Polska Straż Graniczna ma teraz karabiny maszynowe kalibru 7,62 mm

Straż Graniczna odebrała dostawę 25 karabinów maszynowych 7,62 mm UKM 2020S - podały służby prasowe SG zaznaczając, że to pierwsze karabiny maszynowe takiego kalibru w formacji.

Publikacja: 05.01.2023 16:07

Polska Straż Graniczna ma teraz karabiny maszynowe kalibru 7,62 mm

Foto: Zespół Prasowy KGSG

zew

W komunikacie opublikowanym przez Straż Graniczną czytamy, że UKM 2020S to powstała dwa lata temu wersją "uniwersalnego karabinu maszynowego UKM-2000P", który znajduje się w wyposażeniu SG od 2016 roku.

"Wersja ta różni się od poprzedniej mniejszymi gabarytami oraz niższą wagą przy jednoczesnym zachowaniu pozostałych parametrów taktyczno-technicznych, w tym m.in. szybkostrzelności – do 900 strzałów na minutę" - podano.

Czytaj więcej

Jeszcze więcej karabinków Grot dla armii

Z komunikatu SG wynika, że karabiny UKM dostarczone Straży Granicznej mają lufę o długości 440 mm, składaną kolbę z tworzywa sztucznego ("co pozwoliło maksymalnie skrócić karabin"), demontowany dwójnóg z regulacją wysokości i minimalistyczne przyrządy celownicze montowane na maksymalnie obniżonej szynie montażowej oraz krótką szynę w celu umożliwienia montażu chwytu przedniego.

Straż Graniczna planuje dalsze zakupy tej broni.

"Zakupione UKM to broń zespołowa o dużym zasięgu, planowana do zastosowania w przypadku, gdyby zaistniały ewentualne, wyjątkowo krytyczne sytuacje" - podała Straż Graniczna.

UKM zostały dostarczone przez Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A. Karabiny maszynowe kalibru 7,62 mm mają trafić do funkcjonariuszy z wydziałów zabezpieczenia działań w każdym oddziale SG oraz do ośrodków szkolenia SG.

Straż Graniczna planuje dalsze zakupy tej broni.

Służby
Starlinki nie tylko dla Ukrainy. Obsługiwały także wybory w Polsce
Służby
600 tys. zł w rok. Kosmiczna pensja szefowej CBA
Służby
Anna Dyner: Jak w Polsce werbują białoruskie i rosyjskie służby
Służby
Szefowa CBA utajniła swój majątek
Służby
Rosja zarzuca sieć na Platformę Obywatelską. Ustaliliśmy szczegóły cyberataku