Najnowsze doniesienia z Ukrainy można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Według prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, jeszcze w czerwcu liczba poległych w czasie wojny na Ukrainie Rosjan przekroczy 40 tysięcy.
Kończymy niedzielną relację
Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.
Naukowcy: światowe arsenały broni nuklearnej będą rosły
Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem (SIPRI) powiedział, że światowe arsenały nuklearne wkrótce ponownie wzrosną w związku z obecną sytuacją geopolityczną.
- Rosja wypowiedziała nawet otwarte groźby dotyczące możliwego użycia broni nuklearnej w kontekście wojny na Ukrainie – zauważył instytut.
- Chociaż w ubiegłym roku nastąpiły pewne znaczące postępy zarówno w zakresie kontroli zbrojeń jądrowych, jak i rozbrojenia jądrowego, ryzyko użycia broni jądrowej wydaje się obecnie wyższe niż kiedykolwiek od szczytu zimnej wojny – powiedział dyrektor SIPRI Dan Smith.
Około 90 procent całej broni jądrowej jest w posiadaniu Stanów Zjednoczonych i Rosji.
Ponad 50 osób zatrzymanych w Moskwie z powodu protestów antywojennych
Policja używała oprogramowania do rozpoznawania twarzy do zatrzymywania działaczy politycznych, dziennikarzy i obywateli, którzy wcześniej uczestniczyli w protestach
Zełenski oskarża rosyjskich generałów o wykorzystywanie żołnierzy jako „mięsa armatniego”
Prezydent Ukrainy swoim codziennym przemówieniu powiedział, że słabo wyszkolone rosyjskie rezerwy są teraz wykorzystywane w bitwie o Donbas, gdzie walka toczy się „każdy metr”.
- Rosyjscy generałowie postrzegają swoich ludzi po prostu jako mięso armatnie, którego potrzebują, aby uzyskać przewagę liczebną – dodał.
Siły rosyjskie zaatakowały ukraińską elektrownię cieplną Vuhledar w Doniecku
Elektrownia jest kontrolowana przez siły zbrojne Ukrainy. Wojska rosyjskie zajmują miasto Switłodarsk, około 5 km dalej.
Rosjanie zniszczyli most łączący Siewierodonieck z Lisiczańskiem, odcinając możliwą drogę ewakuacji dla ludności cywilnej.
Tanie surowce i wsparcie finansowe z Rosji mogą jeszcze długo utrzymywać przy życiu reżim w Mińsku
Czytaj więcej
Tanie surowce i wsparcie finansowe z Rosji mogą jeszcze długo utrzymywać przy życiu reżim w Mińsku.
Prezydent Turcji zapowiada, że porozmawia z Zełenskim i Putinem. Tematem eksport zboża
Kliczko: Putin zajdzie tak daleko, jak mu na to pozwolimy
- Putin twierdzi, że przejmuje całe terytorium byłej Rosji. Będzie maszerował dalej. Jego zainteresowanie nie skończy się ani na Kijowie, ani na granicy z Polską - ostrzegał Witalij Kliczko, mer Kijowa, w wywiadzie udzielonym niemieckiemu „Bildowi”. Jak dodał „Kijów był i pozostaje celem” rosyjskich najeźdźców.
- Nie wolno zapominać, że jeśli Rosjanie nadal będą maszerować, będzie to niezwykle niebezpieczne dla każdego Europejczyka. Jeśli ktoś w Niemczech myśli, że wojna jest daleko, to nieprawda - ocenił Kliczko.
Publicysta „Der Spiegel”: Brak zaangażowania Niemiec po stronie Ukrainy wynika z dwóch przyczyn.
Christian Neef w komentarzu opublikowanym w niedzielę w internetowym wydaniu tygodnika „Der Spiegel” napisał o „utrzymującym się lekceważeniu” wielu Niemców z Zachodu wobec Europy Wschodniej. „Kraje takie jak Ukraina znajdowały się przez dziesięciolecia poza ich polem widzenia. Byli zafiksowani na wielką Rosję, którą chociażby z przyczyn historycznych należało zadowoli. (…) Interesy Ukrainy nic dla nich nie znaczą, interesy Rosji znaczą dużo” – stwierdził długoletni korespondent tygodnika w Moskwie, dodając, że paradoksalnie agresor czyli Rosja może liczyć u Niemców na więcej zrozumienia niż ofiara agresji – Ukraina.
Druga przyczyna niechęci Niemców do Ukrainy ma, zdaniem Neefa, podłoże materialne. Z każdym dniem wojny Niemcy coraz bardziej uświadamiają sobie zagrożenia. Słyszą o eksplodujących cenach gazu i benzyny. Nie zgadzają się na oddanie części swojego dobrobytu na rzecz kraju uważanego za bez znaczenia. „Ukraina jest częścią Europy Wschodniej, która – podobnie jak Węgry, Polska czy Bałtowie – i tak chętnie sprzeciwiają się duchowi Zachodu i wywołują niepokoje” - czytamy w podsumowaniu, przygotowanym przez Jacka Lepiarza z Deutsche Welle.
Zełenski: Do końca czerwca Rosja może stracić już 40 tys. żołnierzy na Ukrainie
Kluczowy cel taktyczny armii rosyjskiej na wschodzie Ukrainy nie uległ zmianie, Rosja będzie próbowała rozmieścić siły rezerwowe w Donbasie, ale w czerwcu liczba zabitych rosyjskich żołnierzy może przekroczyć granicę 40 tys. - ocenił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. W swoim wieczornym wystąpieniu zwrócił też uwagę, że „rosyjscy generałowie postrzegają swoich ludzi po prostu jako mięso armatnie”, a Rosjanie „od wielu dziesięcioleci nie stracili tak wielu żołnierzy w żadnej innej wojnie”.
Jest pole do współpracy z ukraińskimi prawnikami
Wraz z wybuchem wojny wielu ukraińskich prawników niemal z dnia na dzień straciło pracę. Gdy 24 lutego zaczęła się rosyjska agresja, przestały działać sądy, a wiele firm wstrzymało zlecenia na obsługę prawną. Niektórzy prawnicy przedostali się do Polski. Tu starają się kontynuować działalność, najczęściej poprzez współpracę z polskimi kancelariami - pisze w „Rzeczpospolitej” Paweł Rochowicz.
Czytaj więcej
Wraz z wybuchem wojny wielu ukraińskich prawników niemal z dnia na dzień straciło pracę. Niektórzy przedostali się do Polski. Tu starają się kontynuować działalność, najczęściej poprzez współpracę z polskimi kancelariami.
Zełenski wystąpił w czasie wieczoru charytatywnego Seana Penna
- Dziękuję wszystkim, którzy tu są, za tę pomoc, pomoc dla Ukrainy - mówił Zełenski, łącząc się z uczestnikami wieczoru za pomocą wideołącza. - Wspierajcie Ukrainę, bo Ukraina wspiera cały świat. Walczcie o Ukrainę, bo Ukraina walczy o cały świat – powiedział.
Czytaj więcej
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał uczestników wieczoru charytatywnego, zorganizowanego przez amerykańskiego aktora Seana Penna i jego fundację CORE, do wsparcia Ukrainy, która walczy o cały wolny świat.
Puszylin nie widzi powodu, by ułaskawić skazanych na śmierć obcokrajowców
Denis Puszylin, przywódca samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej, powiedział w niedzielę, że nie widzi powodu, by ułaskawiać skazanych na śmierć przez marionetkowy sąd w Doniecku dwóch Brytyjczyków i Marokańczyka, służących w ukraińskim wojsku.
- Po pierwsze, powinienem kierować się decyzją sądu. Patrząc na naturę tych przestępstw, które popełnili, nie widzę powodu, żadnych warunków, abym wydał decyzję o ułaskawieniu - stwierdził.
Rosjanie twierdzą, że zajęli dwie osady w obwodzie ługańskim
Siły samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej, rozwijając ofensywę na miasto Bachmut, przejęły kontrolę nad dwoma osadami - twierdzi RIA Nowosti.
Wołodin: Sikorski swoimi słowami prowokuje konflikt nuklearny w centrum Europy
„To właśnie z powodu ludzi takich jak Sikorski konieczne jest wyzwolenie Ukrainy nie tylko od ideologii nazistowskiej, ale także jej demilitaryzacja, zapewniająca jej nienuklearny status” - stwierdził Wiaczesław Wołodin, przewodniczący Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej, komentując słowa Radosława Sikorskiego.
Czytaj więcej
- Rosja naruszyła memorandum (budapeszteńskie) i dlatego Zachód może dać Ukrainie możliwość obrony jej niepodległości - powiedział Radosław Sikorski, były szef MSZ, obecnie europoseł. Jego wypowiedź skomentowała m.in. rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.
Opuścił brytyjską armię, pojechał walczyć za Ukrainę. Zginął w Siewierodoniecku
W emocjonalnym wpisie w mediach społecznościowych ojciec Jordana Gatleya przekazał, że jego syn został śmiertelnie postrzelony na linii frontu podczas obrony miasta.
Czytaj więcej
Jordan Gatley, który w marcu opuścił brytyjską armię i udał się na Ukrainę, zginął w bitwie o Siewierodonieck - poinformowała rodzina Brytyjczyka.
Erdogan zapowiada, że będzie rozmawiał z Putinem
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan powiedział, że planuje w przyszłym tygodniu przeprowadzić rozmowy telefoniczne z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. - Możliwe, że w nadchodzącym tygodniu przeprowadzimy rozmowy telefoniczne z panem Putinem – powiedział Erdogan na spotkaniu z młodzieżą w mieście Wan.
SBU rozbiła szajkę oszustów, którzy obiecywali kontakt z ukraińskimi jeńcami
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy rozbiła grupę oszustów wyłudzających pieniądze od rodzin i przyjaciół żołnierzy, którzy dostali się do rosyjskiej niewoli. Przestępcy oferowali ułatwienie kontaktu z jeńcem, wykupienie go, a nawet załatwienie transportu ciała z terenów okupowanych przez najeźdźców - podaje TVP Info.
Reznikow: Rosja sieje panikę i strach, by zmusić Ukrainę do kapitulacji
- Oni (Rosjanie – red.) próbują wywołać wystarczająco dużo chaosu, paniki i strachu, by zmusić nas do podpisania aktu kapitulacji. To nie zadziałało. Nie jesteśmy nawet bliscy takich nastrojów - powiedział Ołeksij Reznikow, ukraiński minister obrony, w rozmowie z „The Economist”. Przy okazji po raz kolejny wezwał państwa Zachodu do dostaw broni Ukrainie, podkreślając, że Kijów na niektórych odcinkach frontu ma dziesięć razy mniej sprzętu, niż najeźdźcy.
Podwójny ślub wojskowy na linii frontu
Mundur wojskowy zamiast sukni i garnituru, jako świadkowie - towarzysze broni. W jednym z miast frontowych w obwodzie donieckim odbyły się dwa ukraińskie wesela. Jedna z par, które wzięły ślub to wojskowi z dłuższym stażem. Drugie małżeństwo zawarli żołnierz, który do armii wstąpił 24 lutego, oraz dziennikarka.
Brytyjskie roboty będą rozminowywać Ukrainę
Brytyjska firma zbrojeniowa QinetiQ dostarczy Ukrainie 10 robotów saperskich TALON do rozminowywania. Według ukraińskich szacunków w całym kraju do rozminowania jest ok. 300 tys. kilometrów kwadratowych powierzchni.
W Brukseli wiec poparcia dla przyznania Ukrainie statusu kandydata do UE
W przeddzień publikacji konkluzji Komisji Europejskiej w sprawie wniosku Ukrainy o członkostwo w UE w Brukseli zorganizowany został wiec poparcia dla przyznania Ukrainie statusu kandydata.
Pierwsze niemieckie bojowe wozy Marder dla Ukrainy już gotowe
Niemiecka firma zbrojeniowa Rheinmetall zmodernizowała już sześć wozów bojowych Marder. Kiedy i czy w ogóle pojadą na Ukrainę, musi zadecydować rząd Niemiec - informuje Deutsche Welle.
Jak zaznaczył prezes koncernu prezes Armin Papperger, w magazynach znajduje się również 88 czołgów Leopard I i kolejne Leopardy II do modernizacji.
Patryk Jaki: Francji i Niemiec nie interesuje zwycięstwo Ukrainy, tylko zakończenie wojny
- Niemcy i Francja robią wszystko, żeby wojna na Ukrainie się skończyła, choć niekoniecznie zwycięstwem Ukrainy - ocenił eurodeputowany z Solidarnej Polski.
Czytaj więcej
Niemiec i Francji „nie interesuje zwycięstwo Ukrainy, tylko zakończenie wojny, żeby wrócić do biznesu z Rosją” - stwierdził Patryk Jaki, eurodeputowany z Solidarnej Polski.
Politycy z samozwańczych republik wejdą do Dumy najwcześniej za 4 lata
W przypadku aneksji Doniecka i Ługańska, deputowani z tych samozwańczych republik będą mogli wejść do Dumy Państwowej dopiero po czterech latach, po wyborach - powiedział RIA Nowosti Jurij Sinelszczikow, wiceprzewodniczący Komisji Dumy Państwowej ds. Infrastruktury Państwowej i Legislacji. Według niego wcześniej możliwe byłoby to tylko w przypadku zmiany w drodze ustawy liczby rosyjskich parlamentarzystów.
Były szef polskiego MSZ: Zachód ma prawo dać Ukrainie głowice nuklearne
„Swoją inwazją Putin złamał Memorandum Budapeszteńskie z 1994 na mocy którego Ukraina oddała głowice jądrowe. Grozi jej bronią atomową. Aby go od tego odwieść, Zachód może zapowiedzieć, że gdyby jej użył to rozważy wyrównanie równowagi strachu” - stwierdził Radosław Sikorski. I wywołał burzę w Rosji.
Czytaj więcej
- Rosja naruszyła memorandum (budapeszteńskie) i dlatego Zachód może dać Ukrainie możliwość obrony jej niepodległości - powiedział Radosław Sikorski, były szef MSZ, obecnie europoseł. Jego wypowiedź skomentowała m.in. rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.
Najeźdźcy chcą we wrześniu otworzyć teatr w Mariupolu
Najeźdźcy cały czas twierdzą, że to nie oni zbombardowali teatr, tylko wysadził go Punkt „Azow”.
Czytaj więcej
Teatr dramatyczny w Mariupolu zostanie otwarty 10 września - zapowiedział w czasie zorganizowanej przez rosyjskie Ministerstwo Obrony wizyty dziennikarzy Ilja Solonin, p.o. dyrektora instytucji.
Nocny atak rakietowy na Czortków. Przedstawiciel władz publikuje nagranie
Szef ukraińskiej administracji w obwodzie tarnopolskim opublikował nagranie wideo przedstawiające skutki uderzenia rakietowego, w którym ranne zostały 22 osoby.
Na filmie widać zniszczone fragmenty budynków, samochody i zdewastowany plac zabaw. W wyniku nocnego ataku na Czortków w obwodzie tarnopolskim obrażenia odniosło 21 dorosłych i 12-letnie dziecko.
Wybuchy przy ropociągu Przyjaźń
Według rosyjskich informacji w sobotę w pobliżu rurociągu w obwodzie briańskim eksplodowały trzy ładunki domowej roboty. Transneft, operator "Przyjaźni" zapewnia, że nieuszkodzony ropociąg działa normalnie.
Czytaj więcej
W sobotę w obwodzie briańskim tuż przy ropociągu Przyjaźń eksplodowały trzy urządzenia wybuchowe domowej roboty, poinformował rosyjski Telegram Baza. Koncern Transneft zapewnia, że ropa do Unii płynie w rurze w normalnym trybie.
Z Azowstalu nie wydobyto ciał wszystkich zabitych ukraińskich bojowników
Czytaj więcej
Ciała wielu ukraińskich bojowników zabitych podczas oblężenia huty Azowstal w Mariupolu wciąż czekają na odnalezienie - powiedział były dowódca pułku Azow.
Prezydent Niemiec krytykuje Schrödera
- Przez 15 lat szliśmy razem, a przez 17 lat ja szedłem swoją drogą polityczną bez niego. W tym czasie Gerhard Schröder podjął osobiste decyzje, które nas podzieliły - powiedział Frank-Walter Steinmeier
Czytaj więcej
Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier skrytykował byłego kanclerza Gerharda Schrödera za jego powiązania biznesowe z Rosją.
Wielka Brytania: Rosja będzie musiała polegać na nowych rekrutach
Generałowie Władimira Putina "prawdopodobnie będą musieli polegać" na nowych rekrutach lub zmobilizowanych rezerwistach, gdy wojna na wschodzie Ukrainy będzie się przedłużać - stwierdziła Wielka Brytania.
Gdy wokół miasta Siewierodoniecka toczą się ciężkie walki, Rosja stara się wykorzystać przewagę artyleryjską na swoją korzyść - wynika z najnowszej oceny wojskowej brytyjskiego Ministerstwa Obrony.
Oficerowie angażują do operacji tylko dwa z trzech batalionów jednocześnie. Uważa się jednak, że wkrótce Rosja wykorzysta wszystkie trzy.
Ukraina eksportuje zboże przez Polskę i Rumunię. Kijów wskazuje na problemy
Czytaj więcej
Ukraina uruchomiła dwie trasy przez Polskę i Rumunię, aby eksportować zboże i zapobiec światowemu kryzysowi żywnościowemu, ale ograniczenia spowolniły łańcuch dostaw - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy.
Zełenski laureatem Nagrody Niemcowa
Prezydent Ukrainy został w niedzielę uhonorowany tegoroczną Nagrodą im. Borysa Niemcowa.
Fundacja Niemcowa poinformowała, że w czasie wojny postanowiono nominować przedstawicieli Ukrainy.
Putin apeluje do Rosjan o zjednoczenie
Czytaj więcej
Prezydent Władimir Putin pogratulował swoim mieszkańcom kraju z okazji Dnia Rosji i wezwał ich do jedności.
"Smacznie i kropka". Rosjanie otwierają swoje restauracje McDonald's
Czytaj więcej
W niedzielę restauracje McDonald's ponownie otworzyły swoje punkty w Moskwie pod nową rosyjską nazwą: "Smacznie i kropka"
Rosja twierdzi, że zniszczyła duży magazyn z zachodnią bronią
Siły rosyjskie wystrzeliły pociski Kalibr w celu zniszczenia dużego składu z bronią amerykańską i europejską w obwodzie tarnopolskim na Ukrainie - podała w niedzielę agencja Interfax, powołując się na rosyjskie Ministerstwo Obrony.
Siły rosyjskie zestrzeliły również trzy ukraińskie myśliwce SU-25 w pobliżu Doniecka i Charkowa na wschodzie Ukrainy - informuje Interfax.
Ukraińska armia: Ponad 32 tys. zabitych rosyjskich żołnierzy
Ukraińska armia oświadczyła, że od 24 lutego zabiła ponad 32 000 rosyjskich żołnierzy.
Od 25 marca Kreml milczy na temat liczby zabitych żołnierzy. Przekazano, że w pierwszym miesiącu wojny zginęło 1 351 żołnierzy.
Gang szuka dzieł sztuki na Ukrainie. Wywozi je do Rosji
Czytaj więcej
Międzynarodowy zespół naukowców i ekspertów w dziedzinie technologii cyfrowych, który śledzi kradzieże, uważa, że wyspecjalizowany gang przemyca cenne historyczne eksponaty z Ukrainy do Rosji.
W okupowanym przez Rosjan Berdiańsku doszło do trzech eksplozji
W niedzielę rano było słychać trzy wybuchy w Berdiańsku. Część miasta jest bez prądu.
Rosyjska firma zastępująca McDonald's otwiera restauracje w Moskwie
McDonald's ogłosił w zeszłym miesiącu, że wycofuje się z Rosji z powodu wojny na Ukrainie.
Firma sprzedała swoje restauracje rosyjskiemu biznesmenowi Aleksandrowi Goworowi, który wcześniej współpracował z amerykańską firmą w Rosji.
Po zaprezentowaniu nowego logo na początku tego tygodnia, jego firma otworzy dziś lokale w Moskwie.
Mieszkańcy okupowanych miast otrzymują rosyjskie paszporty
Czytaj więcej
Rosyjskie władze okupacyjne na południu Ukrainy poinformowały, że rozpoczęły wydawanie rosyjskich paszportów mieszkańcom dwóch miast - Chersonia i Melitopola.
Atak w zachodniej Ukrainie. Ranne dzieci
W sobotnim ataku Rosji na zachodnią Ukrainę ranni zostali cywile - poinformował gubernator obwodu tarnopolskiego. Wołodymyr Trusz nie sprecyzował, ile osób zostało rannych, ale przekazał, że wśród rannych były dzieci - donosi Kyiv Independent.
Rosja rozszerza plany prowadzenia długiej wojny w Donbasie
Rosyjska armia przedłuża swój plan prowadzenia długiej wojny na Donbasie - twierdzi ukraiński wywiad wojskowy.
W swoim najnowszym raporcie na temat wojny na Ukrainie Institute for the Study of War (ISW), amerykański think tank, stwierdził, że mobilizacja Rosjan pozostaje "słaba".
Pod koniec marca Kreml ogłosił, że w ramach wiosennego poboru do armii zostanie wcielonych 134,5 tys. rekrutów.
Pałac Elizejski: Francja nie jest skłonna do ustępstw wobec Putina
Czytaj więcej
Francja nie jest skłonna do ustępstw wobec Rosji. Chce, by Ukraina wygrała wojnę i odzyskała integralność terytorialną - powiedział francuski urzędnik z Pałacu Elizejskiego, starając się uspokoić obawy dotyczące stanowiska Paryża w sprawie wojny na Ukrainie.
Pierwsza Dama Ukrainy otwiera ośrodek dla uchodźców na Litwie
Ołena Zełenska otworzyła ośrodek dla uchodźców na Litwie, dokąd dziesiątki tysięcy Ukraińców uciekło po rozpoczęciu inwazji przez Władimira Putina.
- Chcieliśmy, aby Ukraińcy, którzy z powodu wojny musieli przyjechać na Litwę, mieli prawdziwie ojczyste miejsce. Żeby to centrum było miejscem, gdzie będzie można zwrócić się w każdej sprawie - pomocy czy komunikacji" - powiedziała.
Według danych ONZ, z powodu konfliktu zbrojnego prawie osiem milionów Ukraińców opuściło swoją ojczyznę.
Bliscy skazanego na śmierć Brytyjczyka żądają jego uwolnienia
Czytaj więcej
Rodzina Brytyjczyka Shauna Pinnera, skazanego na karę śmierci przez rosyjskich przedstawicieli w Donbasie, wyraziła rozpacz z powodu tej wiadomości i zażądała jego wymiany lub uwolnienia.
Scholz mówi o rozszerzeniu Unii Europejskiej
Kanclerz Niemiec powiedział, że dostrzega "nową wolę" UE do rozszerzenia się po inwazji Rosji na Ukrainę.
Czytaj więcej
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz wezwał w sobotę Bułgarię do zniesienia weta w sprawie rozmów akcesyjnych Macedonii Północnej do UE, mówiąc, że wspólnota nie powinna przekreślać nadziei na członkostwo krajów z Bałkanów Zachodnich.
Rosjanie nie zdobyli zakładów Azot w Siewierodoniecku
Czytaj więcej
Ukraina nadal kontroluje zakłady chemiczne Azot w Siewierodoniecku, gdzie schroniły się setki cywilów - powiedział gubernator regionu. Wcześniej wspierany przez Rosję separatysta stwierdził, że 300-400 ukraińskich bojowników również zostało tam uwięzionych.
Haidai: Z obwodu ługańskiego ewakuowano 30 osób, w tym troje dzieci
11 czerwca z obwodu ługańskiego ewakuowano 30 cywilów, w tym troje dzieci. "Ratownicy, policjanci i ochotnicy starają się ewakuować mieszkańców w bezpieczne miejsca każdego dnia" - napisał Serhij Haidai, gubernator obwodu ługańskiego, na swoim kanale w serwisie Telegram. Haidai podkreślił, że mieszkańcy Lisiczańska, nie chcąc powtórzyć doświadczenia mieszkańców Siewierodoniecka, którzy obecnie są uwięzieni w mieście, w którym toczą się intensywne walki, decydują się na opuszczenie swoich domów, by "nie stać się ofiarami 'rosyjskiego wyzwolenia'". Haidai zaznaczył, że ewakuacja z Siewierodoniecka nadal nie jest możliwa.
Zełenski: Decyzja o przyznaniu Ukrainie statusu kandydata do UE wzmocni i Ukrainę, i Unię
Prezydent Ukrainy mówił o tym w swoim wieczornym wystąpieniu.
Na południu Ukrainy Rosjanie stracili 13 żołnierzy i czołg
Dowództwo Operacyjne "Południe" na swoim profilu na Facebooku informuje, że w wyniku ukraińskiego ostrzału i uderzeń lotnictwa, rosyjskie wojska straciły na południu Ukrainy 13 żołnierzy, czołg, pięć innych pojazdów i trzy składy amunicji. Rosjanie ostrzelali przedmieścia Mikołajowa z użyciem wyrzutni rakiet Huragan. Na Morzu Czarnym grupa rosyjskich okrętów powiększyła się o dwa duże okręty desantowe, które opuściły port. Okręty na Morzu Czarnym mają być uzbrojone w ok. 40 pocisków manewrujących, którymi mogą razić cele na Ukrainie.