Reforma powiatowa jest niezbędna

Powiaty, należy zreformować albo zlikwidować – stwierdzili samorządowcy ze Związku Miast Polskich i Związku Gmin Wiejskich.

Aktualizacja: 10.04.2015 19:21 Publikacja: 10.04.2015 19:07

Reforma powiatowa jest niezbędna

Foto: www.sxc.hu

W Polsce istnieje 314 powiatów ziemskich. W wielu wypadkach wydaje się, że powstały tylko po to, aby obsługiwać 40–50-tysięczne miasta, które mocą ustawy o samorządzie powiatowym zostały pozbawione autonomicznego działania w niektórych dziedzinach na własnym terytorium, w przeciwieństwie np. do miast grodzkich.

Niejasna sytuacja decyzyjna

Zdaniem burmistrzów to uzależnienie niektórych zadań od powiatów ziemskich nie sprzyja rozwojowi miast. Ingerują one bowiem w ich władztwo. I wymieniają przykłady: za utrzymanie ulic w mieście odpowiadają różne jednostki – rządowe i samorządowe: miasto, powiat i województwo. Ale za zarząd ruchem na ulicach gminnych – już tylko jednostki rządowa oraz powiatowa i wojewódzka.

Organ wykonawczy w mieście niebędącym na prawach powiatu nie ma prawa decydować o tym, czy na ulicy miejskiej ma być ustawiony znak zakazu ruchu pojazdów lub ograniczenie prędkości. O tym decyduje starosta. Podobnie jest w wypadku pozwolenia na budowę i zasobu geodezyjnego, podczas gdy studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego uchwalają radni gminy.

Niektóre kompetencje się nakładają, np. dotyczące tworzenia izb wytrzeźwień. A w wypadku powiatowych centrów pomocy rodzinie, gminnych ośrodków pomocy społecznej oraz domów kultury są zbliżone.

Burmistrzowie buntują się przeciwko tym sztucznym rozwiązaniom, ale nie mają możliwości prawnych, aby starać się o zmianę statusu ich miast na status miasta grodzkiego. Udało się to jedynie Wałbrzychowi, ale tylko dlatego, że miastu w swoim czasie odebrano te uprawnienia i dwa lata temu je przywrócono.

Posłowie rozpatrują obecnie projekt ustawy o poprawie warunków świadczeniu usług przez jednostki samorządowe, przygotowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Przewiduje on łączenie gmin i powiatów na zasadzie dobrowolności. Na połączeniu z powiatem ziemskim zyskałyby przede wszystkim miasta średniej wielkości.

Jak podkreślają przedstawiciele miast, skutki ewentualnej likwidacji powiatów byłyby pozytywne. Przyniosłaby ona nie tylko klarowne kompetencje w realizacji zadań, ale także oszczędności finansowe w wypadku radnych, tańsze wykonywanie zadań, lepszą sprawność działania oraz czytelną dla mieszkańców odpowiedzialność za rozwój gminy. Poza tym sprzyjałaby poprawie wykorzystania nieruchomości gminnych czy też zewnętrznych środków pomocowych.

Argument tradycji

Debatę na temat przyszłości powiatów podjęli samorządowcy na posiedzeniu zespołu ds. ustrojowych Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Wniosek Ryszarda Brejzy, prezydenta Inowrocławia, o konieczności reformy powiatów spotkał się ze sprzeciwem Związku Powiatów Polskich, który bronił aktualnego stanu prawnego powiatów, używając znanego od dawna argumentu o ich wielowiekowej tradycji i konieczności uwzględnienia przy podziale zadań zasięgu i charakteru.

Marek Wójcik, wiceminister administracji i cyfryzacji, wcześniej dyrektor Biura ZG ZPP, obiecał jednak przeanalizować zadania powiatowe, którymi mogłyby się zająć gminy. Propozycja ewentualnego rozwiązania ma zostać przedstawiona na kolejnym posiedzeniu zespołu w kwietniu.

Opinia:

Ryszard Brejza, prezydent Inowrocławia

Miasto Inowrocław, liczące 70 tys. mieszkańców, realizowało kiedyś kilka istotnych zadań, które po powstaniu powiatu trzeba było przekazać (wraz z urzędnikami!) do starostwa. Były to m.in. pozwolenia na budowę, zarząd nad ulicami, zarząd ruchem, wydawanie praw jazdy, dowodów rejestracyjnych pojazdów. Moglibyśmy w dalszym ciągu wykonywać te zadania, ale nie mamy możliwości prawnych, aby starać się o uprawnienia miasta grodzkiego. Zwracam uwagę, że powiaty na szczeblu lokalnym mają własne priorytety, często różniące się od priorytetów gmin, co staje się przyczyną sporów. Ta kuriozalna sytuacja istnieje w Polsce od kilkunastu lat i jak do tej pory nikt nie potrafił jej zmienić, co odbija się niekorzystnie na rozwoju gmin. Powinniśmy przeanalizować likwidację powiatów oraz przekazanie zadań gminom i samorządom wojewódzkim albo utrzymać powiaty, ale zmienić ich charakter na obligatoryjne związki powiatowe, z wójtami, burmistrzami, prezydentami oraz reprezentantami gmin wybranymi przez radnych w składzie.

Sądy i trybunały
Prawnicy surowo o projektach w sprawie neosędziów. „Mogą sparaliżować sądy”
Materiał Promocyjny
Koszty leczenia w przypadku urazów na stoku potrafią poważnie zaskoczyć
Nieruchomości
Nowy obowiązek działkowców. Nadchodzą zmiany na ROD
Praca, Emerytury i renty
Nowe terminy wypłat emerytur w lutym 2025. Zmiany w harmonogramie
Praca, Emerytury i renty
Zbliża się wypłata 13. emerytury. Ile wyniesie w 2025 roku?
Prawo w Polsce
Kto może wejść do twojego domu? I czy musi mieć nakaz?