Sędzia: Załatwienie sprawy przed mediatorem jest dużo tańsze

Skuteczna mediacja daje wymierne korzyści finansowe – podkreśla Bogusław Dauter, sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Aktualizacja: 03.09.2020 17:03 Publikacja: 03.09.2020 15:29

Sędzia: Załatwienie sprawy przed mediatorem jest dużo tańsze

Foto: AdobeStock

Czy mediacja w postępowaniu sądowoadministracyjnym zawsze jest możliwa, w każdej sprawie?

Tak, procedura sądowo-administracyjna nie przewiduje tu ograniczeń. Mediacja jest możliwa w każdej kategorii spraw administracyjnych, które trafiają do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Mogą o nią wystąpić strony postępowania, tj. skarżący i organ administracji. Mediacja może być też prowadzona z urzędu, jeżeli sąd uzna, że jest ona możliwa. Niestety, statystycznie obecnie mediacja sądowa należy do rzadkości.

Czytaj także:

Wszystko co warto wiedzieć o mediacji

Mediacja jest możliwa w każdej sprawie

Coraz mniej chętnych do mediowania

Dlaczego Polacy tak niechętnie decydują się na mediowanie?

W założeniu mediacja miała przyspieszyć załatwianie sporów sądowych. Dziś na załatwienie sprawy w sądzie administracyjnym czeka się kilka miesięcy, obywatele wolą więc poczekać na rozprawę. Do tego dochodzi ważny czynnik psychologiczny. Wielu skarżących chyba nie wierzy, że z urzędnikami, którzy wydali niekorzystną dla nich decyzję, uda się dojść do pozasądowego porozumienia.

Jednak samo podjęcie próby mediacji nie pozbawia skarżącego prawa do sądu.

Absolutnie nie. Obywatel, który zdecyduje się na takie rozwiązanie przed sądem administracyjnym, niczym nie ryzykuje. Nie straci bowiem prawa do sądu, ani gdy mediacja zakończy się porozumieniem, a wydana na jego podstawie finalna decyzja okaże się dla niego niesatysfakcjonująca, ani gdy zakończy się ona fiaskiem.

A czy dzięki mediacji można coś realnie zyskać? Czy w praktyce może ona dać jakieś wymierne korzyści?

Przede wszystkim udana mediacja pozwala zminimalizować wydatki. Jedynym kosztem jest wynagrodzenie mediatora, które zgodnie z przepisami rozporządzenia maksymalnie może wynieść 2 tys. zł. Wniesienie skargi wiąże się zaś z koniecznością uiszczenia wpisu sądowego, który w wielu wypadkach może wynieść kilka lub nawet kilkanaście tysięcy złotych. Skuteczne załatwienie sprawy w drodze mediacji daje więc bardzo wymierne korzyści finansowe, pozwala także rozwiązać spór stosunkowo szybko i z satysfakcją dla obu stron postępowania.

Praca, Emerytury i renty
Nie wszyscy uprawnieni dostaną 13. emeryturę w tej samej wysokości. Od czego zależy kwota?
Prawo karne
Rośnie przestępczość obcokrajowców. Potrzebna nowa strategia
Zawody prawnicze
Państwo nie chce już płacić milionów komornikom za przymusową emeryturę
Sądy i trybunały
Prawnicy kojarzeni z poprzednią władzą jednoczą siły. Inicjatywa wyszła z TK
Konsumenci
Jest pierwszy „polski” wyrok dotyczący sankcji kredytu darmowego