Wymóg ten obowiązuje także wtedy, gdy broń jest zamawiana przez internet.
Wniosek o zgodę na zakup broni palnej lub amunicji w innym państwie członkowskim UE składa sam zainteresowany. Taka zgoda powinna wskazywać państwo początkowe transakcji, nazwisko zbywcy i nabywcy broni, adres, na który ma być dostarczona, dane techniczne i liczbę egzemplarzy broni lub amunicji. Komendant wojewódzki policji ocenia, czy istnieją podstawy do potwierdzenia, m.in. czy wnioskodawca ma pozwolenie na określony rodzaj broni, którą chce sprowadzić. Nabywca, który kupuje broń „na odległość ", musi przed jej wydaniem dostarczyć sprzedającemu zaświadczenie uprawniające do nabycia.
Wniosek o potwierdzenie uprzednich zgód przewozowych na zakup za granicą trzech egzemplarzy pistoletów gazowych, rewolweru i amunicji oraz karabinu złożył do komendanta wojewódzkiego policji kolekcjoner broni, uprawiający sportowo strzelectwo, posiadacz licencji zawodniczej.
Czytaj także: Pozwolenie na broń: rząd jednak nie zarekwiruje magazynków do karabinów
Już wcześniej otrzymał pozwolenie na posiadanie sześciu sztuk broni sportowej oraz sześciu sztuk broni palnej w celach kolekcjonerskich. W pozwoleniu określono także jej rodzaje. Nie było wśród nich pozwolenia na posiadanie pistoletów gazowych, które już zostały przesłane do Polski. W Polsce znajdował się też karabin. Brak było zatem podstaw do poświadczenia uprzednich zgód przewozowych – stwierdził komendant, zwracając wnioskodawcy trzy niepotwierdzone egzemplarze takich zgód. Wydane wcześniej pozwolenia na broń do celów sportowych oraz na broń do celów kolekcjonerskich nie uprawniały do posiadania broni gazowej.