Halloween 2024: Kiedy wypada i co to za święto? (WIDEO)

Halloween to święto, które przez wiele lat znaliśmy jedynie z amerykańskich filmów i bajek. Obecnie cieszy się ono popularnością również w Polsce. Skąd wziął się ten zwyczaj? I kiedy dokładnie wypada Halloween 2024?

Aktualizacja: 31.10.2024 09:36 Publikacja: 26.10.2024 05:30

Korzenie święta Halloween prawdopodobnie sięgają czasów pogańskich

Halloween

Korzenie święta Halloween prawdopodobnie sięgają czasów pogańskich

Foto: Adobe Stock

Choć Halloween jest znane głównie jako amerykańskie święto, podczas którego wycina się dynie, zakłada przebrania i zbiera cukierki, jego korzenie sięgają czasów pogańskich. Ma ono również pewien związek z chrześcijaństwem. Sama nazwa „Halloween” odnosi się do określenia „All Hallows Eve”, które oznacza wigilię Wszystkich Świętych.

Skąd wzięło się Halloween?

Wiele na temat genezy Halloween można dowiedzieć się z rozmowy Marii Kozan z mgr Eleonorą Imbierowicz, wykładowczynią w Zakładzie Literatury i Kultury Amerykańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Rozmowa ta jest dostępna na stronie UW. Okazuje się, że święto wywodzi się z Europy, najprawdopodobniej z celtyckich obchodów Samhain, które wypadały na przełomie października i listopada oraz miały związek z początkiem jesieni. Po zakończeniu pracy na polu, ludzie mieli więcej czasu na wspominanie zmarłych oraz snucie różnych opowieści. Pogańskie święto zostało jednak zaadaptowane na potrzeby rozwijającego się chrześcijaństwa. Z tego też względu Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny wypadają w podobnym czasie. Tradycje te nie przetrwały w Anglii ze względu na powstanie w czasie reformacji nowego odłamu chrześcijaństwa, czyli anglikanizmu. Utrzymały się jednak w Szkocji i w Irlandii. To właśnie irlandzkim emigrantom przypisuje się rozpowszechnienie zwyczaju w Stanach Zjednoczonych.

Czytaj więcej

Wschodniosłowiańskie demony. Zło czy dobro?

Halloween takie jakim znamy go dziś przyjęło swoją formę dopiero w pierwszej połowie XX wieku. Choć święto zostało bardzo skomercjalizowane, wciąż istnieją pewne podobieństwa do dawnych obchodów. W czasie celtyckiego Samhain palono ogniska, przygotowywano uczty i przedstawienia, przebierano się i wróżono. Dawne ludy wierzyły, że w tym czasie dusze, duchy i bóstwa opuszczają zaświaty. Stąd też panował zwyczaj ofiarowywania im pokarmów, czuwania i zapalania świateł. W Halloween widać liczne podobieństwa – chęć nawiązania kontaktu z tym, co nieludzkie, przygotowywanie jedzenia oraz obecność świateł. Tradycje te funkcjonują dziś jednak w bardziej nowoczesnej i rozrywkowej odsłonie.

Kiedy i jak obchodzi się Halloween?

Halloween obchodzi się każdego roku w tym samym dniu - 31 października. Amerykańskim zwyczajem dzieci zakładają różne przebrania i odwiedzają domy sąsiadów, prosząc o słodycze słynnym „cukierek albo psikus" (z ang. trick or treat). Poza tym urządza się różnego rodzaju parady, ogląda horrory, odwiedza „nawiedzone domy” oraz wydrąża dynie, aby zrobić z nich lampiony. W Stanach Zjednoczonych oraz w krajach anglosaskich dużą popularnością cieszą się tzw. pumpkin patches. Są to pola dyniowe, gdzie prezentuje się i sprzedaje różne odmiany. Rodzinna wycieczka na takie pole i wybór dyni to jedna z halloweenowych tradycji.

Czytaj więcej

W poszukiwaniu Eldorado. Polowanie na legendę

W tym czasie na amerykańskim rynku sprzedaje się też całe mnóstwo produktów służących m.in. do dekoracji domów. Jest to jeden z najważniejszych elementów święta. Przystrajanie zaczyna się już na początku października – przed drzwiami ustawia się dynie i lampiony, zaś w oknach wiesza ozdoby w kształcie duchów lub czarownic. Poza tym Amerykanie z tej okazji często urządzają grille, spotykają się w restauracjach oraz wybierają się na przebierane imprezy, które są organizowane przez cały październik. Jest to zatem święto, które hucznie obchodzą nie tylko dzieci, ale również dorośli. Należy jednak zaznaczyć, że obchody mają przede wszystkim rozrywkowy charakter i nie wiążą się z dniem wolnym od pracy lub nauki. 

Jak obchodzimy Halloween w Polsce?

Zwyczaj trafił do nas w latach 90. Święto nie cieszy się takim zainteresowaniem jak w Stanach Zjednoczonych, co wynika m.in. ze względów kulturowych i religijnych. Ma ono wielu zwolenników, ale również przeciwników, dlatego widać dużą rozbieżność w podejściu do jego obchodzenia. Coraz częściej jednak można spotkać się z przystrajaniem domów. W sklepach dostępny jest szeroki wybór ozdób na tę okazję. Zwyczaj chodzenia po domach i zbierania cukierków też staje się coraz popularniejszy. Z okazji Halloween organizowane są imprezy tematyczne w klubach oraz cykliczne wydarzenia związane m.in. z nocnym zwiedzaniem zamków. Wiele restauracji i cukierni przygotowuje również specjalne menu, a w kinach odbywają się maratony horrorów.

Choć Halloween jest znane głównie jako amerykańskie święto, podczas którego wycina się dynie, zakłada przebrania i zbiera cukierki, jego korzenie sięgają czasów pogańskich. Ma ono również pewien związek z chrześcijaństwem. Sama nazwa „Halloween” odnosi się do określenia „All Hallows Eve”, które oznacza wigilię Wszystkich Świętych.

Skąd wzięło się Halloween?

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Społeczeństwo
Zmiana czasu na zimowy 2024 już dziś. O której przestawiamy zegarki?
Społeczeństwo
Wybudowali na własny koszt pawilony, teraz miasto chce ich z nich wyrzucić
Społeczeństwo
Polacy marnują tony żywności. Jak mądrze przygotować święta?
Społeczeństwo
Ostre prawo azylowe idzie do Sejmu. Premier apeluje do PiS i prezydenta
Społeczeństwo
Ile osób LGBT+ jest w Polsce? Dane mogą zaskoczyć
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10