Zmiany w Sądzie Najwyższym są już przesądzone. 20 lipca Sejm uchwalił zmiany w przepisach. 26 lipca nowela, w dniu podpisania jej przez prezydenta, ukazała się w Dzienniku Ustaw. Część przepisów weszła w życie już 27 lipca.
Czytaj także: Status prof. Gersdorf - jest stanowisko KRS
Na ten temat we wtorkowym programie #RZECZoPRAWIE Anna Wojda rozmawiała z Ryszardem Piotrowskim, konstytucjonalistą z Uniwersytetu Warszawskiego.
Ekspert zwrócił uwagę, że przejście I prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzaty Gersdorf w stan spoczynku ma swoje konsekwencje ustawowe. – Mianowicie, w ciągu dwóch tygodni od przejścia w stan spoczynku, zgromadzenie ogólne powinno wybrać I prezesa SN. Te dwa tygodnie już minęły. Jeśli pani I prezes SN jest w stanie spoczynku, to już nigdy nie można wybrać I prezesa SN. Chyba, że zmienimy po raz siódmy ustawę – mówił Piotrowski.
- Jeżeli I prezes znalazła się w stanie spoczynku bez wydania postanowienia przez prezydenta, to znaczy, że termin ustawowy na przedstawienie prezydentowi kandydatów bezpowrotnie minął – wyjaśnił konstytucjonalista.