Aktualizacja: 07.07.2017 09:19 Publikacja: 07.07.2017 07:48
Uczestnicy debaty (od lewej): Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic; Jacek Karnowski, prezydent Sopotu; Maciej Fijałkowski, dyrektor Biura Funduszy Europejskich i Polityki Rozwoju Urzędu m.st. Warszawy; Artut Tusiński, burmistrz Podkowy Leśnej; Piotr Żuber, współautor strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju; prof. Grzegorz Gorzelak z Uniwersytetu Warszawskiego oraz prof. Grzegorz Węcławowicz z PAN i Tomasz Pietryga p.o. zastępcy red. naczelnego „Rz”.
Foto: Rzeczpospolita, Robert Gardziński Robert Gardziński
Bogusław Chrabota, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej": Rozpoczynamy serię debat o polskim samorządzie. Mamy za sobą doświadczenia samorządowe z ostatnich lat, część projektów się sprawdziła, część jest nie do końca zrealizowana. Sprawy samorządowe to ważne kwestie, które są i będą poruszane na łamach „Rzeczpospolitej". Wielki plan związany z metropolią warszawską niespecjalnie się udał, ale powstała już metropolia śląska. Jest więc o czym rozmawiać, mamy interesujące rozwiązania i dużo szczegółów.
Skoro jednak odłożyliśmy na bok model urzędu sędziego jako korony zawodów prawniczych i postawiliśmy na KSSiP, to chociaż zasilajmy wymiar sprawiedliwości świeżą krwią w sposób sprawny, w przewidywalnej procedurze.
Sąd Najwyższy opowiedział się w środę przeciwko tzw. uchwałom negatywnym, czyli wyinterpretowanym.
Za nami dopiero pierwsze tygodnie nowego roku szkolnego 2024/2025. Wielu uczniów i rodziców myśli już jednak o odpoczynku od nauki. Warto w związku z tym sprawdzić, jakie są terminy ferii zimowych 2025 dla poszczególnych województw.
Zastanawiasz się, ile musisz zarabiać brutto, by na Twoje konto wpływało 5000 zł netto? Kwota ta znacząco różni się w zależności od formy zatrudnienia.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Sąd Okręgowy w Koszalinie ogłosił wyrok skazujący w sprawie tragicznej śmierci pięciu 15-latek w pożarze escape roomu w tym mieście na początku 2019 roku.
Wszyscy byśmy chcieli, żeby ta wojna się skończyła. Tylko chcemy, żeby skończyła się sprawiedliwym pokojem. Z punktu widzenia Rzeszowa najważniejszy jest fakt utrzymania dalej bazy wojskowej NATO i obecności wojsk sojuszu w naszym regionie – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.
Wydatki na oświatę pochłaniają coraz poważniejszą część budżetów samorządów. Finansowanie oświaty oraz powrót do odebranych kompetencji samorządowych to tematy do rozmów z rządem.
W Rankingu Samorządów 2024 zwyciężyły Dąbrowa Górnicza, Łeba i gmina Sulmierzyce. Czym się wyróżniły?
Sekretarz nie mógł skutecznie wprowadzić pod obrady rady miasta uchwały w sprawie ustalenia miesięcznego wynagrodzenia burmistrza.
Gimnazjów nie przywrócimy. Ale obecny system małych szkół odpowiada potrzebom rodziców, a nie potrzebom uczniów.
Zarządzanie finansami, emisja obligacji, wsparcie transformacji energetycznej – jest wiele pól współpracy, na których bank może pomóc samorządom w sprostaniu wyzwaniom współczesności.
Jak co roku znaczącym parametrem oddziaływującym na wyniki rankingu samorządów są dane dotyczące dochodów własnych.
Zrównoważony rozwój, transformacja energetyczna, Europejski Zielony Ład to najbardziej gorące tematy ostatniego okresu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas