Alarmujące dane o długości życia w USA. Amerykanie będą żyć dłużej, ale nie bardzo

Prognozowana długość życia Amerykanów niepokoi naukowców. Do 2050 roku Stany Zjednoczone będą pod tym względem daleko w tyle za innymi krajami wysoko rozwiniętymi. Eksperci wskazują przyczyny i przestrzegają przed „kryzysem zdrowia publicznego o niewyobrażalnej skali”.

Publikacja: 09.12.2024 15:43

Naukowcy alarmują w sprawie stanu zdrowia i długości życia Amerykanów

Naukowcy alarmują w sprawie stanu zdrowia i długości życia Amerykanów

Foto: Adobe Stock

Stany Zjednoczone według prognoz osiągną jedynie niewielki wzrost średniej długości życia w ciągu najbliższych kilku dekad. Zdaniem naukowców taka minimalna poprawa podkreśla "alarmującą skalę wyzwań zdrowotnych" przed którymi stoi kraj – podaje CNN. 

Prognozowana długość życia na świecie: USA w tyle za krajami wysoko rozwiniętymi

Według najnowszej analizy przeprowadzonej przez naukowców z Instytutu Pomiarów i Oceny Zdrowia Uniwersytetu Waszyngtońskiego, w ciągu najbliższych 25 lat długość życia w Stanach Zjednoczonych wzrośnie zaledwie o dwa lata. Zgodnie z prognozą w 2050 roku Amerykanie będą żyli średnio 80,4 lat, podczas gdy w 2022 roku średnia wynosiła 78,3 lat. Spowoduje to spadek Stanów Zjednoczonych w rankingu średniej długości życia z 49. na 66. miejsce (na 204 kraje).

Jak się okazuje, sytuacja wygląda gorzej w przypadku kobiet. Wzrost długości życia Amerykanek ma być niższy i przyniesie spadek z 51. na 74. miejsce w światowym rankingu. W przypadku średniej długości życia mężczyzn Amerykanie spadną  natomiast z 51. na 65. miejsce.

Naukowcy wzięli pod uwagę wpływ setek chorób i innych zagrożeń dla zdrowia w Stanach Zjednoczonych i porównali je z zestawieniem ponad 200 innych krajów. Analizę opublikowano właśnie w czasopiśmie medycznym „The Lancet”.

Minimalny wzrost długości życia w Stanach Zjednoczonych. Jakie są przyczyny?

Niewielki wzrost średniej długości życia Amerykanów do 2050 roku ma być spowodowany przewidywanym spadkiem śmiertelności z powodu kilku głównych przyczyn zgonów, w tym chorób serca, udarów mózgu i cukrzycy. Taka minimalna poprawa wcale jednak nie cieszy naukowców. Wręcz przeciwnie, jest sygnałem alarmowym zmuszającym do podjęcia działań, które pomogą zapobiec kryzysowi zdrowia publicznego.

Czytaj więcej

Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe

- Pomimo niewielkiego wzrostu prognozowanej długości życia, nasze modele przewidują spowolnienie poprawy stanu zdrowia z powodu rosnących wskaźników otyłości, która jest poważnym czynnikiem ryzyka wielu chorób przewlekłych. Przewiduje się, że osiągną one niespotykany wcześniej poziom - powiedział Christopher Murray, dyrektor Instytutu Pomiarów i Oceny Zdrowia Uniwersytetu Waszyngtońskiego, współautor badania.

„Kryzys zdrowia publicznego”. Największe zagrożenia

Według prognoz Instytutu do 2050 roku otyłością lub nadwagą w Stanach Zjednoczonych może być dotkniętych nawet 260 milionów ludzi. - Wzrost wskaźników otyłości i nadwagi sygnalizuje kryzys zdrowia publicznego o niewyobrażalnej skali - podkreśla naukowiec.

260 mln

Tyle osób może w 2050 roku cierpieć w USA z powodu nadwagi lub otyłości

Potężnym problemem w Stanach Zjednoczonych jest także kryzys opioidowy, który w 2017 roku został ogłoszony stanem zagrożenia zdrowia publicznego. Chociaż ostatnie dane z amerykańskich Centrów Kontroli i Prewencji Chorób pokazują, że liczba zgonów z powodu przedawkowania narkotyków zaczęła spadać, po osiągnięciu rekordowego poziomu, autorzy badania podkreślają, że liczba przypadków przedawkowania narkotyków pozostaje wysoka i prawdopodobnie wzrośnie w ciągu najbliższych kilku dekad. Instytut Pomiarów i Oceny zdrowia szacuje, że wskaźnik śmiertelności z powodu zaburzeń związanych z używaniem narkotyków w Stanach Zjednoczonych będzie najwyższy na świecie - i ponad dwukrotnie wyższy niż w Kanadzie, która znajdzie się na drugim miejscu.

- Epidemia opioidowa jest daleka od zakończenia, a większa skuteczność i ciągły rozwój programów zapobiegania i leczenia zażywania narkotyków są nadal potrzebne - mówi Ali Mokdad, główny autor raportu, profesor Instytutu Pomiarów i Oceny Zdrowia.

Recepta na kryzys „wymaga natychmiastowych działań”

Receptą na kryzys ma być przeciwdziałanie kilku kluczowym czynnikom ryzyka. Według naukowców, obniżenie wskaźników otyłości, odsetka palących tytoń oraz zaburzeń związanych z zażywaniem narkotyków może doprowadzić do wydłużenia średniej długości życia o około pół roku do 2050 roku.

- Gwałtowny spadek Stanów Zjednoczonych w światowych rankingach długości życia w latach 2022-2050 bije na alarm i wymaga natychmiastowych działań. Stany Zjednoczone muszą zmienić kurs i znaleźć nowe, lepsze strategie i polityki zdrowotne, które spowolnią spadek przyszłych wyników zdrowotnych – podsumowuje dr Stein Emil Vollset, współautor analizy, profesor związany z Instytutem Pomiarów i Oceny Zdrowia Uniwersytetu Waszyngtońskiego.

Zgodnie z prognozami Instytutu, gdyby Stany Zjednoczone wyeliminowały główne zagrożenia w trzech obszarach - środowiskowym, behawioralnym i metabolicznym, a także żywieniu i szczepieniu dzieci – w 2050 r. byłoby w Stanach Zjednoczonych o około 550 000 mniej zgonów. Podniosłoby to oczekiwaną długość życia o prawie cztery lata.

Źródło:

https://cnn.com/health

Stany Zjednoczone według prognoz osiągną jedynie niewielki wzrost średniej długości życia w ciągu najbliższych kilku dekad. Zdaniem naukowców taka minimalna poprawa podkreśla "alarmującą skalę wyzwań zdrowotnych" przed którymi stoi kraj – podaje CNN. 

Prognozowana długość życia na świecie: USA w tyle za krajami wysoko rozwiniętymi

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Społeczeństwo
Migranci nie rezygnują z planów dostania się do USA. Decydują się na trudniejsze sposoby
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Społeczeństwo
Jeden Kanadyjczyk zarabia na groźbach Donalda Trumpa
Społeczeństwo
Donald Trump ułaskawia działaczy antyaborcyjnych
Społeczeństwo
Miliony Ukraińców chcą wyjechać. Kto odbuduje zrujnowany wojną kraj?
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Społeczeństwo
Sondaż w USA. Czy Amerykanie rzeczywiście chcieliby deportacji wszystkich nielegalnych migrantów?
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku