Ikea robi „Roswychod”. Koncern chce sprzedać rosyjskie fabryki

Szwedzki gigant meblowy chce się pozbyć swoich rosyjskich fabryk oraz zmniejsza sukcesywnie skalę swojej działalności w Rosji.

Publikacja: 15.06.2022 14:42

Ikea robi „Roswychod”. Koncern chce sprzedać rosyjskie fabryki

Foto: Adobe Stock

Ikea, jedna z największych firm produkujących meble na świecie, zdecydowała o sprzedaży swoich rosyjskich fabryk i dalszym zmniejszaniu skali swojej działalności w Rosji. Sprzedaż detaliczna we wszystkich kanałach pozostaje nadal wstrzymana.

– W ciągu ostatnich miesięcy sytuacja biznesowa i łańcuchów dostaw na świecie znacznie się pogorszyła. W związku z tym nie widzimy możliwości wznowienia sprzedaży w dającej się przewidzieć przyszłości. W rezultacie grupa Inter IKEA i grupa Ingka zdecydowały się na zmniejszenie skali biznesu w Rosji. To trudna decyzja, ale uważamy, że jest konieczna – podała rosyjska Ikea w komunikacie cytowanym przez agencję Interfax.

Ikea rozpocznie poszukiwania nabywców dla swoich fabryk w Rosji. Koncern ma obecnie cztery zakłady produkcyjne w tym kraju, w Tichwinie koło Petersburga, w Krasnaja Polana koło Kirowa, w Jesipowie pod Moskwą i w Nowogrodzie. Zawieszona pozostaje sprzedaż w sklepach stacjonarnych i internetowym. Natomiast nadal działają centra handlowe MEGA.

Czytaj więcej

Premier Łotwy: Nigdy nie wrócimy do gazu z Rosji

W Rosji Ikea ma 14 sklepów w centrach handlowych Mega, do tego sklepy IKEA City oraz studia projektowe. Przychody Ikea Dom LLC (prowadzącej sklepy Ikea w Rosji) w roku kalendarzowym 2020 wynosiły 123 mld rubli.

Według agencji Interfax Ikea zamierza wyprzedać znajdujące się w magazynach artykułu gospodarstwa domowego, przede wszystkim sprzedając je pracownikom.

Ograniczanie działalności oraz kontynuacja zawieszenia sprzedaży detalicznej oznacza, że Ikea zamierza zwalniać pracowników w Rosji. Dotychczas płaciła im normalne wynagrodzenia.

Szwedzki koncern zawiesił swoją działalność w Rosji po agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę.

Handel
Długa kolejka do sprzedaży Pepco
Handel
Polacy mniej kradną w sklepach. Przynajmniej oficjalnie
Handel
BSH przenosi dawną fabrykę Zelmera. Projekt za 600 mln zł
Handel
Meblarski potentat zamyka fabrykę. Kilkaset osób straci pracę
Handel
Polacy przestają kupować na bazarach, zwłaszcza ubrania
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego