- Czy do kierowców w transporcie sanitarnym zatrudnionych w publicznym zakładzie opieki zdrowotnej stosujemy ustawę o czasie pracy kierowców, czy ustawę o działalności leczniczej?
– pyta czytelniczka.
Do kierowcy zatrudnionego w transporcie sanitarnym należy stosować ustawę o czasie pracy kierowców, ale z wyłączeniem kilku jej przepisów wymienionych w jej art. 22.
Określenie w umowie o pracę, że pracownik jest zatrudniony jako kierowca, powoduje, że mocą art. 5 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (DzU nr 92, poz. 879 ze zm.) stosuje się do niego przepisy rozdziału drugiego tej regulacji. Jest to bowiem ogólna zasada zobowiązująca do użycia ustawy wobec wszystkich kierowców, chyba że w innym akcie prawnym zastrzeżono inaczej.
Nie wpływa zatem na to rodzaj pracodawcy zatrudniającego szofera oraz związany z tym fakt podlegania przez firmę pod przepisy szczególne, np. ustawę o działalności leczniczej. Decydujące znaczenie ma bowiem określony w umowie rodzaj pracy. To on przesądza o charakterze zatrudnienia, a co za tym idzie też o zakresie regulacji, którą stosuje się do rozliczania czasu pracy.