Taką informację podał rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski.
Czytaj też:
Iustitia: Juszczyszyn powinien orzekać
Aktualizacja: 18.02.2020 13:05 Publikacja: 18.02.2020 12:05
Sędzia Paweł Juszczyszyn
Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński
Taką informację podał rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski.
Czytaj też:
Iustitia: Juszczyszyn powinien orzekać
Chodzi o sprawę o sygn. akt IX Ca 1302/19 ws. apelacji pozwanej Joanny S. od wyroku Sądu Rejonowego w Lidzbarku Warmińskim (sygn. akt I C 517/19) w sprawie zapłaty z powództwa jednego z funduszy sekurytyzacyjnych. W składzie sądu I instancji jako przewodniczący i sprawozdawca zasiadał sędzia powołany na wniosek nowej KRS. Sąd odwoławczy postanowił zbadać, czy ów sędzia był uprawniony do orzekania. Dzień wcześniej Trybunał Sprawiedliwości UE stwierdził, że to polskie sądy powinny weryfikować, czy sędzia spełnia warunki niezależności i niezawisłości.
Delegowany z Sądu Rejonowego w Olsztynie sędzia Paweł Juszczyszyn zarządził w tym celu oględziny list poparcia kandydatów do KRS. Został z tego powodu odwołany z delegacji przez ministra sprawiedliwości, a rzecznik dyscyplinarny wszczął przeciwko niemu postępowanie. Juszczyszyn miał jednak dokończyć sprawy rozpoczęte podczas delegacji do SO w Olsztynie. Na oględziny list poparcia udał się do Kancelarii Sejmu, lecz ich nie uzyskał, gdyż cofnięto mu delegację do Warszawy.
Na rozprawie 24 stycznia sędzia Juszczyszyn nałożył 6 tys. zł grzywny na szefową Kancelarii Sejmu za to, że odmówiła mu zapoznania się z listami poparcia do KRS. Wezwał też - pod groźbą grzywny - ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę do przedstawienia sądowi korespondencji z Marszałkiem Sejmu ws. potwierdzenia statusu sędziego osób zgłaszających kandydata do KRS. Ministerstwo odmówiło przedstawienia tej korespondencji.
Na początku lutego Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego zawiesiła Pawła Juszczyszyna w czynnościach i obniżyła mu o 40 proc. jego wynagrodzenie.
- Z uwagi na uchwałę Kolegium Sądu Okręgowego w Olsztynie z 10 lutego 2020 r. o zwolnieniu sędziego Pawła Juszczyszyna z obowiązku rozpoznania spraw przydzielonych mu do orzekania w okresie delegowania w IX Wydziale Cywilnym Odwoławczym Sądu Okręgowego w Olsztynie, sprawa ta została przydzielona nowemu sędziemu referentowi – Sędzi Sądu Okręgowego w Olsztynie Agnieszce Żegarskiej - podał Olgierd Dąbrowski-Żegalski.
Dodał, że sędzia referent wydała już zarządzenie, w którym wyznaczyła termin rozprawy apelacyjnej na 22 maja 2020 r., na godz. 12 (w sali 36).
- Nadmienię, że to najbliższy możliwy do wyznaczenia termin rozprawy, który wynika ze znacznego obciążenia sędzi Agnieszki Żegarskiej innymi sprawami do rozpoznania - poinformował rzecznik Sądu Okręgowego w Olsztynie.
Listy poparcia do KRS zostały opublikowane w miniony piątek. Centrum Informacyjne Sejmu wyjaśniło, że po wyroku WSA uchylającego postanowienie prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych "odpadła przeszkoda prawna" dla ich udostępnienia.
We wczorajszym wywiadzie dla tygodnika "Sieci" prezes SR w Olsztynie Maciej Nawacki stwierdził, że sędzia Paweł Juszczyszyn "jest dziś w bardzo trudnej sytuacji".
– Obawiam się, że jego kariera jako sędziego może być już skończona – powiedział Nawacki. Dodał, że nieustannie apeluje do sędziów, by nie wchodzili w politykę, bo to jest koniec niezależności.
Czytaj też: Szef nowej KRS: chciałem uhonorować Jarosława Kaczyńskiego
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: rp.pl
Resort Adama Bodnara ma już projekty, które pozwolą rozwiązać kwestię tzw. neosędziów. Długotrwała weryfikacja czy natychmiastowa utrata obecnych stanowisk? Ujawniamy szczegóły przepisów, które mają „uzdrowić” polskie sądy.
Podobnie jak przy każdym wyjeździe poza granice kraju, również zimą warto pamiętać o zapewnieniu sobie i naszym najbliższym ochrony, jaką daje właściwa polisa ubezpieczeniowa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
W ostatnich latach przybyło wielu nowych użytkowników ROD, którzy często użytkują je niezgodnie z prawem. Praktykom takim postanowił przeciwdziałać Polski Związek Działkowców (PZD) poprzez obowiązkowe szkolenia dla nowych działkowców.
W lutym 2025 roku dwie grupy seniorów otrzymają emeryturę nieco szybciej niż zwykle. Chodzi o tych emerytów, którym termin wypłaty świadczenia wypada w dzień wolny od pracy. Kto może liczyć na wcześniejszy przelew z ZUS?
Sfera budżetowa, w tym służby mundurowe mogą liczyć na podwyżki wynagrodzeń z wyrównaniem od stycznia. Zgodnie z ustawą budżetową, wyniosą one tyle, ile prognozowana inflacja. W jaki sposób będą dzielone podwyżki – kwotowo, czy procentowo?
Świadczenie wychowawcze 800 plus każdego miesiąca jest standardowo wypłacane w dziesięciu terminach. Ze względu na datę przelewu przypadającą w dni wolne od pracy, część rodzin otrzyma pieniądze wcześniej. Niektóre z nich jeszcze w styczniu. Luty to również miesiąc, w którym ZUS rozpoczyna przyjmowanie wniosków na nowy okres rozliczeniowy.
Warszawscy gangsterzy skazani przed laty za produkcję i obrót narkotykami staną ponownie przed sądem, jednak ich przestępstwa mogą się przedawnić. Sąd Najwyższy uchylił prawomocny wyrok w tej sprawie, bo wydał go tzw. neosędzia.
Jeśli z powodu sporów w wymiarze sprawiedliwości nie dojdzie do prawomocnego osądzenia stalinowskiej zbrodni, będzie to blamaż całego państwa.
Intrygujące jest to, czy sztuka może i powinna wpływać na kształt prawa i wybory dokonywane przez sądy.
Zarówno okrzyk „Nie bać Tuska”, jak i „***** ***” mają charakter wulgarny. Czy oznacza to, że automatycznie zostaje popełnione wykroczenie?
Słuchając i oceniając publiczne wypowiedzi prawników, wiele osób łapie się za głowy, a powinniśmy zacząć od ustalenia, w jakiej roli oni występują.
Pani Małgorzata Manowska jest ostatnią osobą powołaną do krytyki działań mających na celu zagwarantowanie obywatelom prawa do sądu – mówi „Rz” sędzia Piotr Gąciarek, który pokieruje nową sekcją w XII Wydziale Karnym w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Zostanie utworzona z tzw. neosędziów.
Coraz młodsze dzieci godzą się zamordować na życzenie. Pojawiła się propozycja obniżenia wieku odpowiedzialności karnej.
Prokurator generalny Adam Bodnar skierował do Sejmu wniosek o uchylenie immunitetu Zbigniewowi Ziobrze w związku z karą porządkową 30 dni aresztu o jaką dla byłego ministra sprawiedliwości wnioskuje komisja śledcza ds. Pegasusa.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas