Według organizacji ASFI, pomagającej kobietom, które przeżyły atak kwasem, w Indiach co roku ma miejsce od 100 do tysiąca takich napaści. Kobiety są najczęściej ofiarami byłych kochanków lub teściowych, które chcą się ich pozbyć z domu.
16-letnią Rupę okaleczyła macocha. Nastolatka została oblana kwasem podczas snu. Macocha poparzyła dziewczynę i zostawiła bez pomocy na sześć godzin.
Rupa długo wracała do zdrowia. Do tej pory przeszła 12 operacji chirurgicznych. Zangażowała się w pomoc innym kobietom. Po kilku latach postanowiła odsłonić okaleczoną twarz. - Przez lata osłaniałam twarz chustami, bo wstydziłam się swojego wyglądu. Nie chcę się już ukrywać - mówi Rupa.
Kobieta z powodu swojego wyglądu przez długi czas miała problemy ze znalezieniem pracy. Dlatego postanowiła otworzyć własną firmę: Rupa Design. - Zawsze chciałam zostać projektantką. Nie sądziłam jednak, że uda mi się spełnić te marzenia - podkreśla. Zaprojektowała kolekcję ubrań a do ich reklamowania zaprosiła cztery poparzone kobiety: Iaxami, Ritu, Sonam i Chanchal.
W kampanię zaangażował się fotograf Rahul Saharan - to dzięki niemu powstały poruszające fotografie. - Zdjęcia, które zrobiłem to hołd dla wszystkich odważnych kobiet na całym świecie, które przeszły te makabryczne tortury - wyjaśnia fotograf. - To było trudne wyzwanie - dodaje. Saharan sesję zrobił bezpłatnie i tak jak Rupa działa w ośrodku Chhaon w Delhi pomagając skrzywdzonym kobietom.
Chhaon to miejsce założone przez poparzone kobiety dla ofiar przestępstw, w którym starają się na nowo uwierzyć w siebie i znów poczuć pięknie. Kobiety uświadamiają pozostałym, że mimo blizn i ran, zasługują na to, aby żyć godnie.
Marzeniem Rupy jest otworzenie własnego butiku - próbuje je zrealizować zbierając pieniądze za pośrednictwem portalu crowdfundingowego Bit Giving. Do tej pory otrzymała 236 darowizn co stanowi 28 proc. potrzebnych środków. Tutaj możesz wejść na stronę Bit Giving
Czytaj więcej na temat przestępstw wobec kobiet w Indiach