Aktualizacja: 18.09.2018 14:19 Publikacja: 18.09.2018 13:39
Foto: AFP
"Wydarzenia z poniedziałkowej nocy nad syryjskim wybrzeżem Morza Śródziemnego są nadal niejasne" - pisze Anshel Pfeffer z dziennika "Haaretz". "Wiadomo, że zaatakowano cel w pobliżu miasta Latakia, przeciwko nadlatującym rakietom i atakującym samolotom wystrzelono syryjskie pociski przeciwlotnicze, a rosyjski samolot zwiadu elektronicznego, lecący nad Morzem Śródziemnym, został trafiony i spadł do wody, razem z 15 członkami załogi" - relacjonuje.
Dziennik zwraca uwagę, że Izrael już wcześniej przyznawał się do częstych ataków na powiązane z Iranem cele w Syrii, "aby zapobiec nagromadzeniu irańskich sił Quds w Syrii i przetransferowaniu broni dla Hezbollahu". Izrael jednak rzadko przyznaje się do konkretnych ataków, a poniedziałkowy wydaje się pod pewnymi względami wyjątkowy. "Po pierwsze, był to cel w pobliżu głównej bazy Rosji w Syrii - bazy lotniczej w Hmejmim. Chociaż takie ataki nie są całkowicie bezprecedensowe, są rzadkie. Po drugie, rosyjskie Ministerstwo Obrony wydało oficjalne oświadczenie, obwiniające nie tylko Izrael za atak na Syrię, ale także stwierdziło, że francuski okręt w pobliżu wybrzeża Syrii wystrzelił pociski. Francja zaprzeczyła jakiemukolwiek udziałowi w upadku rosyjskiego Iljuszyna II-20, ale, co ciekawe, nie zaprzeczyła wystrzeliwaniu rakiet" - czytamy w "Haaretz".
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Mark Rutte mówi, że od 2022 roku wydatki na obronność europejskich krajów NATO i Kanady wzrosły o 700 mld euro, ale - jak zaznaczył - to nie wystarczy.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Keir Starmer w rozmowie telefonicznej z Wołodymyrem Zełenskim wyraził poparcie dla decyzji władz Ukrainy, by nie przeprowadzać wyborów w kraju, w którym trwa wojna.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Donald Trump nie wyklucza, że jeszcze w lutym spotka się z Władimirem Putinem.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. We wtorek po raz pierwszy od wybuchu wojny dojdzie do bezpośrednich rozmów USA i Rosji na poziomie szefów dyplomacji. Siergiej Ławrow i rosyjska delegacja spotykają się z Marco Rubio i amerykańską delegacją w Rijadzie.
24,6 proc. Polaków stwierdziło, że „zdecydowanie nie ufa” ruchom Donalda Trumpa w sprawie Ukrainy. „Raczej nie ufa” mu w tej kwestii zaś 25,8 proc. respondentów – wynika z sondażu UCE Research dla Onetu.
Rzeczniczka prasowa Białego Domu Karoline Leavitt poinformowała, że prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump jest przekonany o możliwości zawarcia porozumienia pokojowego z Rosją w sprawie zakończenia wojny na Ukrainie. Jak stwierdziła, osiągnięcie tego realne jest już w nadchodzącym tygodniu.
– Rosja jest osłabiona, ale nie straciła kłów – mówi gen. broni rez. dr Jarosław Gromadziński, były dowódca Eurokorpusu oraz 18. Dywizji Zmechanizowanej „Żelaznej”.
Rosja chwali się, że pomimo sankcji jej branża informatyczna poradziła sobie z trudnościami, zastąpiła zachodnie technologie własnymi i dalej się rozwija. Prawda jest inna.
Hamas przekazał w sobotę rano Czerwonemu Krzyżowi w Rafah na południu Strefy Gazy dwóch kolejnych izraelskich zakładników. To Awera Mengistu, który od dekady przetrzymywany był w Strefie Gazy. Drugi z zakładników to Tal Szoham, porwany podczas ataku 7 października 2023 r. Przed południem Hamas zwolnił kolejnych trzech więźniów: Eliję Cohena, Omera Szema Towa i Omera Wenkerta, a w ostatniej turze - Hiszama al-Sajeda, przetrzymywanego od dziesięciu lat.
„Jak ocenia Pani/Pan podjęcie przez administrację Donalda Trumpa rozmów z Rosją?” - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Mark Rutte mówi, że od 2022 roku wydatki na obronność europejskich krajów NATO i Kanady wzrosły o 700 mld euro, ale - jak zaznaczył - to nie wystarczy.
Prezydent Rosji Władimir Putin polecił swojemu gabinetowi przygotowanie się na powrót zachodnich firm na rosyjski rynek. Jak zaznaczył, krajowi producenci mają posiadać nad nimi „pewne korzyści” w ramach odwetu za sankcje.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas