Liczenie terminów a prawo zamówień publicznych

Do liczenia terminów uregulowanych w prawie zamówień publicznych i oznaczonych zdarzeniami, np. „wraz z upływem terminu składania ofert", nie stosuje się art. 111 § 2 kodeksu cywilnego.

Publikacja: 28.07.2015 06:20

Liczenie terminów a prawo zamówień publicznych

Foto: www.sxc.hu

13 kwietnia 2015 r. Krajowa Izba Odwoławcza wydała wyrok po rozpoznaniu dwóch odwołań wniesionych od czynności wykluczenia wykonawców oraz unieważnienia postępowania przez zamawiającego na podstawie art. 93 ust. 1 pkt 1 prawa zamówień publicznych (PZP), czyli według zamawiającego nie złożono żadnej ważnej oferty niepodlegającej odrzuceniu.

Opisany w wyroku stan faktyczny sprawy przedstawiał się następująco: specyfikacja istotnych warunków zamówienia (SIWZ) przewidywała 60-dniowy termin związania ofertą, który zaczynał biec z upływem terminu składania ofert. Termin składania ofert wyznaczono na 19 grudnia 2014 r. A 13 lutego 2015 r. zostały złożone odwołania w postępowaniu. Na skutek wyroku wydanego 27 lutego 2015 r. z postępowania wykluczono jednego z trzech ubiegających się o zamówienie wykonawców. Jak wynika z opisu stanu faktycznego, pozostali dwaj wykonawcy z własnej inicjatywy złożyli zamawiającemu oświadczenia o woli dalszego związania ofertą (odpowiednio 3 marca i 4 marca 2015 r.).

79 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Sądy i trybunały
Prawnicy surowo o projektach w sprawie neosędziów. „Mogą sparaliżować sądy”
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Nieruchomości
Nowy obowiązek działkowców. Nadchodzą zmiany na ROD
Praca, Emerytury i renty
Nowe terminy wypłat emerytur w lutym 2025. Zmiany w harmonogramie
Praca, Emerytury i renty
Zbliża się wypłata 13. emerytury. Ile wyniesie w 2025 roku?
Prawo w Polsce
Kto może wejść do twojego domu? I czy musi mieć nakaz?