Aktualizacja: 01.02.2022 09:49 Publikacja: 01.02.2022 07:05
Foto: Fotorzepa / Dominik Pisarek
O wymierzenie prezydentowi miasta grzywny za nieprzekazanie Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Kielcach skargi na bezczynność wraz z odpowiedzią na skargę i aktami sprawy zwróciła się do tego sądu autorka wniosku z maja 2021 r. o udostępnienie informacji publicznej.
Wniosek o wymierzenie grzywny jest następstwem zbiegu okoliczności, na które organ nie miał żadnego wpływu – oświadczył prezydent miasta. O wniosku o wymierzenie grzywny dowiedział się z pisma WSA. Skarga na bezczynność wraz z wnioskiem o wymierzenie grzywny nie dotarła bowiem do urzędu miasta – twierdził organ administracji. Mimo że dostarczenie przesyłki potwierdza wydruk ze strony internetowej Poczty Polskiej, a pracownik kancelarii urzędu miasta potwierdził odbiór korespondencji podpisem na tablecie, w rzeczywistości nie otrzymał jej do rąk. Nie została też zarejestrowana w dzienniku korespondencyjnym – argumentował prezydent miasta. Przypuszczalnie pracownik potwierdził zbiorczo, również na tablecie, odbiór 55 przesyłek, które w tym dniu dostarczyła Poczta Polska. Doszło więc najprawdopodobniej do uchybienia ze strony operatora pocztowego – sugerował organ administracji. Jednocześnie poinformował, że informacja żądana we wniosku z maja 2021 r. o udostępnienie informacji publicznej została doręczona skarżącej jeszcze przed rozpatrzeniem sprawy przez sąd, niezwłocznie po otrzymaniu korespondencji sądowej zawierającej wniosek o wymierzenie kary pieniężnej. Organ spełnił więc obowiązek udzielenia informacji publicznej. Niedotrzymanie terminu jej udzielenia wynika ze zwykłego przeoczenia.
Naliczenia podatku od spadków i darowizn, gdy w wyniku odwołania darowizny doszło do skutecznego anulowania podstawy przysporzenia i jego zwrotu, nie da się pogodzić z konstytucją – uznał NSA.
Amnesty International Polska oraz sześć innych organizacji zwróciło się do premiera Donalda Tuska o zainicjowanie przez rząd procesu legislacyjnego prowadzącego do nowelizacji ustawy prawo o zgromadzeniach.
Za nami dopiero pierwsze tygodnie nowego roku szkolnego 2024/2025. Wielu uczniów i rodziców myśli już jednak o odpoczynku od nauki. Warto w związku z tym sprawdzić, jakie są terminy ferii zimowych 2025 dla poszczególnych województw.
Zastanawiasz się, ile musisz zarabiać brutto, by na Twoje konto wpływało 5000 zł netto? Kwota ta znacząco różni się w zależności od formy zatrudnienia.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
W polskich aresztach i zakładach karnych przebywa o ponad 5 tys. więźniów mniej niż przed rokiem. Częściej wychodzą na wolność przed zakończeniem odbywania kary. - To dobra wiadomość - chwali ekspert.
Przepisu, który przerwał możliwość rozpoczętej amortyzacji podatkowej, nie da się pogodzić z konstytucyjną zasadą ochrony interesów w toku.
Krajowa Rada Sądownictwa uważa, że sędziowie Sądu Najwyższego Jarosław Matras i Michał Laskowski powinni wyłączyć się ze sprawy dotyczącej statusu prawnego Prokuratora Krajowego.
W czwartek sejmowa Komisja Finansów Publicznych przyjęła poprawkę do projektu budżetu na 2025 rok, która przewiduje zmniejszenie środków dla czternastu instytucji państwowych. Cięcia obejmą m.in. Trybunał Konstytucyjny, Sąd Najwyższy czy Krajową Radę Sądownictwa.
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar wszczął w czwartek procedurę odwołania sędziego Jacka Przyguckiego z funkcji prezesa Sądu Okręgowego w Suwałkach oraz sędziego Jacka Szredera z funkcji wiceprezesa Sądu Apelacyjnego w Szczecinie. Obaj zostali zawieszeni.
Sąd Okręgowy w Koszalinie ogłosił wyrok skazujący w sprawie tragicznej śmierci pięciu 15-latek w pożarze escape roomu w tym mieście na początku 2019 roku.
- Przygotowaliśmy 10 punktów programowych, które są odpowiedzią na dobrze zdiagnozowane problemy sądownictwa. Zostały one przedyskutowane zarówno w środowisku sędziowskim, jak i wśród organizacji pozarządowych. Planujemy wdrażać te rozwiązania w latach 2025–2026 - powiedział w czwartek minister sprawiedliwości Adam Bodnar.
Jeśli linia lotnicza odwołuje połączenie, a w ramach zastępczego lotu oferuje jedynie kolejne ze swojej puli, choć na danej trasie są wcześniejsze realizowane przez innych przewoźników, pasażer ma prawo do odszkodowania - orzekł niemiecki Trybunał Sprawiedliwości.
Banki w sprawach frankowych masowo pozywają swoich klientów o zwrot udostępnionego kapitału. Próbują w ten sposób bronić się przed przedawnieniem kapitału. Liczba takich spraw sięga już 30 tys. Prawnicy radzą, by wezwania do zapłaty traktować poważnie
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas