– I w pracy wojskowej, i w pokojowej zrzucamy kolonialną zależność. (…) Pomnik wielkiego humanisty Josifa Stalina to nasze ambicje odlane w brązie – oświadczył jeden z organizatorów ustanowienia takiego w Wielkich Łukach.
Od wybuchu wojny z Ukrainą w Rosji postawiono już pięć pomników Stalinowi. Faktem jest, że przytłaczająca ich większość stoi w mniejszych miejscowościach, czasami na prywatnych działkach. Ostatni odsłonięto w ogródku przedszkolnym w jednym z miast obwodu kirowskiego. Władze obwodu wskazywały miejscowym urzędnikom, że powinni przeprowadzić referendum wśród mieszkańców, „ponieważ nie wszyscy obywatele popierają tę inicjatywę”.
Czytaj więcej
Sowiecki dyktator zabił zarówno swojego oficjalnego, jak i prawdziwego ojca. To, co się zdarzyło w jego rodzinie, mocno później zaważyło na polityce.
Głosowania nie przeprowadzono i „aktywni mieszkańcy miasta skierowali do prokuratury skargę z powodu postawienia pomnika”. Ale i tak skala uwielbienia dla „generalissimusa Zwycięstwa” budzi zdumienie.
Ile jest pomników Józefa Stalina w Rosji
Od schyłku lat 90. do dzisiaj postawiono już 111 Stalinów z brązu lub wykutych w kamieniu. „W latach 90. postawiono tylko pięć pomników, a w ciągu pierwszego dziesięciolecia putinowskiej władzy już 37. Średnio stawiano cztery pomniki Stalina rocznie. Ale po 2014 roku, gdy Putin anektował Krym i zaczął wojnę w Donbasie, częstotliwość stawiania zwiększyła się dwukrotnie” – podliczył skrupulatnie portal Możem Objasnit.