Francja rezygnuje z niemieckiego

Język Goethego i Schillera ma coraz więcej zwolenników na świecie, lecz nie we Francji.

Aktualizacja: 22.07.2015 14:39 Publikacja: 21.07.2015 21:01

Najat Vallaud-Belkacem

Najat Vallaud-Belkacem

Foto: AFP

Niemieckie monity i protesty na nic się zdały. Tak samo zresztą jak grupy francuskich intelektualistów i polityków. Najat Vallaud-Belkacem, minister edukacji, jest niewzruszona i zapowiada, że przygotowana przez nią reforma szkolnictwa wejdzie w życie w najbliższym roku szkolnym.

Zakłada m.in. likwidację tzw. klas europejskich w szkołach średnich, w praktyce dwujęzycznych. Dotyczy to klas z językiem angielskim czy hiszpańskim, ale także niemieckim. Dwa pierwsze języki są na tyle popularne we Francji, że reforma nie wpłynie na poziom ich znajomości wśród uczniów. Co innego z niemieckim. Od lat i tak jest w odwrocie i Niemcy obawiają się, że ulegnie całkowitej marginalizacji.

Inwestycja w język

To właśnie najbardziej niepokoi Berlin, który inwestuje w naukę niemieckiego na świecie coraz większe sumy. W ubiegłym roku 315 mln euro, co sprawia, że języka Goethego i Schillera uczy się obecnie ponad 15 mln osób od Brazylii po Chiny, w tym 2,2 mln w Polsce. Jeszcze dziesięć lat temu były to zaledwie nieco ponad 2 miliony. Niemcy starają się za pomocą języka promować swój kraj, licząc na całkiem wymierne korzyści w postaci rozwoju kontaktów nie tylko kulturalnych, ale i gospodarczych. Źródłem niemieckiego dobrobytu jest przede wszystkim eksport.

Tym bardziej boleśnie Berlin przeżywa reformę pani minister Vallaud-Belkacem. W końcu Francja uchodzi za najważniejszego partnera Niemiec w Unii Europejskiej. Jest też pierwszym krajem, z którym Niemcom udało się doprowadzić do pojednania po II wojnie światowej, tym bardziej cennego, że oba kraje były przez stulecia zdeklarowanymi wrogami.

– Dostrzegamy w reformie szkolnej niebezpieczeństwo dla naszych dwustronnych umów i porozumień – ostrzegała publicznie Susanne Wasum-Rainer, ambasador Niemiec w Paryżu. Niemieckie media są zdania, że francuska reforma jest sprzeczna z traktatem elizejskim zawartym w 1963 roku przez prezydenta Charles'a de Gaulle'a i kanclerza Konrada Adenauera. Jest w nim mowa o wzajemnym wspieraniu nauczania języków francuskiego i niemieckiego.

Duch traktatu

– Reforma szkolnictwa we Francji z pewnością nie odpowiada duchowi traktatu, ale nie oznacza, iż mamy z tego powodu do czynienia z kryzysem w relacjach wzajemnych – tłumaczy „Rz" Steven Bastos z polsko-niemiecko-francuskiej Fundacji Genshagen. Również w niemieckich szkołach jest mniej francuskiego. Jednak relacje francusko-niemieckie przeszły pomyślnie kolejny test, jakim była sprawa przyjęcia trzeciego pakietu pomocowego dla Grecji. Udało się to mimo zasadniczych różnic Berlina i Paryża w kwestii strategii ratowania Grecji.

Jednak perspektywa ograniczenia obecności języka niemieckiego we francuskich szkołach nie daje Niemcom spokoju. Kwestionują motywy działania minister Vallaud-Belkacem. Zwraca ona uwagę, że klasy z językiem niemieckim są szczególnie atrakcyjne dla uczniów z zamożnych domów, gdyż wyższy jest w nich ogólny poziom nauczania. Ich likwidacja wpłynie więc pozytywnie na wyrównanie szans wszystkich uczniów.

– Nic bardziej błędnego – argumentuje Joachim Umlauf, szef Instytutu Goethego w Paryżu. Jego zdaniem niemiecki przejmą w większym niż dotychczas stopniu elitarne szkoły prywatne, co zniweluje egalitarne zamierzenia rządu.

Ich liebe dich

Nie jest też żadną pociechą dla Niemiec fakt, że Francja uznała się za pokonaną w walce z inwazją zwrotów anglojęzycznych i odstąpiła od realizacji słynnej ustawy z 1994 roku nakazującej przetłumaczenie każdego angielskiej zwrotu na język francuski. Tak więc karierę robią obecnie we Francji takie zwroty jak le week-end, un after work, le must.

Przy tym nauka niemieckiego nie zawsze była na najwyższym poziomie, o czym świadczy przykład samej pani minister. – Po ośmiu latach nauki pamiętam jedno zdanie: Ich liebe dich [kocham cię] – przyznała niedawno.

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1161
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1160
Świat
Indie – Pakistan: Przygotowania do wojny o wodę
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1157
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1156