Polska została członkiem Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku. Decyzję o wejściu do UE poprzedziło dwudniowe referendum, które odbyło się w dniach 7-8 czerwca 2003 roku. W referendum za wejściem Polski do UE opowiedziało się 77,45 proc. głosujących, przeciw było 22,55 proc. Frekwencja w referendum wyniosła 58,85 proc.
W ostatnich latach Polska znalazła się w konflikcie z Komisją Europejską w związku z reformą sądownictwa prowadzoną przez PiS. Spór dotyczący praworządności w Polsce sprawił, że - mimo zaakceptowania przez Komisję Europejską Krajowego Planu Odbudowy - Polska nie otrzymała jak dotąd środków z unijnego Funduszu Odbudowy, a z ostatnich wypowiedzi przedstawicieli obozu rządzącego wynika, że Warszawa nie jest już gotowa na dalsze kompromisy w tej sprawie.
Czytaj więcej
Mateusz Morawiecki zmienił Beatę Szydło na stanowisku premiera, żeby polepszyć stosunki z Brukselą. Tak źle między Unią a Polską nigdy jeszcze nie było.
Polska otrzyma pieniądze z europejskiego Funduszu Odbudowy zaraz po tym, gdy zrealizuje kamienie milowe i cele, które polski rząd uzgodnił z Unią Europejską, w toku wielomiesięcznych negocjacji - oświadczyła w czwartek rzeczniczka Komisji Europejskiej.
Z unijnego Funduszu Odbudowy Polsce przysługuje 24 mld euro w formie bezzwrotnych grantów i 11,5 mld euro w formie nisko oprocentowanych pożyczek. Środki te mają być przeznaczone na odbudowę gospodarki i jej digitalizację po pandemii COVID-19.