Polska Fundacja z nagrodą Biblioteki Kongresu USA. Historyczny sukces

Fundacja Powszechnego Czytania została pierwszą polską organizacją nagrodzoną Nagrodą Biblioteki Kongresu USA, Library of Congress Literacy Award 2024.

Publikacja: 11.09.2024 15:26

Biblioteka Kongresu USA

Biblioteka Kongresu USA

Foto: Wikimedia Commons

arb

Fundacja Powszechnego Czytania otrzymała nagrodę za efektywną pracę na rzecz grup, które z różnych powodów są zagrożone wykluczeniem.

Za co przyznawana jest Nagroda Biblioteki Kongresu USA

Nagrody za promocję czytelnictwa Kongresu Stanów Zjednoczonych przyznawane są od dwunastu lat i trafiają do organizacji, które potrafią udowodnić, że mają na koncie nadzwyczajny udział w podnoszeniu czytelnictwa w Stanach Zjednoczonych lub na świecie. Uroczysta gala wręczenia tegorocznych nagród odbędzie się 30 października w amerykańskim Kongresie.

„Nagroda jest wyrazem uznania dla osiągnięć Waszej organizacji na polu promocji czytelnictwa, rozwoju innowacyjnych metod i praktyk w tej dziedzinie. W szczególności doceniamy działania Fundacji Powszechnego Czytania w obszarze zwiększania czytelnictwa wśród wspólnot uchodźczych, rodzin o niższym statusie ekonomicznym i o niższych kompetencjach czytelniczych i dostarczania tym wspólnotom działań i materiałów odpowiednich dla ich potrzeb” – napisała Carla Hayden, dyrektor Biblioteki Kongresu Stanów Zjednoczonych w liście gratulacyjnym do Fundacji.

Czytaj więcej

Księgarnie dalej znikają, ale Polacy czytają coraz więcej

- Cieszymy się niezmiernie, ale chcemy jednocześnie bardzo mocno podkreślić, że nie dostalibyśmy tej nagrody, gdyby nie rzesza wspaniałych ludzi, organizacji i instytucji, które nas wspierają i z nami współpracują - podkreśliła Maria Deskur, prezes Fundacji Powszechnego Czytania.

Czym zajmuje się Fundacja Powszechnego Czytania

Fundacja Powszechnego Czytania została założona w 2018 przez konkurujących ze sobą na rynku wydawców. Statut FPC zobowiązuje jej zarząd do pracy na rzecz czytelnictwa w zgodzie z następującymi wartościami: apolityczność, otwarcie na współpracę, działania w oparciu o dane i badania, działania nastawione na budowanie zasięgów by osiągać zmianę, oraz rozsądne gospodarowanie zasobami. Od początku Fundacja działa na rzecz upowszechnienia czytania, dzięki któremu niweluje wykluczenie społeczne.

Fundacja działa na rzecz zwiększenia odsetka czytających Polaków – dziś po minimum jedną książkę rocznie sięga 43 proc. obywateli. Więcej niż 7 książek rocznie czyta jedynie 7 proc. Polaków. Fundacja chce te wyniki poprawić.

Fundacja Powszechnego Czytania od 2021 roku współprowadzi prace strategiczne Koalicji Czytająca Polska, nieformalnego zrzeszenia organizacji gotowych współpracować na rzecz czytelnictwa w Polsce.

„Regularny kontakt z książką pozytywnie wpływa na rozwój językowy, emocjonalny i społeczny jednostek i społeczeństw. Ułatwia osiągnięcie gotowości szkolnej, redukuje skłonności do agresji, umożliwia harmonijny rozwój osobowości. Wspierając czytelnictwo budujemy fundamenty życiowego sukcesu poszczególnych dzieci, a także wspieramy powstawanie świadomego społeczeństwa obywatelskiego” - podkreślają przedstawiciele Fundacji.

Fundacja Powszechnego Czytania otrzymała nagrodę za efektywną pracę na rzecz grup, które z różnych powodów są zagrożone wykluczeniem.

Za co przyznawana jest Nagroda Biblioteki Kongresu USA

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Społeczeństwo
Powódź pokazuje prawdziwy obraz naszego państwa i społeczeństwa. I on daje nadzieje
Społeczeństwo
Zmiana czasu na zimowy 2024: Kiedy przestawiamy zegarki? Czy to już ostatni raz?
Społeczeństwo
Rak głowy i szyi. To realne zagrożenie
Społeczeństwo
Anatol Diaczyński: Parodia repatriacji. Dlaczego Kościół i MSZ nie chcą ściągać Polaków do ojczyzny?
Społeczeństwo
Rosyjski Memoriał apeluje o wsparcie dla Ośrodka Karta