Branża transportowa alarmuje, że obowiązek szczepień na COVID-19 nałożony na kierowców, doprowadzi do braków kadrowych w firmach transportowych.
Uczestnicy protestu przeciwko obowiązkowi szczepień sformowali tzw. Konwój Wolności 2022 i zebrali 2,2 mln dolarów w internecie na walkę z przymusem szczepień. Środki mają być przeznaczone na zakup paliwa, żywności i opłacenie noclegów przez uczestników konwoju. Do Ottawy Konwój Wolności ma dotrzeć 29 stycznia.
Reuters zwraca uwagę, że transport samochodowy jest kluczowy dla zapewnienia sprawnego przepływu dóbr między Kanadą a USA, ponieważ ponad 2/3 towarów wartych łącznie 521 mld dolarów, którymi handlują ze sobą USA i Kanada, jest przewożonych drogą lądową.
Czytaj więcej
Policja w Brukseli użyła armatek wodnych i gazu łzawiącego przeciw demonstrującym w pobliżu siedziby Komisji Europejskiej po tym, jak podczas kilkudziesięciotysięcznego protestu przeciwko restrykcjom wprowadzanym w związku z koronawirusem doszło do zamieszek.
Tymczasem nawet 32 tysiące (20 proc.) ze 160 tysięcy kierowców ciężarówek przekraczających regularnie granicę USA z Kanadą z towarami, może być wyłączonych z pracy, w związku z obowiązkiem szczepień na COVID-19 przedstawicieli tej grupy zawodowej - wynika z szacunków Canadian Trucking Alliance (CTA).