Czy szerokopasmowy internet powstaje na koszt gmin?

Ministerstwo Cyfryzacji powinno oszacować, jakie skutki finansowe dla samorządów spowodują zmiany zasady ustalania opłat za zajęcie pasa drogowego oraz definicji budowli.

Publikacja: 28.01.2016 07:08

Czy szerokopasmowy internet powstaje na koszt gmin?

Foto: 123RF

Ministerstwa opiniujące projekt ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych zgodnie podkreślają, że wymaga on uzupełnienia. W szczególności chodzi o skutki finansowe, które wywoła jego wejście w życie, w tym dla budżetów jednostek samorządu terytorialnego.

Chodzi nie tylko o zmianę zasad pobierania opłaty za zajęcie pasa drogowego czy ustalania opłaty za korzystanie z kanału technologicznego umieszczonego w drodze. W ocenie Ministerstwa Finansów bowiem projekt może również pozbawić samorządy znacznej części dochodów z podatku od nieruchomości.

– Projekt tzw. megaustawy dokonuje zmiany definicji budowli zawartej w prawie budowlanym, do którego odwołuje się ustawa o podatkach i opłatach lokalnych – tłumaczy Leszek Skiba, podsekretarz stanu w MF. – Proponowane zmiany w tej definicji, wskazujące, że budowlą nie są instalacje radiokomunikacyjnej, antenowej konstrukcji zbiorczej czy szafy telekomunikacyjnej, spowodują, że gminy nie będą od nich mogły pobierać podatku.

– Jednocześnie projekt nie wskazuje w żadnym miejscu, jak bardzo zmniejszy się opodatkowanie firm telekomunikacyjnych tą daniną, a tym samym, o ile skurczą się dochody gmin z tego źródła – wskazuje Leszek Skiba. I podkreśla, że byłoby to kolejne ograniczenie opodatkowania budowli podatkiem od nieruchomości. – Podobnie było w 2010 r., kiedy to wyłączono z opodatkowania kable znajdujące się w kanalizacji kablowej – wylicza wiceminister.

W ocenie Ministerstwa Finansów uzupełnienia wymaga również uzasadnienie zmiany zasad ustalania opłat za udostępnienie kanału technologicznego. Opłata ta ma być uiszczana według wynikających z rozporządzenia stawek. Ministerstwo Cyfryzacji nie wskazało jednak, w jaki sposób stawki te zostały skalkulowane ani też, czy ich proponowana wysokość pokryje koszty budowy i eksploatacji kanału technologicznego.

– Z tych między innymi względów wątpliwości budzi wniosek ministra cyfryzacji o skierowanie projektu na tzw. szybką ścieżkę legislacyjną – wskazuje Leszek Skiba.

O uzupełnienie dołączonej do projektu oceny skutków regulacji wystąpił też do ministra cyfryzacji Henryk Kowalczyk, minister członek Rady Ministrów. Wskazuje on ponadto, że uzupełnienia wymaga uzasadnienie skrócenia z 60 do 30 dni okresu, w którym ma być wydawana decyzja o lokalizacji inwestycji w pasie drogowym.

– Konieczne jest również oszacowanie ubytku opłat za udostępnienie materiałów geodezyjno-kartograficznych – dodaje minister Kowalczyk.

Etap legislacyjny: Stały Komitet Rady Ministrów

Sądy i trybunały
Adam Bodnar ogłosił, co dalej z neosędziami. Reforma już w październiku?
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut
Zawody prawnicze
Ranking firm doradztwa podatkowego: Wróciły dobre czasy. Oto najsilniejsi
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce