– To wydarzenie historyczne. Po raz pierwszy oryginał 21 postulatów zostanie pokazany szerokiej publiczności w stolicy – mówi "Rz" dyrektor Narodowego Centrum Kultury Krzysztof Dudek. Dodaje, że tablice z postulatami zostały uznane przez UNESCO za jeden z najważniejszych dokumentów w historii świata.
Wystawę w środę o godz. 15.30 otworzy prezydent Bronisław Komorowski. Tablice z postulatami będzie można oglądać tylko do 3 września. Organizatorzy liczą na powtórzenie sukcesu, jakim było wystawienie w tym miejscu oryginału Konstytucji 3 maja. By obejrzeć dokument z 1791 r., trzeba było stać w długiej kolejce.
"Solidarność" uczczono też w Brukseli. Polski związek i francuska polityk Simone Veil zostali patronami placu przed Parlamentem Europejskim. Uroczystość nadania ich imion odbyła się wczoraj w obecności europejskich polityków, m.in. przewodniczącego PE Jerzego Buzka, szefa Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso oraz premierów Polski i Belgii, a także byłego szefa rządu Holandii.
– Ćwierć wieku temu mówiliśmy: nie ma wolności bez "Solidarności". Dziś w sercu Europy musimy powiedzieć: nie ma Europy bez "Solidarności" – deklarował Jerzy Buzek. Politycy wskazywali na analogie między ideą, która stała za polskim ruchem wolnościowym, a wyzwaniami, przed jakimi stoi teraz pogrążona w kryzysie Europa. – Apeluję dziś do polityków, żeby na skrzyżowaniu solidarności i odpowiedzialności znaleźli wyjście z kryzysu – mówiła Simone Veil. Ta była francuska minister, w dzieciństwie ocalona z Zagłady, w 1979 r. jako pierwsza kobieta w historii stanęła na czele Parlamentu Europejskiego.