Singapur wydał zgodę na sprzedaż mięsa "wyhodowanego" w laboratorium

Singapur wydał zgodę amerykańskiemu start-upowi Eat Just na sprzedaż na tamtejszym rynku wyprodukowanego w warunkach laboratoryjnych mięsa drobiowego. Firma podkreśla, że jest to pierwszy przypadek na świecie wydania zgody na sprzedaż mięsa, którego nie uzyskano w wyniku zabicia zwierzęcia.

Aktualizacja: 02.12.2020 06:17 Publikacja: 02.12.2020 05:22

Singapur wydał zgodę na sprzedaż mięsa "wyhodowanego" w laboratorium

Foto: stock.adobe.com

arb

Tzw. czyste mięso (ang. clean meat) powstaje w warunkach laboratoryjnych z komórek pobranych z mięśni zwierzęcia. Koszt pozyskania mięsa w ten sposób na razie jest bardzo wysoki.

"Pierwsza na świecie zgoda regulatora na prawdziwe, wysokiej jakości mięso powstające bezpośrednio z komórek zwierzęcych, przeznaczone do bezpiecznej konsumpcji przez ludzi toruje drogę do rozpoczęcia sprzedaży na niewielką skalę w Singapurze" - głosi komunikat firmy Eat Just.

Firma Eat Just poinformowała, że jej mięso będzie sprzedawane w Singapurze postaci nuggetsów. Wcześniej cenę jednego takiego nuggetsa szacowano na ok. 50 dolarów.

Współzałożyciel Eat Just Josh Tetrick podkreśla jednak, że firmie udało się obniżyć koszty produkcji i mięso będzie sprzedawane w cenie podobnej do wysokiej jakości mięsa z kurczaka, kiedy trafi do menu restauracji w Singapurze "w bardzo krótkim czasie". Tetrick nie podał jednak jaki będzie wówczas koszt mięsa wyprodukowanego przez jego firmę.

Firma Eat Just zamierza zacząć osiągać zysk ze swojej działalności pod koniec 2021 roku - podkreślił jednocześnie Tetrick.

Na całym świecie ponad dwadzieścia firm prowadzi prace nad hodowaniem w laboratoriach mięsa ryb, mięsa wołowego i mięsa drobiowego.

Społeczeństwo
Nowa Zelandia będzie uznawać tylko płeć biologiczną? Jest projekt ustawy
Społeczeństwo
Haiti chce od Francji zwrotu „okupu” sprzed ponad 200 lat. Chodzi o miliardy
Społeczeństwo
Przełom w walce z cukrzycą? Firma farmaceutyczna ogłosiła wyniki badań klinicznych
Społeczeństwo
Holandia chce deportować do Armenii 12-latka, który nigdy nie widział Armenii
Społeczeństwo
Kultura i imperializm. Rosyjscy twórcy wciąż mają dużo odbiorców w Ukrainie