Aktualizacja: 15.04.2017 07:33 Publikacja: 15.04.2017 06:06
W piątek policja i jednostka szturmowa SWAT przeczesywały spokojną podmiejską dzielnicę Watertown, dokąd po nocnej strzelaninie uciekł jeden z braci-zamachowców
Foto: AFP
Polowanie na terrorystów rozpoczęło się kilka godzin po opublikowaniu w czwartek po południu portretów podejrzanych o dokonanie zamachu na bostońskiej Boylston Street podczas poniedziałkowego finału maratonu. Podobizny dwóch mężczyzn pochodziły z powiększonych obrazów zarejestrowanych przez kamery przemysłowe w pobliżu miejsca eksplozji, w której zginęły trzy osoby, a ponad 170 zostało rannych.
Pomocy w rozpoznaniu sprawców na opublikowanych przez FBI zdjęciach udzielił jeden z ciężej poszkodowanych. Jeff Bauman, który w wyniku eksplozji stracił obie nogi, po przebudzeniu się z narkozy, poprosił o papier i długopis. Dokładnie opisał człowieka, który stanął z nim twarzą w twarz, po czym rzucił mu pod nogi plecak i uciekł. Agenci FBI potwierdzili, że zeznanie ciężko rannego Baumana „okazały się bardzo pomocne dla zawężenia kręgu poszukiwanych".
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wiceprzewodnicząca Rady Najwyższej Ukrainy, wywodząca się z formacji opozycyjnej podkreśla, że w czasie stanu wojennego nie można przeprowadzić na Ukrainie wyborów.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Dziś mijają dokładnie trzy lata od wybuchu wojny.
- Do Turcji, w której rządzi Erdogan, nie mogę wrócić - podkreśla w najnowszym odcinku „Globalnego Chrząszcza” Hüseyin Çelik, turecki dziennikarz, ekspert ds. Bliskiego Wschodu, mieszkający w Polsce uchodźca polityczny. W rozmowie z Jerzym Haszczyńskim mówi o losie przeciwników politycznych Recepa Tayyipa Erdogana, w tym zwolenników ruchu Fethullaha Gülena, oraz o sytuacji w Turcji.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Mark Rutte mówi, że od 2022 roku wydatki na obronność europejskich krajów NATO i Kanady wzrosły o 700 mld euro, ale - jak zaznaczył - to nie wystarczy.
Na karę pięć i pół roku pozbawienia wolności Sąd Okręgowy w Krakowie skazał w piątek dwóch Rosjan, oskarżonych o rozklejenie kilkuset „wlepek werbunkowych”. Mężczyźni umożliwili tym samym nawiązanie bezpośredniego kontaktu z rekrutującymi do grupy Wagnera.
Donald Trump napisał na swoim portalu społecznościowym Truth Social, że „wielu terrorystów z ISIS" zostało zabitych w jaskiniach w wyniku amerykańskich nalotów, które rozkazał przeprowadzić w sobotę rano.
Atak nożownika na grupę dzieci w bawarskim Aschaffenburgu kończy czasy Willkommenskultur, czyli kultury witania imigrantów. Awansuje także skrajnie prawicową AfD do roli sumienia narodu w tych sprawach.
Ministerstwo Zdrowia Libanu, na które powołuje się agencja Reutera, informuje, że siły izraelskie zabiły 11 osób, które „próbowały wrócić do swoich domów na południu kraju”. Izraelskie wojsko pozostaje w Libanie mimo umowy zakładającej, że opuści ten kraj do niedzieli.
Rosyjskie władze uznały za „terrorystyczne” organizacje, z których znaczna część nie istnieje, a dwie były ukraińskim żartem.
Pierwszego dnia urzędowania prezydent Stanów Zjednoczonych, Donald Trump, przywrócił Kubie status państwa sponsorującego terroryzm. Cofnął tym samym rozporządzenie wydane zaledwie kilka dni wcześniej przez prezydenta Joego Bidena.
Wiceminister spraw zagranicznych Afganistanu Szer Mohammad Abbas Stanekzai zaapelował do władz kraju o ponowne otwarcie szkół dla dziewcząt - odnotowuje Reuters.
Na krótko przed końcem swojej kadencji prezydent USA Joe Biden zaproponował skreślenie Kuby z amerykańskiej listy państw uznanych za sponsorujące terroryzm. Ten gest może okazać się jedynie gestem symbolicznym wobec powrotu do Białego Domu Donalda Trumpa.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas