Zgodę na utworzenie strefy kibica wydaje UEFA

Samorządy szukają różnych sposobów na organizowanie imprez dla kibiców podczas Euro 2012

Publikacja: 12.04.2012 10:14

Samorządy szukają różnych sposobów na organizowanie imprez dla kibiców podczas Euro 2012

Samorządy szukają różnych sposobów na organizowanie imprez dla kibiców podczas Euro 2012

Foto: Fotorzepa, Roman Bosiacki RB Roman Bosiacki

Każdy, kto chce organizować pokazy publiczne meczów odbywających się w turnieju Euro 2012, musi mieć licencję. Przyznaje je tylko i wyłącznie UEFA. Ona też określa warunki, jakie trzeba spełnić, aby taką licencję otrzymać.

Niektórzy dostaną odmowę

Przekonały się o tym ostatnio Kielce, które wspólnie z klubem Korona Kielce SA chciały zorganizować strefę kibica w tym mieście. UEFA odmówiła przyznania licencji na public screening i dlatego strefa w mieście nie powstanie.

35 euro za 1 mkw. ekranu – to najniższa opłata za wydanie licencji na pokaz publiczny

– Oficjalnym powodem nieudzielenia licencji przez UEFA było to, że planowana strefa była za duża – mówi Paweł Jańczyk, rzecznik prasowy spółki Korona Kielce. – A raczej przewidziana na zbyt dużą liczbę osób, które miały oglądać tu transmisje – wyjaśnia.

Rzecznik zwraca uwagę, że w uzasadnieniu odmowy UEFA zaznaczyła również, iż w projekcie miał brać udział tylko jeden oficjalny sponsor mistrzostw, a pozostałymi mieli być partnerzy lokalni.

Kielecka strefa kibica miała być przedsięwzięciem komercyjnym. Według założeń organizatorów transmisje meczów mogłoby oglądać nawet do 5 tys. osób. Dla kibiców przygotowywano również bazę gastronomiczną i stoiska z gadżetami związanymi z Euro. W godzinach wolnych od transmisji przewidziano w strefie turniej piłki nożnej dla dzieci oraz inne atrakcje, w których udział wziąć mieli zawodnicy Korony.

– Gdybyśmy chcieli zorganizować strefę kibica zgodnie z wymaganiami UEFA, musielibyśmy dopłacić do tej imprezy – mówi Wojciech Lubawski, prezydent Kielc. – Dlatego zamiast zabawy w centrum miasta będą kameralne transmisje meczów w pubach i restauracjach, do 150 osób. My, jako samorząd, nie możemy zorganizować publicznej transmisji dla kibiców, ponieważ decyzja UEFA nam to uniemożliwia – tłumaczy.

Rozmaite rozwiązania

Miasta różnie podeszły do organizacji tych stref. Wrocław postanowił wyłonić operatora oficjalnej strefy kibica. Posłużył się w tym celu ustawą – Prawo zamówień publicznych. Przedmiotem zamówienia było „zapewnienie niezbędnej infrastruktury technicznej, administracyjnej i zarządzanie imprezą masową zgodnie z planem i wymogami stawianymi miastu przez UEFA".

Inaczej sprawa wygląda np. w Elblągu. Tutaj władze miejskie zorganizowały jedynie przetarg na dzierżawę terenów, na których strefy kibica mogą powstać (na podstawie ustawy o gospodarce nieruchomościami).

Zarówno w jednym, jak i w drugim wypadku to organizator takiej strefy musi się starać  m.in. o pozwolenia krajowe związane z organizacją imprezy masowej, a także licencji na pokaz publiczny przyznawanej przez UEFA. Różnica jest w sposobie dokonywania rozliczeń.

W razie zastosowania rozwiązania wrocławskiego to miasto (zamawiający) płaci organizatorowi (wykonawcy) za wykonaną usługę (organizację strefy kibica). Gdy w grę wchodzi wariant elbląski, organizator płaci miastu za dzierżawę terenu, na którym pokaz publiczny zorganizuje, i ma możliwość zarabiania na sprzedaży biletów, prowadzeniu gastronomii czy dzierżawieniu stoisk ze sportowymi gadżetami.

– Pełne prawa do public screeningu, czyli do wydawania licencji na publiczne transmisje rozgrywek organizowanych w turnieju Euro 2012, ma tylko i wyłącznie UEFA – mówi Konrad Jastrzębski, nadzorujący w imieniu UEFA strefy kibica w Polsce. – Oznacza to, że wszelkie decyzje o przyznaniu bądź odmowie przyznania takiej licencji podejmują właśnie władze Europejskiej Unii Piłkarskiej – dodaje.

masz pytanie, wyślij e-mail do autora m.cyrankiewicz@rp.pl

Nie tylko UEFA stawia wymagania

Powstające w miastach strefy kibica będą się rządziły przepisami ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Bezpieczeństwo imprez masowych obejmuje spełnienie przez organizatora wymogów w zakresie:

- zapewnienia bezpieczeństwa osobom uczestniczącym w imprezie;

- ochrony porządku publicznego;

- zabezpieczenia pod względem medycznym;

- zapewnienia odpowiedniego stanu technicznego obiektów budowlanych wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi.

Obowiązek zabezpieczenia imprezy masowej spoczywa na organizatorze, a także na: wójcie, wojewodzie, policji, Państwowej Straży Pożarnej czy służbie zdrowia.

Każdy, kto chce organizować pokazy publiczne meczów odbywających się w turnieju Euro 2012, musi mieć licencję. Przyznaje je tylko i wyłącznie UEFA. Ona też określa warunki, jakie trzeba spełnić, aby taką licencję otrzymać.

Niektórzy dostaną odmowę

Pozostało jeszcze 94% artykułu
Sądy i trybunały
Adam Bodnar ogłosił, co dalej z neosędziami. Reforma już w październiku?
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut
Zawody prawnicze
Ranking firm doradztwa podatkowego: Wróciły dobre czasy. Oto najsilniejsi
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce