Sondaż: Co trzeci Polak byłby dziś przeciw wejściu do UE lub nie wie jak by głosował

Uczestników sondażu SW Research dla "Rzeczpospolitej" zapytaliśmy o to, jak zagłosowaliby, gdyby referendum w sprawie członkostwa Polski w Unii Europejskiej odbyło się w najbliższy weekend.

Publikacja: 13.08.2022 07:58

Piknik Europejski z okazji rocznicy wejścia do UE

Piknik Europejski z okazji rocznicy wejścia do UE

Foto: PAP, Bartłomiej Zborowski

arb

Polska została członkiem Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku. Decyzję o wejściu do UE poprzedziło dwudniowe referendum, które odbyło się w dniach 7-8 czerwca 2003 roku. W referendum za wejściem Polski do UE opowiedziało się 77,45 proc. głosujących, przeciw było 22,55 proc. Frekwencja w referendum wyniosła 58,85 proc.

W ostatnich latach Polska znalazła się w konflikcie z Komisją Europejską w związku z reformą sądownictwa prowadzoną przez PiS. Spór dotyczący praworządności w Polsce sprawił, że - mimo zaakceptowania przez Komisję Europejską Krajowego Planu Odbudowy - Polska nie otrzymała jak dotąd środków z unijnego Funduszu Odbudowy, a z ostatnich wypowiedzi przedstawicieli obozu rządzącego wynika, że Warszawa nie jest już gotowa na dalsze kompromisy w tej sprawie.

Czytaj więcej

Jacek Nizinkiewicz: UE – nowy straszak wyborczy PiS

Polska otrzyma pieniądze z europejskiego Funduszu Odbudowy zaraz po tym, gdy zrealizuje kamienie milowe i cele, które polski rząd uzgodnił z Unią Europejską, w toku wielomiesięcznych negocjacji - oświadczyła w czwartek rzeczniczka Komisji Europejskiej.

Z unijnego Funduszu Odbudowy Polsce przysługuje 24 mld euro w formie bezzwrotnych grantów i 11,5 mld euro w formie nisko oprocentowanych pożyczek. Środki te mają być przeznaczone na odbudowę gospodarki i jej digitalizację po pandemii COVID-19.

KE jako warunek wypłaty Polsce środków z Funduszu Odbudowy stawiała realizację trzech kamieni milowych: likwidację Izby Dyscyplinarnej (co nastąpiło), reformę systemu dyscyplinarnego sędziów i przywrócenie do orzekania sędziów odsuniętych od obowiązków niezgodnie z prawem. Co do realizacji tych dwóch ostatnich kamieni milowych między Polską a KE istnieją rozbieżności.

W kwestii sporu z Komisją Europejską wypowiedział się ostatnio prezes PiS, Jarosław Kaczyński.

- Wykazaliśmy maksimum dobrej woli, poszliśmy na duże kompromisy, ale dziś widać o co chodzi. Jeżeli wygramy, stosunki z UE będziemy musieli ułożyć po nowemu - zapowiedział Kaczyński. Prezes PiS mówił też o "zniewalaniu Polski" i o tym, że "operacja ewentualnej zmiany złotego na euro byłaby dla spekulantów mających dostęp do odpowiedniej wiedzy okazją do zarobienia miliardów". - Ale reszta powinna zrozumieć i przyjąć, że próbuje się nam zabrać wolność, suwerenność i jeszcze nas obrabować - stwierdził. Wcześniej o "niemieckim planie" wprowadzenia euro w Polsce mówił w rozmowie z tygodnikiem "Sieci" prezes NBP, Adam Glapiński.

Czytaj więcej

Michał Szułdrzyński: W sprawie KPO Bruksela może narracyjnie przegrać z PiS

Z kolei premier Mateusz Morawiecki w "Die Welt" napisał, że UE jest tylko formalną demokracją, a w rzeczywistości jest oligarchią, w której "najsilniejsi sprawują władzę".

Opozycja zarzuca przedstawicielom obozu rządzącego, że takimi wypowiedziami budują oni nastroje antyunijne w Polsce, co - w skrajnym przypadku - może doprowadzić do powstania sprzyjających warunków do wyprowadzenia Polski z UE (tzw. polexit).

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl zapytaliśmy jak zagłosowaliby w referendum w sprawie członkostwa Polski w Unii Europejskiej, gdyby odbyło się w najbliższy weekend.

59,9 proc. respondentów odpowiedziało, że zagłosowałoby za członkostwem Polski w UE.

Przeciw członkostwu Polski w UE zagłosowałoby 14,9 proc. ankietowanych.

17,5 proc. respondentów deklaruje, że nie wiedzą, którą jak by zagłosowali.

7,7 proc. ankietowanych nie wzięłoby udziału w referendum.

- Udział procentowy osób, które opowiedziałyby się za członkostwem rośnie razem z wiekiem respondentów (52% pośród osób do 24 roku życia, 66% pośród badanych, którzy skończyli 50 lat). Przynależność do Wspólnoty Europejskiej poparłoby 2 na 3 uczestników badania, którzy posiadają wyższe wykształcenie i podobny odsetek badanych (64%) o dochodach przekraczających 5000 zł netto. Odpowiedź tę wskazało prawie 7 na 10 osób z miast liczących od 200 tys. do 499 tys. mieszkańców - komentuje wyniki badania Przemysław Wesołowski, prezes zarządu agencji badawczej SW Research.

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 9-10 sierpnia 2022 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.



Społeczeństwo
Polonia w USA wierzy w łaskę Donalda Trumpa i nie chce wracać do kraju
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i Suzuki Swift ponownie w gronie liderów rankingu niezawodności
Społeczeństwo
Prognoza pogody IMGW na luty. Prawdziwa zima w końcu nadejdzie?
Społeczeństwo
Ile pieniędzy zebrał WOŚP od początku działalności? Kwota jest imponująca
Społeczeństwo
Znów skandal związany z Pride of Poland. Nabywca nie zapłacił za gwiazdę aukcji
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Społeczeństwo
Rafael Nadal wspiera WOŚP. Na aukcji rakieta podpisana przez tenisistę
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego