Projekt dotyczy zmian w zasadach organizowania i przeprowadzania referendum lokalnego.
Przede wszystkim ustawa obniża próg frekwencyjny przy referendum odwołującym wójta, burmistrza i prezydenta miasta. "Do tej pory istnieje zaporowy próg - by referendum było uznane za ważne do referendum musi przyjść 3/5 liczby osób, które uczestniczyło w wyborach (czyli 3/5 tych, którzy wcześniej na tego burmistrza „do odwołania” głosowali plus tych, którzy głosowali na jego kontrkandydatów). W naszej ustawie dla ważności referendum odwołującego potrzeba jedynie 3/5 liczby głosujących w wyborach na tego delikwenta do odwołania" - napisał w mediach społecznościowych poseł Paweł Kukiz.
Ustawa wprowadza też regułę, zgodnie z którą referendum będzie można przeprowadzać dwa razy w czasie trwania kadencji. Zgodnie z nowymi przepisami referendum można przeprowadzać po raz pierwszy – nie wcześniej niż na 18 miesięcy i nie później niż na 24 miesiące od początku kadencji tego organu. Po raz drugi – nie wcześniej niż na 12 miesięcy i nie później niż na 6 miesięcy przed upływem kadencji tego organu.
Ustawa zmniejsza o połowę liczby obywateli niezbędnych do zainicjowania referendum. W przypadku gmin i powiatów będzie to 5 proc., a nie 10 proc. uprawnionych do głosowania mieszkańców; w przypadku województw - 2,5 proc. a nie 5 proc.
Nowelizacja daje inicjatorom referendum 6-miesięczny termin na zebranie podpisów mieszkańców popierających referendum (dotychczas jest to 60 dni).