Najnowsze doniesienia z Ukrainy można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Prezydent Wołodymyr Zełenski, w swoim wystąpieniu, apelował o dostawy nowoczesnych systemów przeciwrakietowych, których potrzebuje Ukraina w związku z atakami rakietowymi przeprowadzanymi przez Rosję.
Kończymy relację
O najnowszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
Rosjanie w okolicach Siewierodoniecka atakują jednocześnie w 9 kierunkach
Scholz, Macron i Draghi w drodze na Ukrainę
W ostatnich dniach pojawiły się pogłoski, że trzej przywódcy odwiedzą Kijów, aby potwierdzić swoje poparcie dla Ukrainy w walce z Rosją.
Czytaj więcej
Korespondent niemieckiej telewizji ZDF poinformował, że kanclerz Olaf Scholz jest w drodze na Ukrainę. Inne media informują, że w podróż do Kijowa wyruszyli także prezydent Emmanuel Macron i premier Włoch Mario Draghi.
Komisja ONZ ds. Ukrainy o dochodzeniu ws. rosyjskich zbrodni wojennych
Dowody zebrane przez komisję mogą, „jeśli zostaną potwierdzone później”, wspierać zarzuty łamania praw człowieka, „w tym zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości”.
Czytaj więcej
Komisja ONZ ds. Ukrainy potwierdziła w środę, że otrzymała wiele doniesień o łamaniu praw przez siły rosyjskie, ale stwierdziła, że jest za wcześnie, aby stwierdzić, czy stanowiły one zbrodnie wojenne.
Zacharowa: Rozmowy zostały zamrożone, wstrzymane, zerwane
- Niech Ukraina sama sobie odpowie, co zrobiła z tymi rozmowami. Wiemy o tym bardzo dobrze, bo mamy informację, że taki rozkaz wydali ich amerykańscy opiekunowie - powiedziała rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.
Czytaj więcej
Ukraina wstrzymała rozmowy pokojowe z Rosją na rozkaz swoich amerykańskich opiekunów. Rosja była na nie gotowa - oświadczyła rzeczniczka MSZ Maria Zacharowa.
Xi Jinping deklaruje poparcie dla Rosji
Chiny są gotowe wzajemnie wspierać Rosję w kluczowych interesach i sprawach o najwyższym znaczeniu, takich jak suwerenność i bezpieczeństwo - powiedział chiński prezydent.
Czytaj więcej
Prezydent Chin Xi Jinping złożył w środę najbardziej jednoznaczną deklarację poparcia swojemu rosyjskiemu odpowiednikowi Władimirowi Putinowi od czasu inwazji na Ukrainę, deklarując wsparcie dla „suwerenności i bezpieczeństwa” Moskwy.
Dwóch amerykańskich żołnierzy walczących po stronie Ukrainy mogło się dostać do rosyjskiej niewoli
Amerykanie zaginęli przed około tygodniem. O ich schwytaniu poinformowano na propagandowym rosyjskim kanale na Telegramie.
Czytaj więcej
Zaginęło dwóch Amerykanów walczących u boku ukraińskich sił na północ od Charkowa. Rosja na Telegramie poinformowała o ich schwytaniu.
Do końca miesiąca na Ukrainę trafią systemy HIMARS
Departament Obrony USA opublikował wykaz sprzętu, jaki w ramach najnowszego pakietu trafi na Ukrainę.
Czytaj więcej
Departament Obrony USA opisał najnowszy pakiet pomocy w zakresie bezpieczeństwa, który USA wysyłają Ukrainie w celu walki z rosyjską inwazją – o łącznej wartości około 1 miliarda dolarów.
Prezydent Biden potwierdził kolejne pakiety pomocy dla Ukrainy
Będzie to miliard dolarów na pomoc militarną i 225 mln dolarów na pomoc humanitarną.
Czytaj więcej
Po dzisiejszej rozmowie z prezydentem Zełenskim, prezydent Biden ogłosił, że potwierdza wcześniejsze zobowiązanie dotyczące wspierania Ukrainy. Ogłosił dwa pakiety pomocy - militarnej i humanitarnej.
Mychajło Podolak odpowiada Miedwiediewowi
"Mały człowiek z wielkimi kompleksami"- skwitował doradca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy, Mychajło Podolak, wypowiedź Dmitrija Miedwiediewa.
Czytaj więcej
Doradca szefa kancelarii Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak, zareagował na kuriozalny wpis Dmitrija Miedwiediewa, zastępcy sekretarza Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej.
Oczekiwany nowy pakiet pomocy militarnej od USA
Decyzję ma ogłosić w środę prezydent Joe Biden.
Czytaj więcej
Administracja prezydenta Joe Bidena ma ogłosić dodatkowy miliard dolarów nowej pomocy wojskowej dla Ukrainy.
Macron o negocjacjach ukraińsko-rosyjskich
Prezydent Ukrainy i jego urzędnicy będą musieli negocjować z Rosją - stwierdził prezydent Francji podczas wizyty w Rumu
Czytaj więcej
Kijów będzie musiał w przyszłości prowadzić negocjacje z Rosją, aby spróbować zakończyć wojnę na Ukrainie - powiedział w środę prezydent Francji Emmanuel Macron podczas wizyty w Rumunii i Mołdawii.
Pieskow: Wszyscy wiedzą, że Ukraina ma poważne problemy
Opór jednostek nacjonalistycznych trwa - twierdzi rzecznik Kremla.
Czytaj więcej
Sekretarz prasowy prezydenta Federacji Rosyjskiej Dmitrij Pieskow powiedział, że Ukraina ma „duże problemy”, ale nie skomentował słów wiceprzewodniczącego Rady Bezpieczeństwa Dmitrija Miedwiediewa o perspektywach jej państwowości.
Zamieszanie wokół Nord Stream. Niemcy dostają coraz mniej gazu
W środę Rosjanie wyłączyli jeszcze jedną turbinę i zmniejszyli przesył do 67 mln m3 gazu dziennie. Reakcja Berlina była szybka. Kanclerz Niemiec mówi o działaniu politycznym.
Czytaj więcej
Gazprom zatrzymał pracę jeszcze jednego kompresora tłoczącego gaz w gazociągu północnym. Rosjanie powiadomili Niemców, że od jutra (16 czerwca) dostaną o 60 procent mniej gazu. Kanclerz Niemiec mówi o działaniu politycznym.
CNN: Krytyczny moment wojny na Ukrainie
- Albo Rosjanie dotrą do Słowiańska i Kramatorska, albo Ukraińcy ich tu zatrzymają - mówi wysoki rangą urzędnik NATO.
Czytaj więcej
Konflikt znajduje się teraz na krytycznym etapie, który może zadecydować o przebiegu dalszej części wojny - uważają wysocy rangą urzędnicy USA cytowani przez CNN.
Przedstawiciel NATO: Krytyczny etap wojny na Ukrainie
- Myślę, że wkrótce dojdzie do momentu, w którym jedna lub druga strona odniesie sukces – powiedział CNN wysoki rangą urzędnik NATO
USA popierają sojusz na wschodzie Europy
Pod koniec maja włoski dziennik "Corriere Della Sera" poinformowała, że premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson zaproponował prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu stworzenie nowego systemu sojuszy politycznych, gospodarczych i wojskowych jako alternatywy dla UE.
Czytaj więcej
Stany Zjednoczone popierają utworzenie unii Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Polski i krajów bałtyckich - przekazała Stała Przedstawicielka USA przy NATO Julianna Smith.
Ikea sprzedaje swoje rosyjskie fabryki
Szwedzki gigant meblowy chce się pozbyć swoich rosyjskich fabryk oraz zmniejsza sukcesywnie skalę swojej działalności w Rosji.
Czytaj więcej
Szwedzki gigant meblowy chce się pozbyć swoich rosyjskich fabryk oraz zmniejsza sukcesywnie skalę swojej działalności w Rosji.
Minister rolnictwa chwalił pomysł silosów w Polsce. Mogą powstać w ciągu 4 miesięcy
Budowę tymczasowych silosów na ukraińskie zboże zapowiedział prezydenta USA Joe Biden.
Czytaj więcej
Aby usprawnić eksport zboża z Ukrainy, w Polsce mają powstać tymczasowe silosy. Zapowiedział to prezydent USA Joe Biden. Pomysł pochwalił minister rolnictwa Henryk Kowalczyk
Kolaboracyjne władze informują, że port w Chersoniu wznowił działalność
Port handlowy w Chersoniu wznowił działalność i przygotowuje się do transportu towarów - poinformowały kolaboracyjne władze obwodu chersońskiego, który jest okupowany przez Rosjan. Jak czytamy w oświadczeniu kolaboracyjnych władz obwodu "infrastruktura portowa jest odnawiana, trwają naprawy, trwają przygotowania do wznowienia pełnowymiarowej pracy".
Zachodnie marki odzieżowe są nadal dostępne w Rosji
Czołowe firmy odzieżowe opuściły rynek rosyjski po agresji Rosji na Ukrainę. Mimo to Rosjanie nadal mogą kupować ubrania takich marek jak choćby Zara. Jak to możliwe?
Czytaj więcej
Zara, podobnie jak wiele innych czołowych marek odzieżowych, wycofała się z rynku rosyjskiego, jednak mieszkańcy tego kraju nadal mogą kupować produkty tej marki. Znane marki opuściły Rosję, ale ich produkty nadal można kupić. Rosjanie mają sposób
Od 24 lutego Rosjanie uszkodzili lub zniszczyli 94 obiektów sportowych na Ukrainie
Ukraiński minister sportu i młodzieży, Wadym Hutcajt poinformował, że rosyjscy żołnierze zniszczyli lub uszkodzili na Ukrainie 94 obiekty sportowe, powodując straty rzędu 130 mln dolarów. "Rosyjscy żołnierze systematycznie niszczą sportową infrastrukturę. Wygląda na to, że nie mogą nam wybaczyć nie tylko asfaltu w wioskach, ale też nowoczesnych sportowych kompleksów w Wołonowasze, Łymanie, obwodzie charkowskim - powiedział Hutcajt. Rosjanie zniszczyli lub uszkodzili 63 kompleksy sportowe, 9 basenów, 3 lodowiska, 17 stadionów i tor kolarski. Wśród uszkodzonych obiektów jest stadion Metalista Charków - jedna z aren Euro 2012.
Rzecznik Biura ONZ o Siewierodoniecku: Ludzie nie wytrzymają długo bez wody
- Obie strony konfliktu są zobowiązane, zgodnie z międzynarodowym prawem humanitarnym, by chronić cywilów, a więc nie jest to wybór - muszą zapewnić ludziom, którzy chcą opuścić miasto, by mogli to zrobić bezpiecznie - mówił rzecznik Biura Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej, Saviano Abreu, w rozmowie z BBC.
Czytaj więcej
Tysiące cywilów - w tym wiele kobiet, seniorów i dzieci - są uwięzieni w Siewierodoniecku, z coraz trudniejszym dostępem do czystej wody, środków higienicznych i elektryczności - alarmuje ONZ.
Zełenski: Rosja nie jest zainteresowana tylko naszymi miastami
- Ambicje Moskwy są skierowane na rozległy obszar od Warszawy do Sofii - uważa prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Czytaj więcej
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał w środę Unię Europejską, by pozwoliła jego krajowi rozpocząć drogę do członkostwa we wspólnoście, ostrzegając, że ambicje terytorialne Rosji rozciągają się od Warszawy do Sofii.
Pieskow mówi, że Rosja będzie musiała w przyszłości komunikować się z USA
Rzecznik Kremla mówił, że przyszła komunikacja pomiędzy dwoma krajami musi być oparta na "wzajemnym szacunku i wzajemnych korzyściach".
Czytaj więcej
- Komunikacja jest kluczowa, w przyszłości będziemy nadal się komunikować - powiedział rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, pytany w czasie konferencji prasowej o relacje między USA a Rosją.
Władimir Putin rozmawiał w środę z Xi Jinpingiem
O rozmowie prezydentów Rosji i Chin informuje Bloomberg, powołując się na chińską telewizję. Nie ma informacji o czym rozmawiali przywódcy obu krajów.
Sąd zdelegalizował Socjalistyczną Partię Ukrainy
Sąd Apelacyjny we Lwowie zakazał działalności Socjalistycznej Partii Ukrainy. Partii zarzucono antyukraińskie i prorosyjskie działania oraz wypowiedzi trzech ostatnich liderów partii.
Zełenski w parlamencie Czech: Rosyjska inwazja na Ukrainę otwiera drogę do innych krajów
Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, występując na forum czeskiego parlamentu stwierdził, że "tak jak w przeszłości, rosyjska inwazja na Ukrainę jest pierwszym krokiem, który muszą zrobić rosyjscy przywódcy, aby otworzyć sobie drogę do innych krajów, do podboju innych narodów".
"Tańce na kościach". Ukraińcy komentują plan otwarcia teatru w Mariupolu
Rosjanie planują we wrześniu zorganizować występy taneczne, koncerty i przedstawienie w teatrze, który został zbombardowany w marcu.
Czytaj więcej
10 września Rosjanie planuje ponowne otwarcie zbombardowanego Teatru Dramatycznego w Mariupolu. - Tańce na kościach, spektakl na cmentarzu - komentuje doradca mera Mariupola Petro Andruszczenko.
Eksplozja w pobliżu rynku w okupowanej Czornobajiwce. Są ofiary
W obwodzie chersońskim, w pobliżu rynku w Czornobajiwce doszło do eksplozji. Są zabici i ranni - informuje radny obwodu chersońskiego, doradca chersońskiej administracji obwodowej, Serhij Chlan. Chlan pisze o wybuchu bomby w pobliżu rynku w Czornobajiwce i nazywa go "aktem terroru rosyjskich sił". "Okupanci próbują zastraszyć ludność cywilną zemścić się za precyzyjne ataki sił zbrojnych Ukrainy na ich artylerię. Próbują złamać ducha walki mieszkańców obwodu chersońskiego, przez mordowanie cywilów" - pisze Chlan.
Sekretarz generalny NATO: Ceny rosną przez wojnę, nie przez sankcje
Wzrost cen żywności na świecie jest "bezpośrednią konsekwencją" wojny na Ukrainie - a nie, jak twierdzi Moskwa, konsekwencją sankcji nałożonych na Rosję - stwierdził sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg. - Eksport żywności i zboża z Ukrainy jest kluczowy - podkreślił Stoltenberg w Brukseli. - Wzrost cen żywności i zbóż pokazuje globalne konsekwencje tej wojny - dodał. - Rosja próbuje stworzyć narrację, że wzrost cen zbóż jest spowodowany naszymi sankcjami - to nieprawda - zapewnił sekretarz generalny NATO.
Niemcy mają ogłosić wysłanie na Ukrainę wyrzutni Mars II
Rząd w Berlinie początkowo planował przekazać cztery wyrzutnie, ale do końca roku będą trwały prace nad aktualizacją oprogramowania. Po jej zakończeniu wyrzutnie będą obsługiwały pociski dostarczane przez USA i Wielką Brytanię.
Czytaj więcej
Minister obrony Christine Lambrecht ma w środę ogłosić plan przekazania Ukrainie trzech wyrzutni Mars II. Wcześniej przedmiotem rozmów było dostarczenie czterech wyrzutni.
Stefanczuk: Ukraina ma wiele do zaoferowania Unii
Mówiąc o kwestii przyznania Ukrainie statusu kandydata do UE, przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy, Rusłan Stefanczuk podkreślił, że chciałby pozytywnej decyzji w tej sprawie, ponieważ ukraiński naród na to zasłużył.
Czytaj więcej
Przewodniczący Rady Najwyższej (jednoizbowego parlamentu) Ukrainy, Rusłan Stefanczuk uważa, że wojna na Ukrainie może zakończyć się bardzo szybko, jeśli Ukraina otrzyma odpowiednią broń.
Łotwa nie planuje nigdy wznowić importu gazu z Rosji
Choć Łotwa przeżywa szereg trudności związanych z rezygnacją z dostaw rosyjskiego gazu, nie rozważa wznowienia importu energii z Rosji. Zakupy rosyjskiego surowca finansują rosyjską wojnę, uważa premier Łotwy.
Czytaj więcej
Choć Łotwa przeżywa szereg trudności związanych z rezygnacją z dostaw rosyjskiego gazu, nie rozważa wznowienia importu energii z Rosji. Zakupy rosyjskiego surowca finansują rosyjską wojnę, uważa premier Łotwy.
Prezydent Rumunii: Ukraina powinna zostać kandydatem do UE tak szybko, jak to możliwe
Klaus Iohannis, w czasie konferencji prasowej z udziałem prezydenta Francji, Emmanuela Macrona mówił, że decyzja w sprawie przyznania Ukrainie statusu kandydata do UE powinna zapaść do końca czerwca. - Według mnie status kandydata musi zostać przyznany (Ukrainie) tak szybko, jak to możliwe. To właściwe rozwiązanie z perspektywy moralnej, ekonomicznej i bezpieczeństwa - powiedział Iohannis.
Mer Siewierodoniecka: Rosjanie szturmują miasto z kilku stron
- Próbujemy spychać wroga w kierunku centrum miasta - powiedział Ołeksandr Striuk. Jak dodał walki się toczą i towarzyszą im "częściowe sukcesy" i "taktyczne odwroty".
Czytaj więcej
Ołeksandr Striuk, mer Siewierodoniecka poinformował, że po upływie ultimatum, jakie Rosjanie dali obrońcom miasta na poddanie się, rosyjscy żołnierze próbują szturmować miasto z kilku kierunków, ale Ukraińcy nadal bronią kontrolowanej przez siebie części Siewierodoniecka.
Rosyjska propaganda mówi o żywych tarczach w Siewierodoniecku
Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że nie ma możliwości ewakuowania cywilów z Siewierodoniecka do Lisiczańska.
Czytaj więcej
Rosyjskie media państwowe informują widzów, że siły ukraińskie przetrzymują cywilów w zakładach chemicznych w Siewierodoniecku. Podobnie jak przy wielu innych propagandowych materiałach, nie przedstawiono dowodów potwierdzających tę informację.
Premier Czarnogóry i premier Albanii odwiedzili Borodziankę i Irpień
Dritan Abazović i Edi Rama, szefowie rządów Czarnogóry i Albanii, odwiedzili Borodziankę i Irpień, zniszczone przez rosyjską armię podkijowskie miejscowości, w których Rosjanie dopuszczali się zbrodni wojennych wobec ludności cywilnej. Abazović podkreślił, że przybył do Kijowa wraz z premierem Albanii, aby wesprzeć Ukrainę i jej mieszkańców.
W ciągu doby Rosjanie 13 razy ostrzeliwali cele w obwodzie donieckim
Ukraińska policja informuje, że w ciągu doby ostrzelanych zostało - łącznie 13 razy - jedenaście miejscowości w obwodzie donieckim. Ostrzelane zostały m.in. miejscowości Awdijiwka, Bachmut, Krasnohoriwka i Pokrowsk. W wyniku ostrzału uszkodzonych zostało 67 obiektów cywilnych, w tym 47 budynków mieszkalnych, trakcję kolejową, szpitale i ośrodek zdrowia. 336 miejscowości w obwodzie donieckim pozbawionych jest obecnie prądu, a w 174 nie ma bieżącej wody.
Rosja twierdzi, że zniszczyła magazyn broni NATO na Ukrainie
Rosjanie poinformowali w środę, że jej rakiety zniszczyły magazyn amunicji do broni przekazanej przez kraje sojuszu NATO w obwodzie lwowskim na Ukrainie.Ministerstwo Obrony podało, że część amunicji miała być użyta do produkowanych w USA haubic M777.
Macron zmienia ton wobec Rosji
- Zrobimy wszystko, by powstrzymać siły zbrojne Rosji, pomóc Ukraińcom i ich armii oraz kontynuować negocjacje - zapowiedział prezydent Francji.
Czytaj więcej
Emmanuel Macron przedstawił ostrzejsze stanowisko wobec Rosji po złożeniu wizyty w bazie NATO w Rumunii. Prezydent Francji starał się uspokoić obawy na Ukrainie i wśród niektórych europejskich sojuszników dotyczące jego wcześniejszego stanowiska wobec Moskwy.
Przewodnicząca PE spotkała się z ministrem obrony Ukrainy
"Nasze wsparcie dla Ukrainy nie zniknie. Nie możemy pozwolić, aby nastąpiło zmęczenie wojną" - napisała na Twitterze Roberta Metsola.
Zacharowa oskarża Zachód o pomoc Ukrainie w rekrutowaniu Afgańczyków i dżihadystów
Według rzeczniczki MSZ Rosji Ukraińcy prowadzą zaciąg najemników z Afganistanu oraz byłych członków Państwa Islamskiego, by uzupełnić ponoszone straty.
Czytaj więcej
Maria Zacharowa, rzeczniczka MSZ Rosji, w mediach społecznościowych oskarżyła USA i Wielką Brytanię o zachęcanie Ukrainy do zaciągania zagranicznych najemników, którzy walczą potem z rosyjskimi żołnierzami na Ukrainie.
Gen. Różański: Rosja może niszczyć infrastrukturę Ukrainy na całej głębokości kraju
Gdyby w marcu były duże dostawy sprzętu artyleryjskiego dla Ukrainy, to być może dzisiaj tę wojnę oglądalibyśmy już w jej finale - uważa były dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych
Czytaj więcej
- Wynik tej wojny zależy od dwóch zmiennych. Od dostawy sprzętu i od woli walki, jaką prezentują żołnierze i społeczeństwo ukraińskie - uważa były dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych, generał Mirosław Różański.
Artylerzyści z Lwowa chwalą się rekordową liczbą zniszczonych rosyjskich celów
13 czerwca artylerzyści z 80. Samodzielnej Brygady Powietrzno-Desantowej z Lwowa zniszczyli dwa zestawy rakietowe Huragan, jeden pojazd pomocniczy, jeden transporter opancerzony i jeden pojazd opancerzony Tigr oraz dwie ciężarówki i jeden skład amunicji. To największa liczba celów zniszczonych przez artylerzystów 80. Brygady w ciągu jednego dnia od początku wojny na Ukrainie - odnotowuje agencja Ukrinform. Tego samego dnia żołnierze Brygady zniszczyli czołg i bojowy wóz piechoty z użyciem przenośnych zestawów przeciwpancernych Stugna-P.
Rosjanie ostrzelali miasto w obwodzie sumskim
O 7:30 rano Rosjanie ostrzelali z terytorium Federacji Rosyjskiej miasto Szałyhyne w obwodzie sumskim - napisał na swoim kanale w serwisie Telegram Dmytro Żywicki, gubernator obwodu. Szałyhyne miało zostać ostrzelane z moździerzy i wyrzutni granatów. Na miasto spadło osiem pocisków - podaje Żywicki.
Podolak: Na niektórych obszarach Rosja ma przewagę w artylerii 10 do 1
Doradca prezydenta Zełenskiego przekazał, że obrońcy Ukrainy każdego dnia pytają, kiedy dotrze do nich nowa broń.
Były prezydent Rosji sugeruje, że za dwa lata Ukrainy może nie być na mapie
"Amerykanie już o to nie dbają - zainwestowali tak wiele w 'antyrosyjski' projekt, że wszystko inne jest dla nich błahostką" - napisał na swoim kanale w serwisie Telegram Dmitrij Miedwiediew.
Czytaj więcej
Dmitrij Miedwiediew, były prezydent Rosji, a obecnie zastępca sekretarza Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej zasugerował na swoim kanale w serwisie Telegram, że za dwa lata Ukrainy może nie być na mapie świata.
USA: Rosjanie za wszelką cenę chcą zdobyć Siewierodonieck
Były specjalny doradca amerykańskiej armii w Europie uważa, że Siewierodonieck czeka powtórka losu Mariupola.
Czytaj więcej
Mark Voyger, były specjalny doradca amerykańskiej armii w Europie, powiedział telewizji Sky News, że miasto Siewierodonieck może stać się kolejnym Mariupolem.
Nad obwodem lwowskim zestrzelono pocisk manewrujący
Maksym Kozicki, gubernator Lwowa, napisał na Telegramie, że w nocy w jego regionie ogłoszono alarm przeciwlotniczy. Kozicki przekazał, że siły ukraińskie zestrzeliły nad regionem pocisk manewrujący. Szczątki pocisku raniły sześć osób, w tym rocznego chłopca. Uszkodzonych zostało 26 budynków.
W ciągu doby nad Ukrainą zestrzelono cztery pociski manewrujące
Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy informuje na swoim kanale w serwisie Telegram, że w ciągu ostatniej doby jednostki obrony przeciwlotniczej Sił Powietrznych Ukrainy zestrzeliły nad Ukrainą cztery pociski manewrujące i dwa bezzałogowe statki powietrzne. Zestrzelone pociski manewrujące zostały wcześniej wystrzelone z pokładów rosyjskich okrętów stacjonujących na Morzu Czarnym.
Straż Graniczna: Od 24 lutego z Ukrainy do Polski wjechało 4,067 mln osób
14 czerwca do Polski z Ukrainy wjechało 24 tys. osób. Tego samego dnia na Ukrainę z Polski wyjechało 22,1 tys. osób, a od początku wojny - 2,091 mln osób.
Sekretarz generalny NATO: Ukraina powinna otrzymać więcej ciężkiego sprzętu
- Od tego zależy, czy Ukraina będzie w stanie przeciwstawić się brutalnej rosyjskiej inwazji - uważa Jens Stoltenberg.
Czytaj więcej
- Kraje zachodnie muszą wysłać Ukrainie więcej ciężkiej broni, ponieważ walczy ona z Rosją na wschodzie kraju - uważa sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
Gubernator obwodu kurskiego w Rosji: Ukraińcy ostrzelali posterunek na granicy
Gubernator obwodu kurskiego w Rosji, Roman Starowojt, poinformował o ostrzale posterunku kontrolnego na granicy z Ukrainą. Do ostrzału miało dojść ok. 7:30 rano w rejonie rylskim. Rosyjscy pogranicznicy mieli odpowiedzieć na ostrzał ogniem.
Kaczyński: Zachód bije na głowę Rosję
- Klęska Zachodu, przede wszystkim Ameryki, na Ukrainie będzie czymś poważniejszym niż Wietnam, nie mówiąc już o Afganistanie - uważa prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Czytaj więcej
- Rozszerzenie wojny na inne terytoria mogłoby wejść w życie w wyniku nieracjonalnych decyzji władz w Moskwie w sytuacji kompletnej porażki na froncie lub jakichś zawirowań wewnątrz układu władzy w Rosji - uważa prezes PiS Jarosław Kaczyński.
W wyniku działań wojennych na Ukrainie zginęło 313 dzieci
Prokuratura generalna Ukrainy informuje, że od 24 lutego na Ukrainie, w wyniku działań wojennych, zginęło 313 dzieci a 579 zostało rannych. Ukraińska prokuratura potwierdziła kolejnych 25 zgonów dzieci w wieku od 4 do 17 lat, do których doszło w wyniku rosyjskich bombardowań w obwodzie donieckim między marcem a majem. 21 z tych zgonów miało miejsce w Mariupolu. W wyniku ostrzału jednego z budynków w Mariupolu zginąć miała cała rodzina szefa jednego z departamentów rady miasta - w tym dwie dziewczynki w wieku 13 i 15 lat. W maju, w wyniku ostrzału miejscowości Łyman, zginęły cztery dziewczynki.
Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego Rosjanie mieli stracić na Ukrainie ok. 32 750 żołnierzy, 1 440 czołgów, 3 528 pojazdów opancerzonych, 722 zestawy artyleryjskie, 230 wyrzutni rakiet, 97 zestawów przeciwlotniczych, 213 samolotów, 179 śmigłowców, 591 bezzałogowych statków powietrznych, 129 pocisków manewrujących, 2 485 pojazdów (w tym cystern), 13 jednostek nawodnych i 55 jednostek sprzętu specjalnego.
Haidai: W Siewierodoniecku Rosjanie koncentrują ogień na zakładach Azot
"Wróg radzi sobie gorzej w walkach ulicznych, więc otwiera ogień artyleryjski, niszczy domy" - podkreślił gubernator obwodu ługańskiego.
Czytaj więcej
Siły Zbrojne Ukrainy powstrzymują równoczesne natarcie sił rosyjskich z trzech stron, bronią Siewierodoniecka i powstrzymują Rosjan przed natarciem na Lisiczańsk - pisze na swoim profilu na Facebooku gubernator obwodu ługańskiego, Serhij Haidai.
Czaputowicz: UE nie powstrzymała agresji, która toczy się na wschodzie
Przez działania UE - takie jak Nord Stream 1, Nord Stream 2, współpracę z Rosją, doszło do tej wielkiej tragedii - mówił o wojnie na Ukrainie były szef MSZ w rządzie Mateusza Morawieckiego, Jacek Czaputowicz.
Czytaj więcej
Nie możemy powstrzymać się przed krytyką UE, jeśli ona źle, w naszym rozumieniu, postępuje - mówił w rozmowie z TVN24 były szef MSZ w rządzie Mateusza Morawieckiego, Jacek Czaputowicz.
Urzędnicy w krajach zachodnich rozważają trzy scenariusze dalszego rozwoju wojny
Jeśli Rosji uda się umocnić niektóre ze swoich zdobyczy na wschodzie, amerykańscy urzędnicy coraz bardziej obawiają się, że prezydent Rosji Władimir Putin może w końcu wykorzystać to terytorium jako punkt wypadowy do dalszych działań na Ukrainie.
Czytaj więcej
- Putin nadal wierzy, że w końcu odniesie sukces i albo fizycznie będzie kontrolował Ukrainę, albo zdobędzie pewną formę politycznej kontroli nad nią - uważa urzędnik NATO.
W wyniku ostrzału obwodu ługańskiego w ciągu doby uszkodzonych zostało 35 domów
Informacje na temat zniszczeń będących efektem rosyjskiego ostrzału przekazał na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu ługańskiego, Serhij Haidai. Haidai napisał też, że w ciągu ostatnich dwóch dni sześcioro mieszkańców Lisiczańska i dwie osoby z miejscowości Zołote trafiło w wyniku odniesionych ran do szpitali poza obwodem ługańskim.
Brytyjski resort obrony: Rosjanie kontrolują większość Siewierodoniecka
W najnowszym raporcie na temat sytuacji na ukraińskich frontach brytyjski resort obrony podaje, że ukraińscy żołnierze i cywile znaleźli schronienie w bunkrach pod zakładami Azot w Siewierodoniecku. Zdaniem resortu obrony Wielkiej Brytanii Ukraińcy są w stanie bronić się w zakładach Azot i wiązać tam rosyjskie siły, które nie będą mogły być skierowane na inne odcinki frontu.
Sztab Generalny armii Ukrainy: Trzy rosyjskie okręty gotowe do użycia pocisków Kalibr
Na Morzu Czarnym znajdują się trzy rosyjskie okręty gotowe do użycia pocisków manewrujących Kalibr - informuje ukraiński Sztab Generalny w najnowszym raporcie na temat sytuacji na frontach.
Z obwodu ługańskiego ewakuowano 52 cywilów
Jak informuje MSW Ukrainy w ciągu ostatniej doby "pomimo ostrzału, płonących, walących się domów, zniszczonych dróg i strachu w oczach cywilów, policjanci, funkcjonariusze i ratownicy oraz przedstawiciele administracji wojskowej i ochotnicy uratowali kolejnych 52 mieszkańców obwodu ługańskiego" - czytamy na kanale MSW w serwisie Telegram. We wtorek udało się ewakuować mieszkańców Lisiczańska i Prywilla, którzy "zdecydowali się opuścić swoje domy".
Cztery ofiary rosyjskiego ostrzału miasta w obwodzie dniepropietrowskim
Około północy Rosjanie ostrzelali miasto Apostołowo (rejon krzyworoski, obwód dniepropietrowski) przy użyciu wyrzutni rakiet Huragan. W wyniku ostrzału zginęły cztery osoby - poinformował mer Apostołowa, Andrij Osa.
Cytadelą obrońców Siewierodoniecka – jak wcześniej w Mariupolu – są tereny przemysłowe
W podziemiach zakładów Azot, od co najmniej dwóch tygodni, ukrywa się 500–560 mieszkańców Siewierodoniecka, w tym około 40 dzieci. Gdy tylko rosyjska artyleria zniszczyła most, dowództwo najeźdźców zaproponowało obrońcom kapitulację, obiecując, że cywile zostaną wywiezieni na okupowane tereny ługańszczyzny. Ukraińscy żołnierze odrzucili propozycję, żądając przewiezienia mieszkańców na drugą stronę rzeki, do Lisiczańska.
Czytaj więcej
Po trzech tygodniach ostrzałów rosyjskie wojska zniszczyły ostatni most łączący obrońców Siewierodoniecka z resztą ich armii. Ale miasto, choć w większości zajęte przez okupantów, broni się jeszcze.
Władze Ukrainy łączą wielkie nadzieje z przybyciem przywódców trzech największych krajów UE
Ukraińcy oczekują obietnicy dalszego wsparcia militarnego i deklaracji wspierającej perspektywę członkostwa Ukrainy w UE, która to sprawa będzie niedługo przedmiotem obrad unijnego szczytu.
Czytaj więcej
Pierwsza od początku rosyjskiej inwazji wizyta przywódców Francji, Niemiec i Włoch w Kijowie zwiększa szanse na uzyskanie przez Ukrainę statusu kandydata do Unii Europejskiej.
W piątek KE wyda opinię ws. wniosków Ukrainy, Gruzji i Mołdawii o przyznanie statusu kandydata
Wiadomo, że Ursula von der Leyen, przewodnicząca KE, jest zwolenniczką decyzji pozytywnej, jeśli chodzi o Ukrainę. Żeby zademonstrować swoje poparcie dla aspiracji tego kraju, Niemka pojechała w ostatni weekend do Kijowa, po raz drugi od wybuchu wojny.
Czytaj więcej
Ukraina płaci krwią za swoje europejskie aspiracje. UE spiera się, czy je oficjalnie uznać i przyznać temu krajowi status kandydata.
Badanie think tanku ECFR: Obóz pokoju silniejszy niż obóz sprawiedliwości
Obóz pokoju, który chce, by zapanował on jak najszybciej nawet kosztem strat terytorialnych Ukrainy na rzecz Rosji, jest najsilniejszy - wynika z badania think tanku European Council on Foreign Relations (ECFR) przeprowadzonego w dziewięciu krajach UE i Wielkiej Brytanii ponad miesiąc temu.
Czytaj więcej
Wśród Europejczyków rośnie przekonanie, że koszty tej wojny są dla nich zbyt duże.
Wzrosła liczba tirów deklarujących wywóz towarów z UE do Kazachstanu, a także Mongolii czy Uzbekistanu
Sytuacja jest niecodzienna, bo wzrost eksportu do tych krajów zaczęto odnotowywać po wprowadzeniu unijnego embarga na towary jadące dotychczas do Rosji i na Białoruś. Kazachstan nie jest nim objęty, a z Europy najkrótsza trasa prowadzi przez Białoruś i Rosję.
Czytaj więcej
Po wprowadzeniu embarga na towary do Rosji i na Białoruś wzrósł eksport z Polski do Kazachstanu. Według służb tak można omijać unijne zakazy.
W Brukseli spotkają się dziś ministrowie obrony państw NATO i innych krajów wspierających Ukrainę
- Pytanie brzmi czego Ukraina potrzebuje, aby dalej osiągać sukcesy w spowalnianiu (ofensywy) i krzyżowaniu planów Rosji - i na tym skupią się ministrowie obrony - mówił przed spotkaniem pragnący zachować anonimowość przedstawiciel administracji USA.
Czytaj więcej
Ministrowie obrony państw NATO i innych krajów zaangażowanych w pomoc wojskową dla Ukrainy spotkają się 15 czerwca w Brukseli, by rozmawiać o kolejnych dostawach broni dla walczącej z Rosją Ukrainy.
Dowództwo Operacyjne "Południe": Zniszczyliśmy ponad 60 jednostek rosyjskiego sprzętu
Ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Południe", w swoim najnowszym raporcie na temat sytuacji na froncie podaje, że w ciągu doby Rosjanie stracili na południu Ukrainy 70 żołnierzy i ponad 60 jednostek sprzętu wojskowego, w tym śmigłowiec. Ukraińcy przeprowadzili trzy ataki powietrzne na zgrupowania rosyjskich sił w obwodzie chersońskim. Armia ukraińska przeprowadziła też ataki rakietowe i artyleryjskie na składy paliwa oraz rejon koncentracji rosyjskiego sprzętu wojskowego, dwa stanowiska dowodzenia i posterunki obserwacyjne. W wyniku tych ataków Rosjanie stracili m.in. armatę samobieżną 2S7 Pion, wyrzutnię rakiet Grad, trzy haubice kalibru 152 mm, 19 transporterów opancerzonych i 33 inne pojazdy oraz cztery jednostki sprzętu inżynieryjnego.
Rosyjski dyplomata zapewnia, że Rosja nie zapomniała o Syrii
Aleksandr Ławrientiew stwierdził, że zakończenie konfliktu w Syrii pozostaje priorytetem rosyjskiej polityki zagranicznej pomimo "specjalnej operacji wojskowej" na Ukrainie (tak Rosja określa wojnę na Ukrainie - red.).
Czytaj więcej
Specjalny wysłannik prezydenta Rosji w Syrii, Aleksandr Ławrientiew ocenił, że potencjalna operacja wojskowa, jaką Turcja może przeprowadzić w Syrii, byłaby nierozsądna, ponieważ wywołałaby eskalację.
Atak rakietowy na obwód doniecki: 29 uszkodzonych domów, jedna ofiara
W rosyjskim ataku rakietowym na obwód doniecki, do którego doszło w nocy z 13 na 14 czerwca, uszkodzonych zostało 29 domów, trzy zostały kompletnie zniszczone, jedna osoba zginęła - informuje gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko. Kyryłenko napisał na swoim kanale w serwisie Telegram, że "okupanci obracają miasteczka i osady w obwodzie donieckim w ruinę".
Blinken: Robimy co można, by Ukraińcy otrzymali to co chcą i kiedy chcą
Sekretarz stanu USA zapowiedział, że Stany Zjednoczone będą wspierać Ukrainę w momencie, gdy rozpoczną się rozmowy dyplomatyczne na temat zakończenia wojny na Ukrainie.
Czytaj więcej
USA i Zachód podejmują wszelkie wysiłki, by dostarczyć Ukrainie wszystkiego, co jest konieczne, by mogła ona stawiać czoła Rosji i nadal będą działać w tym kierunku - powiedział sekretarz obrony USA, Antony Blinken, w rozmowie z telewizją PBS.
Agencja UE ds. Bezpieczeństwa Lotniczego obawia się o samoloty latające w Rosji
Dyrektor wykonawczy Agencji Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA), Patrick Ky, wyraził obawę o bezpieczeństwo zachodnich samolotów wchodzących w skład flot rosyjskich linii lotniczych, które nadal latają nad Rosją bez dostępu do części zamiennych i odpowiedniego serwisu. - To bardzo niebezpieczne - podkreślił Ky. Jak dodał Agencja nie ma precyzyjnych danych o wielu z samolotów latających nad Rosją.
Zełenski: Potrzebujemy nowoczesnej broni przeciwrakietowej
Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, w swoim wieczornym wystąpieniu mówił o rakietach, które spadły we wtorek na obwód lwowski i tarnopolski. - Powtarzamy naszym partnerom, że Ukraina potrzebuje nowoczesnej broni przeciwrakietowej. Nasze państwo nie ma jej na odpowiednim poziomie, a jednocześnie nasze państwo jest tym w Europie, które w tej chwili potrzebuje takiej broni najbardziej. Opóźnienia w jej dostawie nie mogą być usprawiedliwione. Stale podkreślam to w rozmowach z naszymi partnerami - powiedział ukraiński prezydent.
Rosjanie stracili na wschodzie Ukrainy 73 żołnierzy w ciągu doby
Ukraińskie Zgrupowanie Operacyjno-Taktyczne Wschód poinformowało na swoim profilu na Facebooku, że Ukraińcy w walkach na wschodzie kraju zabili w ciągu ostatniej doby 73 rosyjskich żołnierzy i zniszczyli ponad 20 sztuk sprzętu wojskowego. Wśród zniszczonych pojazdów wojskowych są dwa czołgi, trzy bojowe wozy piechoty, trzy transportery opancerzone, pięć zestawów artyleryjskich i moździerz.