Aktualizacja: 05.10.2015 12:40 Publikacja: 05.10.2015 11:03
Foto: AFP
Foto: AFP
Foto: AFP
Foto: AFP
Foto: AFP
Foto: AFP
Foto: AFP
Foto: AFP
Foto: AFP
Foto: AFP
Nagrody Nobla są wręczane za odkrycia i osiągnięcia, które przyniosły największą korzyść ludzkości. W tym roku nie ma najmniejszych wątpliwości, że takie korzyści płyną z zastosowania leków opracowanych przez trójkę noblistów. Leki te pozwalają zwalczać infekcje pasożytnicze dotykające milionów ludzi w najbiedniejszych krajach świata.
Tegorocznego medycznego Nobla podzielono na trzy części. Połowę otrzyma Chinka Youyou Tu, która korzystając z doświadczeń tradycyjnej medycyny chińskiej odkryła nowy, skuteczny lek zatrzymujący malarię. Do lat 60. ubiegłego wieku malarię leczono chininą oraz chlorochiną — były to jedne z najwcześniej znanych substancji hamujących inwazję pasożytów. Z biegiem czasu stawały się one jednak coraz mniej skuteczne.
Youyou Tu, która jest profesorem w Chińskiej Akademii Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, zaczęła szukać rozwiązania w starych przekazach każących wykorzystywać do leczenia malarii zioła. Tyle, że zastosowała nowoczesne techniki pozwalające wypróbować i przetestować „kandydatów”. W ten sposób, po serii doświadczeń na zwierzętach, ustaliła, że bylica roczna Artemisia annua może być źródłem pożądanej w medycynie substancji. Substancja ta, później nazwana artemizyna, okazała się wyjątkowo skuteczna wobec pasożytów powodujących malarię u ludzi - w tym tych najgroźniejszych Plasmodium falciparum.
Jak podkreśla Komitet Noblowski, na malarię zapada rocznie 200 mln osób — ukąszonych przez komary przenoszące zarodźce. Artemizyna i jej pochodne zmniejszą śmiertelność o 20 proc, a w przypadku dzieci — nawet o jedną trzecią. Dla samej Afryki — pisze Komitet w oświadczeniu — oznacza to 100 tys. ludzi ocalonych przed śmiercią każdego roku.
Druga część nagrody przypadnie naukowcom szukającym terapii przeciw — głównie — filariom powodującym słoniowaciznę oraz ślepotę rzeczną. Jedną czwartą Nagrody otrzyma Japończyk Satoshi Omura, mikrobiolog, któremu udało się wyizolować z gleby szczepy bakterii produkujących potencjalne nowe leki przecipasożytnicze. Omura opracował metodę kultywacji bakerii glebowych na dużą skalę, co pozwoliło badać substancje, które bakterie te produkują.
Jego wysiłki kontynuował William C. Campbell, Irlandczyk pracujący w USA (również 1/4 nagrody), zajmujący się biologią pasożytów. Spośród bakterii wybranych przez Omurę wytypował Streptomyces avermitilis, szczep produkujący awermektynę — bardzo silnie działający lek niszczący pasożyty. Campbell wykorzystywał go początkowo m.in. do usuwania pasożytów u zwierząt domowych i hodowlanych. Awermektyna działa zresztą równie silnie na pasożyty wewnętrzne, jak i zewnętrzne.
Później awermektynę nieznacznie zmodyfikowano uzyskując jeszcze lepiej działający lek — iwermektynę, która obecnie jest wykorzystywana do walki z filariozami. Komitet Noblowski szczególną uwagę przywiązuje to ślepoty rzecznej — występującej w Afryce odmianie filariozy (pasożyty są przenoszone przez muchy), na którą cierpi 150 mln ludzi, oraz do słoniowacizny wywoływanej przez filarię Bancrofta choroby deformującej ciało człowieka.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. USA zdecydowały o przekazaniu Ukrainie kolejnego pakietu pomocy wojskowej, tym razem o wartości 500 mln dolarów.
Szwajcaria chce zmodernizować swoją sieć starzejących się schronów nuklearnych. Już teraz system przygotowany jest na to, by w przypadku globalnego konfliktu schronieni znalazł w nich każdy mieszkaniec kraju.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 11 na 12 grudnia doszło do ataku ukraińskiego drona na Grozny, stolicę Czeczenii.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 10 na 11 grudnia Ukraińcy dokonali ataku rakietowego na zakład przemysłowy w obwodzie rostowskim. Z kolei ukraińskie drony zaatakowały rafinerię w obwodzie briańskim.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. USA informują, że w obwodzie kurskim nadal są żołnierze z Korei Północnej, gotowi wziąć udział w walce z Ukraińcami.
Na podstawie nowego badania norwescy naukowcy ustalili, że zaburzenia hormonalne w połączeniu z otyłością u kobiet mogą w negatywny sposób odbić się na zdrowiu ich dzieci. Dotyczy to zarówno parametrów ciała noworodka, jak i dalszego rozwoju dziecka.
Wojska Obrony Terytorialnej przyjmują do służby osoby z kategorią zdrowia, która zwalnia z powołania w kamasze.
Tedros Adhanom Ghebreyesus, szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wyraził pewność, że państwa członkowskie będą w stanie do maja 2025 roku sfinalizować porozumienie w sprawie pandemii mimo wątpliwości, czy administracja Donalda Trumpa poprze to rozwiązanie.
Donald Trump jeszcze niedawno mówił, że Robert F. Kennedy Jr. to „lewicowy wariat” z radykalnego skrzydła demokratów. Teraz zapowiada, że jako sekretarz zdrowia w jego administracji RFK będzie badał związek szczepionek z autyzmem. Jak się może skończyć to podlizywanie się antyszczepionkowcom?
Osoby po diagnozie HIV zastanawiają się, czy mają obowiązek informowania pracodawców i co zmieni się w ich sposobie kontaktu z bliskimi. Zdają sobie sprawę, że kodeks karny zabrania im narażania innych na ryzyko - mówi dr Katarzyna Julia Kowalska.
W onkologii dziecięcej walczymy o życie i zdrowie, ale też o nadzieję dla dzieci i ich rodziców. To uczy innego spojrzenia na życie – mówi prof. Anna Raciborska, szefowa Kliniki Onkologii i Chirurgii Onkologicznej w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała o wzroście liczby zakażeń malarią na świecie w 2023 roku.
W ciągu roku w Polsce wykonuje się około 1,7 mln transfuzji krwi. Krwi nie da się uzyskać w warunkach laboratoryjnych, dlatego honorowi krwiodawcy są tak ważni. Jakie korzyści wynikają z oddawania krwi?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas