Aktualizacja: 03.04.2025 23:03 Publikacja: 25.02.2023 07:40
Foto: Adobe Stock
Darczyńca ma możliwość odwołania jeszcze niewykonanej darowizny, jeżeli po zawarciu umowy darowizny jego stan majątkowy uległ takiej zmianie, że wykonanie darowizny nie może nastąpić bez uszczerbku dla jego własnego utrzymania odpowiednio do jego usprawiedliwionych potrzeb lub bez uszczerbku dla ciążącego na nim ustawowego obowiązku alimentacyjnego. Celem takiego uregulowania jest ochrona sytuacji majątkowej darczyńcy oraz osób, wobec których pozostaje on ustawowo zobowiązany alimentacyjnie, mając na uwadze nieodpłatny charakter umowy darowizny. Inny cel przyświecał ustawodawcy, który wprowadził do kodeksu cywilnego również możliwość odwołania darowizny nawet już wykonanej, jeżeli obdarowany dopuścił się względem darczyńcy rażącej niewdzięczności. Pozostawienie obdarowanego z przysporzeniem nieodpłatnie poczynionym na jego rzecz przez darczyńcę w sytuacji, gdy zachowanie obdarowanego wobec darczyńcy znacznie wykracza poza powszechnie akceptowane normy etyczne i moralne, kłóciłoby się z poczuciem sprawiedliwości. Stąd też w kodeksie cywilnym zawarto odpowiednie przepisy pozwalające na zniweczenie nawet dokonanej już darowizny w razie zaistnienia omawianej sytuacji.
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację, która zakazuje w Polsce sprzedaży podgrzewanych wyrobów tytoniowych...
W związku z dużą zmiennością produkcji energii ze źródeł odnawialnych – kluczowa staje się możliwość szybkiego i elastycznego reagowania na potrzeby systemu. Odpowiedzią jest magazynowanie energii w okresach jej nadmiaru i szybkie uwalnianie do sieci, kiedy jej brakuje.
Zakończył się drugi dzień egzaminów zawodowych dla prawników. Kandydaci na adwokatów musieli rozwiązać kazus zwi...
Wraz z kwietniowymi świadczeniami emeryci i renciści otrzymają dodatkowe roczne świadczenie pieniężne zwane 13....
Harmonogram wypłat 800 plus w kwietniu ulegnie pewnym zmianom. Dwa terminy wypadają w dni wolne od pracy i w zwi...
Transformacja energetyczna. Inwestowanie i operowanie infrastrukturą energetyczną. Strategiczne, ekonomiczne, technologiczne i środowiskowe aspekty transformacji energetycznej w wymiarze lokalnym
Co musi być w schronie? Zapas żywności, co najmniej trzy litry wody na osobę dziennie, apteczki, latarki i radio...
Warszawski rynek nieruchomości od lat przyciąga inwestorów. Nic dziwnego, stabilne zyski i perspektywy długoterminowego wzrostu wartości są wyjątkowo kuszącą perspektywą. W obliczu inflacji, zmian stóp procentowych i rosnącego popytu na wynajem wiele osób zastanawia się, czy to dobry moment na zakup mieszkania w stolicy. Podpowiemy, co przemawia za inwestycją w warszawskie nieruchomości oraz opiszemy potencjalne ryzyka, które warto wziąć pod uwagę. Zanalizujemy aktualne ceny mieszkań i trendy rynkowe na 2025 rok. Dowiesz się również, gdzie szukać najlepszych ofert.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas