Kanada: "Konwój Wolności" jedzie na stolicę. Kierowcy nie chcą obowiązku szczepień

Kierowcy ciężarówek protestujący przeciwko obowiązkowi szczepień na COVID-19, nałożonemu na nich przez władze Kanady, ruszyli w niedzielę z Vancouver do stolicy kraju, Ottawy.

Publikacja: 24.01.2022 04:46

Strzykawki używane do szczepień przeciw COVID-19

Strzykawki używane do szczepień przeciw COVID-19

Foto: AFP

arb

Branża transportowa alarmuje, że obowiązek szczepień na COVID-19 nałożony na kierowców, doprowadzi do braków kadrowych w firmach transportowych.

Uczestnicy protestu przeciwko obowiązkowi szczepień sformowali tzw. Konwój Wolności 2022 i zebrali 2,2 mln dolarów w internecie na walkę z przymusem szczepień. Środki mają być przeznaczone na zakup paliwa, żywności i opłacenie noclegów przez uczestników konwoju. Do Ottawy Konwój Wolności ma dotrzeć 29 stycznia.

Reuters zwraca uwagę, że transport samochodowy jest kluczowy dla zapewnienia sprawnego przepływu dóbr między Kanadą a USA, ponieważ ponad 2/3 towarów wartych łącznie 521 mld dolarów, którymi handlują ze sobą USA i Kanada, jest przewożonych drogą lądową.

Czytaj więcej

Wielotysięczna demonstracja przeciw restrykcjom covidowym w Brukseli. Doszło do zamieszek

Tymczasem nawet 32 tysiące (20 proc.) ze 160 tysięcy kierowców ciężarówek przekraczających regularnie granicę USA z Kanadą z towarami, może być wyłączonych z pracy, w związku z obowiązkiem szczepień na COVID-19 przedstawicieli tej grupy zawodowej - wynika z szacunków Canadian Trucking Alliance (CTA).

Kanada wprowadziła obowiązek szczepień na COVID-19 dla kierowców ciężarówek 15 stycznia. Zgodnie z obowiązującymi od tego dnia przepisami, niezaszczepieni kanadyjscy kierowcy, wjeżdżający na terytorium Kanady z USA, muszą poddać się testowi na COVID-19 oraz obowiązkowej kwarantannie. 

32 tys.

Tylu kierowców, przekraczających regularnie granicę Kanady i USA, może być wyłączonych z pracy w związku z obowiązkiem szczepień na COVID-19

Braki kadrowe w firmach transportowych mogą - zdaniem przedstawicieli branży - być dodatkowym czynnikiem napędzającym inflację w sytuacji, gdy jest ona w Kanadzie najwyższa od trzech dekad.

Mimo to premier Kanady, Justin Trudeau, nie ugiął się wobec nacisków branży domagającej się opóźnienia wejścia w życie obowiązku szczepień dla kierowców, o którym władze po raz pierwszy poinformowały w listopadzie.

Społeczeństwo
Sondaż w USA. Czy Amerykanie rzeczywiście chcieliby deportacji wszystkich nielegalnych migrantów?
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Społeczeństwo
Philip Earl Steele: Nie głosują na Donalda Trumpa z powodu inflacji. Widzą w nim Mesjasza
Społeczeństwo
Księżyc umieszczony przez World Monuments Fund na liście obiektów zagrożonych
Społeczeństwo
Chiny straciły 1,39 mln mieszkańców w ciągu roku. Wkrótce zabraknie środków na emerytury
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Społeczeństwo
Księżna Kate ogłosiła remisję choroby nowotworowej
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego