Lista obejmuje 11 kategorii, m.in. literaturę polską, literaturę faktu, muzykę zagraniczną, film dla dzieci, grę. Powstała na podstawie zakupów klientów salonów Empik w całej Polsce oraz sklepu internetowego empik.com. Każda kupiona książka czy płyta liczy się jako jeden głos.
Najwięcej emocji budzi jak zawsze specjalna nagroda dla wydarzenia roku 2017. Kandydatów do niej typują zaproszeni eksperci, a teraz do głosowania włączają się internauci, którzy ostatecznie zdecydują o wyborze zwycięzcy.
Decyzja nie jest łatwa bo konkurencja jest silna. Wśród zgłoszonych są: zespół Hey, który świętuje 25-lecie; kampania Muzeum Narodowego „A Ty, co zobaczysz?” z udziałem m.in. Moniki Brodki, zachęcająca do osobistych kontaktów ze sztuką; premiera „Pilotów” – hitu musicalowego w reżyserii Wojciecha Kępczyńskiego w Teatrze Muzycznym Roma; film „Twój Vincent” – opowieść o życiu Van Gogha malowana na ekranie i snuta przez bohaterów obrazów artysty oraz wystawa „Frida Kalho i Diego Rivera. Polski kontekst” w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.
Zwracamy szczególną uwagę na nominacje literackie. . W kategorii literatura dziecięca aż trzy nominacje otrzymała Nela Mała Reporterka, najmłodsza autorka, laureatka ubiegłorocznego Bestselleru Empiku. Natomiast w kategorii literatura polska konkurują ciekawe nowości. Remigiusz Mróz – autor poczytnych książek sensacyjnych startuje z książką z gatunku political fiction „Wotum nieufności”, pierwszą w cyklu „W kręgach władzy”. Zygmunt Miłoszewski nie dostarcza tym razem czytelnikom kryminalnej historii, ale ironiczno-romantyczną powieść komediową „Jak zawsze” , wytykającą przywary polskiego społeczeństwa. Andrzej Sapkowski prezentuje wybór opowiadań napisanych przez fanów Wiedźmina. Powieść „Prokurator” Pauliny Świst to debiut, a „Gwiazdka z nieba” Katarzyna Michalak jest kolejną książka poczytnej autorki.
Zwycięzców poznamy 6 lutego na gali, transmitowanej na żywo przez TVN.