Ustawa o dodatku węglowym weszła w życie dzień po publikacji w Dzienniku Ustaw, czyli 13 sierpnia 2022 r.. W ustawie napisano, że ze względu na ważny interes społeczny, wejdzie ona w życie już następnego dnia po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw. Wzór wniosku, który będą składali w gminach chętni na dopłatę, upubliczniono 12 sierpnia na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Od tego dnia samorządy miały 5 dni na ewentualne uwagi do formularza.
Samorządy w blokach startowych
– Wiemy tylko tyle, że prezydent to podpisał, ale wzór wniosku jeszcze nie funkcjonuje – mówi nam bardzo miła pani Kasia z Urzędu Gminy Cedry Wielkie na Żuławach. W tej gminie, w jej ocenie, bardzo dużo osób jest zainteresowanych dostaniem 3 tys. zł.
Grażyna Zarówna, Kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pruszczu Gdańskim, mówi, że w tym mieście wnioski będzie obsługiwał właśnie MOPS. I, że to bardzo potrzebne wsparcie w trudnych czasach. A sama gmina jest już gotowa do jego obsługi. Ale nadal czekają.
- U nas jeszcze wniosków nie przyjmujemy, bo jak wiadomo nie mamy jeszcze formularza. Co godzinę sprawdzamy czy już został opublikowany. Chcielibyśmy już działać, żeby nam się nie spiętrzyło później. Spodziewamy się ok 800 wniosków. Ale wszystkie zainteresowane osoby z naszej gminy mają zapewnioną pełną informację na ten temat. Jeżeli mają jakiekolwiek pytania powinni dzwonić do Sekcji Świadczeń Rodzinnych. Nasi urzędnicy czekają i pomogę we wszystkim - mówi szefowa MOPS.
W Sosnowcu od trzech tygodni nie ma dnia, aby ktoś nie pytał o dodatek węglowy.