Sondaż ECFR. Kogo Ukraińcy uważają za niezawodnych sojuszników? Nie Polaków

Wielka Brytania, Litwa, Niemcy i Francja. Te kraje Ukraińcy uważają za bardziej niezawodnych sojuszników niż Polskę, wynika z badań European Council on Foreign Relations (ECFR).

Aktualizacja: 04.07.2024 06:47 Publikacja: 04.07.2024 04:30

Prezydenci Andrzej Duda i Wołodymyr Zełensk podczas powitania przed katedrą śś. Apostołów Piotra i P

Prezydenci Andrzej Duda i Wołodymyr Zełensk podczas powitania przed katedrą śś. Apostołów Piotra i Pawła w Łucku, lipiec 2023

Foto: PAP, Radek Pietruszka

Najbardziej Ukraińcy polegają na Wielkiej Brytanii i małej Litwie. 84 proc. Wielką Brytanię wskazało jako bardzo lub raczej wiarygodnego sojusznika, w tym 42 proc. – bardzo. W wypadku naszego północno-wschodniego sąsiada to w sumie 77 proc.

Polska pod koniec listy sojuszników, których Ukraińcy uważają za niezawodnych

Polska znalazła się pod koniec listy (badano opinię Ukraińców wobec ośmiu państw i UE jako całość). Wyprzedziły nas jeszcze USA, Niemcy, Francja i UE, gorzej wypadły Włochy i Rumunia.

Polega na nas 60 proc. Ukraińców, w tym tylko 15 proc. bardzo. Aż 35 proc. uważa, że Polska nie jest niezawodnym sojusznikiem (w wypadku Wielkiej Brytanii to 10 proc., a Litwy 13 proc.; część badanych odpowiadała „nie wiem”).

Można przypuszczać, że to efekt protestów na granicy i zanikania pamięci o tym, jaką rolę odegrała Polska zaraz po rozpoczęciu wielkiej wojny w lutym 2022 r., zarówno pomagając uchodźcom, jak swoją postawą wobec wsparcia politycznego i militarnego.

Czytaj więcej

Badanie: Czy Europejczycy wierzą w zwycięstwo Ukrainy w wojnie? Przeważa pesymizm

To jedno z pytań, które think tank ECFR zadawał w kilkunastu krajach europejskich i opublikował w środę w związku z przyszłotygodniowym szczytem NATO w Waszyngtonie. Pytania dotyczyły podejścia do członkostwa Ukrainy w UE i NATO, scenariuszy zakończenia wojny, dalszej pomocy dla Kijowa czy rosyjskiego zagrożenia.

Ponad dwie trzecie Polaków przeciw wysyłaniu wojsk państw NATO na Ukrainę, jeszcze więcej Niemców

Jak podkreślają w omówieniu badań analitycy ECFR, wciąż silne jest poparcie społeczeństw zachodnich dla wspierania walczącej Ukrainy dostawami broni. Ale niewystarczające dla tego, by państwa NATO wysłały tam swoje wojska, w Polsce przeciw jest 69 proc. (najmniej w Szwecji 50 proc., najwięcej w Bułgarii, Grecji, Niemczech, odpowiednio 90, 85, 81 proc.).

Choć jednocześnie w naszym kraju, co różni go od wielu innych, jest zgoda ponad połowy badanych na zwiększenie wydatków na obronę nawet kosztem ograniczenia wydatków na edukację, zdrowie czy walkę z przestępczością.

Czy prawdopodobne jest, że Rosja zaatakuje inne państwo europejskie

Czy prawdopodobne jest, że Rosja zaatakuje inne państwo europejskie

Foto: Rzeczpospolita

Ukraiński optymizm i zachodni sceptycyzm w sprawie militarnego zwycięstwa Ukrainy nad Rosją

Niektóre pytania zadawano zarówno w państwach UE (plus Wielka Brytania oraz Szwajcaria), jak i w Ukrainie. I wykazały rozbieżność poglądów – zwłaszcza ukraiński optymizm w sprawie militarnego pokonania Rosji i zachodni sceptycyzm wobec zdolności Kijowa pokonania najeźdźców na polu bitwy.

Aż połowa Ukraińców uważa, że ich kraj zwycięży z Rosją, a w największych krajach Unii i w Wielkiej Brytanii podobnego zdania jest ledwie od 7 do 9 proc., w Polsce 20 proc.

Jak Ukraińcy odnoszą się do koncesji terytorialnych na rzecz Moskwy

W większości krajów zachodnich dominuje przekonanie, że Ukraina będzie musiała się zgodzić na koncesje terytorialne wobec Rosji.

Zdecydowana większość (71 proc.) Ukraińców nie jest jednak gotowa na oddanie terytoriów okupowanych nawet wtedy, gdyby było to warunkiem przystąpienia ich kraju do NATO. Tylko 5 proc. zgodziłaby się na to bez żadnych zastrzeżeń, 17 proc. – prawdopodobnie by to zaakceptowało.

Z odpowiedzi na inaczej postawione pytanie wynika, że jedna czwarta Ukraińców wolałaby odzyskać wszystkie ziemie, ale ich kraj musiałby być neutralny i nie mógł wstąpić ani do NATO, ani do UE.

Czy Ukraina nadaje się do UE i kiedy mogłaby do niej wstąpić?

Czy przystąpienie Ukrainy do Unii to dobry pomysł? Uważa tak ponad połowa Portugalczyków, Estończyków, Szwedów i Hiszpanów, a także 48 proc. Polaków. Jednak ponad połowa Niemców, a ich głos ma dużą wagę, ma przeciwny pogląd.

Sondaż. Czy wstąpienie Ukrainy do UE to dobry pomysł

Sondaż. Czy wstąpienie Ukrainy do UE to dobry pomysł

Foto: Rzeczpospolita

O jakiej perspektywie czasowej myślą ankietowani? 13 proc. Portugalczyków, najbardziej optymistycznych, widziałoby Ukrainę we wspólnocie już w ciągu roku.

W granicach pięciu lat – już połowa Portugalczyków oraz ponad jedna trzecia Szwedów, Estończyków, Polaków i Brytyjczyków.

Ukraina nigdy nie będzie w UE – tak odpowiedziało zaś 23 proc. Bułgarów i Czechów, 20 proc. Francuzów i 18 proc. Niemców.

Mark Leonard z ECFR o wyzwaniach dla zachodnich przywódców, które wynikają z badań

Mark Leonard, współautor raportu podsumowującego badania, podkreślił, że wynika z nich, iż jednym z najważniejszych wyzwań dla zachodnich przywódców będzie pogodzenie sprzecznych stanowisk Europejczyków i Ukraińców w kwestii zakończenia wojny.

- O ile Europejczycy w większości postrzegają wynegocjowane porozumienie jako najbardziej prawdopodobny rezultat, Ukraińcy nie są wciąż gotowi do zaakceptowania terytorialnych kompromisów w zamian za przystąpienie do NATO, ani też nie są skłonni zaangażować się w ideę „finlandyzacji", w której zachowaliby swoje terytorium, ale zrezygnowaliby z ambicji UE i NATO – dodał Leonard.

Społeczeństwo
Księżna Kate ogłosiła remisję choroby nowotworowej
Społeczeństwo
Włochy. Geje mogą się kształcić w seminariach rzymskokatolickich. Ale jest warunek
Społeczeństwo
W Teksasie zatrzymano najemnika z Grupy Wagnera. W plecaku miał dron
Społeczeństwo
Czad: Atak na pałac prezydencki. Atakowali „pijani uzbrojeni w maczety”
Społeczeństwo
Fin skrytykował Elona Muska w serwisie X. Niecenzuralna odpowiedź miliardera