Dlaczego urzędnicy nie ponoszą odpowiedzialności za działanie bez podstawy prawnej

W poprzednim systemie prawo było ozdobnikiem, wszystkim kierowała wola partii. Od początku transformacji jednym z większych problemów w budowie państwa demokratycznego było wymuszenie na urzędnikach działania jedynie na podstawie i w granicach prawa. Państwo z nazwy było już demokratyczne, ale ludzkie nawyki budowane przez pokolenia nie jest łatwo wykorzenić. Urzędnicy od najniższego do najwyższego szczebla ciągle zbyt często stosowali się do przepisów prawa głównie wtedy, gdy prawo im nie przeszkadzało. A jak przeszkadzało to oczekiwali poleceń od przełożonych. W ten sposób funkcjonują jedynie państwa zacofane.

Publikacja: 01.06.2020 15:35

Dlaczego urzędnicy nie ponoszą odpowiedzialności za działanie bez podstawy prawnej

Foto: AdobeStock

Aby temu zjawisku przeciwdziałać sejm w 2011 roku uchwalił ustawę o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy za rażące naruszenie prawa, która obejmuje również działania bez podstawy prawnej. Premier, wicepremier, minister, dyrektor izby administracji skarbowej, naczelnik urzędu skarbowego, komornik skarbowy to urzędnicy – funkcjonariusze publiczni.

Problem w tym, że ten akt prawny jest całkowicie martwy!

Pozostało jeszcze 94% artykułu

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Praca, Emerytury i renty
Nie wszyscy uprawnieni dostaną 13. emeryturę w tej samej wysokości. Od czego zależy kwota?
Prawo karne
Rośnie przestępczość obcokrajowców. Potrzebna nowa strategia
Zawody prawnicze
Państwo nie chce już płacić milionów komornikom za przymusową emeryturę
Sądy i trybunały
Prawnicy kojarzeni z poprzednią władzą jednoczą siły. Inicjatywa wyszła z TK
Konsumenci
Jest pierwszy „polski” wyrok dotyczący sankcji kredytu darmowego