Coraz częściej pojawiają się ostrzeżenia, że tusze do tatuażu zawierają szkodliwe toksyczne substancje. Zgodnie z unijnym rozporządzeniem zostały już zakazane w produkcji kosmetyków. Na początku 2022 roku wszedł w życie kolejny zakaz – stosowania w tuszach do tatuażu ponad czterech tysięcy substancji, ze względu na zawartość konserwantów oraz substancji wiążących.
Od 2023 roku zakaz obejmie również pigment Green 7 (ciemna zieleń) oraz Blue 15 (jasny niebieski), które występują w dwóch trzecich tuszów do tatuażu. Sprzedaż i stosowanie tych barwników na terenie UE będzie zabronione. W myśl unijnego rozporządzenia o substancjach chemicznych REACH (Registration Evaluation, Authorisation and Restriction of Chemicals) pigmenty zielony i niebieski są uważane za rakotwórcze, mogą prowadzić do reakcji alergicznych i stwarzać inne zagrożenia dla zdrowia. A nie ma dla nich żadnego zamiennika.
Z czego składa się tusz
W skład tuszu do tatuażu wchodzi ponad 100 substancji. Są to konserwanty, rozpuszczalniki, substancje wiążące, środki antypienne, płyny i pigmenty barwiące, które zapewniają tatuażowi świetlistość i wyrazistość.
Czytaj więcej
Seul rozwija nowatorską technikę monitoringu zdrowia człowieka – system, w odróżnieniu od popularnych „inteligentnych” zegarków i innych sprzętów typu wearables, nie będzie jednak tzw. technologią ubieralną.
Są wśród nich pigmenty nieorganiczne, w skład których wchodzą sadza lub tlenki metali. Według Niemieckiego Instytutu Oceny Ryzyka stwarzają one ryzyko obciążenia organizmu metalami ciężkimi. Do drugiej grupy zaliczają się pigmenty organiczne, czyli azowe. Również ich użycie nie jest pozbawione ryzyka.