– Rozmowy na Gadu-Gadu są tak samo naturalne jak wymiana zdań podczas spotkania twarzą w twarz. Bardzo często jest tak, że rozmowę z kimś zaczynam rano za pośrednictwem Internetu, a kończę podczas bezpośredniego spotkania tego samego dnia – opowiada Łukasz Rosiak, student III roku prawa na Uniwersytecie Warszawskim. Nie wyobraża sobie życia bez popularnego komunikatora, którego używa nawet kilka godzin dziennie.
Komunikator to program komputerowy pozwalający prowadzić rozmowy tekstowe i głosowe. Wśród najpopularniejszych są Skype, Gadu-Gadu, Tlen. Z najnowszych badań psychologów z KUL wynika, że aż 98 proc. studentów prowadzi rozmowy przez komunikatory internetowe. Ponad połowa ankietowanych robi to codziennie, a co trzeci przynajmniej kilka razy w tygodniu.
– To są narzędzia podtrzymywania codziennych kontaktów – mówi dr Dominik Batorski, socjolog z UW.
– Potrzeba bycia online i podtrzymywania w ten sposób więzi to cecha charakterystyczna młodego człowieka w XXI wieku. Znak czasów – wyjaśnia dr Dorota Chmielewska-Łuczak, psycholog z Uniwersytetu Wrocławskiego.
Według ekspertów ogromna popularność komunikatorów internetowych wynika również z łatwego dostępu do nich: są darmowe, więc korzystamy z nich w nieograniczony sposób.