Starosta i wojewoda pomorski stwierdzili, że Marek S. (dane zmienione), odbywający szkolenie wojskowe w terytorialnej służbie wojskowej utracił z tego powodu status bezrobotnego. Osoba odbywająca ćwiczenia wojskowe nie jest bowiem w ich trakcie gotowa do podjęcia pracy. A to właśnie pełna gotowość do pracy jest podstawowym warunkiem posiadania statusu bezrobotnego – tłumaczyły organy.
Marek S. otrzymywał też uposażenie z tytułu szkolenia i podlegał obowiązkowi ubezpieczeń społecznych. Przepisy ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy nakazują pozbawienie statusu bezrobotnego osoby podlegającej obowiązkowi ubezpieczeń społecznych z tytułu odbywania ćwiczeń wojskowych. Z przepisów wynika również, że bezrobotny, który z powodu powołania do służby wojskowej utracił taki status na okres krótszy niż 365 dni, w ciągu 14 dni musi się ponownie zarejestrować w urzędzie pracy.
Czytaj także: Co może zwolnić żołnierza rezerwy z ćwiczeń wojskowych
Uznanie, że pełnienie terytorialnej służby wojskowej powoduje utratę statusu osoby bezrobotnej, jest błędną interpretacją przepisów – zarzucił Marek S. w skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku.
Z przepisów ustawy o uposażeniu żołnierzy niezawodowych jednoznacznie wynika, że pobieranie uposażenia za czas ćwiczeń wojskowych nie powoduje utraty zasiłku dla bezrobotnych, lecz zawieszenie go na ten czas. Wyklucza to pozbawienie statusu osoby bezrobotnej z racji odbywania terytorialnej służby wojskowej na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia – argumentował w skardze Marek S.