Armia w czasie pokoju może występować do obywateli o czasowe przekazanie na jej potrzeby środków transportowych, maszyn, a także wykorzystania np. posiadanych przez nich magazynów. Premier Donald Tusk ustalił limity świadczeń rzeczowych wykonywanych w 2014 roku na rzecz obronności państwa.
Limity te zostały określone na poziomie nie większym niż: 400 nieruchomości (budynków lub ich części) – na potrzeby organów administracji rządowej i organów samorządu terytorialnego wykonujących zadania związane z prowadzeniem kwalifikacji wojskowej; 90 pojazdów samochodowych oraz 30 przyczep i 30 maszyn wraz z niezbędnym wyposażeniem – na potrzeby jednostek organizacyjnych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej "wykonujących zadania związane ze zwalczaniem klęsk żywiołowych i likwidacją ich skutków oraz przeprowadzaniem ćwiczeń wojskowych".
Kto podejmuje decyzję o wykorzystaniu takiej rzeczy na potrzeby armii? Jak wyjaśnia Sztab Generalny WP wójt lub burmistrz (prezydent miasta), na wniosek wojskowego komendanta uzupełnień, wydaje decyzję administracyjną o przeznaczeniu nieruchomości lub rzeczy ruchomej na cele świadczeń rzeczowych planowanych do wykonania w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.
Jakimi nieruchomościami jest zainteresowane wojsko? To przede wszystkim powierzchnie magazynowe, parkingi przy węzłach drogowych i kolejowych oraz budynkami na potrzeby mobilizacyjnego jednostek wojskowych.
Jakimi ruchomościami jest zainteresowane wojsko? Teraz to głównie pojazdy ciężarowe (szczególnie poszukiwane są pojazdy ciężarowe o zwiększonej mobilności – ciężarowo-terenowe), zestawy niskopodwoziowe, autobusy, cysterny oraz maszyny głównie do prac ziemnych, np. koparki, spychacze. Rzadziej zdarza się nakładać obowiązek świadczeń rzeczowych na samochody osobowe, osobowo-terenowe i motocykle.
Czy pojazdy mogą zostać przejęte tylko na wypadek wojny czy również np. na ćwiczenia poligonowe? Jak wyjaśnia Sztab Generalny WP ustawa o powszechnym obowiązku obrony RP daje możliwość wezwania do realizacji świadczenia zarówno w czasie pokoju, jak i wojny. W czasie pokoju wojsko możemy "wezwać" pojazd: dla sprawdzenia gotowości mobilizacyjnej – czas wykonywania świadczeń wynosi do 48 godzin, najwyżej trzy razy w roku; w związku z ćwiczeniami wojskowymi lub ćwiczeniami w jednostkach przewidzianych do militaryzacji – do 7 dni, tylko raz w roku; w celu zwalczania klęsk żywiołowych i likwidacji ich skutków – do czasu ustania przyczyny. W czasie wojny nie ma żadnych ograniczeń.