Korea Płd.: Uciekinier z Północy uciekł na Północ, bo żył biednie?

Uciekinier z Korei Północnej, który w 2020 roku dotarł do Korei Południowej, a w ubiegłym tygodniu znów uciekł na Północ, nie radził sobie z życiem w Korei Południowej - podają południowokoreańskie media.

Publikacja: 04.01.2022 08:49

Ufortyfikowana granica między Koreami

Ufortyfikowana granica między Koreami

Foto: AFP

arb

Historia ok. trzydziestokilkuletniego mężczyzny, który w ubiegłym tygodniu po raz drugi w ciągu ostatnich dwóch lat pokonał silnie ufortyfikowaną granicę między Koreami, wzbudziła w Korei Południowej dyskusję na temat tego jak uciekinierzy z Północy są traktowani na Południu.

Południowokoreańska armia zidentyfikowała tożsamość uciekiniera. Okazało się, że mężczyzna w 2020 roku pokonał granicę w strefie zdemilitaryzowanej w tym samym miejscu, w którym przekroczył ją w ubiegłym tygodniu, wracając na Północ.

Po przybyciu do Korei Południowej uciekinier żył biednie, pracując jako dozorca.

- Określiłbym go mianem przedstawiciela klasy niższej, ledwo wiążącego koniec z końcem - stwierdził przedstawiciel południowokoreańskich władz.

Władze Korei Południowej bagatelizują możliwość, że mężczyzna był północnokoreańskim szpiegiem. Wszczęto jednak postępowanie, które ma wyjaśnić w jaki sposób uniknął on zatrzymania, mimo że uchwyciły go zamontowane na granicy kamery.

Czytaj więcej

Korea Płd.: Uciekinier z Korei Północnej uciekł do Korei Północnej?

Północnokoreańskie media nie informują o historii uciekiniera - zauważa Reuters.

Agencja Yonhap podaje, że policja z północnego Seulu sygnalizowała już w czerwcu, że mężczyzna może chcieć ponownie uciec na Północ, ale mimo to nie podjęto żadnych związanych z taką możliwością działań.

Do września 2021 roku ok. 33,8 tys. obywateli Korei Północnej uciekło do Korei Południowej. Do 2012 roku wiadomo było tylko o 30 Koreańczykach z Północy, którzy po ucieczce do Korei Południowej, wrócili na Północ, jednak w rzeczywistości takich przypadków może być więcej. 

56 proc. uciekinierów to osoby, których dochody określane są jako niskie - według danych południowokoreańskiego Ministerstwa ds. Zjednoczenia. Blisko 25 proc. znajduje się wśród osób z najniższym dochodem, kwalifikujących się do otrzymywania pomocy społecznej.

18 proc.

Tylu z 407 uciekinierów z Korei Północnej w sondażu z ubiegłego miesiąca zadeklarowało, że chcieliby wrócić na Północ

W sondażu opublikowanym w ubiegłym miesiącu przez Database Center For North Korean Human Rights i NK Social Research 18 proc. z 407 uciekinierów z Północy przyznało, że chcieliby wrócić na Północ.

"Składa się na to wiele czynników, w tym tęsknota za rodzinami pozostawionymi na Północy oraz emocjonalne i gospodarcze trudności, które napotykają po przesiedleniu" - podaje Ministerstwo ds. Zjednoczenia.

Społeczeństwo
Polski zakładnik Oded Lifshitz nie wróci żywy ze Strefy Gazy. Wiele lat pomagał Palestyńczykom
Społeczeństwo
Jak wygląda wojna w Kijowie? Prof. Wadym Wasiutynski: Wracający z frontu się dziwią
Społeczeństwo
Niemcy. Nie będzie ośrodka dla migrantów na granicy z Polską. Powodem m.in. azbest
Społeczeństwo
Rosja na wojnie z walentynkami. Co zastąpi „dzień grzesznej miłości”?
Społeczeństwo
Rosja: Wędkarze odmówili ewakuacji z kry, bo jeszcze nie złowili ryby