Im bogatszy kraj, tym zdrowsi mieszkańcy

W sprawie opieki nad osobami starszymi Polska ma jeszcze wiele do nadrobienia

Aktualizacja: 17.11.2008 07:23 Publikacja: 17.11.2008 01:48

Najlepsi w regionie

Najlepsi w regionie

Foto: Rzeczpospolita

– Dzisiaj na podstawie stanu zdrowia osób starszych ocenia się stan rozwoju cywilizacyjnego kraju – mówi dr Wiktora Wróblewska, demograf ze Szkoły Głównej Handlowej. – Udało nam się zmniejszyć śmiertelność noworodków, ograniczyć umieralność kobiet, poprawić opiekę nad młodzieżą. Natomiast jeśli chodzi o opiekę nad ludźmi starszymi, pozostaje jeszcze bardzo wiele do zrobienia.

Eksperci na zlecenie Komisji Europejskiej oceniali stan zdrowia ludzi po pięćdziesiątce. Statystycznie Polacy mają przed sobą, w zależności od płci, od 17 (mężczyźni) do 20 lat zdrowego życia. Jesteśmy liderami w regionie, ale dużo brakuje nam do osiągnięć Zachodu. Przeciętnie dziesięć lat krócej w zdrowiu pożyją najgorsi w Europie Estończycy, ale dziesięć lat dłużej – Duńczycy, liderzy rankingu.

Artykuł publikuje najnowszy tygodnik „Lancet”. „Stan zdrowia ludzi jest silnie związany z dochodami całego kraju” – piszą eksperci.

– Ogromny wpływ ma na przykład wykształcenie: im wyższe, tym przewidywana długość życia dłuższa. Osoby wykształcone rzadziej wykonują wyniszczające, fizyczne prace. Mają wyższe dochody, lepszy dostęp do leczenia – wylicza Wróblewska. Unijni eksperci dorzucają długotrwałe bezrobocie: im więcej jest osób długo pozostających bez pracy, w tym gorszym zdrowiu są obywatele po pięćdziesiątce.

Chodzi też o pieniądze. Im więcej kraj wydaje na opiekę nad ludźmi w średnim wieku, tym dłużej utrzymują oni zdrowie. – Polska służba zdrowia nie jest przystosowana do zmian demograficznych – ocenia prof. Stanisława Golinowska, socjolog z PAN. – Osób starszych jest coraz więcej. Oferty zdrowotnej dla nich nie ma. Przeciwnie. Spada liczba lekarzy, pielęgniarek.

Lekarze geriatrzy, którzy zajmują się ludźmi starszymi, tłumaczą, że wymagają oni specjalnej opieki: mniejszej liczby leków, czasem ćwiczeń czy pomocy psychologa. W Polsce jest 170 lekarzy geriatrów, dziesięć razy mniej, niż potrzeba.

Co daje taka opieka? – Moi rodzice czuli się bardzo źle, okazuje się z prostego powodu: mieli niedobory magnezu, żelaza – opowiada pan Adam z Katowic. – Potrzebowali ćwiczeń i tego, by ktoś im powiedział, że nie warto ciągle mówić o śmierci. Sprawna opieka i pomoc psychologa przekonały ich, że mają przed sobą ładnych kilka lat dobrego, sprawnego życia.

[ramka]50-letni Polacy mogą liczyć na najwięcej lat zdrowego życia w porównaniu z innymi mieszkańcami Europy Środkowej. [/ramka]

Społeczeństwo
Sondaż: Czy Trump doprowadzi do pokoju na Ukrainie w 2025 r.? Znamy zdanie Polaków
Społeczeństwo
Przez Polskę przetoczyły się potężne nawałnice. Zalane domy i zniszczone drogi
Społeczeństwo
Gruz w Parku Żerańskim – nowatorska koncepcja czy budowlana fuszerka?
Społeczeństwo
Pamięć żydowskich bojowników. Obchody rocznicy powstania w getcie warszawskim
Społeczeństwo
Donald Trump i sprawiedliwy pokój na Ukrainie? Polacy nie mają pewności