Aktualizacja: 23.05.2015 10:38 Publikacja: 23.05.2015 10:38
Amerykańscy żołnierze na poligonie
Foto: MON/Michał Chudziński
W poniedziałek na poligonie w Drawsku Pomorskim rozpoczną się duże manewry wojskowe. Potrwają one do 29 maja.
Scenariusz ćwiczenia zakłada wiele epizodów, w których weźmie udział para samolotów myśliwsko-bombowych Su-22 oraz śmigłowce bojowe Mi-24. W sumie w manewrach weźmie udział około 1,2 tys. żołnierzy z 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej wchodzącej w skład 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Ponadto przebywający od kilku tygodnie w Polsce żołnierze z francuskiego12 Pułku Kirasjerów (14 czołgów Leclerc), a także Amerykanie z Grupy Bojowej 1 Brygady Pancernej (14 wozów Abrams). Na poligonie użytych zostanie ponad 200 egzemplarzy ciężkiego sprzętu bojowego (w sumie liczba całego sprzętu wyniesie ok. 600).
- Absolutnie nie mam żadnych intencji niestawienia się przed komisją śledczą, musi się to jednak odbywać zgodnie z prawem - mówi Piotr Pogonowski, były szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW).
Blisko 6 tys. młodych ludzi podejmie w pierwszym roku naukę w nowo tworzonych oddziałach o profilu mundurowym, które będą przygotowywać do pracy w policji i w Straży Granicznej.
Sejmowa Komisja do spraw Służb Specjalnych chce ponad 100 mln zł na podwyżki dla funkcjonariuszy ABW. Ostatnie słowo będzie jednak należeć do ministra finansów.
Żandarmeria Wojskowa przejęła ochronę konwojów z pomocą dla Ukrainy od policji i CBŚP – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.
W kultowym filmie „Czterdziestolatek”, który został nakręcony w latach 70., budowlańcami, inżynierami, kierownikami i prezesami są mężczyźni. To oni wykuwają kilofami przyszłość narodu na poligonach dworca centralnego czy Trasy Łazienkowskiej. A kobiety….?
W ramach akcji „Lucyna”, zwanej „psią grypą” na zwolnieniach lekarskich może przebywać ok. 10 tys. policjantów – twierdzą organizatorzy policyjnego protestu. Jednak skalę trudno zweryfikować, bo KGP o niej milczy.
W pierwszej turze wyborów prezydenckich zwycięstwo nieoczekiwanie odniósł prorosyjski i antynatowski polityk Calin Georgescu. Czy to zwiastun objęcia władzy przez skrajną prawicę w Rumunii, kluczowym kraju wschodniej flanki NATO?
W przypadku ataku Rosji na państwo NATO, Sojusz powinien rozważyć przeprowadzenie precyzyjnych uderzeń na terytorium Rosji – powiedział w Brukseli admirał Rob Bauer, przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO. Moskwa reaguje.
W Paryżu i Londynie rodzi się pomysł międzynarodowej misji rozjemczej, która gwarantowałaby utrzymanie obecnej linii frontu na wypadek porozumienia z Putinem.
Francuski dziennik „Le Monde”, powołując się na swoje źródła, podaje, że w rozmowach toczących się między Francją a Wielką Brytanią powrócił temat wysłania zachodnich żołnierzy oraz prywatnych firm wojskowych na Ukrainę.
Upadek rządu Michela Barniera i brak budżetu na przyszły rok stają się coraz bardziej prawdopodobne. Rośnie zaniepokojenie rynków finansowych.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Po tym, jak w ostatni czwartek Rosja zaatakowała Dniepr eksperymentalną rakietą Oreszkin, we wtorek dojdzie do nadzwyczajnych rozmów między Ukrainą i NATO.
Znów bardzo słabe dane przyniosły wstępne odczyty indeksu PMI dla strefy euro oraz osobno Niemiec i Francji. Nie widać śladu ożywienia w przemyśle, a koniunktura w usługach tąpnęła.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas