych po zajęciu tego regionu przez wojska rosyjskie kolaboracyjnych władz Chersonia.
Czytaj więcej
Obwód chersoński to już nieodwołalnie Federacja Rosyjska - powiedział przedstawiciel kolaboracyjnych władz tego okupowanego przez wojska rosyjskie regionu na Ukrainie, Kirył Stremousow, cytowany przez agencję RIA Nowosti.
Wymiana ciał poległych żołnierzy między Ukrainą a Rosją w obwodzie zaporoskim
Ukraina odzyskała 64 ciała obrońców zakładów Azowstal w Mariupolu - podaje ukraińskie Ministerstwo Reintegracji Tymczasowo Okupowanych Terytoriów na swoim profilu na Facebooku.
Premier Portugalii: Najlepsze co możemy zaoferować Ukrainie to jedność
Antonio Costa podkreśla, że nie jest przeciwnikiem przyznania Ukrainie statusu państwa-kandydata do UE, ale jego priorytetem jest "natychmiastowe wsparcie" dla Ukrainy. Dlatego - jak dodaje - jest przeciwny otwieraniu w tym momencie ciągnących się latami negocjacji poprzedzającymi formalne wstąpienie Ukrainy do UE.
Czytaj więcej
Premier Portugalii, Antonio Costa, w rozmowie z "Financial Times" stwierdził, że "najlepszym wsparciem jakiego UE może udzielić Ukrainie jest zachowanie jedności". Costa ostrzegł też, że debata na temat statusu przyznania Ukrainie statusu państwa-kandydata może "podzielić Unię" i doprowadzić do pojawienia się "fałszywych oczekiwań".
SBU publikuje nagranie przedstawiające Rosjan dokonujących grabieży w obwodzie sumskim
"Rosyjska armia jest azylem dla złodziei, którzy kradną Ukraińcom wszystko, co zobaczą" - pisze SBU publikując nagranie z kamer przemysłowych w obwodzie sumskim z czasów, gdy część tego obwodu była okupowana przez Rosjan.
Ukraina zaczęła odbudowywać drogi i mosty
Ukraina już odbudowuje infrastrukturę drogową zniszczoną przez Rosjan. Potrzebuje na to ponad dwóch lat i 135 mld zł.
Czytaj więcej
Ukraina potrzebuje ponad dwóch lat i 135 mld zł na odbudowę zniszczonych dróg.
Rosyjski rząd będzie płacił firmom zatrudniającym uchodźców z Ukrainy
Premier Rosji, Michaił Miszustin ogłosił, że rosyjski rząd rozszerza program subsydiowania zatrudniania pracowników w Rosji tak, że obejmie on m.in. osoby z Ukrainy, w tym z samozwańczych, separatystycznych Republik Ludowych istniejących w Donbasie (Donieckiej i Ługańskiej), które otrzymają w Rosji status uchodźcy. Pracodawca, która zatrudni taką osobę, otrzyma środki w ramach rządowego programu w trzech etapach - po miesiącu od zatrudnienia, po trzech miesiącach i po sześciu miesiącach.
Obwód doniecki: W ciągu doby w wyniku ostrzału uszkodzono ok. 60 obiektów cywilnych
13 czerwca Rosjanie ostrzeliwali cele w obwodzie donieckim z użyciem pocisków manewrujących, wyrzutni rakiet Grad i Huragan, artylerii oraz czołgów. "Okupanci ostrzelali osiem miejscowości, są zabici i ranni" - informuje ukraińska policja na swoim profilu na Facebooku. Awdijiwka miała zostać ostrzelana trzykrotnie w ciągu dnia z wyrzutni rakiet Grad uzbrojonych w pociski zapalające. Z ok. 60 budynków uszkodzonych w wyniku ostrzału w ciągu doby 40 stanowiły domy mieszkalne (z czego dziewięć - bloki). Trafiony został także magazyn z pomocą humanitarną, szkoła, przedszkole, stadion, gabinet dentystyczny, hotel, kawiarnie i sklepy.
Spadochroniarze z Lwowa zniszczyli czołg i bojowy wóz piechoty
Żołnierze 80. Brygady Powietrzno-Desantowej z Lwowa zniszczyli czołg i bojowy wóz piechoty przy użyciu ukraińskiego przenośnego zestawu przeciwpancernego, Stugna-P.
Białoruś chce zostać członkiem Szanghajskiej Organizacji Współpracy
Białoruś przygotowała wniosek o przyjęcie do Szanghajskiej Organizacji Współpracy - poinformował specjalny przedstawiciel prezydenta Rosji ds. relacji z Szanghajską Organizacją Współpracy. Szanghajska Organizacja Współpracy to pakt polityczny stworzony przez Chiny, Rosję, Kazachstan, Kirgistan i Tadżykistan, do którego dołączyły z czasem Uzbekistan oraz Indie i Pakistan. Celem organizacji jest umacnianie regionalnego bezpieczeństwa.
Wojna pogorszyła relacje Izraela z Rosją, Rosja daje Iranowi więcej swobody w Syrii
Należący do Saudyjczyków, arabski serwis informacyjny Elaph pisze, że do intensyfikacji działań militarnych Izraela w Syrii, w związku z aktywnością Iranu w tym kraju dochodzi w związku z pogorszeniem się relacji Izraela z Rosją, w związku z wojną na Ukrainie. Pogorszenie się relacji Moskwy z Tel Awiwem sprawiło, że Rosja dała Iranowi więcej swobody w jego działaniach w Syrii.
Czytaj więcej
Izrael zagroził prezydentowi Syrii, Baszarowi el-Asadowi, zbombardowaniem jego pałaców, jeśli nie przerwie on lub przynajmniej nie ograniczy współpracy wojskowej z Iranem na terytorium Syrii - informuje arabski serwis informacyjny Elaph, cytowany przez "Jerusalem Post".
Giełda w Moskwie przestała handlować frankiem szwajcarskim
Moskiewska giełda poinformowała, że od 14 czerwca wstrzymuje obrót frankiem szwajcarskim. Decyzja dotyczy par walutowych frank szwajcarski-rubel rosyjski i dolar-frank szwajcarski w trybie wymiany i pozagiełdowym.
Czytaj więcej
Od dziś moskiewska giełda przestała handlować frankiem szwajcarskim i parami walut wspólnymi ze szwajcarskim pieniądzem. Decyzję władze giełdy tłumaczą „trudnościami w rozliczeniach”. W rzeczywistości to reakcja na szwajcarskie sankcje.
Straż Graniczna: Od 24 lutego do Polski z Ukrainy wjechało 4,043 mln osób
13 czerwca granicę Ukrainy z Polską przekroczyło 21,7 tys. osób. Tego samego dnia z Polski na Ukrainę wyjechało 22,7 tys. osób, a od początku wojny - 2,069 mln osób.
3 144 pracowników ukraińskiej służby cywilnej wstąpiło do armii
Szefowa Narodowej Ukraińskiej Agencji ds. Służby Cywilnej, Natalia Aljuszyna poinformowała, że 3 144 pracowników ukraińskiej służby cywilnej wstąpiło w szeregi Sił Zbrojnych Ukrainy - z czego 2 726 to mężczyźni, a 418 - kobiety. Aljuszyna zapewniła, że po wojnie wszyscy oni będą mogli wrócić do urzędniczej pracy. Do końca maja w walkach na Ukrainie zginęło 39 pracowników służby cywilnej, 56 zostało rannych, a 141 uznaje się za zaginionych.
Rosjanie ostrzelali obwód sumski z terytorium Rosji
O północy Rosjanie ostrzelali rejon szostkiński w obwodzie sumskim - informuje ukraińska Straż Graniczna. Strażnicy graniczni doliczyli się dziesięciu eksplozji rosyjskich rakiet i pocisków artyleryjskich. 13 czerwca Rosjanie ostrzeliwali ten sam teren cztery razy.
Papież "przeciwny redukowaniu złożoności wojny" do podziału na dobro i zło
Papież Franciszek mówił też w rozmowie z dziennikiem "La Stampa", że rosyjscy żołnierze na Ukrainie są "dzicy i okrutni" a Ukraińcy "walczą o przetrwanie".
Czytaj więcej
- Sprzeciwiam się redukowaniu złożoności wojny do podziału na dobro i zło - mówił papież Franciszek w rozmowie z włoskim dziennikiem "La Stampa".
Szef kolaboracyjnych władz obwodu zaporoskiego: Naszą przyszłość widzimy w Rosji
- Jeśli będziemy mieć frekwencję ponad 50 proc. i, jednocześnie, ponad połowa stwierdzi, że chce żyć w Rosji, wówczas złożymy dokumenty na ręce prezydenta Federacji Rosyjskiej. I wtedy organy ustawodawcze i wykonawcze Federacji Rosyjskiej zdecydują czy chcą nas przyjąć. Na to liczymy, naszą przyszłość widzimy w Rosji - stwierdził Jewgienij Balicki w rozmowie z agencją Interfax.
Czytaj więcej
W okupowanej przez Rosjan części obwodu zaporoskiego nie dojdzie do sformowania parlamentu przed zakończeniem specjalnej operacji wojskowej (tak Rosjanie określają wojnę na Ukrainie - red.) - poinformował szef kolaboracyjnych władz obwodu, Jewgienij Balicki.
Pieskow: Sankcje wracają na Zachód jak bumerang
- Gospodarka stała się zakładnikiem polityki, a politycy z wielu państw popełnili ogromną liczbę błędów podczas (epidemii) koronawirusa. Świat teraz płaci cenę za te błędy. Błędy zostały spotęgowane przez wojnę gospodarczą przeciwko Rosji. Rosja jest zbyt dużym krajem, aby wojna przeciw niej nie wróciła jak bumerang. Teraz widzimy, jak wszystkie te restrykcje, sankcje, które zostały nałożone (na Rosję - red.), uderzają w ceny energii, żywności i tak dalej. Widzimy skutki błędów wielu krajów, które przejawiają się w rozpoczynającym się kryzysie żywnościowym - powiedział w rozmowie z państwową agencją TASS rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.
Cztery osoby ranne w wyniku ostrzału rosyjskiej wsi w obwodzie briańskim
Gubernator obwodu briańskiego, Aleksandr Bohomaz poinformował, że w wyniku ostrzału wsi Zajmiszcze, w obwodzie briańskim, ranne zostały cztery osoby a kilka budynków mieszkalnych zostało uszkodzonych. Do ostrzału wsi doszło we wtorek nad ranem. Rannym udzielono pomocy medycznej - napisał Bohomaz na swoim kanale w serwisie Telegram.
Obywatele 55 państw walczą w szeregach Międzynarodowego Legionu na Ukrainie
Rzecznik Międzynarodowego Legionu Obrony Terytorialnej walczącego na Ukrainie z Rosjanami, Daniel Magru, poinformował, że w szeregach Legionu walczą obywatele 55 państw - w tym tak odległych od Europy jak Brazylia, Korea Południowa czy Australia. Większość legionistów ma pochodzić z USA, Wielkiej Brytanii, Polski i Kanady - wynika ze słów rzecznika.
Ukraińcy zestrzelili dwa pociski manewrujące nad obwodem odeskim
Serhij Bratczuk, rzecznik administracji obwodu odeskiego, napisał na swoim kanale w serwisie Telegram, że Siły Powietrzne Ukrainy zestrzeliły dwa pociski manewrujące nad obwodem odeskim.
Kowalczyk: Wzrost cen żywności był nieunikniony
- Jeśli wojna się zakończy, to będziemy powoli wracać do normy - powiedział wicepremier Henryk Kowalczyk, odnosząc się do wzrostu cen żywności i inflacji. Zastrzegł, iż może się okazać, że "drugie półrocze może być jeszcze trudniejsze niż obecne".
Czytaj więcej
- Mamy jedne z najniższych cen żywności w Europie. Wystarczy pojechać w pobliże granicy polsko-niemieckiej i zobaczyć, jak bardzo wielu Niemców robi zakupy w Polsce - przekonywał wicepremier Henryk Kowalczyk (PiS). W rozmowie z Polskim Radiem przyznał, że żywność w Polsce nie jest tania i że może pojawić się dalszy "impuls wzrostu cen".
Ukraińscy i zagraniczni dziennikarze znaleźli się pod ostrzałem w Lisiczańsku
Dziennikarzy ewakuowali ukraińscy żołnierze. W wyniku ostrzału żaden z przedstawicieli mediów nie ucierpiał.
Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego Rosja straciła na Ukrainie ok. 32,5 tys. żołnierzy, 1 434 czołgi, 3 503 pojazdy opancerzone, 721 zestawów artyleryjskich, 229 wyrzutni rakiet, 97 zestawów przeciwlotniczych, 213 samolotów, 179 śmigłowców, 588 bezzałogowych statków powietrznych, 125 pocisków manewrujących, 2 473 pojazdy (w tym cysterny), 13 jednostek nawodnych, 54 jednostki sprzętu specjalnego.
"Politico": KE zarekomenduje przyznanie Ukrainie statusu państwa-kandydata do Unii
Kwestia przyznania Ukrainie statusu kandydata do UE miała być tematem dyskusji w czasie Kolegium Komisarzy, do której doszło po nieoczekiwanej wizycie szefowej KE, Ursuli von der Leyen, w Kijowie (szefowa KE odwiedziła stolicę Ukrainy w sobotę). Była to druga wizyta von der Leyen w Kijowie po wybuchu wojny na Ukrainie.
Czytaj więcej
Komisja Europejska wyda pozytywną rekomendację jeśli chodzi o przyznanie Ukrainie statusu kraju-kandydata do UE - twierdzą rozmówcy "Politico".
Raport brytyjskiego resortu obrony: Pierwsze od tygodni postępy Rosjan w obwodzie charkowskim
Główne wysiłki operacyjne rosyjskiej armii skupiają się na natarciu na rejon Siewierodoniecka w Donbasie. Siły rosyjskiej Zachodniej Grupy Wojsk poczyniły niewielkie, pierwsze od tygodni postępy w obwodzie charkowskim - pisze brytyjski resort obrony w swoim najnowszym raporcie na temat sytuacji na frontach.
W nocy Rosjanie ostrzelali dwie miejscowości w obwodzie dniepropietrowskim
Pokrowśke i Apostołowo zostały w nocy z 13 na 14 czerwca ostrzelane przez Rosjan z użyciem wyrzutni Huragan - poinformował gubernator obwodu dniepropietrowskiego, Walentyn Rezniczenko. W Pokrowśku w wyniku ostrzału uszkodzone zostały budynki mieszkalne.
Pułk Azow: Pomścimy wszystkich. Każdy budynek. Każdą ulicę, którą Rosja zbezcześciła
"Będziemy walczyć dopóki każde ukraińskie miasto i każda wioska będą wyzwolone spod władzy okupantów" - zapewniają przedstawiciele Pułku.
Czytaj więcej
Pułk Azow na swoim kanale w serwisie Telegram zapowiada, że Mariupol zostanie w przyszłości wyzwolony spod kontroli Rosjan, tak jak stało się to osiem lat temu.
Dowództwo Operacyjne "Południe": Rosjanie stracili 28 żołnierzy w ciągu doby
W najnowszym raporcie ukraińskiego Dowództwa Operacyjnego "Południe" czytamy, że w ciągu ostatniej doby Rosjanie stracili na południu Ukrainy 28 żołnierzy i 10 jednostek sprzętu, w tym haubicę Msta-B, wóz dowodzenia i wsparcia, pięć bojowych wozów piechoty i ciężarówki. Wciąż ustalane są skutki uderzeń na dwa uderzenia w zgrupowania rosyjskich wojsk w obwodach mikołajowskim i chersońskim.
Rosjanie skierowali dwie dodatkowe batalionowe grupy taktyczne w rejon Siewierodoniecka
Ze wsparciem artylerii Rosjanie prowadzą szturm na Siewierodonieck - podaje Sztab Generalny armii Ukrainy w swoim najnowszym raporcie na temat sytuacji na frontach.
Czytaj więcej
Sztab Generalny armii Ukrainy zamieścił na swoim profilu na Facebooku nowy raport na temat sytuacji na frontach.
Potężne zamówienia z walczącej Ukrainy przyspieszają inwestycje w HSW
Jerzy Reszczyński, ekspert w dziedzinie artylerii, nie ma wątpliwości – potrzeby huty są ogromne. – Realizacja już zawartych kontraktów na superdziała z HSW dla Sił Zbrojnych RP przewiduje kolejne dostawy kilkudziesięciu haubic i nowoczesnych samobieżnych moździerzy 120 mm, a do tego warta miliardy umowa na sprzedaż ponad 50 dalekosiężnych krabów dla Kijowa oznacza dla załogi huty pełną mobilizację i prawdziwy wyścig z czasem.
Czytaj więcej
Sprzedaż kilkudziesięciu armatohaubic Krab 155 mm za 2,7 mld zł dla Ukrainy, największe dziś zamówienie eksportowe w zbrojeniówce, przyspieszyło inwestycje w HSW.
63,4 proc. Polaków dobrze ocenia decyzję, by wstrzymać wypłaty dla przyjmujących Ukraińców
Rezygnacja ze wsparcia ma zachęcić Ukraińców, którzy do nas uciekli przed wojną, do tego, żeby się usamodzielnili.
Czytaj więcej
Niemal dwie trzecie badanych uważa, że rząd słusznie likwiduje świadczenie dla osób, które przyjęły Ukraińców – chodzi o 40 zł za osobę dziennie.
Od 60 do 80 proc. Rosjan zgadza się z decyzją Putina o zaatakowaniu sąsiedniego kraju
Wyniki badań nie są co prawda pewne. Socjologowie unikają pytań o „wojnę”, gdyż to może być karalne jako „dyskredytacja rosyjskich sił zbrojnych”. Oficjalnie najazd na Ukrainę nazywany jest „operacją specjalną” i pod groźbą kar nie wolno używać innych nazw, nawet w rozmowach prywatnych czy prywatnej korespondencji.
Czytaj więcej
Czy Rosjanie popierają inwazję na Ukrainę? Wszystko wskazuje na to, że tak.
Spośród ok. 20 tys. cudzoziemców walczących z Rosją na Ukrainie 3 tys. to Brytyjczycy
Takie dane podaje Sky News, powołując się m.in. na rozmowę z Mamuką Mamuaszwilim, weteranem gruzińskiej armii, który odpowiada za tzw. Gruziński Legion.
Czytaj więcej
Ok. 3 tysięcy brytyjskich żołnierzy walczy obecnie z Rosją po stronie ukraińskiej - twierdzi w rozmowie ze Sky News Mamuka Mamuaszwili, weteran gruzińskiej armii, który odpowiada za tzw. Gruziński Legion.
NEXTA publikuje nagranie z patrolu ukraińskich żołnierzy w Siewierodoniecku
Biały Dom: Liczymy, że wojna skończy się przy stole negocjacyjnym
Rzeczniczka Białego Domu, Karine Jean-Pierre, w czasie konferencji prasowej podkreślała, że USA liczą, iż wojna na Ukrainie zakończy się przy stole negocjacyjnym. - Ale obecnie nie widzimy takiej inicjatywy Kremla - dodała. Rzeczniczka Białego Domu podkreśliła też, że USA chcą się upewnić, że "Ukraina będzie miała jak najsilniejszą pozycję" w momencie, gdy rozpoczną się negocjacje.
Podolak poprosił o 1 000 haubic. To tyle ile przed wojną miała armia USA
W środę, w Brukseli, dojdzie w Kwaterze Głównej do spotkania ministrów obrony państw Sojuszu, któremu przewodniczył będzie sekretarz obrony USA, Lloyd Austin. W czasie spotkania - trzeciego tego rodzaju od początku wojny - ministrowie omówią dalsze wsparcie militarne dla Ukrainy.
Czytaj więcej
Mychajło Podolak, doradca szefa kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, w poniedziałek napisał na Twitterze, że Ukraina potrzebuje 300 wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet, 500 czołgów, 1 000 haubic i 1 000 dronów, by doprowadzić do równowagi w ciężkim sprzęcie w starciu z Rosją. Podolak napisał o tym w przededniu spotkania szefów resortów obrony państw NATO, w czasie którego omówiona ma być dalsza pomoc wojskowa dla Ukrainy.
Ukraińscy żołnierze w Siewierodoniecku odcięci od reszty wojsk
Rzecznik ukraińskiego Międzynarodowego Legionu Obrony Terytorialnej, którego żołnierze są w Siewierodoniecku, Damien Magrou porównał sytuację w Siewierodoniecku do Mariupola. Magrou mówił o dużej liczbie ukraińskich obrońców "odciętych od reszty ukraińskich wojsk".
Czytaj więcej
Rosyjskie wojska odcięły ostatnie drogi, którymi można było ewakuować cywilów z Siewierodoniecka - poinformował gubernator obwodu ługańskiego, Serhij Haidai.
USA chcą przekazywać Ukrainie 1,5 mld dolarów miesięcznie na wsparcie administracji
Zastępca sekretarza stanu ds. europejskich i eurazjatyckich, Derek Hogan, w czasie seminarium w Woodrow Wilson Research Center w Waszyngtonie poinformował, że USA zamierzają przekazywać Ukrainie 1,5 mld dolarów miesięcznie, przez 4-5 miesięcy, na wsparcie funkcjonowania ukraińskiej administracji. Hogan mówił, że bezpośrednie wspieranie władz Ukrainy jest priorytetem administracji Joe Bidena.
Zgrupowanie Operacyjno-Taktyczne Wschód: Zniszczyliśmy składy amunicji i skład paliwa
W obszarze odpowiedzialności Zgrupowania Operacyjno-Taktycznego Wschód rosyjska armia straciła w ciągu ostatniej doby 48 żołnierzy, jeden bojowy wóz piechoty, jedną jednostkę sprzętu specjalnego, dwa moździerze, dwie ciężarówki, jeden bezzałogowy statek powietrzny, dwa składy amunicji i jeden skład paliwa - czytamy w raporcie umieszczonym na profilu Zgrupowania na Facebooku.
Zełenski: Nie mamy wyboru. Walczymy z absolutnym złem
- W walkach o Donbas, które z pewnością przejdą do historii wojskowości, jako jedne z najbrutalniejszych bitew w Europie i dla Europy - ukraińska armia i nasz wywiad taktycznie nadal pokonuje rosyjską armię. I dzieje się tak pomimo znaczącej przewagi Rosjan w liczbie sprzętu, zwłaszcza zestawów artyleryjskich - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski. Zełenski podkreślał, że cena tej walki jest dla Ukrainy bardzo wysoka. - To po prostu przerażające. I codziennie zwracamy uwagę naszych partnerów na fakt, że tylko wystarczająca ilość nowoczesnej artylerii dla Ukrainy da nam przewagę i ostatecznie doprowadzi do końca rosyjskich tortur Donbasu - przekonywał ukraiński prezydent. Zełenski mówił też, że Ukraińcy "walczą z absolutnym złem". - I nie mamy innego wyboru niż kontynuować walkę. Wyzwolić nasze terytorium. Wypchnąć okupantów ze wszystkich naszych obwodów. I chociaż obecnie front jest długi na ponad 2,5 tys. km, wciąż da się wyczuć, że strategiczna inicjatywa jest nasza - podsumował Zełenski.